Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

NFR 2002, Oscar 2 : Hudba, Píseň - "Beauty and the Beast" + 4 nominace: Nejlepší film, Píseň - "Be Our Guest", Píseň - "Belle", Zvuk(26.3.2004)

Jedna z nejlepších Disneyovek. Silný příběh, fantastická hudba a zasloužená nominace na Oscara za nejlepší film (dosud jediná u animovaného filmu).(15.3.2004)

Nesmrtelný romantický muzikál z dob, kdy se již klasické muzikály nacházely na jednotce intenzivní péče. Díky velkofilmové režii a bohatosti barev podívaná, která dokáže strhnout diváky obou pohlaví a všech věkových kategorií (scény muzikálové, romantické i hororové jsou zrežírovány se stejnou profesionalitou a vážností jako v lepších hraných filmech stejných žánrů). K vysvětlování pojmu „láska“ dětem podobně neocenitelné jako Lví král k objasňování, v čem spočívá koloběh života (a proč jsou rodinní příbuzní někdy ty největší bestie). Srozumitelný příběh s jasně čitelnou myšlenkou může zároveň posloužit coby podloží k více či méně seriózní debatě o genderových stereotypech (chlapi jako zvířata, které k civilizovanému životu probudí teprve žena, křehká kráska). Jedna z těch pozdních disneyovek, které lze bez rozpaků poměřovat s vrcholnými díly studia. 85%(15.7.2012)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $171,350,553Tržby Celosvetovo $403,476,931║ Rok 2010, Konečne som sa k tomuto dielku dostal aj keď zatiaľ len v Českom jazyku ale aj tak animačne očarilo, humorom pobavilo, malo to cit, iskru, takže celkovo ma to veľmi potešilo, moc vydarená rozprávka. /95%/___ __Tržby po obnovenej 3D premiére 2012__ ║Rozpočet $25miliónov + na 3D konverziu $3miliónyTržby USA $218,967,620Tržby Celosvetovo $468,500,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $76,123,547 Tržby za predaj DVD v USA $102,992,590║ ___Rok 2012: Obnovená premiéra v 3D. V prvom rade ma prekvapilo veľmi pôsobivé 3D prevedenie, ktoré som v danom rozsahu vôbec nečakal, týmto sa príbeh viac posunul k divákovi a čaro z krásneho príbehu nadobudlo k ešte vyššej intenzite, maximálna spokojnosť. Slovenský dabing potešil, občas obrázky troška sekali ale to sa dá prepáčiť, v ostatných ohľadoch dokonalé. /videl v kine 3D verziu: 100%/(5.12.2008)

rozpočet : $25 million tržby celosvetovo : $377,350,553(28.12.2006)

Soundtrack Alan Menken: 1. Prologue [2:27] ,2. Belle [5:10] ,3. Belle (reprise) [1:05] ,4. Gaston [3:40] ,5. Gaston (reprise) [2:04] ,6. Be Our Guest [3:45] ,7. Something There [2:19] ,8. The Mob Song [3:31] ,9. Beauty And The Beast [2:47] ,10. To The Fair [1:58] ,11. West Wing [3:42] ,12. The Beast Lets Belle Go [2:22] ,13. Battle On The Tower [5:30] ,14. Transformation [5:48] ,15. Beauty And The Beast (duet) - Celine Dion/Peabo Bryson [4:04],(19.5.2011)

Jé, Stockholmský syndrome, ahój! V Disney udělali na vrcholu své renesance otočku o sto osmdesát stupňů a vrátili se přesně k tomu typu princezny, jímž dětem vymývali mozek ve svých začátcích – okázale překrásné, výjimečné, všemi oslavované a práci a činnosti obecně se vyhýbající ozdobné panně, jejíž čůzovitost je ovšem v souladu s moderními požadavky zakrytá nádechem bezpečné nevýrazné divnosti, která jí coby nepříliš odhodlaná nebo radikální opozice mainstreamu teprve dodává na atraktivnosti (ach ty devadesátky, poslední dekáda, kdy mohl být člověk za alternativce tím, že četl). Ergo nazdárek, Mary Sue, která se od té Překrásné Labutě neliší ničím než posledním písmenem ve jméně! V případě Krásky a zvířete se už nedá mluvit o adaptaci ve smyslu převodu původního textu do jiného média sledovaného kulturou s radikálně odlišnými požadavky na příběh pro děti, ale o adaptaci klasického disneyovského modelu určené spratečkům, které vychovávali ti, kdo na oněch dřívějších vykastrovaných hovadinách o dokonalých nánách sami vyrůstali – původní nesnesitelný koncept byl v podstatě umocněn na druhou, neboť teď ho vedle typických poznávacích rysů doprovází ještě vzdychání o tom, jak ta naše ve všech ohledech průměrná princezna nezapadá a jak ji čeká výjimečná budoucnost a vykoupení z nudné reality, protože ona je přeci tak skvělá a o tolik lepší než to stádo, které ji obklopuje. Jinými slovy nebojte, květinky, fakt jste hrozně moc unikátní, to jen vaše přízemní okolí vám nerozumí. Naštěstí oproti dřívějšku to zachraňuje důkladné profackování hlavní hrdinky, okouzlující pocta evropské animaci, strhující energie při vyprávění, vizuální nápaditost, která není samoúčelná, nýbrž slouží celku, nábytkový sex a *víření bubnů* pan Já-být-homo-tak-se-ožením-sám-se-sebou Gaston. A především lekce číslo čtyři, děti: kompletně se změnit a napravit své nedostatky je třeba kvůli partnerovi, nikoli proto že by to bylo samo o sobě správné, a odmítat nepříčetného násilníka je naprosto pochopitelné, ale jakmile vás začne zahrnovat extravagantními dary, není od věci roztáhnout v zájmu materiálního zabezpečení nohy. Věřte mi, naleznete to v každé lepší příručce pro amatérské kurvy.(17.8.2014)

