Reklama

Reklama

Great Balls of Fire!

  • Česko Jerry Lee Lewis: Great Balls of Fire! (více)

Bouřlivý příběh legendárního Jerryho Lee Lewise, hvězdy rokenrolu, která dobyla celý svět... Zpěvák, skladatel, pianista, významná americká rock’n’rollová legenda Jerry Lee Lewis (narozený 29. 9. 1935) byl velkým konkurentem Elvise Presleyho. Stále patří mezi velké osobnosti světové populární hudby, kterou výrazně ovlivnil. Díky síle jeho zvuku a dynamické hře je označován za zakladatele tzv. piano rocku. Někdy během svých bouřlivých vystoupení odkopnul stoličku, na níž seděl, a hrál ve stoje. Prsty nechal dopadat z velké výšky, což vytvářelo dramatický akcent. Občas hrál i nohama či se na klavír rovnou posadil... Film zachycuje Jerryho Lee Lewise od jeho nastěhování se do rodiny bratrance, s kterým chce prorazit u známého hudebního vydavatele Phillipse. Přichází vydání prvního úspěšného singlu a rychlé stoupání po americkém hudebním žebříčku, následuje tajný sňatek s třináctiletou Myrou, dcerou svého příbuzného a spoluhráče z kapely, u něhož bydlí. Dopad tohoto rozhodnutí však podstatně ovlivní jeho popularitu… Ve filmu Jerryho Lee Lewise ztvárnil známý americký herec Dennis Quaid. (Česká televize)

(více)

Recenze (93)

