Reklama

Reklama

Transformers

  • USA Transformers
Trailer 2
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Obsahy(1)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

(více)

Videa (4)

Trailer 2

Recenze (2 129)

novoten 

všechny recenze uživatele

Sexbomba od vedle versus Armageddon v hávu dokonalé audiovizuální a akčně výbušné pochoutky. Shia LaBeouf je perfektním neakčním chlapíkem, se kterým se každý z nás, kdo byl někdy klukem nebo holkou toužícím po dobrodružství, ztotožní, Megan Fox pak byla stvořena jako zbožňováníhodný idol (který vám ještě navíc umí spravit auto), Bumblebee je tím nejlepším kamarádem a dokonalým autem zároveň, Autoboti partou hrdinů a Decepticoni těmi nejzavilejšími nepřáteli, proti kterým byste šli bojovat třeba hned. A Transformers jsou filmem, který možná mnoha mladým vykuleným klukům u plátna otevře oči a naučí je, jaké to je mít rád film. Bay dokázal, že i megalomanství umí být umírněné a že vystupňovaná akce, která pořád ne a ne přestat, nemusí být umořující, ale naopak úžasná. Tuna hlášek, moře odkazů, zapadající slunce, záplava oranže, hrdinství, čest, láska, helikoptéry a za tím vším vysmátý Bay, který si splnil sen. Rok 2007 bude už navždy tím, ve kterém jsem chtěl Bumblebeeho v garáži a Megan Fox někde poblíž, ale ze všeho nejvíc sledovat pořád dokola Transformers. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Čert vem geniální hlášky, čert vem slaboduchost děje a do třetice vem čert občasnou nepřehlednost bitek, když tu máme hromadu cool robotů, úchvatné destrukční orgie, spoustu špičkových momentů, fajn herce a celé je to natočeno s příjemným a úsměvným nadhledem. Shia LaBeouf je sympaťák každým coulem, Megan Fox kočka non plus ultra, analytičce Rachael Taylor to též sekne a Transformerům jakbysmet. Při úchvatném příchodu Autobotů na scénu mi málem vhrkly do očí slzy :-) Efektní "duet" Bumblebee a mé nejoblíbenější skladby z Kill Billa roztáhl můj úsměv od ucha k uchu :-) Při sledování Transformerů jsem se jakoby vrátil do teenagerských let, kdy jsem se u filmů chtěl především bavit, nezkoumal dějové nuance a u snímků podobného typu řval nadšením. A do toho jsem dnes neměl věru daleko... Pro mě s přehledem nejlepší letní blockbuster. 9/10 ()

Reklama

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Jelikož zde není tak ostrý předěl mezi akcí a dialogy jako u Skály, neztratí film za celou stopáž na intenzitě. Logicky pak ale nepředvede ani moc konzistentních akčních scén. Což je trochu na pováženou. Ale Majkle, vosuš slzu! Pokoukání to bylo i tak výjimečný. Kolik takových filmů jako Transformers kinematografie pamatuje? Moc ne. Jistě... filmů jako Plán 9 také ne. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Ne přímo revoluční, ale doposud neviděná, monstrózní akce s obřími roboty a nekompromisní destrukcí všeho, co jim přijde do cesty, to jsou Transformers. Samozřejmě je to efektní, oslňující, fantastické, dech beroucí, masivní, ale nezastíní to fakt, že scénář zeje stupiditou a povrchností (větší než Armageddon). Opět rutinní zápletka s nalajnovaným dobrem a zlem, opět osud světa v rukou náhodného teenagera a opět se z nás dělají blbečci... Pastva pro oči je to však královská. 7/10 ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