„Prečo som ju nechal odísť?" - "Lebo ju milujem.“ Na túto animovanú disneyovskú klasiku som sa tešil jednak preto, aby vo mne oživila chuť po starých dobrých príbehoch, kde išlo o príbeh, možno neoriginálny, ale s láskou, chuťou a talentom vyrozprávaný. A jednak kvôli tajomnej, jemne hororovej atmosfére (hlboké lesy, uprostred nich obrovský zámok a v ňom...). Preto som rád, že splnila moje očakávania. Ak je "stopercentným" filmom taký film, ktorý vám rozbúši srdce a pri niektorých jeho scénach sa vám zatají dych a pri iných vám zvlhnú oči, potom JE to tento.(2.12.2005)

V roce 1995 jedna malá pihovatá princezna, při svém posledním dni ve školce, dostala od své učitelky knížku s názvem Kráska a zvíře, která se rázem stala jednou z nejoblíbenějších.. Tahle princezna rostla a rostla, ale knížka byla pořád poblíž. Nejdříve pod polštářem, postupem času v nočním stolku, v dalších letech schovaná ve skříni a o 15 let později a již po několikátém stěhování, byť schovaná v posteli, stále byla v dosahu teď už jednadvacetileté pihovaté princezny. A v čase Vánoční pohody se stal zázrak a princezna uzřela, že knížka není jen knížka, ale i film.. A tak z nostalgie zapálila svíčku, zachumlala se do peřiny a vrátila se do svých dětských let. A i po tolika letech příběh neztratil své kouzlo a nové vyčaroval. Knížka už neleží v posteli :o)(11.12.2010)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)

Striedajú sa tu veľmi silné momenty (skoro všetky scény kde vystupuje Zviera, jeho spoznávanie sa s Kráskou a záverečný súboj) s veľmi slabými (niektoré spievajúce scény, skoro každá scéna s Gastonom). Animácia niekedy pôsobí lacno, nedorobene (niektoré pohyby či mimika postáv) a inokedy zasa vyráža dych (prostredie atď.). 7-/10(5.12.2010)

Krásná pohádka, kterou jsem jako malej měl na kazetě, ale kdo ví kam sem to zabordelil, nicméně i když příběh je dost urychlenej, tak to bohatě vynahradí perfektní muzikálový písničky a celková příjemnost a svižnost. Jen ten princ na konci je takovej zbytečně moc uhlazenej honimír.(17.9.2008)

Kreslená klasika, ktorá nepotrebuje komentár z času starých dobrých Disneyoviek! Perfektná hudba, nádherné poňatie osudového príbehu lásky prebudeného z nenávisti. Trošku mi chýbal emotívnejší záver, ale inak bolo všetko milučké. Mimochodim Gaston bol riadny looser, tiež by som mu natrhol prdel! =) 80%.(9.5.2006)

Mal som asi 15, keď som sa prvý krát dostal k tejto rozprávke. Mohli by sme čakať, že v tomto veku chlapcov nenadchýna animovaná love story, ale toto bolo tak nádherné, že dodnes neviem uveriť, že sa niečo také mohlo napísať a zároveň nakresliť. Pesníčky sa ztotožňujú s nádhernou atmosférou, a sú zaspievané s takou dávkou lásky, aké sa môžu zrodiť len medzi nedosiahnuteľne sa zdajúcimi vzťahmi... Between the Beauty and the Beast.(30.10.2008)

