Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Katarine

Velmi dlouho jsem se zdráhala se na film podívat. Zvláště kvůli těm věčným reklamám a upoutávkám na něj, které mě spíše odpuzovaly. Nakonec jsem se však k němu dostala a rozhodně nebudu litovat. Ona už ta jména (Jan Svěrák, Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Jiří Macháček, a další) jsou zárukou dobré kvality. Scénář je snad dokonalý, takže pro mě jediná malá vada byly snové scény, které mi celkem lezly krkem, ale z 5* už ani tak nelze ubrat. Výborně páni Svěráci, jen tak dál :) ()

easaque

nostalgické +3* z původních 4 hvězdiček jsem trochu slevil, ale stále si myslím že je to slušně natočený film, kde rodinné duo Svěráků dává ze sebe to nejvíc co ještě dokáže. Příběhem nic objevného, ale stále je to milý a lidský film, který potěší zejména střední a starší generaci. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jufonka

Tento film byl pro mě zklamání. Velice jsem se na něj těšila a očekávala od Jana Svěráka něco, co by mohlo konkurovat Koljovi apod. Při filmu jsem se však občas nudila, někdy mi bylo trapně. Musím souhlasit s komentáři, že scéna, kdy Zdeněk Svěrák padá z kola, byla opravdu trapně udělá. Navíc písnička od Uhlíře se tam opravdu moc nehodila. Každopádně hudba od Soukupa byla dobrá. Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová a více méně všichni herci mají dobré herecké výkony. Bohužel mi tam chyběla nějaká silnější pointa, děj. Zkrátka jsem čekala něco víc. ()

Nuala

Fajn Svěrákovský film, ale možná jsem čekala trochu víc... přesto příjemný a zábavný snímek jako vždy... ()

Chen

Melancholická komedie plná pravdivých momentů ze života, která nemá hlubší příběh ani klasické vyvrcholení. Ale svým jemným humorem a příjemnými hereckými výkony jistě pohladí po duši. ()

Maddlis

Nejlepší český film v posledních letech. Nabitý hláškami, výbornými herci i v těch nejmenších rolích (Jan Budař, Pavel Landovský aj.). Výborně vykreslená atmosféra doby, jediné, co možná malinko kazí dojem, jsou snové scény, ale i tak výborná práce. ()

lekr

Poučné vyprávění o tom jak se starej člověk nemůže srovnat s realitou...tak hrozný to teda nebylo leč stačí se podívat na mýho dědečka a znám celý děj filmu... ()

rakovnik

Dlouho očekávaný film rodinného dua Svěráků mě potěšil. Velmi dobře vykreslené mezilidské vztahy, jemný humor a nenásilný vtip, dnes tolik chybějící. Nepřekvapil mě citlivý a lidský herecký výkon Zdeňka Svěráka, ale i ostatní role byly prostě ze života, uvěřitelné, se svými slastmi i strastmi. Nostalgicky na mě působí scéna, kdy bělovlasí staříci, soubor Divadla Járy Cimrmana, prochází parkem a zastavuje se u Zdeňka Svěráka na kus řeči. Jsou také poznat učitelské kořeny Zdeňka Svěráka, neboť tato profese je zde podána jako málokdy lidsky, realisticky. ()

Caminzind odpad!

Smutnoveselý podzim života. Úplně vidím tu štěstím zfetovanou stoku kanoucí z kina v láskyplném objetí a s básní na rtu. 9% (Dal bych sice o něco vyšší hodnocení, ale bohužel po devítce následují mé oblíbené číslice.) ()

Martin741

Kvalitny film, ktory reziruje Jan Sverak, co je pre mna Pan Reziser a jeden z najlepsich zijucich v nasich koncinach. Filmu davam s kludnym svedomim 79 % ()

honajz2

Naprosto upřímně a vědom si všech dosud natočených českých filmů říkám, že tohle je nejlepší český film, co kdy vznikl. U mě na Vratné lahve nemají ani Pelíšky, ani Kolja, ani žádný jiný český film. Viděl jsem to snad už desetkrát a pořád se mi to neomrzelo. Film, který ve svém věku nemohu vůbec pochopit a přesto ho miluji a vždycky se na něj rád podívám. 5* ()

Luicy

Zdeňka Svěráka mám moc ráda, ale tohle je velmi slabé dílo z jeho tvorby. Za mě možná i nejslabší. Upřímně moc nechápu to přehnaně kladné hodnocení, ale nejspíš to bude tím, že jsem mladý člověk, který ještě není políben životem, takže v tom tolik tu krásu a humor nevidím, ale co se dá dělat. Třeba za pár let dám repete a změním názor. Jinak příběh o starém mládenci nebyl úplně špatný, ale bohužel tomu chyběla nějaká pořádná zápletka. Děj postrádal jiskru a místy jsem se dost nudila. Naprosto zbytečné a trapné byly erotické sny hlavní postavy. Doteď mi vrtá hlavou, proč tam vůbec byly. Postrádalo to smysl a rozhodně to nepůsobilo atraktivně, ba naopak. Po celou dobu jsem zůstala chladná a myslím si, že ani chlapa by to nějak nerozžhavilo. Rovněž pád z kola byl celkem stupidní. Na druhou stranu musím říct, že závěrečný let balónem byl docela příjemný a dojemný, i když to asi víc ocení starší generace. ()

