Pavoučí teror

Eight Legged Freaks

Útok pavúkov

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2002, 99 min

Dokonalé skloubení poetiky „padesátkových“ monster movies s nablblou estetikou německo-amerických koprodukčních céček. Ač to ne vždy funguje, Pavoučí teror umě kloubí poctu s parodií, která do diváckého srdce zaskóruje perfektními postavami, smrtící dávkou klišé a hlavně uchechtanými pavouky, na které je radost pohledět, zvláště když jim trikaři nadělili hezký „look“. Emmerich s Devlinem na tom sice bůhvíjaký balík nezkásnuli, ale za tu chuť pustit tohle do světa velké díky.(9.10.2007)

Pavúky nemám rád a bojím sa ich. To by však nemohli by digitálne, tie sú len na smiech. V tomto filme určite. Jedná sa ale o pomerne zábavný horor (?) plný pavúkov a ich nešťastných obetí, z ktorých najzábavnejšia bola likvidácia mačky. Zopár logických prešlapov sa síce nájde, ale to pri takto odľahčenom podaní ani veľmi nevadí.(30.6.2004)

Báječná pocta monstr-filmům mě vrátila do dětských let. Kombinace horor-komedie se velmi osvědčila a doufám, že se pár takových filmů ještě natočí. Kéž by takhle Emmerich pojal svou Godzillu. Jinak filmu nechybí nic podstatného - má nebezpečná monstra, statečné hrdiny, pohledné ženy, komického magora a šťastný konec. Ideální odpočinek.(10.9.2002)

Vcelku zábavná komedie, ale záběrů na pavouky, kteří se rozplácnou o výlohu, auto, dům, přívěs, chodbu důlní šachty (doplňte si v podstatě cokoliv) tam mohlo býtméně. Ale možná, že i to jsou další pravidla hry, stejně jako smějící se, dusící se a nevím-co-ještě pavouci. Tenhle film má ale obrovskou výhodu - když ho neuvidíte, vůbec nicse nestane. :)(8.10.2004)

Monster a zvířecí horory patří mezi moje nejoblíbenější, ovšem ty „pavoučí“ moc rád nemám (tedy až na pár výjimek). Eight Legged Freaks však ve mně vyvolal dosti rozporuplné pocity a musím říct, že zas až tak hrozné to nebylo. Především je důležité poznamenat, že režisér to pojal hlavně jako hororovou komedii a mluvit o „klišé“, je asi zbytečné, protože to je zde vidět snad všude. Což byl mimochodem taky tvůrčí záměr. Takže tohle filmu určitě vytýkat nebudu. Ellory Elkayem i zbytek týmu se u jeho natáčení dobře bavili a já popravdě při jeho sledování taky. Ano je pravda, že digitální přerostlí pavouci nevypadají zrovna dvakrát úchvatně (no spíš hrozně), ale svůj účel splnili stejně jako celá enkláva hlášek a humorných situací. Celý film je jedna velká béčková oddechovka, která se ani sama vážně moc nebere, což bylo dobře. Navíc tu hraje Kari Wuhrer pro kterou mám opravdu velkou slabost a v mládí jsem žral každý film, ve kterém se objevila. O jejích ženských přednostech se ani bavit nebudu. Když k tomu připočítám i mladičkou Scarlett Johansson – musím dát prostě „bod“ navíc. Jediné co mi tu dost vadilo, byli ty zvukové pavoučí výlevy, které mi v určitých momentech lezli na nervy. Za nezapomenutelný okamžik beru „souboj“ kočky s pavoukem v sádrokartonové zdi a „ochutnávku“ vycpané jelení trofeje.(22.6.2014)

• - Ve scéně, kdy lidé utíkají před pavouky do obchodního domu, tak Sam (Kari Wuhrer) střílí z pušky. Když se hlavní vchod pomalu zavírá a naposlední chvíli se zkutálí pod dveřmi, tak v ruce nedrží pušku a hned v dalším záběru ji opět má. (OndrejKW)

• - Inspirací pro film se stalo krátkometrážní dílo Larger Than Life, ke kterému napsal scénář právě režisér, Ellory Elkayem. (viperblade)

• - Když šerif vidí, jak všichni lidé běží k obchodu, tak řekne "If you build it, they will come!" ("Když to postavíš, tak oni přijdou!"). To je narážka na film Hřiště snů, kde zazní věta "If you build it, he will come." ("Když to postavíš, on příjde.") (viperblade)