• gudaulin

Když ve 30. letech přišel Disney se svým týmem s prvním animovaným velkofilmem Sněhurka a sedm trpaslíků, bylo to novátorské, precizní, na svou dobu odvážné a prostě jedinečné. Jenže se z toho brzy stala šablona, která díky komerčnímu úspěchu hodně ovlivnila a zploštila animovanou tvorbu. Podle téhož vzoru vznikly desítky dalších filmů, které se vyznačovaly přeslazeností, písničkovými cajdáky, stejnými výtvarnými technikami a podobným scénářem, který obvykle těžil z osvědčené pohádkové klasiky. A přesně tohle můžu napsat o zpracování klasické francouzské pohádky Kráska a zvíře. Zatímco česká verze šla úplně jinou cestou a Herz dokázal vytvořit jedinečný temný svět, je tohle to pro mě téměř nestravitelné. Rozumím tomu, že je to líbivé a sbírá to body, kde se dá, ale pro mě je tenhle film příkladem úpadku animovaného filmu v pasti diváckých očekávání a finančního kalkulu. Celkový dojem: 25 %. Mimochodem, ani mé děti se u tohohle filmu nebavily a jednoduše ho nedokoukaly.(30.5.2011)

70%. Nemôžem si pomôcť, ale ťažko sa mi ide s hodnotením vyššie napriek tomu, že ide opäť o krásnu disneyovskú romantickú schému, kde láska premôže všetky intrigy a neprávosti, v jednotlivostiach je stret krásky a zvieraťa neskutočne podmanivý, ale muzikálny aspekt ma zďaleka tak nenadchol, ako napr. v Tarzanovi a Pocahontas. Chvíľami zvláštne zostrihaný, strašne chaoticky a rýchlo natočený animák, pri ktorom pomaly nemáte čas vychutnať si romantiku. Mám rada tie rozprávkové myšlienky a všetko okolo toho, ale pre mňa je ľúbostným párom číslo 1 Pocahontas a John Smith a obľúbeným dejovým prostredím objavenie Nového sveta :-) - mimochodom, napriek slabšiemu hodnoteniu je aj Tarzan (1999) najmä po formálnej stránke a aj dejovo omnoho komplexnejším animákom.(10.12.2010)

Zpracování milé a krásné. Ještě stará dobrá animátorská práce. Já na muzikály moc nejsem a přemíra písniček mi celkově ve filmech vadí, ale tady kupodivu ani ne.(9.1.2017)

Moje asi nejoblíbenější Disneyovka, silný příběh o lásce, krásná hudba, prostě nádhera...(16.6.2011)

Pred par tyzdnami som mal stastie si Krasku a zviera pozriet na Disney Channel a chcel som si nielen vychutnat reprizu z 90-tych rokov, ale aj zistit, preco sa prave tento animak nie velmi pacil uzivatelke Madison. Hmm, no animacia je prekrasna, hudba a piesne taktiez, pribeh ma tiez celkom zaujal, takze nominacie na Oscara ma neprekvapuju. Bol som spokojny, aj ked nie na plny pocet, ale bavilo ma to, ako kazda Disneyovka. Beauty and the Beast bola nominovana i za najlepsi film roka, kedze kategoria animovany film v roku 1992 este neexistovala, ale Oscara ziskal thriller MLCANIE JAHNIAT (1991). ________ Paige O'Hara - (Kráska - Belle) +++ Robby Benson - (Zviera) +++ Richard White - (Gaston) +++ Jerry Orbach - (Lumiere) +++ David Ogden Stiers - (Cogsworth / Vyprávač) +++ Angela Lansbury - (Mrs. Potts) +++ Bradley Pierce - (Chip) +++ Produkcia: John Lasseter +++(21.6.2011)

No jo. Jsem už od přírody romantik a tahle pohádka o Krásce a zvířeti je v tomhle směru dokonalá. Oživlé věci jsou rostomilé a neuvěřitelně sympatické (jednoznačně u mě vede hrníček Chip :). Hudba bývá u Disneyho filmů vždycky výborná a u KRÁSKY A ZVÍŘETE to platí dvojnásob, tady je přímo kouzelná.(13.9.2006)

Klasická rozprávka o tom, že len úprimná, čistá láska dokáže zlomiť silnú kliatbu. Arogantný, mladý princ zakliaty do podoby hrozného Zvera, vládne opustenému hradu uprostred hlbokých hôr. Až jedného dňa ku nemu náhodou zablúdi otec nádhernej Belle. Tak sa začína krásny, trocha strašidelný, romantický príbeh "Kráska a zviera". Jeden z najlepších celovečerných animovaných filmov spoločnosti Walt Disney Pictures. ****(31.12.2010)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13