Zlo pod sluncem

Trailer

Na malebném jadranském ostrůvku tráví pár dní své dovolené menší – na první pohled různorodá, leč de facto jak pracovními zájmy, tak osobními vztahy úzce propojená – společnost. Pod lesklou slupkou společenské smetánky bují vášně, nenávisti, intriky, zloba… A tak když dojde k vraždě jedné její prominentní příslušnice, je jasné, že prakticky každý měl víc než pádný motiv ji odstranit, teoreticky to ovšem nikdo spáchat nemohl, protože všichni mají dokonalé, neotřesitelné alibi. Zdá se, že vrah vyvázne nepotrestán, neboť místní policie si s takovou záhadou asi těžko poradí. To by tu ovšem nesměl být víceméně náhodou přítomen slavný belgický detektiv Hercule Poirot, v jehož geniálním mozku se jednotlivé střípky fakt složí do překvapujícího odhalení… (Česká televize)

Trailer

Han22

Mě tyhle Christieovky zkrátka baví a moc. Zlo pod Sluncem vrací do hry Ustinova jako Poirota a jemně to kopíruje Smrt na Nilu. Je tu opět exotické prostředí, v tomto případě středomořského ostrova, pestrá skupina lidí a jedna nesnesitelná osoba, kterou postupně všichni nenávidí a u které je jasné, že zařve. Režisér nespěchá, nechá diváky všechny dokonale poznat. A vůbec to ničemu nevadí. Překrásná výprava jako z dobrodružného filmu, živoucí postavy (starý producentský pár, tatínek s dcerou, uťáplá žena podváděná světáckým manželem, sprostý lord, potenciální mrtvola která je opravdu na vraždu), jiskřící dialogy kterým pomáhá fantastický starý dabing. K tomu ne tak slavní, ale solidní herci (Birkinová, Mason, McDowall, Smithová). Po 50 minutách přijde vražda, po hodině dvacet mají všichni neotřesitelné alibi. A pak přijde brutální půlhodinová smršť, ve které Poirot odhalí kdo, jak, proč, návdavkem k tomu vyřeší vraždu z prologu, ukradený diamant a ještě vše dokáže :) Není to na 5*, ale silné 4* ano a při absenci nějaké větší klasiky to stačí na krimi/thriller roku 1982. ()

octopuska

Pro tyhle velkolepé filmové Poiroty mám velkou slabost, škoda, že v Orient Expresu nehraje také Ustinov, bylo by to dokonalé. Jeho egocentrický, sebestředný, ale fenomenální břichopas je prostě k sežrání. Suchet je vynikající v těch TV adaptacích, ale Zlo pod sluncem a Smrt na Nilu jsou nejlepší s Ustinovem. Našláplý hvězdama první velikosti a vše okolo dotažené do detailu. Arlena má tak prořízlou pusinku, že je více než jasné, že ji brzo někdo sejme. A Meggie Smith, jako vysloužilá šlapka, co vede luxusní hotel na Jadranu je kouzelná, navíc jako vždy skvělý dabing v čele s Řandou, Adamovou.....to povýší mezi skvostné detektivky. ()

Enšpígl

Pokaždý když sleduju Hercule Poirota, tak je někde na dovolený, tu se cachtá na Nilu, tu si válí koule v Orient expresu a nebo jako právě tady, chytá lelky na krásným ostrově. Spíš než detektiva mě Hercule Poirot připomíná tlustou verzi Hanzelky se Zikmundem. Nicméně musím uznat že verzi velmi zábavnou což potvrdil i v tomto příběhu. Tyhle hrátky na vraha co vedou tvůrci s divákem, když se podaří tak je to bájo a tady se vskutku vydařily. Patrání pro vrahovi v nádherných exteriérech za doprovodu výtečných dialogů, skvělých hereckých výkonů a vynikající letně ospalé atmosféry si každej pořádnej milovník kvalitních detektivek vychutná na ex. ()

chrispe

Po rozčarování z adaptace s panem Suchetem jsem si řekla, že bych se mohla podívat i na tu s Peterem Ustinovem. A trochu mě to rozesmálo. :-) Ani toto není věrná adaptace a překvapilo mě, kolik vulgarismů na diváky tvůrci hodí už v první třetině. Namísto abychom zůstali v Anglii se vydáváme na Jadran. Opět tu nejsou všechny knižní postavy, a u těch, které zbyly jsou... jejich motivace a charaktery mnohdy jinačí. SPOILER!! A třeba drogová linka je nahrazená jakousi s diamantem. /// Představitelka Arleny je tu vizuálně skvělá, takhle nějak jsem si ji fakt představovala - žena, která svým zjevem vyčnívá. I když jí tuhle show nějakými svými kostýmy kazila Myra Gardenerová). Ale teda tím, jakou z ní udělali čarodějnici se taky úplně netrefili (a ten klobouk? Hele nebyla by z toho opálená mřížka?). I představitel Patrika se povedl. Ale pan Marshall? To je ten vážný, spíš odměřený muž? Na druhou stranu postava Maggie Smith, která měla do jisté míry nahradit Rosamund Darnley mě bavila. Zápletka je ponechána, to nechť je ke cti. Dívá se na to dobře, nenudí to. I tady je třeba napsat, že kdybych před pár dny nedočetla knihu a nepromítalo se v mém hodnocení to, že se to tolik liší od předlohy, asi bych hodnotila o hvězdičku víc. ()

VanTom

K postavě brilantního Hercule Poirota prostě patří, že neustále balancuje na hraně karikatury či frašky. Skvělý, vybroušený, chytrý scénář (dtto předloha) z toho podloudně těží, když umně provazuje všechny výrazné návštěvníky prosluněného hotýlku na malém ostrůvku, aby tak k nastalé vraždě měl motiv úplně každý a divákovi neustále šrotovalo, kdo tedy (a jak)? Zkrátka klasika Agathy Christie, rozuzlená podrobným vysvětlováním před nastoupeným "ansámblem", z nějž vyplyne vskutku propracovaný a (až příliš) prokombinovaný plán. ()

• Filmový hotel, kde se příběh odehrává, se nacházel na ostrově Mallorca. V současnosti už hotel neexistuje. (horskejvlk)
  • Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)

Související novinky

Zemřela herečka Diana Rigg

Zemřela herečka Diana Rigg

10.09.2020

Z Velké Británie dnes přišla smutná zpráva, ve věku 82 let zemřela filmová, televizní a divadelní herečka Diana Rigg. Informaci s odvoláním na jejího zástupce zveřejnila stanice BBC. Hereččina dcera… (více)