emma53 

všechny recenze uživatele

Já bych se musela mrknout, kolik filmů jsem viděla s Dennisem Quadem, ale mám pocit, že tohle byla jedna z jeho životních rolí, jak se s tou rolí senzačně porval. Vidět ho hrát u klavíru, notabene jak jsem četla, tak něco hrál i v reálu, byl obrovský zážitek sám o sobě. Já nevím do jaké míry byl Lee takový živel, ale to co se s ním zachovalo v originále tomu nasvědčuje. Ta jeho živelnost a rock'n'rollový duch se přenesl i na mě, protože to byla fakt báječná jízda s jednou hvězdou minulého století. Já nikdy nevím, do jaké míry jsou tyhle životopisné filmy autentické a co je už mírně přibarvené, protože tady to závěrečné finále včetně jeho cesty do Anglie a tamní reakce obyvatel na jeho život byla přece jen trochu přehnaná. Nicméně Winona Ryder hrála moc roztomile tu malou třináctiletou, poblázněnou a naivní holčinu a ty její kukadla, které vrhala na Leeho při jeho prvních koncertech byly kouzelný. Taky nevím jestli byl skutečně ten jeho bratránek až takový naboženský fanatik, protože ten mě fakt dost iritoval a chudák Alec Baldwin měl v tomhle případě dost nevděčnou roli. Po delší době je to film, který strašně ráda doporučím a to nejen fanouškům Dennise. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Po E02 týhle super show hurá i na filmovou verzi. GREAT BALLS se soustředí na počátek Jerryho kariéry, příchod do Sun Records s extra důrazem na pikantní pedofilní románek se sestřenicí. A byl by to průměr, nebýt dvou hlavních herců - Quaid (ač vzhledem nepříliš věrný) vnáší do své role energii a trhlost, rozhodně baví, stejně tak má charisma Winona a její 13ti letá lolitka. Nechybí tu legendární story podpálení klavíru při otevíračce pro Chucka Berryho. Škoda možná, že se to omezilo jen na krátký tak úsek biografie a působí spíše jako TV film, ale i tak slušně odsýpá a přetáčí v té době tak krásně rozjetý, "nesvatý" rock n roll. ”I’m out here doing what God don’t want me to do, and I’m leading people to hell!” (Jerry Lee) ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Jestli mě čeká Peklo, budu tam taky hrát na piano." Já tedy mám umístěnku do Nebe, ale vzhledem k tomu, že většina mých oblíbenců prostě musí skončit v Pekle, tak udělám všechno pro to, abychom se tam jednou sešli, Jerry Lee. Tvoje hudba má v sobě totiž tolik energie, že je mi úplně jedno, kolik jsi měl manželek, kolikrát ses neslušnými výrazy otřel o církev a o tom sexu s tučňákem na jachtě taky pomlčím. Jinak samozřejmě vůbec netuším, kolik pravdy v tomto životopisném snímku bylo, ale díky Jerryho nekonečné energii mě to prostě bavilo. Tedy bavilo mě to v USA, protože ctihodní Angláni mě dost zklamali svou nulovou tolerancí k pedofilii. Já k ní mám taky nejednu výhradu, ale oni byli manželé, takže to považuju tak trochu za jejich věc. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jsou věci, které se by se neměly tolerovat ani Woodymu Allenovi, natož Jerry Lee Lewisovi. Ale na druhou stranu, co čekat od "prvního rock'n'rollového bouřliváka", než že vznešeně řečeno pojme za ženu třináctiletou sestřenici? Film mapuje to zřejmě nejzajímavější a nejkontroverznější období Lewisova života, tj. letem světem od dětství, kdy objevil černošskou muziku (mimochodem ten bar, odkud Lewis ukradl pár "svých" hitů, vypadal docela odvazově), obří ego, nulovou zodpovědnost a pohyby zfetovaného pacienta s Parkinsonem, přes jeho vzestup na vrchol až po pád z něj díky té "drobné nepříjemnosti" s pochopitelným veřejným odsouzením za v lepším případě hebefilní sklony. Návrat ke slávě, který Lewis zaznamenal ke konci šedesátých let na country scéně, už zde k vidění není. Poněkud nepřekvapivě hudba vynikající (a Dennis Quaid se skutečně naučil hrát jako Lewis, byť slyšený výsledek je znovu nahraný originál), Winona Ryder ve svých osmnácti sice křehoučká, ale na třináct opravdu nevypadající (což je možná dobře, protože film je poměrně explicitní), a Dennis Quaid naprosto strhující bezcharakterní hovado s "talentem od pánaboha". Great Balls of Fire! jsou poctivý životopisný film a pomník vynikajícího raného rock and rollu navrch. Osmdesátka mi sice přijde trochu nadsazená, ale dejme tomu, že hlavní role byla o něco náročnější než jiné srovnatelné kousky:) Takže ano, 80%. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Pro me naprosty prekvapeni a totalni pecka. O Lewisovi jsem nic moc nevedel, mozna jsem jen nekdy nekde zahlid jeho jmeno, ale po skouknuti filmu jsem mel chut si hned sehnat nejaky jeho cd. Tohle je sice zivotopisnej film, ale hlavne je to komedie a to naprosto dokonale svizna a zabavna. Navic to nejede podle klasickejch koleji looser, hvezda, kaslani na kamose, drogy a pad. Lewis je celou dobu ultimatni sympatak a jediny, co proved, ze se ozenil se sestrenici. Takze se sice taky kona pad, ale neni to to klasicky schema, coz je hodne prijemny. Navic celej film zni perfektni pisnicky v podani samotnyho Lewise a ten hral na piano a zpival fakt jak dabel, ze by zved z zidle i chromyho. Navic krome roztomiloucky Winony a vtipnyho Baldwina si celej film pro sebe krade Quaid v jedny ze svejch nejlepsich roli, kterej ma ultimatni blondaty haro, neustale hazi na vsechny strany xichty a hlasky a to, co predvadi za pianem, sem snad jeste nevidel. Pro me jeden z nejlepsich zivotopisnejch filmu, u kteryho jsem se i pres trochu smutnejsi zaver celou dobu skvele bavil. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • S výjimkou několika složitějších scén Dennis Quaid ve filmu skutečně hrál na piano. Nicméně aby svou postavu realisticky zvládl, učil se od Jasona D. Williamse, který ho právě v těžších partech zaskakoval. V době natáčení uměl Quaid hrát na piano sotva dva roky, zatímco na kytaru hrál 20 let. (StarsFan)
  • Scény ze Sun Records studia byly natáčeny přímo v tomto slavném studiu. (facojurka)
  • Winoně Ryder bylo v době natáčení téměř dvacet let a od její filmové matky, kterou ztvárnila Lisa Blount, ji tak dělilo pouze necelých čtrnáct let. (Cherish)

Související novinky

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix

01.04.2006

Se životopisnými snímky se poslední dobou roztrhl přímo obrův pytel. Kinohity Frida, Walk the Line, Capote, Ray a starší neméně úspěšné Doors, Elvis Presley nebo Great Balls of Fire! se prostě musely… (více)

Reklama

Reklama