Great Balls of Fire!

• český

Jerry Lee Lewis: Great Balls of Fire!

Great Balls of Fire!

Drama / Hudební / Životopisný

USA, 1989, 108 min

Já bych se musela mrknout, kolik filmů jsem viděla s Dennisem Quadem, ale mám pocit, že tohle byla jedna z jeho životních rolí, jak se s tou rolí senzačně porval. Vidět ho hrát u klavíru, notabene jak jsem četla, tak něco hrál i v reálu, byl obrovský zážitek sám o sobě. Já nevím do jaké míry byl Lee takový živel, ale to co se s ním zachovalo v originále tomu nasvědčuje. Ta jeho živelnost a rock'n'rollový duch se přenesl i na mě, protože to byla fakt báječná jízda s jednou hvězdou minulého století. Já nikdy nevím, do jaké míry jsou tyhle životopisné filmy autentické a co je už mírně přibarvené, protože tady to závěrečné finále včetně jeho cesty do Anglie a tamní reakce obyvatel na jeho život byla přece jen trochu přehnaná. Nicméně Winona Ryder hrála moc roztomile tu malou třináctiletou, poblázněnou a naivní holčinu a ty její kukadla, které vrhala na Leeho při jeho prvních koncertech byly kouzelný. Taky nevím jestli byl skutečně ten jeho bratránek až takový naboženský fanatik, protože ten mě fakt dost iritoval a chudák Alec Baldwin měl v tomhle případě dost nevděčnou roli. Po delší době je to film, který strašně ráda doporučím a to nejen fanouškům Dennise.(19.2.2017)

Jsou věci, které se by se neměly tolerovat ani Woodymu Allenovi, natož Jerry Lee Lewisovi. Ale na druhou stranu, co čekat od "prvního rock'n'rollového bouřliváka", než že vznešeně řečeno pojme za ženu třináctiletou sestřenici? Film mapuje to zřejmě nejzajímavější a nejkontroverznější období Lewisova života, tj. letem světem od dětství, kdy objevil černošskou muziku (mimochodem ten bar, odkud Lewis ukradl pár "svých" hitů, vypadal docela odvazově), obří ego, nulovou zodpovědnost a pohyby zfetovaného pacienta s Parkinsonem, přes jeho vzestup na vrchol až po pád z něj díky té "drobné nepříjemnosti" s pochopitelným veřejným odsouzením za v lepším případě hebefilní sklony. Návrat ke slávě, který Lewis zaznamenal ke konci šedesátých let na country scéně, už zde k vidění není. Poněkud nepřekvapivě hudba vynikající (a Dennis Quaid se skutečně naučil hrát jako Lewis, byť slyšený výsledek je znovu nahraný originál), Winona Ryder ve svých osmnácti sice křehoučká, ale na třináct opravdu nevypadající (což je možná dobře, protože film je poměrně explicitní), a Dennis Quaid naprosto strhující bezcharakterní hovado s "talentem od pánaboha". Great Balls of Fire! jsou poctivý životopisný film a pomník vynikajícího raného rock and rollu navrch. Osmdesátka mi sice přijde trochu nadsazená, ale dejme tomu, že hlavní role byla o něco náročnější než jiné srovnatelné kousky:) Takže ano, 80%.(12.1.2017)

V mých očích velmi parodický životopisný příběh rock’n’rollové legendy Jerry Lee Lewise. Nevím, jestli to bylo veselým rozpoložením, při kterém jsem film sledoval, ale hltal jsem každou scénku a obdivoval, jak to klape jako švýcarské hodinky. Sebeparodující Dennis Quaid, rozkošná Winonka ( já jí těch třináct let věřil!) a i ostatní nezaostávají. Asi se na to nebudu dívat víckrát, abych si nepokazil ten naivní feeling, který ve mně setrvává(5.8.2008)

Ani se nechce věřit, že se jedná o fiklm z r.1989. Jim McBride se vyznamenal ! Ohromná režie, úžasný herecký výkon DENNISE QUAIDA. A hudba - no jedna báseň, bomba, pošmaknutí na rock'n rollu ! Ono každý umělec je tak trochu "rapl", ale moment, kdy jede Lewis v novém autě a naparuje se jako krocan je tak báječně zahráno, že to pochopí jenom ten, kdo auto celý život měl a nevidí v něm nic, co by stálo za pýchu. Film, na který se můžete podívat kdykoliv, protože vám dodá správnou náladu.(9.4.2011)

"Ja som Jerry Lee Lewis a keď si sadnem za piáno, žiarim ako diamant...!" Jeho songy poznám z výberoviek oldies, ktoré doma mám a na film o ňom som bol zvedavý zvlášť po tom, čo som zistil, že hlavnú úlohu hrá spoľahlivý D. Quaid. Ešte viac ako jeho výkon ma prekvapila mladučká W. Ryder. J. L. Lewis je svojský, trochu bláznivý chlapík, ale i talent od Boha. Za piánom je skutočne fantastický. Jeho supertalent som najviac ocenil pri scéne koncertu, kde si sám podpálil piáno a ďalej v hre pokračoval! Fakt skvelá show! Videl som už 100x rockerov trieskať gitary o zem, ale horiace piáno... Jerryho vzťah a neskôr i manželstvo iba s 13 ročnou Elison(W. Ryder) mu takmer pochovalo kariéru a táto zaujímavá epizóda z jeho života je tiež jednou z liniek príbehu. V jednej z menších rolí možno vidieť A. Baldwina ako posadnutého kresťana a kňaza, ktorý ďakuje Bohu za všetko. Za nové auto i skvelé hity by sa však patrilo poďakovať Jerry Lee Lewisovi. 80%.(27.2.2014)

• - S výjimkou několika složitějších scén Dennis Quaid ve filmu skutečně hrál na piano. Nicméně aby svou postavu realisticky zvládl, učil se od Jasona D. Williamse, který ho právě v těžších partech zaskakoval. V době natáčení uměl Quaid hrát na piano sotva dva roky, zatímco na kytaru hrál 20 let. (StarsFan)

• - Jerry Lee Lewis nenáviděl film i knihu své exmanželky, podle které byl film natočen. Stejný názor měla i jeho sestra a spoluautor knihy Murray Silver Jr. snímek zas považoval za odtržený od reality. Režisér Jim McBride později přiznal, že svůj film nechtěl stavět na faktech, ale knihu použil spíše jako odrazový můstek. (StarsFan)

• - Jerry Lee Lewis pro tento film znovu nahrál a nazpíval některé své písně. (StarsFan)