Reklama

Reklama

Bouřlivý příběh legendárního Jerryho Lee Lewise, hvězdy rokenrolu, která dobyla celý svět... Zpěvák, skladatel, pianista, významná americká rock’n’rollová legenda Jerry Lee Lewis (narozený 29. 9. 1935) byl velkým konkurentem Elvise Presleyho. Stále patří mezi velké osobnosti světové populární hudby, kterou výrazně ovlivnil. Díky síle jeho zvuku a dynamické hře je označován za zakladatele tzv. piano rocku. Někdy během svých bouřlivých vystoupení odkopnul stoličku, na níž seděl, a hrál ve stoje. Prsty nechal dopadat z velké výšky, což vytvářelo dramatický akcent. Občas hrál i nohama či se na klavír rovnou posadil... Film zachycuje Jerryho Lee Lewise od jeho nastěhování se do rodiny bratrance, s kterým chce prorazit u známého hudebního vydavatele Phillipse. Přichází vydání prvního úspěšného singlu a rychlé stoupání po americkém hudebním žebříčku, následuje tajný sňatek s třináctiletou Myrou, dcerou svého příbuzného a spoluhráče z kapely, u něhož bydlí. Dopad tohoto rozhodnutí však podstatně ovlivní jeho popularitu… Ve filmu Jerryho Lee Lewise ztvárnil známý americký herec Dennis Quaid. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

