Great Balls of Fire!

• český

Jerry Lee Lewis: Great Balls of Fire!

Great Balls of Fire!

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1989, 108 min

Spolu s Bobby Darinem zřejmě nejznámější muzikant se slabostí pro mladší ženy. To ovšem nemění nic na tom, že je to jeden z nejlepších rock’n’rollařů všech dob. Jeho hudba je geniální a jeho výstupy plné energie. Věděl jsem, že ho z Anglie vykopali, ale takovýhle velký skandál jsem si zase nepředstavoval. Dennis Quaid Jerry Leeho ztvárnil celkem slušně. Ono u takovýhlech živých osobností je to hodně obtížné. Překvapila mě Winona Ryder, která se 13 lety prala víc než obstojně. I Baldwin jako bratránek kazatel. Příběh mi nepřišel až tolik životopisný, ale nu což. Hned si jdu poslechnout nějakýho toho Lewise. -"Well, if I'm going to hell, I'm going there playing the piano."(4.5.2009)

----- "Jestli mě čeká peklo, budu tam taky hrát na piano !" ----- Dravá a živelná, divoká a pobuřující ... víc než zdravě sebevědomá - až arogantní ... a především VELICE rytmická záležitost, která svůj výraz vědomě připodobňuje naturelu své ústřední postavy. Nicméně - jak všichni dobře víte - každý svého štěstí strůjcem, jiný kraj, jiný mrav a pýcha předchází pád ... nebo - lépe řečeno - nikdo není nedotknutelný, moc médií je nezpochybnitelná (někdy až trochu děsivá), hlad po bulvárních informacích neutuchající a přízeň fanoušků i štěstěny povrchní a nestálá. Víte ... nebyl prvním ani posledním, kdo si do sytosti užil letu v oblacích i tvrdého a nedobrovolného návratu na pevnou zem ... mezi obyčejné smrtelníky - poté, co se provokativně přiblížil ke slunci. Ovšem -.prodělanému karambolu navzdory ... jeho nespornou výhodou zůstalo MLÁDÍ - deviza, kterou si za peníze nekoupíte ... a NADÁNÍ - dar, který můžete přičíst na vrub Bohu stejně jako Ďáblu ... záleží toliko na úhlu pohledu. Ale ... ruku na srdce: Kdyby tím nejúspěšnějším a nejznamenitějším Ďáblovým počinem bylo vynalezení rock´n´rollu a následné vyslídění vhodných adeptů, kteří ho uvedou na světovou scénu, byla by Země dobrým místem pro život ... tím nejlepším.(6.2.2018)

O životě Jerry Lee Lewise jsem skoro nic nevěděl, což se ukázala jako jednoznačná výhoda, protože mě jeho vzestup a pád velmi zaujal. Rozhodně se nepovažuji za prudérního, ale přišlo mi to docela ujetý :) A to přesto, že Winona na 13 opravdu nevypadala (a taky jí nebylo, že), což nic nemění na faktu, že je prostě hot (ikdyž teprve zrála do krásy). Dennise Quaida mám rád, a ikdyž to s těma ksychtama občas docela přeháněl (předpokládám, že to má být pokus o autenticitu), docela si mě získal, už jenom pro svoji tvrdohlavost a odhodlání dělat si to prostě po svém. Winona tu svou holku hrála také dobře, a Alec zamlada nemůže nepotěšit. K čertu - a ta hudba je parádní.(2.12.2009)

Nemůžu jinak, než dát za plný počet. Tohle byl nářez! Přesně film, co jsem potřebovala... doba 50.lét, kterou zbožňuju, ať jde o styl, hudbu či auta. Jerry Lee Lewis byl ohromný talent, (a co se hudebního umu týče nejspíš větší než byl Elvis), který prostě nemůžete neobdivovat. Winona Ryder naprosto skvěle vybrána a před hereckým výkonem Dennise Quaida smekám, protože grimasy, pohyby a mluvu podat takovým způsobem, aby to vypadalo přirozeně musel být oříšek, ale zhostil se toho opravdu skvěle. Celý film na mě opravdu zapůsobil, nadupané koncerty, pár komických scének nebo dojemných chvilek dává dohromady opravdu kousek hodný fajnšmekra.(16.6.2012)

Pro me naprosty prekvapeni a totalni pecka. O Lewisovi jsem nic moc nevedel, mozna jsem jen nekdy nekde zahlid jeho jmeno, ale po skouknuti filmu jsem mel chut si hned sehnat nejaky jeho cd. Tohle je sice zivotopisnej film, ale hlavne je to komedie a to naprosto dokonale svizna a zabavna. Navic to nejede podle klasickejch koleji looser, hvezda, kaslani na kamose, drogy a pad. Lewis je celou dobu ultimatni sympatak a jediny, co proved, ze se ozenil se sestrenici. Takze se sice taky kona pad, ale neni to to klasicky schema, coz je hodne prijemny. Navic celej film zni perfektni pisnicky v podani samotnyho Lewise a ten hral na piano a zpival fakt jak dabel, ze by zved z zidle i chromyho. Navic krome roztomiloucky Winony a vtipnyho Baldwina si celej film pro sebe krade Quaid v jedny ze svejch nejlepsich roli, kterej ma ultimatni blondaty haro, neustale hazi na vsechny strany xichty a hlasky a to, co predvadi za pianem, sem snad jeste nevidel. Pro me jeden z nejlepsich zivotopisnejch filmu, u kteryho jsem se i pres trochu smutnejsi zaver celou dobu skvele bavil.(22.12.2010)

• - Winoně Ryder bylo v době natáčení téměř dvacet let a od její filmové matky, kterou ztvárnila Lisa Blount, ji tak dělilo pouze necelých čtrnáct let. (Cherish)

• - Jerry Lee Lewis nenáviděl film i knihu své exmanželky, podle které byl film natočen. Stejný názor měla i jeho sestra a spoluautor knihy Murray Silver Jr. snímek zas považoval za odtržený od reality. Režisér Jim McBride později přiznal, že svůj film nechtěl stavět na faktech, ale knihu použil spíše jako odrazový můstek. (StarsFan)

• - Scény ze Sun Records studia byly natáčeny přímo v tomto slavném studiu. (facojurka)