Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

(více)

Recenze (220)

Filmpub.cz (Tomáš Vyskočil)

"Pro koho je film vlastně určen? Pro ženy bude zřejmě příliš povrchní a pro muže zase až příliš feministický. Těžko říct, zda účelem snímku bylo současnou (americkou) mladou generaci poučit trochu o (americké) minulosti nebo jen přihrát lehce klesající kariéře Julie Roberts další oscarovou roli. Ani…"

Filmweb.cz (Petr Siska)

"Příběh je kvůli slavnějším vzorům, které bez soli a omastku kopíruje, předvídatelný na stovky metrů filmového pásu dopředu. Když se objeví osoba X, která se tváří Y, tušíme hned, co v situaci Z udělá. Díky plytkému a okoukanému příběhu se též ukazuje, že Julia Roberts zase až tak charismatickou…" více

Kinema.sk (Vladimír Kurek)

"Na film Úsmev Mony Lísy sa dá pozerať ešte z jedného aspektu - ako na príbeh učiteľa. Ja sám ako učiteľ mám pre tento typ story (pochopiteľne) veľkú slabosť, ale i z tohto pohľadu musím konštatovať pocit myšlienkovej plytkosti. Nech už je To Sir With Love (Pánovi učiteľovi z lásky) akokoľvek…" více

Tiscali.cz (Stanislav Buzek)

"Scenáristům se podařilo do vcelku prostého příběhu vložit nejen dobové reálie (s odtupem let vnímané jako idyla), ale i z dnešního pohledu aktuální prvky: otázky liberálnosti školství, svobody lesbických vztahů či možnost mladé generace rozhodnout o vlastním osudu. Hlavním tématem ale zůstala žena…"

Reklama

Reklama