Kdysi dávno jsem na jedné satelitní stanici sledoval animovaný příběh obrovských robotů, měnících se v nejrůznější dopravní prostředky. I když jsem nerozuměl německým slovům, býval jsem fascinován právě jejich transformacemi. Tehdy poprvé jsem zatoužil vidět skutečný hraný film. Film, kde by se rychle svištící automobil náhle změnil v kovovou hroudu, přeskočil by svodidla a svojí půltunovou pravačkou rozmáznul hlavu nepřátelského Deceptikona. Snil jsem o takovém filmu snad celých deset let. Dnes se mi ten sen splnil. Jako školák, který dostane svojí první jedničku, jako sportovec, který překoná svůj osobní rekord, tak i já se teď tetelím jen těžko vyslovitelným blahem. Michael Bay mě ohromil. Dokázal natočit něco neskutečného a rozdrtil všechny letošní vizuální rádoby megahity hned úvodní sekvencí, ve které úřadují deceptikonští Blackout a Scorponok. Když jsem nedávno sledoval snímek Sunshine, v jedné chvíli jsem si sám pro sebe řekl, že spojení audiovizuální stránky filmu je zde k pláči krásné. Ikonická scéna monumentálního příchodu spravedlivých Autobotů na Zemi předčí audiovizuálně kterýkoliv moment ze Sunshine a budu si jí pamatovat (a přehrávat) už navždycky. Druhým nejvýraznějším momentem Transformerů je závěrečná půlhodina, ve které se střídají desítky nápaditých transformací s naprosto šokujícími zpomalenými obrazy, do nichž hřmí nádherně hluboké a dunivé hlasy Petera Cullena (Optimus Prime - zastínil i Jamese Earl Jonese coby Darth Vadera) a Hugo Weavinga (Megatron). Nic podobné jste ještě nikdy neviděli a pokud Bay neusedne na režisérskou židli Transformerů 2, tak asi již nikdy neuvidíte. Vše, co může střílet, střílí, vše, co může explodovat, exploduje. Je to nádhera. Místy snad opravdu nejde pochytit všechno, co se právě na scéně odehrává, ale to budu postupně odhalovat při dalších projekcích. A mezi tou monstrózní akcí sledujeme příběh nesmělého Sama, jehož ztvárnil skvělý a sympatický Shia LaBeouf. Samotnou kapitolou filmu jsou hlášky, které v podání robotů dostávají naprosto nový rozměr, poslouchat rozhovor Autobotů před závěrečnou apokalypsou je něco nádherného, je to fantazie. O vtipné hlášky lidí se stará kromě LaBeoufa hlavně komediant Anthony Anderson. Dále je tu kamera, mající mnohdy trajektorii šílenější než ta nejbrutálnější horská dráha, a hudba Stevea Jablonskyho, která dodává filmu komplexnost, a častokrát dokáže úplně změnit ráz celého snímku, jako když přepnete televizní program a tím je v podstatě zajištěno, že těch 135 minut se prostě nelze nudit. Ano, Bay to, kurva, dokázal! Něco přes ty dvě hodinky jsem byl znovu ten malý kluk a žil ve světě transformerů. Splnil se mi sen. Díky, pane Bayi! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/706 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)203 miliónů dolarů(zisk z kinoprojekcí) ()

Galerie (222)

Zajímavosti (158)

  • Film v prvním týdnu vydělal 152 500 000 amerických dolarů, což ve své době vytvořilo rekord pro pokračování. (GreatestFan)
  • Když Optimus Prime (Peter Cullen) zvedne brýle po pradědečkovi Sama (Shia LaBeouf), mají mnohem větší rozměry, než jaké by běžné brýle měly mít. (ČSFD)
  • Na párty u jezera je v zrcátku přítele Mikaely (Megan Fox) krátce vidět odraz kameramana. (GreatestFan)

Související novinky

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

17.08.2023

Hračkářský konglomerát Hasbro spustil novou filmovou a televizní divizi, skrze kterou nyní hodlá ve velkém produkovat vlastní projekty na základě svých značek. Nová produkční společnost vznikla… (více)

Nový Sonic drtí všechny rekordy

Nový Sonic drtí všechny rekordy

11.04.2022

Kdo by to ještě před pár lety řekl, že tím prvním filmem podle videohry, který prolomí ono proslulé prokletí nepovedených, a především neúspěšných herních adaptací na stříbrném plátně, bude až Ježek… (více)

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

Nový Star Trek, Tiché místo i Sonic

16.02.2022

Studio Paramount v rámci prezentace pro investory oznámilo kupu novinek, a jelikož je toho opravdu hodně, asi se do toho rovnou pustíme. Tou největší zprávou je čtvrtý Star Trek. Nové pokračování… (více)

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)

Reklama

Reklama