Zlo pod sluncem

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

• karlee

Tady mám vzácnou možnost srovnávat zpracování stejné knihy s Ustinovem a se Suchetem, pro mě Suchet vítězí o parník. Tam jsem si ani neuvědomil klasické Agathiny logické kotrmelce, tady jsou scénářem vypíchnuty (proč vraždit jednoduše, když to jde složitě, že). Navíc mi vadily některé dialogy, které snad mohly být anglicky vtipné, ale přehrávající herci je svou okatostí zazdili.(23.1.2012)

Při sledování filmů na motivy knih Agathy Christie docházím ke dvěma závěrům: 1. Hercule Poirot by především neměl vůbec vytahovat paty z domu, protože kam šlápne, tam dojde k vraždě, takže se dá říct, že ty desítky nebožáků má vlastně na svědomí. 2. Pachatelé vražd v jeho okolí jsou rozumu mdlého, když vraždí přímo před Poirotovým nosem a domnívají se, že zrovna jim to projde. (785., 2. II. 2013)(5.2.2013)

Můj druhý Poirot, tentokráte mnohem povedenější. Nádherné prostředí chorvatského ostrova, pestré postavy s pestrými motivacemi, ale hlavně, Ustinov je mnohem sympatičtější Poirot, než Finney. Pointu jsem byl schopen odhalit, ale pouze v takovém předstihu, aby mi to nepokazilo zážitek z filmu, naopak byl umocněn pocitem vysoké dedukční schopnosti:)(1.1.2018)

U detektívok nakrútených podľa predlohy Agathy Christie mi je v podstate jedno, či Poirota hrá Peter Ustinov alebo David Suchet, pretože mám veľmi rozdielny pocit pri čítaní knihy a pri sledovaní filmu. Zatiaľčo pri čítaní knihy mi pripadá odhaľovanie páchateľa zločinu napínavé a dramatické až do finálneho teatrálneho odhalenia vraha, vo filme mi to isté pripadá neprirodzené a strojené. Uvedomujem si, že problém je vo mne, ale aj tak neverím, že by som niektorému z filmových spracovaní diel Agathy Christie dal viac, než obligátne tri hviezdičky.(12.9.2015)

Jestliže vidíte obě zpracování (s Ustinovem i Suchetem) v krátké době od sebe, nemůžete se ubránit srovnání. I když zpracování s Ustinovem působí svěže, a především exteriery jsou hezčí, u mne osobně vítězí Suchet. Možná že bych v posuzování Ustninova nebyl tak náročný, pokud bych filmy se Suchetem nikdy neviděl. Stejně jako Švejk bude pro mne navždy Hrušínský, Poirot bude Suchet. Líbila se mi hudba. Nicméně herecké obsazení - jakkoliv hvězdné mne nenaplnilo nějakým zvláštním nadšením. Stejně tak Ustinov působil trošku dojmem venkovského strýce, jak jej předváděl Rašilov v prvorepublikových filmech, nikoliv dokonalého gentlemana anglicko-francouzsko-belgického střihu. Film byl příjemným zpestřením večera a zajímavou možností srovnání, ale nijak neoslnil.(12.9.2015)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)