Pavoučí teror

Eight Legged Freaks

Útok pavúkov

Akční / Komedie / Horor / Sci-Fi

USA / Austrálie, 2002, 99 min

Výborný balanc na hranici komedie a hororu. Myslím, že žádný milovník jednoho ze žánrů, by film nezařadil do příliš nízkého hodnocení. Momenty napětí tu jsou a pavouci přerůstají svou velikostí až ze žánru hororu do žánru sci-fi. Humoru to má také svou nepřehnanou dávku a film se nesnaží být vtipný od začátku do konce. Taková béčková produkce, co nic nepokazí.(17.11.2013)

Monster-movie zabalené v arachnofólii humoru. Okrajový žánr o přerostlé, přemnožené (nejlépe obojí) a krvelačné fauně se obyčejně vyznačuje mizernou formou, triky i obsazením. Samozřejmě je to většinou otázka peněz a pak až autorských schopností, nicméně o Osminohých stvůrách lze říct, že se ve všech těchto aspektech dostaly nad průměr a navíc je s těmi toxickými tkalci občas i prdel. Nevím, čím to je, snad tím náhlým jarním oteplením, ale při pohledu na mamá Wuhrer a dcerušku Johansson mou mysl zaplavily myšlenky na číslovku spojovanou za jistých okolností s jedním skandinávským státem..(19.4.2013)

Přestože se mi film kdysi děsně líbil, musím nyní konstatovat, že ve srovnání s pavoučími filmy poslední doby jde o mistrovský snímek. Výborně zvládnutí pavouci (dobře, občas byl počítač poznat, ale chvílemi vůbec), vtip, nadsázka, parodie (v jisté chvíli zazní ústřední motiv z Indiana Jonese), kamera i hudba. Moc se mi líbila pavoučí farma, u mizení pštrosů jsem opět dostával záchvaty smíchu a mečivý kvikot pavouků byl přímo rozkošný. A pavučiny! Skvělá práce nohou při tvoření zámotků, nádherně vyzdobené hnízdo v podzemí. Nemluvě o drobných legráckách - figurina muže se skácí obličejem do klína sedící figuriny ženy nebo dvojsmyslné: ,,Ty budeš strkat a já budu tlačit." Z lovu jsou jedněmi z nejhezčích sekvence motorkáři kontra skákavky.(9.8.2015)

Monster a zvířecí horory patří mezi moje nejoblíbenější, ovšem ty „pavoučí“ moc rád nemám (tedy až na pár výjimek). Eight Legged Freaks však ve mně vyvolal dosti rozporuplné pocity a musím říct, že zas až tak hrozné to nebylo. Především je důležité poznamenat, že režisér to pojal hlavně jako hororovou komedii a mluvit o „klišé“, je asi zbytečné, protože to je zde vidět snad všude. Což byl mimochodem taky tvůrčí záměr. Takže tohle filmu určitě vytýkat nebudu. Ellory Elkayem i zbytek týmu se u jeho natáčení dobře bavili a já popravdě při jeho sledování taky. Ano je pravda, že digitální přerostlí pavouci nevypadají zrovna dvakrát úchvatně (no spíš hrozně), ale svůj účel splnili stejně jako celá enkláva hlášek a humorných situací. Celý film je jedna velká béčková oddechovka, která se ani sama vážně moc nebere, což bylo dobře. Navíc tu hraje Kari Wuhrer pro kterou mám opravdu velkou slabost a v mládí jsem žral každý film, ve kterém se objevila. O jejích ženských přednostech se ani bavit nebudu. Když k tomu připočítám i mladičkou Scarlett Johansson – musím dát prostě „bod“ navíc. Jediné co mi tu dost vadilo, byli ty zvukové pavoučí výlevy, které mi v určitých momentech lezli na nervy. Za nezapomenutelný okamžik beru „souboj“ kočky s pavoukem v sádrokartonové zdi a „ochutnávku“ vycpané jelení trofeje.(22.6.2014)

Každý milovník hororu dobře ví, co se stane, když se potká nějaké milé a oblíbené zvířátko (např. pavouk) s radioaktivním odpadem. Většinou toto zvířátko patřičně zmutuje, a většinou také naroste do rozměrů dobře vyvinutého dobytka. To samé se stalo v malém hornickém městečku, kde nyní přerostlí pavoučci začínají obléhat celé město. Naštěstí je tu Hrdina (v každém podobném filmu přece je) a ten má k dispozici velmi šikovného klučinu, který ví o pavoucích první poslední, a společnými silami se vydají nakopat osminožcům jejich přerostlé zadečky ... Musím říct, že jsem se od prvních minut perfektně bavil - film sice v sobě skrývá veškerá klišé, které se v podobných filmech vyskytují odnepaměti, ale způsob, jakým si s nimi Ellory Elkayem poradil je naprosto parádní (ehm - aspoň tedy doufám že film byl myšlen jako parodie na podobné horory). Pavoučci jsou náramně roztomilí, takže i člověku, s dobře rozvinutou arachnofóbií jako jsem já, nepůsobí film žádné žaludeční problémy. Herecké obsazení je takové nijaké, ale to opět přikládám tomu parodování typických béčkových hororů, kde přece také povětšinou nejsou obsazovány žádné herecké hvězdy.(8.2.2004)

• - Inspirací pro film se stalo krátkometrážní dílo Larger Than Life, ke kterému napsal scénář právě režisér, Ellory Elkayem. (viperblade)

• - Na začátku filmu, když Johny vidí skákající pavouky na pavoučí farmě, tak řekne: "They call it an Arac-Attack" ("Říkají tomu Pavoučí útok"). To je odkaz na původní název tohoto filmu. (viperblade)

• - Ve scéně, kdy lidé utíkají před pavouky do obchodního domu, tak Sam (Kari Wuhrer) střílí z pušky. Když se hlavní vchod pomalu zavírá a naposlední chvíli se zkutálí pod dveřmi, tak v ruce nedrží pušku a hned v dalším záběru ji opět má. (OndrejKW)