Zlo pod sluncem

• slovenský

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Naprosto genialna detektivka, v ktorej Hercules Poirot /Peter Ustinov/ odhaluje identitu vraha istej dievciny. Vysoko ocenujem hlavne malebnu sceneriu stredomorskeho ostrova, prepracovanu detektivnu zapletku. Dalej vysoko hodnotim herecke vykony - vyborny hlavne Ustinov ako Poirot - a dialogy. medziludske vztahy sa tiez riesia len v obmedzenej mire, ziadne prazdne tlachacky o vztahoch. A vsetko to reziroval Guy Hamilton /Goldfinger, Bitva o Britanii/, ktoreho povazujem za reziserskeho maga a virtuoza. 95 %(8.4.2014)

Chýbali mi fóriky ako zo Smrti na Níle. Prípad je zdanlivo neriešiteľný, ale samozrejme Poirot na to dojde. Divák o jeho dedukciách nič nevie, všetko prezradí až na konci pri obligátnom posedeníčku v spoločnosti všetkých podozrivých. Podozriví sú samozrejme všetci, dokonca padne otázka, aké alibi má Poirot. Ale nebojte sa, žiadna zmena oproti predlohe sa nekoná. Trochu viac cynického humoru a mohlo to byť skvelé. Určite ale potešil fór hneď na začiatku, keď je Hercules predstavený ako Herkules (čítaj ako píšem).(13.9.2015)

Evil Under The Sun představuje čistokrevné plemeno filmu na nedělní odpoledne. To není nutně odsudek, nedělní odpoledna své filmy potřebují - (ne moc) vzrušivé, (ne příliš) vtipné, zasahující jen slupku estetického a emocionálního prožívání. Bondovský režisér Guy Hamilton tohle z titulu své profesní historie umí. Jadranské kulisy navíc vzbuzují dojem, že poprava na pláži je událost nepřesahující důležitostí partii ruských kuželek mezi borovicemi; legrační problém, záminku pro slovní a hereckou ekvilibristiku. A právě ta činí ten rozdíl. Peter Ustinov hněte detektivní buznu Poirota z méně hutného těsta než uhrančivý Suchet a zbytek osazenstva svou britskou rutinou dává vzpomenout na profesionalitu, která se v časech vyznávání niterné opravdovosti nenosí. Jo, usnul jsem u toho. Ale potom to dorazil. Nedělní odpoledna tohle umožňují.(29.3.2014)

U detektívok nakrútených podľa predlohy Agathy Christie mi je v podstate jedno, či Poirota hrá Peter Ustinov alebo David Suchet, pretože mám veľmi rozdielny pocit pri čítaní knihy a pri sledovaní filmu. Zatiaľčo pri čítaní knihy mi pripadá odhaľovanie páchateľa zločinu napínavé a dramatické až do finálneho teatrálneho odhalenia vraha, vo filme mi to isté pripadá neprirodzené a strojené. Uvedomujem si, že problém je vo mne, ale aj tak neverím, že by som niektorému z filmových spracovaní diel Agathy Christie dal viac, než obligátne tri hviezdičky.(12.9.2015)

Jsem zvyklá na jiného Hercula Poirota, proto mě Peter Ustinov mile překvapil. Byl úžasný. Ta role mu sedla naprosto dokonale. Takové sžití s rolí jsem dlouho neviděla. Dokonce jsem měla pocit, že si Peter Ustinov tu roli užíval. Tipovala jsem jako vraha někoho jiného. Do té osoby bych to opravdu neřekla a jak se pak krásně vybarvila. No jo, tichá voda břehy mele.(22.1.2012)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)