Aknah 

všechny recenze uživatele

Nemůžu jinak, než dát za plný počet. Tohle byl nářez! Přesně film, co jsem potřebovala... doba 50.lét, kterou zbožňuju, ať jde o styl, hudbu či auta. Jerry Lee Lewis byl ohromný talent, (a co se hudebního umu týče nejspíš větší než byl Elvis), který prostě nemůžete neobdivovat. Winona Ryder naprosto skvěle vybrána a před hereckým výkonem Dennise Quaida smekám, protože grimasy, pohyby a mluvu podat takovým způsobem, aby to vypadalo přirozeně musel být oříšek, ale zhostil se toho opravdu skvěle. Celý film na mě opravdu zapůsobil, nadupané koncerty, pár komických scének nebo dojemných chvilek dává dohromady opravdu kousek hodný fajnšmekra. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Film zachycuje jen krátký výsek ze života tohoto enfant terrible rock'n'rollu. Vlastně jen roky 1956–1959. což je trošku škoda, protože jako divák bych se třeba rád dozvěděl aspoň trochu i o jeho dětství, o tom, jak se naučil takhle na piano, a taky o dalším vývoji jeho kariéry a manželství s Myrou. Jeho život byl mnohem bohatší: už v 16 letech se oženil s dcerou kazatele, už v době, kdy děj filmu začíná, měl dvě děti (o kterých se tu vůbec nedozvídáme) a dvě děti měl i právě s Myrou. Jejich první dítě, které vidíme i na plátně, se utopilo ve 3 letech. Myra se s Lewisem rozvedla roku 1970 proto, že ji prý zneužíval všemi možnými způsoby a byl jí nevěrný. A tak by se dalo pokračovat dál a dál. P. S. Herec Trey Wilson (hrál producenta Sama Phillipse) se nedožil ani premiéry tohoto snímku, zemřel už ve 40 letech na krvácení do mozku. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Ja som Jerry Lee Lewis a keď si sadnem za piáno, žiarim ako diamant...!" Jeho songy poznám z výberoviek oldies, ktoré doma mám a na film o ňom som bol zvedavý zvlášť po tom, čo som zistil, že hlavnú úlohu hrá spoľahlivý D. Quaid. Ešte viac ako jeho výkon ma prekvapila mladučká W. Ryder. J. L. Lewis je svojský, trochu bláznivý chlapík, ale i talent od Boha. Za piánom je skutočne fantastický. Jeho supertalent som najviac ocenil pri scéne koncertu, kde si sám podpálil piáno a ďalej v hre pokračoval! Fakt skvelá show! Videl som už 100x rockerov trieskať gitary o zem, ale horiace piáno... Jerryho vzťah a neskôr i manželstvo iba s 13 ročnou Elison(W. Ryder) mu takmer pochovalo kariéru a táto zaujímavá epizóda z jeho života je tiež jednou z liniek príbehu. V jednej z menších rolí možno vidieť A. Baldwina ako posadnutého kresťana a kňaza, ktorý ďakuje Bohu za všetko. Za nové auto i skvelé hity by sa však patrilo poďakovať Jerry Lee Lewisovi. 80%. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jsou věci, které se by se neměly tolerovat ani Woodymu Allenovi, natož Jerry Lee Lewisovi. Ale na druhou stranu, co čekat od "prvního rock'n'rollového bouřliváka", než že vznešeně řečeno pojme za ženu třináctiletou sestřenici? Film mapuje to zřejmě nejzajímavější a nejkontroverznější období Lewisova života, tj. letem světem od dětství, kdy objevil černošskou muziku (mimochodem ten bar, odkud Lewis ukradl pár "svých" hitů, vypadal docela odvazově), obří ego, nulovou zodpovědnost a pohyby zfetovaného pacienta s Parkinsonem, přes jeho vzestup na vrchol až po pád z něj díky té "drobné nepříjemnosti" s pochopitelným veřejným odsouzením za v lepším případě hebefilní sklony. Návrat ke slávě, který Lewis zaznamenal ke konci šedesátých let na country scéně, už zde k vidění není. Poněkud nepřekvapivě hudba vynikající (a Dennis Quaid se skutečně naučil hrát jako Lewis, byť slyšený výsledek je znovu nahraný originál), Winona Ryder ve svých osmnácti sice křehoučká, ale na třináct opravdu nevypadající (což je možná dobře, protože film je poměrně explicitní), a Dennis Quaid naprosto strhující bezcharakterní hovado s "talentem od pánaboha". Great Balls of Fire! jsou poctivý životopisný film a pomník vynikajícího raného rock and rollu navrch. Osmdesátka mi sice přijde trochu nadsazená, ale dejme tomu, že hlavní role byla o něco náročnější než jiné srovnatelné kousky:) Takže ano, 80%. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Rock 'n' Roll je hudba mojej mladosti a Jerry Lee Lewis patrí medzi jeho najvýraznejších predstaviteľov. V mladosti sa k nám záznamy ich koncertov nedostávali a tak nemôžem posúdiť, či grimasy a gestá inak vynikajúco hrajúceho Dennisa Quaida boli autentické alebo z nejakého dôvodu preháňal. Cítil som sa pri nich trochu trápne. Inak sa filmu dá ťažko niečo vytknúť. Poskytne dnešným teenagerom predstavu, ako to v tých rokoch vyzeralo. A nabúra vžitú predstavu, že hudba šesťdesiatych rokov je mŕtva. ()

Galerie (35)

Zajímavosti (5)

  • S výjimkou několika složitějších scén Dennis Quaid ve filmu skutečně hrál na piano. Nicméně aby svou postavu realisticky zvládl, učil se od Jasona D. Williamse, který ho právě v těžších partech zaskakoval. V době natáčení uměl Quaid hrát na piano sotva dva roky, zatímco na kytaru hrál 20 let. (StarsFan)
  • Jerry Lee Lewis pro tento film znovu nahrál a nazpíval některé své písně. (StarsFan)
  • Scény ze Sun Records studia byly natáčeny přímo v tomto slavném studiu. (facojurka)

Související novinky

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix

01.04.2006

Se životopisnými snímky se poslední dobou roztrhl přímo obrův pytel. Kinohity Frida, Walk the Line, Capote, Ray a starší neméně úspěšné Doors, Elvis Presley nebo Great Balls of Fire! se prostě musely… (více)

Reklama

Reklama