Životní příběh amerického lupiče z Divokého Západu Jesseho Jamese (1847 – 1882) se stal inspirací pro řadu westernových snímků. Na plátnech kin se začal objevovat již v éře němého filmu a v roli Jesseho Jamese se objevili slavní herci jako Robert Duvall (Velká Northfieldská loupež) nebo Brad Pitt (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem). V roce 2001 natočil režisér Les Mayfield moderní verzi příběhu o legendárním psanci, jehož jedni vnímali jako nebezpečného zločince a druzí oslavovali jako hrdinu. V akčním westernovém snímku Psanci Ameriky se v roli neohroženého pistolníka představil irský herec Colin Farrell, pro něhož to byla jedna z prvních větších hereckých příležitostí. Příběh pojednává o tvrdém gangu bratří Jamesů a Youngerů, kteří se po skončení americké občanské války vrací zpátky na své farmy v Missouri. V rodném městečku se však setkávají s nelítostným železničním magnátem, který s pomocí bandy pistolníků zastrašuje místní obyvatele a za směšné částky vykupuje jejich pozemky na stavbu železnice. Mladí farmáři se ale nemíní vzdát svých pozemků za žádnou cenu a brání, co jim právem náleží. Začíná jedna z největších štvanic v historii Divokého Západu. (Česká televize)

ArsenalEagle

Nebylo to špatný.. Westerny mám rád a zbojníky ještě radši.. Byly tam místa, která se dala vyplnit cihlou a ne papírem, ale celkově slušný.. ()

Ellmariachi

No tak, že bych zrovna já chvílema uvažoval o 5ti hvězdách u westernu...tomu bych nevěřil. Upřímně jsem ani nevěděl, že tenhle film existuje. A je to velká škoda. Snímek má opravdu co nabídnout. Sympatičtí hl hrdinové v podání zajímavých jmen. Pochopitelně jednoznačně vyčnívá Colin Farrell, ale ostatní se neztrácí. Konkrétně Colinovi přeju jednu velkou životní roli. Moc by mu slušela. Záporáci mají hlavu a patu. Akce je tu až, až. Není přihlouplá a tupá jak to u westernů občas bývá. Jako celek se film nebere extra vážně a nabízí doopravdy fajn zábavu. Děj se nevleče a i délka je tak akorát. Ani závěrečná divočina není nijak kýčovitá. Prostě odpolko uteklo krásně a u mě za 75 procent. ()

aluna

Jů, tenhle Jesse James se teda má! Vlastní hbitost Spidermana, nepřemožitelnost Supermana, chytrost Indyho, mrštnost a vynalézavost opice, neviditelnost ducha Caspera (v bojích), čistotu nitra Mirka Dušína i sebevražedný sklony Riggse. Štěstí stojí vždycky při něm, s bouchačkou to, ačkoli střílí jen do neživých předmětů, umí jako Billy Kid, zamilovávají se do něj jak ženy, tak i muži (minimálně Timothy Dalton se na něj dívá s planoucí láskou v očích) a ještě ke všemu vypadá jako Colin Farrell. Sen. ()

slunicko2

Pohodová westernové dobrodružství pro mládež. 1) S nadhledem, jiskrou a s překvapující ironií počíná si americký Jánošík Jesse James. Co na tom, že to bylo jinak?_____ 2) Kdo by taky odolal půvabům 25letého Ira Colina Farrella (Jesse James), 25letého Američana Scotta Caana (Cole Younger) nebo třeba 18letého Kanaďana Gregory Smithe (nejmladší člen tlupy Jim Younger)? ()

DonPedro

Starý příběh v novém kabátu? K příběhu: scénář si z legendy (o historii nemluvě) vybírá jen střípky, které stejně ohne k nepoznání. Kabát je ovšem ve srovnání např. s adaptací W.Hilla skutečně nový: od Mobyho "Find My Baby" pod titulky až po scény poučené východními mistry akce. Příjemný, dobře obsazený pop western. ()

