Zlo pod sluncem

• slovenský

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Poirot v plavkách, na to nezapomenu... Tato adaptace mé oblíbené detektivky se povedla jen o trochu hůř než ta se Suchetem. Je tu spoustu rozdílů ve vedlejších zápletkách, ale to hlavní zůstává. Je to velmi atmosférické, napínavé a navíc se i docela pobavíte. Povedenější Ustinovka. Peter Ustinov se mi zdá jako Poirot docela v pohodě, je to trochu neobvyklé vidět ho jinak než jako Sucheta, ale tato podoba nám malého Belgičana ukazuje zase v otrochu jiném světle.(10.12.2011)

Jestliže vidíte obě zpracování (s Ustinovem i Suchetem) v krátké době od sebe, nemůžete se ubránit srovnání. I když zpracování s Ustinovem působí svěže, a především exteriery jsou hezčí, u mne osobně vítězí Suchet. Možná že bych v posuzování Ustninova nebyl tak náročný, pokud bych filmy se Suchetem nikdy neviděl. Stejně jako Švejk bude pro mne navždy Hrušínský, Poirot bude Suchet. Líbila se mi hudba. Nicméně herecké obsazení - jakkoliv hvězdné mne nenaplnilo nějakým zvláštním nadšením. Stejně tak Ustinov působil trošku dojmem venkovského strýce, jak jej předváděl Rašilov v prvorepublikových filmech, nikoliv dokonalého gentlemana anglicko-francouzsko-belgického střihu. Film byl příjemným zpestřením večera a zajímavou možností srovnání, ale nijak neoslnil.(12.9.2015)

• honajz

Na to, že to měl být výpravný celovečerák, je to nuda. Ano, je tu moře, pár palem, ale pak také úděsné interiérové kulisy, v nichž se žel odehrává většina děje včetně závěrečného rozuzlení, herečka, jež zde hraje dospívající dívku, je uvěřitelná jako důchodkyně v roli diblíka, a celé se to vleče neskutečně. Že to Agatha měla často totálně překombinované, na to už jsem si zvykl, ale přece jen bych chtěl vidět vraha, jak trpělivě čeká, až se nějaký Poirot vykecá, a vůbec mi často jednání postav přišlo nepřirozené a proti logice. Zlatý TV seriál se Suchetem, kde každý díl vypadá líp a nákladněji, než tento velkofilm. Herci hrají jako z musu, a ani samotný případ není nijak neprůhledný, aby se nedalo odhadnout, jak to bylo, chybí i větší nadhled a vtip.(14.9.2015)

Poirota mám z detektivů Agathy Christie nejméně ráda (arogantní snob) a Ustinov ho zrovna nevylepšil (což neznamená, že ho hraje špatně, ale v jeho podání je Poirot pěkný slizoun). Doporučuji vychutnat si jeho francouzský přízvuk v originále. Úlohou detektivek je napínat čtenáře/diváka až do konce, což však znamená, že k nalezení vraha nelze použít logiky (natož šedých mozkových buněk), ale je třeba počítat s neuvěřitelnými, předem plánovanými náhodami. Ale když člověk vypne mozek, může si užívat, že je ta mrcha po hodině filmu konečně mrtvá, a pochopit každou porotu, která by vraha osvobodila.(30.10.2013)

Jsem zvyklá na jiného Hercula Poirota, proto mě Peter Ustinov mile překvapil. Byl úžasný. Ta role mu sedla naprosto dokonale. Takové sžití s rolí jsem dlouho neviděla. Dokonce jsem měla pocit, že si Peter Ustinov tu roli užíval. Tipovala jsem jako vraha někoho jiného. Do té osoby bych to opravdu neřekla a jak se pak krásně vybarvila. No jo, tichá voda břehy mele.(22.1.2012)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)