Michael Bay je génius ! ... nie v tom, ako urobiť esteticky a myšlienkovo hodnotný film, ale v tom, ako svoje filmy vyprázdniť. Absolútne vykuchať tak, aby nemali žiadny hlbší zmysel a ostali len gýčovito pekné obrázky a hromada efektnej akcie. A i keď sa z tohto úvodu zdá , že by som Transformerov najradšej poslal na šrotovisko filmových dejín, opak je pravdou. V podstate sú totiž nehodnotiteľní preto, že i keď vnímate typické Bayove trademarky ako apológiu militaristickej línie americkej politiky, patriotizmus, tony klišé (západy slnka , štastné a dokonalé rodinky) či „bayovské“ oblety, sú Transformeri tak strašne odzbrojujúco naivní, že vám neostane nič iné než sa baviť a baviť i keď je jasné , že z plátna nevylezie žiadna myšlienka, ale temer výlučne sa na vás budú sypať poctivo upečené chrumkavé pukance. A tie tu veru Bay upiekol dokonale. Základom pre ich príjemnú chuť j výborný herecký výkon Shiu LeBeouf, ktorý asi jediný spolu s Turturrom pochopil, že ak to má mať grády, je potrebné si z toho celého urobiť poriadnu prdel. Hustú erotickú príchuť dáva pukancom Megan Fox, bohužiaľ v momentoch kde sa snaží hrať a snaží sa zaujať i niečím iným než prehýbaním nad kapotou Bumblebee-a to stráca šťavu. Sladkou polevou pre posledný Bayov konzumný produkt je potom istý nadhľad a vpašované vtípky (My little pony alebo Battle without honor or humanity v kombinácii s Kill Billovskou žltou Bumblebeeho upgradeu). Bohužiaľ stále sa neviem rozhodnúť či je onoho nadhľadu vo filme dostatok, pretože film sa dosť často berie až príliš vážne. K mínusom by som paradoxne pridal i akciu, je totiž i napriek celej svojej realistickosti strašne neprehľadná kvôli dosť besnému strihu. Každopádne sú však skladacie autíčka veľmi príjemným spestrením tohto, na „kvalitné“ blockbustery bez mozgu skúpeho roka. 7/10(20.8.2007)

Kdysi dávno jsem na jedné satelitní stanici sledoval animovaný příběh obrovských robotů, měnících se v nejrůznější dopravní prostředky. I když jsem nerozuměl německým slovům, býval jsem fascinován právě jejich transformacemi. Tehdy poprvé jsem zatoužil vidět skutečný hraný film. Film, kde by se rychle svištící automobil náhle změnil v kovovou hroudu, přeskočil by svodidla a svojí půltunovou pravačkou rozmáznul hlavu nepřátelského Deceptikona. Snil jsem o takovém filmu snad celých deset let. Dnes se mi ten sen splnil. Jako školák, který dostane svojí první jedničku, jako sportovec, který překoná svůj osobní rekord, tak i já se teď tetelím jen těžko vyslovitelným blahem. Michael Bay mě ohromil. Dokázal natočit něco neskutečného a rozdrtil všechny letošní vizuální rádoby megahity hned úvodní sekvencí, ve které úřadují deceptikonští Blackout a Scorponok. Když jsem nedávno sledoval snímek Sunshine, v jedné chvíli jsem si sám pro sebe řekl, že spojení audiovizuální stránky filmu je zde k pláči krásné. Ikonická scéna monumentálního příchodu spravedlivých Autobotů na Zemi předčí audiovizuálně kterýkoliv moment ze Sunshine a budu si jí pamatovat (a přehrávat) už navždycky. Druhým nejvýraznějším momentem Transformerů je závěrečná půlhodina, ve které se střídají desítky nápaditých transformací s naprosto šokujícími zpomalenými obrazy, do nichž hřmí nádherně hluboké a dunivé hlasy Petera Cullena (Optimus Prime - zastínil i Jamese Earl Jonese coby Darth Vadera) a Hugo Weavinga (Megatron). Nic podobné jste ještě nikdy neviděli a pokud Bay neusedne na režisérskou židli Transformerů 2, tak asi již nikdy neuvidíte. Vše, co může střílet, střílí, vše, co může explodovat, exploduje. Je to nádhera. Místy snad opravdu nejde pochytit všechno, co se právě na scéně odehrává, ale to budu postupně odhalovat při dalších projekcích. A mezi tou monstrózní akcí sledujeme příběh nesmělého Sama, jehož ztvárnil skvělý a sympatický Shia LaBeouf. Samotnou kapitolou filmu jsou hlášky, které v podání robotů dostávají naprosto nový rozměr, poslouchat rozhovor Autobotů před závěrečnou apokalypsou je něco nádherného, je to fantazie. O vtipné hlášky lidí se stará kromě LaBeoufa hlavně komediant Anthony Anderson. Dále je tu kamera, mající mnohdy trajektorii šílenější než ta nejbrutálnější horská dráha, a hudba Stevea Jablonskyho, která dodává filmu komplexnost, a častokrát dokáže úplně změnit ráz celého snímku, jako když přepnete televizní program a tím je v podstatě zajištěno, že těch 135 minut se prostě nelze nudit. Ano, Bay to, kurva, dokázal! Něco přes ty dvě hodinky jsem byl znovu ten malý kluk a žil ve světě transformerů. Splnil se mi sen. Díky, pane Bayi! 150 miliónů dolarů(rozpočet)/706 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)203 miliónů dolarů(zisk z kinoprojekcí)(25.7.2007)

