Transformers

Trailer 3

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Trailer 3

Recenze (2 116)

Gemini

Mistr akce "na efekt" Michael Bay to rozjel tak jako ještě nikdy, to se nedá popřít. Natočil opravdu bombastické pohyblivé obrázky plné krásných mladých lidí, patřičně drsných "government officials", přidal tu správnou porci legrace a jednu odpornou čihuahuahu, kotel hutné akce a hlavně v tom nejlepším smyslu brutálně patetické OBROVSKÉ mechy:) Megan Fox se musím omluvit - podle fotek jsem ji podceňoval. Ale jakmile se objevila v pohybu a v záři slunce přimhouřila ta svoje kukadla, dostala mě;) Mladíček Shia doufám jenom hrál, protože taková tragédie jako jeho život by byla opravdu hodně, hodně smutná:) A jestliže hrál, tak hrál úplně výborně, neb opět nemůžu nepoužít svoje oblíbené "Já mu to žeru, co ty?" Akce je gigantická a frenetická, a tím se dostávám ke svému "problému" s Transformery... jakožto fanoušek Battletechu jsem z těch megastrojů sakra chtěl něco vidět...a to šlo jen když se nic nedělo. Jakmile začala ta pravá mechovská bitka, bylo po zážitku. Netušil jsem kdo je kdo, kdo komu zrovna stojí na krku a kdo se komu kam snaží vecpat ústí plazmového kanónu, a tak vůbec. O něco pomalejší akci a bude to pro mě jasná stovka, protože jako komplet Transformers fungují tak jak je to u Baye obvyklé, tedy skvěle - pokud dovedete vypnout a bavit se;) To vlastně kecám, stovka by to nebyla...pokud tedy na DVD nebudou přidané scény, které by například z té blond analytičky udělaly aspoň trochu smysluplnou postavu. Takhle tam prostě jen byla. A to není jediný případ, kdy jsem měl pocit, že je toho ve filmu nějak míň než být mělo. Jo a taky by nebyla na škodu nějaká ta kapka krve - když už kosíte nepřátele chladnou ocelí, nemuseli by trapně padat tak, aby nebylo vidět místo zásahu:) Závěrem řečeno a shrnuto - užil jsem si dvě a půl hodiny fajné zábavy, u které se mi místy ježily chlupy (tím správným způsobem, ne jako u Oka) a upřímně jsem těm hodným fandil (she's all yours, Shia;)). Bay z té kreslené sračičky vydupal výborný film, který má u mě ale k nadšenému adorování coby zpodobnění dokonalosti přece jen ještě daleko. A i když už dlouho nikdo nenazval čivavu trefněji než se to stalo zde, nepůjdu přes 80%. Prostě ne:) A kdyby do vás Tyler ryl, že se neumíte bavit, zeptejte se ho, kdo šel po Transformerech na pivo a kdo mazal domů:)) ()

POMO

Nech mi nikto netvrdí, že táto monštrozita stála smiešnych 150 miliónov dolárov. Alebo je producent Spielberg fakt mimozemšťan. TRANSFORMERS je hollywoodsky blockbuster, za ktorý sa vyplatí dať dvojnásobné vstupné... ak teda viete, prečo idete na film Michaela Baya, v ktorom na Zemi zvádzajú vojnu roboty z iných svetov. S výnimkou úvodných, mrazivých sekvencií je to trochu detské a hlúpučké (dúfam že sa na DVD dočkáme trochu ostrejšej, eRkovej verzie), ale po technickej stránke, čo do hustoty akcie a jej over-the-edge podania je to doslova fantazmagorická šialenosť. Scéna ostreľovania škorpióna v púšti (obzvlášť záber z interiéru vrtulníku) podmaľovaný Jablonskeho motívom "Scorponok" je neskutočné maso! A tie šelmie oči Megan Fox... omfg!!! ()

Tom Hardy

Michael Bay už pomalu začíná nudit. V Transformers si člověk lehce připomene všechny jeho filmy (nástupy jednotky – Armageddon, kamera rotující během střílečky v uzavřené místnosti – Mizerové 2, dálnice – Mizerové 2+Ostrov, světlice – Skála), ale to by mi až tak nevadilo, kdyby Míša naservíroval aspoň jednu akční scénu hodnou zapamatování. Bay rozhodně umí hezké obrázky, ale naprosto nemá cit pro dynamiku scén, takže buď je akce nepřehledná a nebo nevhodně zpomalená. To už by mi přišlo vhodnější, kdyby byly celé akční scény zpomaleně, aspoň by bylo jasné, kdo s kým bojuje a jak. Tradičně nechybí povedené hlášky a sem tam opravdu vtipné pasáže (Transformers na zahradě), nicméně jakmile z plátna sleze Shia LaBeouf, začíná to nepříjemně zavánět patosem, což částečně napravují vtipné vedlejší figurky v podání Anthonyho Andersona, Johna Turturroa a Bernie Maca. A k tomu tuna povinných patetických keců a nefunkčních citových výlevů. Chvílemi mě to strhlo, ale vždycky se našlo něco, co mě dokázalo vyrušit a připomenout mi, že mám na ruce hodinky. Být mi 12, asi bych si tuhle řež užil víc, takhle 3 hvězdičky pro film, který si jen tak znovu nepustím… ()

Tosim

Transformers, aneb jak klasický outsider pomocí obrovských hraček z vesmíru sbalil kočku, se kterou bude ještě několik let trpět předčasnou ejakulací. Shia LaBeouf tady předvádí komická čísla, vystižená jak z jiného filmu, na pozadí patetických frází, před kterými bledne i Emmerich, které pronášejí roboti a jež naprosto nemůžou padnout na úrodnou půdu. Megan Fox by člověk sledoval (svlékal) pohledem raději, než ty hory železa, ale i ona v těch všech řečech odnikud nikam "zdatně" sekunduje. A Michael Bay se opakuje, opakuje, opakuje. Bublina roku. ()

Galadriel

Stupidní scénář a všechna klišé, která jen Hollywood zná, na to jsem připravená byla. Na to, že roboti budou vydávat infantilní zvuky a chovat se občas (zejména ti malí, rádoby roztomilí) jako přerostlé děti už tolik ne. Dobré triky jsou u Michaela Baye a při rozpočtu filmu snad samozřejmostí, bohužel ale také šílená kamera, ze které občas bolí hlava a ještě víc bohužel i to jediné, na co jsem se vlastně těšila - pořádná akce - není ani trochu nápaditá. Je megalomanská, ale to je asi tak všechno. Hudba Nicka Glennie-Smithe vykrádá všechno možné Hansem Zimmerem počínaje a sama sebou konče. Jediné, co bylo fajn byl sympatický Shia LaBeouf, který má před sebou ohromnou budoucnost, snad si ji nezkazí špatným výběrem filmů, těším se, až ho uvidím v něčem dalším. ()

• Podľa scenáristu Roberta Orciho a Hasbro Transformer Team je decepticon Devastator chybne pomenovaný, jeho pôvodné meno znie Brawl. Skutočný Devastator sa objavil až v druhom filme Transformers: Pomsta porazených (2009) spojením viacerých decepticonov. (surfound)
  • Ve scéně, během které se Sam (Shia LaBeouf) snaží nastartovat auto poté, co Mikaela (Megan Fox) odchází a nechává otevřené dveře, můžeme vidět, jak jsou v dalším záběru již zavřené. (Timak)