Zlo pod sluncem

Evil Under the Sun

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Snímek dobrý i po dějové stránce, zápletka i rozuzlení se povedli, ale proč ten hloupý začátek? Toho nás snad mohli ušetřit. Poirot jede na léčení a sotva přijede, všichni mluví z jistotou o zlu i vraždě, i když se ještě nestala. O tom, že i oběť je všem jasná se snad ani rozepisovat nebudu. Až na tuhle příšernost hned na start jsem byla s dějem spokojená. Viděno v rámci Seznamte se s...Agatha Christie(10.4.2016)

Osobně preferuji Sucheta, ale v dnešní době katastrofálního obsazení seriálových inscenací, musím konstatovat, že i Rusák s britským pasem Ustinov není vůbec špatný. Trefně vybraná lokace a bravurní casting, co víc si divák může od detektivní inscenace přát? Kdybych byl býval nečetl knižní předlohu, tak bych byl definitivně spokojenější. 83% Celosvětový příjem k 2. 5. 2018: $6,110,000(2.5.2018)

Buď jak buď, Slunce je v tom nevinně, neboť jen kdesi v nadoblačných výšinách, obklopené mrazivou temnotou mezihvězdného prostoru, plní svou odvěkou každodenní povinnost - a svítí, bez ohledu na své momentální rozpoložení. Záleží jenom a pouze na nás, zda jeho životodárné paprsky zahřívají dobro či zlo. Pokud snad o nás kdysi mívalo nějaké iluze, předpokládám, že je na své jednotvárné pouti dávno ztratilo - vidělo dost, takže žádný zločin už ho nemůže překvapit. Dlužno podotknout, že diváka také ne - divák se na zločin obyčejně těšívá jako dítě na pohádku. A tak nejprve absolvuje nezbytné seznamovací kolečko, kdy jsou mu postupně představeni všichni protagonisté spolu s důvody, které by je snad mohly svést na scestí - a poté už jen napjatě sleduje, kterak se ho nadmíru košatá zápletka za vydatné pomoci neobyčejně fotogenických exotických exteriérů snaží důmyslně zmást, aby snad předčasně neodhalil pointu. Rozuzlení je maličko překombinované, leč v podstatě dokáže splnit většinu vašich očekávání, takže 4* mu patří plným právem.(2.1.2018)

Vždycki sem sledoval novší adaptace ze suchetem a musím říct, že tenhle poirot promne byl absolutne nezajímavý. To nic nemení na tom, že tohle byla jedna z nejlepších agát jaké sem kdy videl. Málokdy se stává, že držíte krok z poirotovýma šedýma bunkama a mne se to při sledováni tohodle snímku dobře darilo a vrahy sem znal i bez tradičního koncového breefingu. Krásné prostredí, krasný hotel, hodne podezřelých, hodne motivú a brilatní rozuzlení i když promne už ne moc nečekané. Zklamala mne jenom postava poirota Ustinov sice bravurne zvládá dialogy, ale vizáží mi nesedel a promne je jeden jedinej skutečnej poirot David Suchet který se nejvíc blíží k ideálu Agathy Christie.(23.3.2011)

Pokaždý když sleduju Hercule Poirota, tak je někde na dovolený, tu se cachtá na Nilu, tu si válí koule v Orient expresu a nebo jako právě tady, chytá lelky na krásným ostrově. Spíš než detektiva mě Hercule Poirot připomíná tlustou verzi Hanzelky se Zikmundem. Nicméně musím uznat že verzi velmi zábavnou což potvrdil i v tomto příběhu. Tyhle hrátky na vraha co vedou tvůrci s divákem, když se podaří tak je to bájo a tady se vskutku vydařily. Patrání pro vrahovi v nádherných exteriérech za doprovodu výtečných dialogů, skvělých hereckých výkonů a vynikající letně ospalé atmosféry si každej pořádnej milovník kvalitních detektivek vychutná na ex.(23.1.2012)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)