Rváčův deník

• Česko Basketbalový zápisník (více)

Pravdivý příběh o skonu nevinnosti a zrodu umělce... Filmová adaptace memoáru newyorského básníka a punkového hudebníka Jima Carrolla se zapsala do povědomí filmových příznivců především díky fenomenálnímu hereckému výkonu Leonarda DiCapria, kterému v době natáčení bylo dvacet let. Vyprávění zachycuje osud mladého Jima Carrolla coby nadějného hráče basketbalu na katolické střední škole a citlivého mladíka s básnickým talentem, který prostřednictvím přátel sklouzne do drogové závislosti. Ve vedlejších rolích se objevily další tehdy mladé a vycházející herecké talenty jako Juliette Lewisová, Mark Wahlberg a James Madio. Jim Carroll nejen že k filmu dodal předlohu, ale také se podílel na soundtracku, pro který napsal několik písní a instrumentálních skladeb, které zhudebnil ve spolupráci se skladatelem Graemem Revellem i kapelou Pearl Jam. Film, známý též pod názvem Basketbalový zápisník, se stal terčem kontroverze a protestů kvůli snové scéně, v níž si frustrovaný hrdina představuje, že postřílí některé své spolužáky a tyranského učitele. Kvůli podobnosti scény s reálnými incidenty střelby studentů na středních školách Heath v prosinci 1997 a Columbine v únoru 1999 byl film osočován jako návodné dílo mající dané události přímo na svědomí. Ve všech případech byla taková tvrzení soudem zamítnuta. (Česká televize)

Bigwave

Film líčící problematiku drog v hlavní roli s vyhublím, mrtvolně bledým Leonardem, který snad za celý film vyprodukuje desítky litrů slin. Bylo tu už moc filmů týkající se drogové problematiky. Tento řadím mezi ty slabší. ()

Jerris008

Dopředu jsem netušila, že film je o drogové problematice. Kdybych to věděla, asi bych si ho ani nepustila, jelikož nepatřím mezi lidi, kteří o drogách potřebují vědět víc než to, co vidí na ulici, aby si uvědomili, jak je to špatný. Takovýchto filmů je nesčetně a jsou ve finále vždy o tom samém, takže v nich nevidím hlubší smysl, ale jednak je tento snímek zajímavý tím, že je podle skutečné události a jednak mě neskutečně dostal výkon DiCapria, kterej svůj úžasný talent zkrátka nezapře. ()

rob_troy

Svět plný drog zatahuje pod svůj plášť i mladý lidi, kteří by nikdy neřekli, že je to strhne. DiCaprio tak, jak sem ho nikdy neviděl a rozhodně to stálo za to. ()

Astinas

S názvem Rváčův deník to nemá nic společného. Jmenuje se to tak, protože ústřední postava vydala knihu, která se tak jmenovala. Jinak samozřejmě deník je všudypřítomný v celém filmu, ale není to vypravování ve stylu Upířích deníků. Je to jiné, ale v čem? Možná v tom, že je to film na úrovni a že se to doopravdy stalo, ne jako u Requiem za sen nebo Trainspottingu, tím ovšem oba zmíněné nechci shazovat. Není to vymyšlený příběh a to zcela pak mění situaci. Leo je skvělej i ostatní jsou dobří, ale nejvíce září Mark a Leo. Normálně bych řekl, že stojí za to vidět tenhle snímek, už jen kvůli dvěma zmíněným, ale ne, stojí to za to vidět už jen kvůli příběhu. Kamera je taky dobrá, některé záběry jsem skoro nepobíral. Vše je na jedničku, ale pár věcí mě zarazilo a to nečekaný skok z basketu na heroin a pak konec, celou dobu jsem si říkal, že příběh musí skončit dobře a když se tak stalo, tak nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu jsem rád, že básník s talentem vydal své sbírky a to mi dává naději... na druhou stranu to končí, jako pohádka, kdy feťák přestane být závislý a podaří se mu to, co jiní zkoušejí celý život. Nicméně je to velmi povedený film a člověk udělá chybu, pokud ho neuvidí a pro tzv. milovníky filmů o drogách vřele doporučuji. ()

Eruzione

Film na mě udělal tak velký dojem, větší než třeba Titanic, že jsem opravdu uronil slzu. Jim Carroll chce navštívit svoji mámu, "půjčit" si nějaké peníze a zase jít pryč, jenže ta na něj zavolá policii. ()

