Zlo pod sluncem

• slovenský

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Asi poprvé, co se mi toto starší zpracování zdálo srovnatelné a možná i o malinko lepší než novější s Davidem Suchetem. Jediné, co mi úplně nesedělo je obsazení rolí a tentokrát nejen Poirota, o kterém byla řeč už při Smrti na Nilu, ale i všech ostatních, kteří neodpovídali mé představě, s výjimkou Nicholase Claye. Ještě snad Jane Birkin, ale u zbytku jsem nabyla dojmu, že je jim tak o 10-20 let více než by mělo být. Sice podobné zápletky již Agatha použila několikrát, ale přece jen to bylo perfektní, protože byla ozvláštněna :-))(22.1.2012)

Jestliže vidíte obě zpracování (s Ustinovem i Suchetem) v krátké době od sebe, nemůžete se ubránit srovnání. I když zpracování s Ustinovem působí svěže, a především exteriery jsou hezčí, u mne osobně vítězí Suchet. Možná že bych v posuzování Ustninova nebyl tak náročný, pokud bych filmy se Suchetem nikdy neviděl. Stejně jako Švejk bude pro mne navždy Hrušínský, Poirot bude Suchet. Líbila se mi hudba. Nicméně herecké obsazení - jakkoliv hvězdné mne nenaplnilo nějakým zvláštním nadšením. Stejně tak Ustinov působil trošku dojmem venkovského strýce, jak jej předváděl Rašilov v prvorepublikových filmech, nikoliv dokonalého gentlemana anglicko-francouzsko-belgického střihu. Film byl příjemným zpestřením večera a zajímavou možností srovnání, ale nijak neoslnil.(12.9.2015)

Naprosto skvělá detektivka, Ustinov jako Poirot je v tomto díle nejlepší. Osobně mám také radši Sucheta, ale člověk si snadno zvykne.... Výtečný je soundtrack - jedná se výhradně o orchestrální verze hitů génia amerického muzikálu Colea Portera. Dalším důvodem, proč film vidět, je také geniální Maggie Smith. A Diana Riggová, známá též jako zesnulá žena Jamese Bonda, hraje koketní mrchu taky bezvadně. mimochodem, viděli jste to v originále? V jedné chvíli mluví Poirot o "půl hodině" a místo "half an 'our" vysloví "'alf and Hour";oD.(17.5.2006)

Zajímavé je, že ač si při zmínce jména Poirot vždy představím Davida Sucheta, nedokázal bych si ho v titulní úloze představit v žádné z "ustinovek." I ke krásnému prostředí a dusné atmosféře (doslova) Zla pod sluncem se Sir Peter hodí perfektně a spolu s ostatními předvádí to nejlepší z britské herecké školy. Za zmínku stojí skvělý dabing Čestmíra Řandy.(3.2.2013)

Poirota mám z detektivů Agathy Christie nejméně ráda (arogantní snob) a Ustinov ho zrovna nevylepšil (což neznamená, že ho hraje špatně, ale v jeho podání je Poirot pěkný slizoun). Doporučuji vychutnat si jeho francouzský přízvuk v originále. Úlohou detektivek je napínat čtenáře/diváka až do konce, což však znamená, že k nalezení vraha nelze použít logiky (natož šedých mozkových buněk), ale je třeba počítat s neuvěřitelnými, předem plánovanými náhodami. Ale když člověk vypne mozek, může si užívat, že je ta mrcha po hodině filmu konečně mrtvá, a pochopit každou porotu, která by vraha osvobodila.(30.10.2013)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)