Zlo pod sluncem

• slovenský

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Jestliže vidíte obě zpracování (s Ustinovem i Suchetem) v krátké době od sebe, nemůžete se ubránit srovnání. I když zpracování s Ustinovem působí svěže, a především exteriery jsou hezčí, u mne osobně vítězí Suchet. Možná že bych v posuzování Ustninova nebyl tak náročný, pokud bych filmy se Suchetem nikdy neviděl. Stejně jako Švejk bude pro mne navždy Hrušínský, Poirot bude Suchet. Líbila se mi hudba. Nicméně herecké obsazení - jakkoliv hvězdné mne nenaplnilo nějakým zvláštním nadšením. Stejně tak Ustinov působil trošku dojmem venkovského strýce, jak jej předváděl Rašilov v prvorepublikových filmech, nikoliv dokonalého gentlemana anglicko-francouzsko-belgického střihu. Film byl příjemným zpestřením večera a zajímavou možností srovnání, ale nijak neoslnil.(12.9.2015)

Zajímavé je, že ač si při zmínce jména Poirot vždy představím Davida Sucheta, nedokázal bych si ho v titulní úloze představit v žádné z "ustinovek." I ke krásnému prostředí a dusné atmosféře (doslova) Zla pod sluncem se Sir Peter hodí perfektně a spolu s ostatními předvádí to nejlepší z britské herecké školy. Za zmínku stojí skvělý dabing Čestmíra Řandy.(3.2.2013)

• karlee

Tady mám vzácnou možnost srovnávat zpracování stejné knihy s Ustinovem a se Suchetem, pro mě Suchet vítězí o parník. Tam jsem si ani neuvědomil klasické Agathiny logické kotrmelce, tady jsou scénářem vypíchnuty (proč vraždit jednoduše, když to jde složitě, že). Navíc mi vadily některé dialogy, které snad mohly být anglicky vtipné, ale přehrávající herci je svou okatostí zazdili.(23.1.2012)

Naprosto genialna detektivka, v ktorej Hercules Poirot /Peter Ustinov/ odhaluje identitu vraha istej dievciny. Vysoko ocenujem hlavne malebnu sceneriu stredomorskeho ostrova, prepracovanu detektivnu zapletku. Dalej vysoko hodnotim herecke vykony - vyborny hlavne Ustinov ako Poirot - a dialogy. medziludske vztahy sa tiez riesia len v obmedzenej mire, ziadne prazdne tlachacky o vztahoch. A vsetko to reziroval Guy Hamilton /Goldfinger, Bitva o Britanii/, ktoreho povazujem za reziserskeho maga a virtuoza. 95 %(8.4.2014)

Druhý Ustinovův Poirot už není zdaleka tolik povedený jako ten první, egyptský. Tedy nemyslím přímo jeho kreaci Poirota, která je samozřejmě opět znamenitá (až na tu barvu vlasů, o které jsem psal už minule). Ale film samotný je o třídu horší. Jednak kvůli poněkud slabší zápletce, druhak, a to hlavně, kvůli jeho většinou nesympatickým a vulgárním aktérům. Stýskalo se mi po aristokratické atmosféře egyptského parníku a uvítal bych, kdyby většinu postav nechala lady Christie ve své knize nějak bestiálně zamordovat. A sprostá, hollywoodská, nekonečně hnusná hudba mi na divácké rozkoši ještě ubrala. Po filmařské stránce je to sice výborně natočená a hezky vypravená detektivka, ale ani kvůli krásným baleárským exteriérům, ani kvůli skvělému Ustinovovi, ani kvůli charmantní Maggie Smith, ani kvůli zajímavé Jane Birkin (která oproti Death on the Nile dostala mnohem lepší roli), jí ani náhodou nemůžu dát víc než tři hvězdy. Mimochodem pachatele jsem nějak intuitivně uhádl už jako kluk základní školou povinný, na což jsem byl tenkrát samozřejmě náležitě hrdý.(21.7.2016)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)