Podobně jako druzí Piráti z Karibiku ve mně Transformers probudili malého kluka. Jakmile zazněl hlas Optima Prima: "Before time began, there was The Cube..." ( http://www.youtube.com/watch?v=Tni-xcVMcpo&feature=related ), byl jsem ztracen a užíval si celé to dobrodružství jako by mi bylo znovu dvanáct. Tohle je navíc po Skále jediný Bayův film, kde mi ten jeho kýčovitý a přehnaně vlastenecký styl ani trochu nevadil. Paráda!(1.7.2010)

• TheMaker

::::::::::::::::::::::::::::: Kravina pro děcka !!! Překvapuje mne jaké to tady má vysoké hodnocení !?!?! Neslabší snímek jinak geniálního mistra Baye. Proč se doprd...ele sere do takových blbostí ?!?!? Natoč kámo, radši další díl Bad boys nebo něco dalšího ve stylu Armagedonu !!!!! Kdyby mi bylo 5, tak si samozřejmě z tohodle filmu cvrnknu do slipů ( ano, klidně se mi smějte ! Mám rád slipy a s velikou vášní je nosím, trenky nesnáším, je v nich moc velký průvan a špatně se v nich cítím ), ale je-likož už mi je 7, tak tohle opravdu není pro mne. Jde vidět, že minimálně 80% zde hodnotících, je pod 7 let ! Zvláštní. Dal bych alespoň tři hvězdy za sexy Megan Fox nebo za výbornou vizuální a technickou stránku filmu, ale opravdu kvůli vysokému nadhodnocení filmu nemůžu jinak ! Opravdu nechápu ...........Sorrrrrry děcka ........... :::::::::::::::::::::::::::::(12.11.2007)

Nemohu si pomoct, ale jsem silně zklamán. Roboti jsou sice vyrenderovaní fajn, ale celé to přeměňování je prostě na můj vkus příliš přestřelené (nemluvě o scénách typu "Robot stojí uprostřed otevřeného prostranství, ale nikdo ho nevidí"). Emoce sice vykřesat dovedou (rozhodně více, než Megan Fox), ale charaktery mají nepropracované a záporáci jsou v podstatě naprosto nevyužití. Akce je nepřehledná, zmatečné pobíhaní a škvrkání malých robotů je vyloženě nesnesitelné (už vím, co vadilo Star Warařům na Jar Jarovi), a v závěrečné bitce se místo orgasmu dostavil jen nepříjemný pocit ze sledování čísi trikové masturbace. Na druhou stranu - jestli to stálo jen 150 milionů, to klobouk dolů. Dále - délka - pasáž v Kataru zbytečně roztažená, kdyby se udělala jen střihově, mimo hlavní děj, působila by mnohem fatálněji alá Válka Světů. A to je poslední hřebíček do rakve - Bay náhle působí naproto bezzubě, vlastně jsem během filmu ani neměl pocit, že to natočil Bay. Kam se poděl ten nekompromisní satan? Chci ulítávající hlavy, pářící se krysy a Scarlett Johansson v bílém. Měnící se hračky mě nechaly zcela chladným. Takže nakonec aspoň fajn pocit z toho, že sem se prakticky celou dobu řezal smíchy. Shia je hláškař a John Turturro je klasik... Podtrženo, sečteno - 70% a víc ani procento! P.S. po druhém shlédnutí Nemůžu si pomoct, ale na podruhý mi to přijde jako snad ještě větší kravina než prvně. Strašná logická trhlina na konec ("Máme něco, po čem jde banda nakrknutejch robotů, který chtěj vyhladit všechno, co jen okrajvě souvisí s lidma, takže co uděláme...? No přece s tím pojedeme do velikýho města plnýho lidí), občas mizerná interakce skutečnýho světa a triků (lidi se imho nechovají úměrně tomu, že kolem lítaj desetimetroví roboti / Robot jde po ranveji a skupina chlapů, kteři jdou v pozadí a z nichž minimálně jeden zcela evidentně kouká jeho směrem si ho ani nevšimnou). Navíc hrozná spousta děje je jen naprosto zbytečná a příšerně natahovaná vata... takže takhle fakt ne Michaele, Hezky alou zpátky k těžkejm negrům a hláškujícícm staříkům vloupávajícím se do vězení. 50%, možná spíš 49%... P.P.S.: Po třech shlédnutích uznaná klasika, která ale není mému srdci blízka tolik, jako jiné akční a sci-fi filmy (zahrnuje i některé filmy Michaela Baye)... Finálních 7/10...(8.8.2007)