Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

Deathproof

Raz za čas vie aj naša verejnoprávna televízia vysielať kvalitný film, aj keď iba na druhom kanály a po polnoci. Ostať hore až do konca sa oplatilo. Film ešte z "predJackovského" obdobia DiCapria je veľmi pútavý. Leova "one man show" o feťákovy topiacom sa v depresiách, pouličnom živote, získavaní peňazí na drogy a iných nástrahách ukazuje aké je to vyrastať v New Yorských uliciach na dne spoločenského rebríčka. ()

Toumyk

Výborný film, ukazující na problematiku "dnešní" společnosti - drogy a s nimy spojené zlo. Bohužel i v dnešní době film stále velmi aktuální. Skvěle si tady zahrál DiCaprio a teda dostával mě mladej Wahlberg. ()

Firko

Uzasne herecke vykony. Pri scene ked prisiel za matkou pytat peniaze ma mrazilo na chrbte,mal som slzy v ociach a modlil som sa aby som taku chvilu nikdy v zivote nezazil. cht+ ()

Saros

Skvělý film o škodlivosti drog začínající tradiční idylkou, která se tak náhle zvrtne a divák si ani nevšimne, kdy že to začalo jít tím špatným směrem. DiCaprio už mnohým dnes ukázal, že hrát umí a uměl to očividně už tehdy. V devadesátých letech se točilo dost filmů a seriálů s tímto tématem(dokonce i v Beverly do drog namočili snad skoro všechny:) ), ale tohle mělo teda grády. Zvláště momenty, kdy hlavní hrdinové dostávali absťáky a byli schopni prakticky čehokoliv. Pokud máte doma puberťáky, rozhodně jim to pusťte a můžete v klidu spát. ()

aggatka

Leonardo di Caprio je fakt perfektný herec...a vytiahol u mňa film až na štyri hviezdičky. Ach jaj ako ľahko sa dá skaziť si život... ()

bobin

Di Caprio se fláká , rve , chlastá a nakonec přijde na chuť drogám . Mám takový pocit, že film byl natočený na objednávku nějaké osvětové protidrogové organizace , která byla natolik solventní, že financování tohoto instruktážního dramatu utáhla. Zajímavé podívání, ale o nic nepřicházíte. ()

Exanimus

Todle byl opravdu vynikající herecký výkon DiCapria..Todle bych do něj fakt neřek :) Jinak opravdu smutný příběh jak se z dobrého basketbalisty stane odporný feťák.. ()

BenchPress

No.... je to těžký ohodnotit. Perfektní DiCaprio zahrál výborně, ale když to srovnám s jiným filmy, kde dám 4/5 tak tady prostě nemůžu. Ale ukázka, kam až může člověk zajít je tady ukázána na jedničku. 3/5 ()

rysafi

film stojí za vilyžprdel. předlohu - ZÁPISKY Z BASKETBALOVEJCH LET - jsem četl cca ve třinácti a jsem ovlivněn. ()

Crybaby

Ďalší príbeh "zo života" alebo "ako to môže skončiť keď...". Príbeh nebol príliš originálny, ale cez to dokázal zaujať a ako čas plynul, tým boli okolnosti vykreslené surovejšie a surovejšie. Koncový happyend neurazí ale určite nenadchne. Atmosféra bola dobrá, basketbal v pozadí viac menej zbytočný. ()

Luccy007

79% Mladistvá nerozvážnost, nuda, nebo i způsob jak se vyrovnat se ztrátou kamaráda? Filmy o feťácích ve vás vyvolají různé pocity, ale herecký výkon L.DiCapria mě nezklame nikdy! ()

PaTeXx

DiCaprio krásně ztvárnil kam až jsou feťáci ochotní zajít. Jeho a Walhbergův výkon jakožto streetboye z NY mě donutil zamyslet se, že jsem kurva rád za svůj život a že si nemám na co stěžovat (pokud samozřejmě nepočítám našeho prezidenta). ()

zzzzzjjjjj

Čekal jsem dobrý film, ale takhle nadprůměrný film o drogách snad ani neznám. Opět výborný DiCaprio. Tento poučný film založený na opravdovém příběhu hodnotím zaslouženými 85%. ()

holka218

Skvělý film! Poprvé jsem ho viděla asi před 14 dny a strašně jsem si ho zamilovala. Lituji, že jsem se na něj nepodívala už dříve. Byl to neskutečný zážitek. DiCapriovi jsem věřila naprosto všechno. Od slušného kluka až po kluka, který má neskutečný absťák. Líbí se mi, že film je podle skutečné události. Je opravdu skvělé, že je vidět celý příběh, jak se z kluka který píše básničky stane drogově závislý. Skvělý film se skvělým příběhem. ()

matolos1

Veľmi smutné, alebo inými slovami ako ešte DiCaprio si nevedel vyberať správne filmy, v ktorých by hral. Celý film sa zameriava na jeho postavu, jeho názory a je to aj dobre lebo už vtedy to bol pán herec a všetko tu zachraňuje on. Všetko okolo toho je iba obyčajná stokrát spracovaná látka, ktorá hlavne kvôli kamerovej obyčajnosti a režijnej utlmenosti nemá čo ponúknuť. Takže díky moc Leo, že síce z tvojej strany je to mrhanie talentom, ale pre divákov je to aspoňže stráviteľných 100 minút. ()

koza3

Dlouho jsem neviděl feťácký film, tak jsem si zase po letech připomněl, kam se může jedinec dostat, když tomu včas neutne tipec. Lea jsem v útlém věku oceňoval v Pláži, ale nevěděl jsem, že má první zářezy v takovéhle depresivní jízdě. Šlo poznat, že má kariéru ještě před sebou, ale zahrál to na svůj věk velice dobře. Každý film tohohle ražení končí tragicky nebo léčbou a nějakou tou finální pointou. Tady šlo o tu druhou variantu, ač ta pointa byla slabší než třeba u Trainspottingu mebo podobných peckách. Každopádně silné a ten zaplivaný NYC tomu dal ten správný nádech. ()

Elessar.

Nuž Leonardo nebol vždy len ten chlapec z Titanicu, obyčajne hrával vážne role, ktoré vyždovali dôkladnú prípravu a tento počin nebol výnimkou. Silná výpoveď o pôsobení drôg. Zaujímavý preklad, Rváčuv denník, zaujímave toto. ()

hrumsrt

Mladej Leonardo DiCaprio už jasně ukazoval, že má dost talentu, aby z něj jednou něco mohlo být.. A když ta jeho zlomová role přijde až o dva roky později, kdy si střihl postavu Jacka Dawsona v Titanicu, můžeme jen spekulovat, kde by byl bez Rváčova deníku.. Původně jsem si říkal, že půjde o film, kde se kluci chovají jako kluci a občas to s rozdáváním ran přeženou, inu jak jsem byl naivní... Příběh o partičce kluků, kteří od basketbalového dreamteamu obratem skončí v té nejhorší ulici ve městě. Skvěle převedený rozvoj závislosti i samotného styku s drogami. Tvůrci zachycují všechno od rychlého návalu endorfinů po abstinenční příznaky.. Nechutný film, který ve mě nakonec budí možná horší pocity než třeba Requiem za sen. Začíná to tak krásně, ale takové příběhy píše život a my jsme strůjci svého osudu. A tak pro naše hlavní hrdiny veškerá minulost či budoucnost nejsou relevantní, jsou ochotní udělat cokoli, aby právě teď uspokojili svoje potřeby po další dávce. Okrást příbuzné, prodávat sebe sama či nakonec se obrátit proti těm, kteří v tom jsou od začátku s námi.. Nepříjemná podívaná, kterou táhne fantastický herecký ansámbl, se překvapivě (ne)šťastným koncem. Ale znovu to už vidět nemusím. 75% ()

Madax

Hlavní postava, frája Jim, dostává přesně to, o co si koledoval a co si zaslouží, přesto však vypadá, že se mu to snad nelíbí :) Jen tvrdě do něj, ať pozná, on i diváci, že fet je lepší nechat ležet, a pokud člověk má přeci jenom na něco chuť, má si koupit třeba žvýkačku. ()