Zlo pod sluncem

• slovenský

Zlo pod slnkom

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1982, 117 min

Můj druhý Poirot, tentokráte mnohem povedenější. Nádherné prostředí chorvatského ostrova, pestré postavy s pestrými motivacemi, ale hlavně, Ustinov je mnohem sympatičtější Poirot, než Finney. Pointu jsem byl schopen odhalit, ale pouze v takovém předstihu, aby mi to nepokazilo zážitek z filmu, naopak byl umocněn pocitem vysoké dedukční schopnosti:)(1.1.2018)

Poirot v plavkách, na to nezapomenu... Tato adaptace mé oblíbené detektivky se povedla jen o trochu hůř než ta se Suchetem. Je tu spoustu rozdílů ve vedlejších zápletkách, ale to hlavní zůstává. Je to velmi atmosférické, napínavé a navíc se i docela pobavíte. Povedenější Ustinovka. Peter Ustinov se mi zdá jako Poirot docela v pohodě, je to trochu neobvyklé vidět ho jinak než jako Sucheta, ale tato podoba nám malého Belgičana ukazuje zase v otrochu jiném světle.(10.12.2011)

Pravděpodobně můj nejoblíbenější filmový Poirot vůbec. Adaptace s Peterem Ustinovem vynikají zejména tím, že se jedná o samostatné "lahůdky", takže odpadá určitá rutina, kterou je občas cítit z adaptací s Davidem Suchetem (ty jsou ale rovněž nadprůměrné a nad běžnou tv produkcí ční velmi vysoko). Podobně jako ve SMRTI NA NILU, i zde je přítomno výborné herectví a brilantní režie, která do snímku navíc vpustila nezbytný humor, jenž se výtečně doplňuje s klasickou "detektivkovatostí" Agathy Christie. Vražda jako popud k rozptýlení snobské společnosti? Vypointované hlášky, skvěle doplňující myšlenkové pochody slavného detektiva? Vše pro zábavnou detektivku potřebné je zde přítomno v míře vrchovaté. Jeden z mála snímků, kde je vražda pojata jako součást letních radovánek. Velmi ironický a velice vtipný film.(24.6.2011)

Druhý Ustinovův Poirot už není zdaleka tolik povedený jako ten první, egyptský. Tedy nemyslím přímo jeho kreaci Poirota, která je samozřejmě opět znamenitá (až na tu barvu vlasů, o které jsem psal už minule). Ale film samotný je o třídu horší. Jednak kvůli poněkud slabší zápletce, druhak, a to hlavně, kvůli jeho většinou nesympatickým a vulgárním aktérům. Stýskalo se mi po aristokratické atmosféře egyptského parníku a uvítal bych, kdyby většinu postav nechala lady Christie ve své knize nějak bestiálně zamordovat. A sprostá, hollywoodská, nekonečně hnusná hudba mi na divácké rozkoši ještě ubrala. Po filmařské stránce je to sice výborně natočená a hezky vypravená detektivka, ale ani kvůli krásným baleárským exteriérům, ani kvůli skvělému Ustinovovi, ani kvůli charmantní Maggie Smith, ani kvůli zajímavé Jane Birkin (která oproti Death on the Nile dostala mnohem lepší roli), jí ani náhodou nemůžu dát víc než tři hvězdy. Mimochodem pachatele jsem nějak intuitivně uhádl už jako kluk základní školou povinný, na což jsem byl tenkrát samozřejmě náležitě hrdý.(21.7.2016)

Vždycki sem sledoval novší adaptace ze suchetem a musím říct, že tenhle poirot promne byl absolutne nezajímavý. To nic nemení na tom, že tohle byla jedna z nejlepších agát jaké sem kdy videl. Málokdy se stává, že držíte krok z poirotovýma šedýma bunkama a mne se to při sledováni tohodle snímku dobře darilo a vrahy sem znal i bez tradičního koncového breefingu. Krásné prostredí, krasný hotel, hodne podezřelých, hodne motivú a brilatní rozuzlení i když promne už ne moc nečekané. Zklamala mne jenom postava poirota Ustinov sice bravurne zvládá dialogy, ale vizáží mi nesedel a promne je jeden jedinej skutečnej poirot David Suchet který se nejvíc blíží k ideálu Agathy Christie.(23.3.2011)

• - Interiéry byly natočeny v Lee International Studios ve Wembley v Londýně, exotický ostrov, který představuje sídlo Daphne Castle (Maggie Smith), je ve skutečnosti neobydlený ostrůvek Sa Dragonera na Baleárských ostrovech. Pláž, nad níž se vyjímá hotel Daphne Castle, je Cala d´en Monjo na ostrově Mallorca. Další hotelové záběry byly natočeny na Raixa Estate - jedné z částí ostrova nedaleko Palmy. Zátoku racků a pláž, kde byla zavražděna Arlena Stuart Marshall (Diana Rigg), představuje Cala en Feliu, taktéž na Mallorce a nakonec místo, kde Hercule Poirot (Peter Ustinov) nastupuje na loď, je malá pobřežní vesnička Deiá, která se nachází v severní části ostrova. (Cucina_Rc)