Pavoučí teror

Útok pavúkov

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2002, 99 min

• PALINO

Úvodná polhodinka je doslova o ničom, je tu snaha o predstavenie hlavných hrdinov a obyvateľov mestečka, aby sme mali s kým sympatizovať a aby nám bolo aspoň trochu smutno, keď to niekto z nich schytá od pavúčika. Vďaka bezduchým a miestami hlúpym dialógom sa to však vôbec nepodarilo a nedivil by som sa, ak by niekto začal fandiť pavúkom. Ešteže je väčšina scén z druhej polovice filmu akčného zamerania, ináč by sme asi pomreli nudou.(7.6.2004)

Je to komedie? Je to horror? Znamenitý žánrový crossover, který vzdává hold všem béčkovým fobijním monster-horrorům posledních let a který se bohudík nestylizuje do podoby vážného horroru, ale dokáže si (nejen) ze sebe udělat řádnou legraci. Nenáročná závava jako dělaná na deštivý páteční večer nikomu necpe, jakou že to má úžasnou myšlenku a neuvěřitelné herecké obsazení včetně výkonů. Zkrátka jen podsouvá tuny dogitálních pavouků, spoustu zbraní a vyděšených lidiček...nevím jak vám, ale mně to takhle občas vyhovuje.(30.8.2002)

Dokonalé skloubení poetiky „padesátkových“ monster movies s nablblou estetikou německo-amerických koprodukčních céček. Ač to ne vždy funguje, Pavoučí teror umě kloubí poctu s parodií, která do diváckého srdce zaskóruje perfektními postavami, smrtící dávkou klišé a hlavně uchechtanými pavouky, na které je radost pohledět, zvláště když jim trikaři nadělili hezký „look“. Emmerich s Devlinem na tom sice bůhvíjaký balík nezkásnuli, ale za tu chuť pustit tohle do světa velké díky.(9.10.2007)

Film se mi kdysi děsně líbil a i nyní musím konstatovat, že ve srovnání s pavoučími filmy poslední doby jde o mistrovský snímek. Výborně zvládnutí pavouci (dobře, občas byl počítač poznat, ale chvílemi vůbec), vtip, nadsázka, parodie (v jisté chvíli zazní ústřední motiv z Indiana Jonese), kamera i hudba. Moc se mi líbila pavoučí farma, u mizení pštrosů jsem opět dostával záchvaty smíchu a mečivý kvikot pavouků byl přímo rozkošný. A pavučiny! Skvělá práce nohou při tvoření zámotků, nádherně vyzdobené hnízdo v podzemí. Nemluvě o drobných legráckách - figurína muže se skácí obličejem do klína sedící figuríny ženy nebo dvojsmyslné: ,,Ty budeš strkat a já budu tlačit." Z lovu jsou jedněmi z nejhezčích sekvence motorkáři kontra skákavky.(9.8.2015)

Já NENÁVIDÍM PAVOUKY. Vážně, ty osminohé šmejdy nemůžu vidět, slyšet, prostě nic (včetně Spidermana). Tady mi ale nevadili, protože strach je to poslední, co z Pavoučího teroru jde. Celý film je o nadsázce, akci, více či méně povedených digitálních efektech... A to mi vyhovovalo. Nenáročná zábava se sympatickými herci a dobrým Ottmanem.(25.4.2010)

• - Když šerif vidí, jak všichni lidé běží k obchodu, tak řekne "If you build it, they will come!" ("Když to postavíš, tak oni přijdou!"). To je narážka na film Hřiště snů, kde zazní věta "If you build it, he will come." ("Když to postavíš, on příjde.") (viperblade)

• - Název filmu nepochází ze scénáře, od režiséra, nebo od studia. Při jedné scéně herec David Arquette improvizovaně řekl frázi "Eight Legged Freaks" a tak vznikl název. Původní název byl Arac Attack (ve většině evropských zemí je tento film známý pod tímto titulem). (viperblade)

• - Při souboji s pavouky v obchodním centru je jeden z obyvatel města vybaven hokejovou maskou jako Jason Voorhees ze série Pátek třináctého. Místo typické mačety však jako zbraň používá motorovou pilu po vzoru konkurenčního Leatherface ze série Texaský masakr motorovou pilou. (Israha)