Nightmare89

Filozofiu hlavných postáv asi najlepšie vystihuje Mickeyho hláška: ,,Koho zaujíma škola, práve sme prišli o prášky za 40 dolárov". Surová atmosféra ma dostala asi tak ako Jimmyho spomínaný mačes. Škoda len moralizátorského oparu. 75%-ný trip je ale zaručený. ()

jolly.rose

Wow, Leonardo je úžasný. Teď si dovolím pominout děj filmu, zkrátka jsem se opět přesvědčila, jak je Leo nadaný herec a to ještě před Titanicem. Během dvou let natočil čtyři velmi zásadní filmy se zcela rozlišnými charaktery. 1) "Dospívání po americku" - mladíček, který má nelehký osud se svým tyranským otčímem....2) "Co žere Gilberta Grapea" - kdy jsem nejdřív nechtěla věřit, že Leo hraje retardovaného - každé gesto bylo tak věrohodné...3.) "Ůplné zatmění" - kde se zase představí jako prokletý básník, možná nadaný, ale neuvěřitelně drzý Arthur Rimbaud, kterému není nic cizí včetně homosexuality se svým chlebodárcem Verlainem...4.) "Rváčův deník" - kde zase přesvědčivě zahraje feťáka. Tak mladý Leo a už v tomto věku takové herecké "koncerty". Čtyři naprosto rozdílné a přesvědčivě zahrané charaktery od sotva dvacetiletého kluka. Neumím si představit jiného herce, který by všechny čtyři role tak dokonale a výrazně ztvárnil. Pak samozřejmě následují další skvělé filmy, ale v tuto chvíli jsem se zaměřila na "předtitanovské" období. ()

kubilov

Basket, rvačky, chlast, drogy, kámoši. New York v osmdesátých a na začátku devadesátých let byl opravdu úžasně temné a pěkně nebezpečné místo. Jinak je Basketball Diaries klasické drogové vyprávění způsobem, že z cesty na vrchol se vyklube cesta až na samotné dno, avšak ve velice přijatelné a poutavé formě a s jednoduše vynikajícím Leonardem DiCapriem. I Marky Mark byl super. ()

Hoomig

Film o tom, že i když máte talent a nemáte v hlavně nasráno, tak drogy sice můžou být dobrým sluhou, ale jakmile se stanou vašim pánem, tak jste jednou nohou v hrobě a druhou ve sračkách a jen velmi těžká je cesta zpět děti! Herecká one man show DiCapria. Oscary už dávno neměli být o tom, kdy už ho Leo konečně dostane, protože jej měl dostat už tady ve svých 20 letech. Vím, že je to sice odvážné tvrzení, ale podle mě je to stále jeho nejlepší herecký výkon! ( i když musím upozornit, že v době psaní těchto řádků jsem ještě neviděl Vlka z Wall Street) A Mark Wahlberg byl taky fajn. 90% ()

Guran

Skvělé výkony mladičkých tváří, DiCapria a Wahlberga. Čím film hodně trpí je režie a častá nuda. Režisér není natolik dobrý, aby diváka uvedl do děje, protože zpracování snímku není moc dobré. Možná to ve mě probouzí to téma drogy, které vůbec nemusim, každopádně snímek stačí vidět jen jednou a to jsem chvíli měl také co dělat, abych ho dokoukal. ()

bohhous22

Baví mě jak lidi dělí DiCapriovo umění na pre-Titanic a post-Titanic.Pro mě osobně je DiCaprio největším hercem své generace uz od prviho filmu ,který s ním byl natočen. Jednou bude v hereckých kruzích uznáván stejným slovem úcty jako třeba Brando či De Niro a Al Pacino, všichni velikáni, jejichž herecké etapy byli skutečně jejich.90.léta a počátek 21.století patří Leovi. Soundtrack super. ()

Plastík

Dicaprio ve svých 21 letech opravdu na sebe upozornil svým stylem hraní. Hraje v tomto filmu velmi přesvědčivě. Příběh je zase ten jeden, kdy máte vztek na celý systém, že tohle to se vůbec dá prožít v nějakém životě, v nějakém městě. ()

Hemlock

Film o slušném životním pádu na držku, ve kterém exceluje mladičký Leo DickaPéro a mě nezbývá než smeknout - jde vidět, že se pro herectví narodil. Opravdu silný příběh - doporučuji a dávám čtverec. ()

Heroin17

Celý film je jako reklama, která má upoznornit na škodlivost drog. Na začátku jsou kluci veselí, harjou basket, perou se, ale co, jsou to kulišáci v jádru hodní, potom však začnou brát drogy, ale jsou pořád veselí a hrajou basket a perou se ale ouha! najednou už nejso veselí a nehrajou basket- jenom pořád berou ty zlé drogy víc a víc a víc a zavřou jednoho a druhýho a Leo pláče a volá mamce, že chce domů, ale je to špinavej feťák a doma ho nechtějí tak zase bere špinavé drogy a nechává si kouřit špinavé péro na špinavých nádražních záchodcích. Barvitý a hrozný sestup na lidské dno? Ani ne, spíš moralizováním smrďící nuda... ()