Diamant

Energická hudba, svižné tempo, sympatické nasadenie hrdinov v obrane farmárov a ich pozemkov pred neľudským prístupom železničnej spoločnosti. Tvorcovia si však mohli odpustiť jednu situáciu, ktorá vyvoláva dojem neúcty voči svätému prijímaniu a narýchlo vyslúženej sviatosti manželstva. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

Martin741

Jak tak pozeram, aj toto v kinach komplet zhorelo. &westerny su na zaciatku storocia uz mrtvy zaner, a niet vnom co objavit. Keby su chyby, viem, ale keby tu dali to klise kradez koni tak dam nemilosrdnu 1 hviezdu - asponze tam kecali o pode, ktoru chce zabrat akasi zeleznicna firma :25 % ()

Crawler-D

Zhollywoodštěle vyčpělý western, který svou přítomností lehce pozvedá Colin Farrell. Kdyby bylo ve filmu víc akčních scén ve stylu Farrellova nájezdu hned zkraje filmu, byly by to aspoň ty hvězdičky tři . ()

agathon

Kéž by se našel další Eastwood a byl ochoten natočit western jinak. Tak jsem to jako malý zbožňoval a teď v posledních letech jen žasnu (během toho, jak naše televize vyhrabávají ze světových archivů další a další žánrové perly nasazované pak v těch nejroztodivnějších časech), co že to všechno dějinné hlubiny filmů z Divokého západu skrývají. Tohle je jště lepší (post)moderní zástupce toho klasičtějšího proudu. Zajímavé je snad jedině to obsazení - směska ex-Bonda Daltona, pre-Locka O´Quinna, rozpolcené "Hero" Larterové a ještě nepříliš známého Farrella. ()

pakobylka

Nemůžu říct, že by se tady nevyskytovaly pot, špína, krev a slzy ... ale patrně skončily v rukou šikovného vizážisty, který je náležitě upravil, aby hrdinům nekazily image. Další z mnoha variací na nestárnoucí téma "Jesse James + jeho gang" nelpí na autentičnosti, je silně nad věcí a neklade si žádné vyšší cíle - proto ji lze přijmout jako lehce úsměvnou, dostatečně akční a vcelku příjemnou westernovou pohádku o stylových amerických Jánošících, kteří stáli na straně spravedlnosti, bohatým brali a chudým dávali ... a jen tak bokem si občas trochu přilepšili. ()

Deverant

Teenagerský western? Eh... A k tomu happyendu: nakonec Jesse Jamese zastřelil Bob Ford, jeden z jeho kumpánů, za odměnu přislíbenou guvernérem Missouri. Stalo se tak 3. dubna 1882. Jesse Jamesovi bylo třicet čtyři let. ()

andrii

Ostří proti vrchnosti. V merku volné pole působnosti. Na kolejích čekající střelný prach. Zastaví zlaté kohoutky, rozpůlí "Cibulky." Asanuje strach. ()

senor

Bezduchá westernová taškařice s dobře natočenou, ale newesternovou akcí, špatným scénářem a podivnými postavami. Stejně jako Mladé pušky bubblegum stuff. ()

lennyd

Jesse James (Colin Farrell) se se svými přáteli vrací zpátky domů z občanské války. Všichni si už touží od boje odpočinout, a stát se opkojnými farmáři, oženit se, mít kupu dětí, a tak, znáte to. Ale po návratu zjišťují, že to asi nebude tak snadné. Železniční společnost chce právě přes jejich pozemky vybudovat železniční trať, vedoucí přes celou Ameriku. A takové zacházení si Jesse s kolegy nenechají líbit. Neváhají pro ochranu svých pozemků, a pozemků sousedů nasadit život, a obírají železniční společnost kde můžou - bohatým berou a chudým dávají. Není divu, že si toto železniční společnost nenechá líbit ... Americký Jánošík. Nic víc, nic míň. Kromě skvělého (jako vždy) Colina Farrella v hlavní roli Jesse Jamese ještě uvidíme například Scota Caana, Kathy Batesovou nebo Ali Larterovou. Jinak jde o tuctový film, který kromě výkonu Colina Farrella nezanechá žádné hlubší zážitky... ()