Pavoučí teror

Eight Legged Freaks

Útok pavúkov

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2002, 99 min

Uletená 50teens monster paródia s dobrým obsadením, najmä mladou Scarlett Johansson a sympaťáka zo série Scream Davida Arquetta. Horor nebrať do úvahy, je to v prvom rade komédia, triky ujdú dokonca aj na dnešnú dobu, nielen na dobu vzniku, takže pozrieť sa to dá a určite je to jeden z tých lepších monster movie za posledné roky.(8.2.2018)

• Martrix

Když se na film připlácne žánrová nálepka horor/komedie, tak se dá čekat spíš parodie na horor. Jenže tvůrci tohoto filmu, na to šli nejspíš jinak. Natočili horor, ale po prvním promítání si řekli, že to není ono a rozhodli se tuhle přidat, támhle ubrat... a pustit Pavoučí teror do světa s tím, že ty směšné věci jsou schválně. Ale nebojte, těch směšných věcí tam moc není. Tedy pokud vás nerozveselí pohled na obří pavouky, kteří loví lidi a u toho dělají stejné zvuky jako gremlins. Triky nejsou na deset let starý film vůbec špatné, ale i tak digipavouci vyděsí jen arachnofobiky a hloupým pištěním a žvatláním pobaví jen zvrhlé teenagery. Zabývat se hereckými výkony je zbytečné stejně, jako řešit děj filmu. Jen mě překvapilo, kolik filmů je děláno jako přes kopírák. Potvory terorizují městečko, šerifka s dětmi, útěk a bitka v obchodním domě, podzemní chodby... . Děj je téměř totožný s Evoluce (2001) a kdyby se mi chtělo přemýšlet, tak bych nejspíš přišel na další velmi podobné kousky. Na druhou stranu třeba taková Larva (2005) má stejný děj a byla by naprosto příšerná, i kdyby se tvářila jako hororová komedie. Pokud máte nakoukáno z dřívějška, Pavoučí teror je až na pár vtípků nudná záležitost, která ničim nepřekvapí. Nicméně pokud jste tímto žánrem ještě nepolíbeni(neosliznuti), jako úvod do světa zmutovaných potvor to není špatné.(19.6.2011)

hmm, veľmi (dlho a veľa) som sa tešil na tento film, ktorý v mojich očiach pomaly nadobúdal podobu kolosálneho poctivého a zábavného béčka . . . a síce mal niektoré pre mňa dôležité atribúty (krásne herečky - tak scarlett, ktorá si ešte mohla dovoliť hrať v takom niečom, no PREDOVŠETKÝM jej matka Kari Wuhrer, ktorá je kráska podľa môjho gusta - a oceňujem casting directorov, že sa dokonca matka s dcérou na seba podobali), sympatického "anti"hrdinu (sympaťák a správňak, ale v podstate trochu nemehlo a neakčný) Davida Arquetta (s fúzami aj bez, "That was easy!" - asi jediné miesto, kde som sa naozaj zasmial) a miestami naozaj pekné efekty (aj keď digitálne, čo už...) veľkých pavúkov, no chýbal mi tam humor, viac brutality a, neviem to pomenovať lepšie, ako "béčkovosti" (ale tej správnej, vtipnej, originálnej), celý čas to bolo také pritlmené - čo v konečnom dôsledku je možno aj vec scenára, ktorá bol "prísny" a ustrážený, čo má aj plus, že to nemá veľa logických chýb, dier a slabých miest, ale daň si asi vypýtala . . . taká nejaká prehnanosť, ktorá tam (i napriek tomu, že sa jedná o útok gigantických skákajúcich pavúkov a megatarantúl) predsa len chýbala.(29.8.2011)

Monster a zvířecí horory patří mezi moje nejoblíbenější, ovšem ty „pavoučí“ moc rád nemám (tedy až na pár výjimek). Eight Legged Freaks však ve mně vyvolal dosti rozporuplné pocity a musím říct, že zas až tak hrozné to nebylo. Především je důležité poznamenat, že režisér to pojal hlavně jako hororovou komedii a mluvit o „klišé“, je asi zbytečné, protože to je zde vidět snad všude. Což byl mimochodem taky tvůrčí záměr. Takže tohle filmu určitě vytýkat nebudu. Ellory Elkayem i zbytek týmu se u jeho natáčení dobře bavili a já popravdě při jeho sledování taky. Ano je pravda, že digitální přerostlí pavouci nevypadají zrovna dvakrát úchvatně (no spíš hrozně), ale svůj účel splnili stejně jako celá enkláva hlášek a humorných situací. Celý film je jedna velká béčková oddechovka, která se ani sama vážně moc nebere, což bylo dobře. Navíc tu hraje Kari Wuhrer pro kterou mám opravdu velkou slabost a v mládí jsem žral každý film, ve kterém se objevila. O jejích ženských přednostech se ani bavit nebudu. Když k tomu připočítám i mladičkou Scarlett Johansson – musím dát prostě „bod“ navíc. Jediné co mi tu dost vadilo, byli ty zvukové pavoučí výlevy, které mi v určitých momentech lezli na nervy. Za nezapomenutelný okamžik beru „souboj“ kočky s pavoukem v sádrokartonové zdi a „ochutnávku“ vycpané jelení trofeje.(22.6.2014)

• Dever

Soundtrack John Ottman: 1. Spider mania - John Ottman ,2. Spider shack - John Ottman ,3. Cat napped ,4. Trailer trashed ,5. Investigating ,6. Mall mayhem ,7. Bedroom attack ,8. Out of the fire ,9. Spider got your tongue ,10. Scurry flurry ,11. They will come ,12. Spider assault ,13. Shopping spree ,14. The tunnels ,15. Climactic plan ,16. All's well that ends well ,17. Spiders and cycles (for the film Eight Legged Freaks)(15.5.2011)

• - Ve scéně, kdy lidé utíkají před pavouky do obchodního domu, tak Sam (Kari Wuhrer) střílí z pušky. Když se hlavní vchod pomalu zavírá a naposlední chvíli se zkutálí pod dveřmi, tak v ruce nedrží pušku a hned v dalším záběru ji opět má. (OndrejKW)

• - Když šerif vidí, jak všichni lidé běží k obchodu, tak řekne "If you build it, they will come!" ("Když to postavíš, tak oni přijdou!"). To je narážka na film Hřiště snů, kde zazní věta "If you build it, he will come." ("Když to postavíš, on příjde.") (viperblade)

• - Na začátku filmu, když Johny vidí skákající pavouky na pavoučí farmě, tak řekne: "They call it an Arac-Attack" ("Říkají tomu Pavoučí útok"). To je odkaz na původní název tohoto filmu. (viperblade)