William_

Film, který jsem viděl asi 20x, ale furt mu nemůžu přijít k chuti. Herecké výkony jsou naprosto v pořádku, ale příběh se mi zdá takový hloupoučký. ()

Rocky88

Obdivuju pana Svěráka a jeho cit pro napsání kvalitních scénářů, ale tohle je - rve mi to srdce, když to říkám - nehorázný paskvil. Ano, obsahuje staroživotní moudra a pár inteligentních fórků, ale bohužel jich je málo ( Svěrák není starý jen fyzicky ) a zbytek filmu je osazen ohromnou nudou. Vůbec nechápu, co měly znamenat vtipy, dokonale se podobající Kameňákovskému stylu - to přece není Zdeňkův styl. A ten product placement - je jasné, že bez peněz se film nedá natočit, ale tohle si nedovolí ani Bay. Ještěže aspoň ti herci byli obstojní ( Cimrman team rulezz!!!). . . . Pokud bude v podobném stylu i nová Cimrmanovská hra....ne, nebudu na to radši ani myslet. ()

Jino

No vzhledem k tomu, že mám Svěrákův humor velmi rád a Divadlo Járy Cimrmana považuju za stálici na našich divadelních prknech, musí být jasné že nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkama. Zdeněk Svěrák je fenoménem naší scénaristické tvorby, neznám nikoho jiného, kromě teda samozřejmě pana Smoljaka, kdo umí tak nenásilným způsobem vnucovat lidem humor. Teď k Vratným lahvím: Nedá se říci, že by to byl tak dobrý film jako Kolja - i když někomu teď může víc sednout prostředí ve kterém se VL odehrávají. Největším mínusem VL jsou bezpochyby hluchá místa, která jsou převážena těmi lepšími, vtipnějšími - a právě tady je krásně vidět jak dlouho a náročně vznikal scénář. Režie Jana Svěráka je jak jinak než precizně odvedená práce. Nemůžu také nezmínit hudební doprovod, jenž se povedl, v čele s písničkou Jaroslava Uhlíře. Kameraman by si zasloužil nějakou cenu, je to nádherně natočené. Teď k hercům: Nemá smysl se ani bůhvíjak zmiňovat o ústřední postavě filmu, pana Tkalouna, kterého skvěle ztvárnil starší z dua Svěráků, ale pár slov neuškodí. Svěrák postavu vystihl opravdu krásně a dojemným způsobem nás seznamuje s problémy stáří. Daniela Kolářová na sebe taky hodně upozornila a jde vidět, že ji spolupráce s Svěrákem prospívá - jejich manželské soužití mi hodně připomnělo film Na samotě u lesa a myslím že nejen mě. Daniela drží ve filmu takovou "katovskou" ruku, protože jakmile děj sklouzává k fantazii Tkalouna, ona je tím která ho vyvede z omylu a dodává tak filmu tu pravou šťávu. Další a pro mě zároveň poslední postava, které stojí si za to více všimnout je učitel informatiky Landa, kterého výborně zahrál Jiří Macháček. Postava Landy, teda aspoň podle mě, má divákům zpříjemňovat celý film a má být takovým prostředníkem mezi mladým a starším publikem, což dokazuje také Landův slovník, kde nechybí slovo "vole". 90% za zábavu a nejlepší český film od dob Pelíšků. ()

marcek

Dlouho jsem cekal na poradnou ceskou komedii a nakonec jsem se dockal. Vratne lahve jsou opravdu film s velkym F. Zdenek Sverak jako vzdy paradni a ten jeho humor ja proste miluju. Kdyz rekl Machacek pokazdy "vole", tak jsem proste lezel mrtvej smichy. A jeste nejake to procento filmu pridala Nela Boudova, protoze ta vazne sexy mamina :) ()

Elyssea

Svěrák to prostě umí. To nemůže nikdo popřít. Dokáže natočit skvěle oddechovou pohodu s krásnou kamerou, milými herci a vtipným příběhem. Ať už mu kdokoli vyčítá líbivist, Svěrák je snad jediný z českých režisérů, který si drží vysokou kvalitu a nekolísá. Vratné lahve jsou milé, ale osobně si na ně připadám příliš mladá. Není to míněno zle, jen možná, že starší generaci řeknou víc než mě. :) ()

Langy10

Hodně velká česká klasika! ... Je pěkný, že se taky někdy ČR vzchopí a dokáží natočit něco, co nás zvyhne ze sedadel :D ... Svěrák je výbornej jak herec, tak i režisé . Ať mu to vydrží! .. Jedna z jeho hodně dobrých komedii se stala právě tato... Svěrák je asi nejlepší český herec, co ještě něco umí .. ()

4daPeace

Verdikt: Film zacina moc pekne, par vtipnych dialogu mezi Tkalounem a jeho zenou, pote ovsem WTF scena padu z kola, ktera pusobi jak z nejake grotesky, v sale nebylo sokovaneho cloveka. Nebyt jeste pani reditelky v latexu, v celkovem vysledku prvoplanovym vtipkum, skoku mezi scenou Vilhelmova utika pred Machackem do tramvaje X Machacek uspava jejiho kluka a chce se s ni vyspat, nacez to vypada ze s nim nespi tak pul roku znamosti, tak by hodnoceni mohlo byt i lepsi. Nekterymi lidmi zde zminovany product placement nejde vubec tolik videt, snad jen uplne uvodni filmovy zaber na autobus, jinak je treba si uvedomit, ze film se odehrava v obchode. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady