Zlo pod sluncem

Evil Under the Sun

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

U detektívok nakrútených podľa predlohy Agathy Christie mi je v podstate jedno, či Poirota hrá Peter Ustinov alebo David Suchet, pretože mám veľmi rozdielny pocit pri čítaní knihy a pri sledovaní filmu. Zatiaľčo pri čítaní knihy mi pripadá odhaľovanie páchateľa zločinu napínavé a dramatické až do finálneho teatrálneho odhalenia vraha, vo filme mi to isté pripadá neprirodzené a strojené. Uvedomujem si, že problém je vo mne, ale aj tak neverím, že by som niektorému z filmových spracovaní diel Agathy Christie dal viac, než obligátne tri hviezdičky.(12.9.2015)

Můj druhý Poirot, tentokráte mnohem povedenější. Nádherné prostředí chorvatského ostrova, pestré postavy s pestrými motivacemi, ale hlavně, Ustinov je mnohem sympatičtější Poirot, než Finney. Pointu jsem byl schopen odhalit, ale pouze v takovém předstihu, aby mi to nepokazilo zážitek z filmu, naopak byl umocněn pocitem vysoké dedukční schopnosti:)(1.1.2018)

Pro Agathu a Hercula zvlášť mám velkou slabost - je to něco tak vymazleného do posledního detailu, že se v tom ohledu s tím může jen máloco měřit. A tenhle film není výjimkou. Je vidět, že si tvůrci dali záležet opravdu na všem - od výběru co nejatraktivnějších lokací, přes herecké hvězdy až po vtípky prošpikovaný scénář. Ustinov sice nevypadá jako Poirot, jak po Agatha popisuje v knihách, ale herecky to bez problémů nahrazuje a dává své postavě nezaměnitelný osobní šarm a kouzlo.(18.11.2014)

...jakej suchar??? Aghatě Christie sluší omezený prostor, na kterém může -nejčastěji s pomocí Hercule Poirota- rozehrát boj s podezřelými, ďábelskými vražednými plány a šedými buňkami mozkovými. Toho všeho se dočkáme i zde. Navíc kvituji s povděkem, že mnoho adaptací těchto detektivek ozdobuje svým aristokratickým herectvím Maggie Smith!(5.1.2004)

Druhý Ustinovův Poirot už není zdaleka tolik povedený jako ten první, egyptský. Tedy nemyslím přímo jeho kreaci Poirota, která je samozřejmě opět znamenitá (až na tu barvu vlasů, o které jsem psal už minule). Ale film samotný je o třídu horší. Jednak kvůli poněkud slabší zápletce, druhak, a to hlavně, kvůli jeho většinou nesympatickým a vulgárním aktérům. Stýskalo se mi po aristokratické atmosféře egyptského parníku a uvítal bych, kdyby většinu postav nechala lady Christie ve své knize nějak bestiálně zamordovat. A sprostá, hollywoodská, nekonečně hnusná hudba mi na divácké rozkoši ještě ubrala. Po filmařské stránce je to sice výborně natočená a hezky vypravená detektivka, ale ani kvůli krásným baleárským exteriérům, ani kvůli skvělému Ustinovovi, ani kvůli charmantní Maggie Smith, ani kvůli zajímavé Jane Birkin (která oproti Death on the Nile dostala mnohem lepší roli), jí ani náhodou nemůžu dát víc než tři hvězdy. Mimochodem pachatele jsem nějak intuitivně uhádl už jako kluk základní školou povinný, na což jsem byl tenkrát samozřejmě náležitě hrdý.(21.7.2016)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)