• Omnibus

Miluju filmy. Seriály taky. A kromě toho mám moc rád hory a něco málo v Dolomitech a Alpách už jsem dal. Takže jsem se na ten seriál těšil. Já vůl. Ozaj... ja somár starý, ako som im naletel ... Dejme tomu, že dobré náměty jednotlivých povídek. Výborná kamera. A Tatry hrajou jak z partesu, ale tím to končí, herci už bohužel ne. Ono taky se stupidním scénářem se asi blbě něco hraje. Scény zachraňování nereálně natočené plné zásadních nepřesností (pokud vůbec na to měli technické poradce, ať vrátí honorář a chodí do smrti kanálama). Toporné herecké výkony, jalové dialogy ... prostě hrůza hrůz. Ještě po letech cítím, jak jsem se tenkrát z toho osypával pupínkama, brr... A sem tam nějakej na šutry vyteklej mozeček to už nezachrání. Moje hodnocení vedle u sousedů z deseti hvězd: Jedna hvězda za příběhy, byť zmršené, jedna za Tatry plus jedna hvězda za všechny ty diváky, kterým se ta kosočtvercovina z kosodřeviny (pro mě zcela nepochopitelně) líbila... P.S. No TFUJ! Málem jsem skončil komentář slovem „líbila“. Takže ještě jednou: brrr...(10.12.2012)

Umístíte-li seriál do atraktivního prostředí majestátných Tater, tak máte minimálně "krajinkářskými" záběry z poloviny vyhráno. Když zkusíte reálnější přístup k látce a ne ten klasický československý "vše dobré-jsme prostě nejlepší-happy end nade vše", tak je to také jedině ku prospěchu a tak to tu ne vždy vyjde. Navíc vesměs nejde ani o nic dramatického, ale o běžné záležitosti, že se někdo ztratí na túře apod. Dost se to podobá přístupu prvních sérií autralských Záchranářů. K tomu se dost prostoru věnuje osobním životům, kde se řeší otázky zodpovědnosti či xenofobie. Jediné nad čím zůstává rozum stát, je to nedůstojné a nepovedené české předabování.(31.1.2005)

Na jedné straně úžasná kamera a nádherné záběry hor, na druhé nijak zvlášť zajímavý děj. Pocta záchranářům je to dobrá, ale jejich akce se střídají s pohledy do soukromí tří z nich, a tady jsem se občas celkem nudil. Nakonec jejich příběhy stejně nijak neskončí, skoro to vypadá, jakoby měla následovat další pokračování. Herecké výkony jsou také dost kolísavé kvality, na seriálu je vidět, že se tvůrci snažili o hodně muziky za málo peněz a nejspíš nepracovali ani zrovna v profesionálních podmínkách.(8.2.2005)

Mne sa tento seriál páčil. Možno iba preto, že Tatry vidím málokedy, ale napriek tomu som si s chuťou pozrela každý ďalší diel. Je to jednoduché rozprávanie, ktoré sa, myslím, ani netlačí medzi vážnejšie žánre. Českých bratov musím poľutovať za šialený dabing - to bol jediný dôvod, prečo som si to na četke nepozrela znovu.(29.5.2006)

Konečně seriál z horského prostředí a ještě nám (Čechům a Moravákům) z tak blízkých Vysokých Tater. Mnohé z příběhů jsou podle skutečného příběhu. Jedním z poradců seriálu byl i známý horolezec, horský vůdce a člen tatranské horské služby Peter Šperka (např. Broad Peak), kterého jsem měl to štěstí poznat osobně a dokonce mi i vyprávěl některé příhody z natáčení tohoto seriálu. Je to ten vousatý pán na 6. obrázku v galerii. Sám se v seriálu několikrát objevil - jako záchranář, turista i zachraňovaný. Scény na skále točili opravdoví horolezci (vesměs z THS), ruce a nohy zůstaly, obličej ne :)) === co se tedy týká scén horolezeckých, není jim co vytknout - autentické, reálné. Škoda jen dabingu do ČJ. V díle s cyklisty, co sjíždí kolem Dl´hého plesa je pouze tajový nedostatek, který poradci scénaristům vymlouvali, nic méně, na obrazovce se objevil - jeden z cyklistů spadne z několika metrů a záchranáři se nahoře domlouvají, jak se tam dostat a shodují se: "bude to téměř nemožné", ovšem ve skutečnosti by se jednalo o lehký zásah HS, kdy by si záchranář natloukl 2,3 skoby, udělal si takový "stan" a spustil se k raněnému. ===== vy, co jste někdy byli v Tatrách a poznali na obrazovce některá místa (např. chatu pod Rysmi), jste možná byli zaskočeni změněnými názvy ( X Gáletova chata). Byl to záměr tvůrců, neboť pár let před tímto seriálem se natočil jiný - Horská služba, který skončil totálním fiaskem. A tak vznikl nový, lepší s fiktivními horami a ne s THS, nýbrž "záchranáři". Ještě k těm názvům - jsou sice pozměněné, ale ne úplně všechny jsou vymyšlené. Například štít nese jméno doliny a dolina jméno štítu atd. : )))(6.8.2007)

• - Zuzana Fialová během natáčení coby fotografka Klárka ve scéně, kdy odjíždí vlakem pryč, při nastupování omylem vešla do kabiny strojvedoucího. Zareagovala však maximálně pohotově a scénu dohrála. Tato scéna pak zůstala i v seriálu, přestože je vidět, jak se Fialová dívá do kamery. (Vazzy)

• - Názvy štítů, potoků a dolin byly záměrně změněny. Chata pod Rysmi tu vystupuje jako Gáletova chata. (cheyene)

• - Scény na skále točili opravdoví horolezci (převážně členové Tatranské horské služby). (cheyene)