Príživník zbúchaný z rýchlika, nakolene a podľa toho vyzerá aj film. Na sterilnú zápletku naroubováné veľmi tupé dialógy, recitované zlými ochotníkmi. O samotnej motivácii postáv nehovoriac, to je na cezdržku. Stantonovi písanie scénara určite nezávidím a druhým dychom skláňam poklonu, že ako režisér dokázal v tejto prekernej situácii uhrať aspoň pat. Vďaka jemu ma druhá Narnia držala pri zmysloch celú stopáž a to som to dal ako 5 hodinový (!) maratón spolu s prvým dielom. Fantazy béčko, ktoré sa berie smrteľne vážne, ale má dve bitky (aj keď vykrádaju LOTRa a KoH, who cares...díva sa na to dobre a srdce bojovníka musí radosťou tancovať odzemok), na ktoré sa môže právom prsiť. V tomto smere môže zatiaľ smutne závidieť Rowlingovej decko a brať si príklad sterilita sama v podobe Golden Compasu, či Eragorna. Spokojnosť, aj vzhľadom na negatívny hype naokolo, ktorému teda veľmi nerozumiem. 70%(18.2.2009)

Obrovské prekvapenie! Oveľa lepšie ako jednotka. Dospelejší prístup, vizuálne premakané (nočné prepadnutie hradu, záverečná bitka ale aj rôzne nápadité zábery kamery - úchvatné), perfektná hudba, menej blbých kecov a aj príbehovo sa mi to pozdávalo viac. Tunajšie priemerné hodnotenie neodpovedá kvalitám filmu. Treba si všímať IMDB. Najlepšie detské fantasy. Som spokojný. 75% P. S.: Po druhej časti sa teším na trojku! A to som po jednotke chcel na celú Narniu zanevrieť.(29.4.2010)

• Enšpígl

Z rozhovoru časopisu Cinema s režisérem A.Adamsonem. Pane Adamsone, co vás vedlo k natočení druhého dílu Narnie ? AA: Výdělek Petera Jacksona z Pána prstenů. Pane Adamsone a co by jste řekl k samotnýmu filmu ? AA: Troufnu si říci, že v některých momentech jsme dokonce lepší než Pán prstenů, máme tam třeba menšího trpaslíka než byl Gimli a nebo ta scéna s vodou, jak se po kouzlu z ničeho nic přivalí, tak tu jsem do Narnie prsknul taky s tím že na konci jsem udělal z vlny obličej, kdyžto v Pánu prstenů to byla jen vlna i na konci. Pane Adamosne to je velmi zajímavý, jistě už jste teď nalákal spousty lidí na svůj šlágr, ale mohl by jste nám přiblížit třeba i hlavní postavy ? AA: Ano, tak třeba postavu bilého čaroděje jsme nahradil patnáctiletou Lucinkou, zní to přece jen reálněji, když se obrovské armádě chlapů postaví patnáctiletá Lucinka. Problém byl třeba se sehnáním lva, vždycky , když jsem přišel do nějaké ZOO se žádostí o zapůjčení lva na natáčení, tak mě po přečtené scénáře, řekli že nehodlají podporovat psychické týrání zvířat. Naštěstí jsem měl doma jezčvíka a tak jsem do něj ládoval jídlo horem dolem, a když už byl velkej a tlustej jak prase, ostříhal jsem manželce vlasy, který jsem mu nalepil kolem krku a narnievský lev z velkou hřivou byl na světě. No, ale nejtěžší bylo sehnat hlavního hrdinu, udatného to válečníka. Prolezli jsme mnoho gay clubů než jsme konečně našli Ben Barnese. Jednání s ním sice nebylo nejlehčí, ale nakonec jsme se dohodli, že mu bude v každé bitvě držet účes, že ze žádné bitky nesmí mít jizvu nebo šrám na svým krásným obličeji a že uděláme několik dlouhých záběrů na jeho krásné hnědé oči. Pane Adamosne to užasný, jaké očekáváte divácké ohlasy? AA: Já seru na divácké ohlasy, já chci divácké prachy !(11.12.2009)

• Djkoma

Nedokážu pochopit, proč se točí filmy směřované na mladší publikum o délce 147 minut. Ono přežít první díl o délce lehce přes dvě hodiny se i přes tu hromadu plastových zbraní, naivního příběhu a nezajímavých postav dalo přežít, ale co skoro 150? Bohužel druhý díl nepřináší žádné velké zlepšení po dějové ani psychologické rovině, která podle mě vypadla ještě před psaním scénáře a divákovi nezbude nic jiného, než sledovat další pohádku, kde bojuje dobro proti zlu v nekonečné metafoře a obyčejnosti. Je strašná škoda, že druhá Narnie vypadá tak obyčejně a odfušovaně, protože má několik příjemných a dobrých momentů, kam určitě nepatří rádoby drsní kluci, kterým nebylo ani patnáct a bojují na život a na smrt s mnohem staršími, zkušenějšími a vycvičenějšími protivníky. Naivita a pohádkovost jde ruku v ruce s ohraným příběhem bez jakékoliv snahy zlepšovat se. Po herecké stránce všichni trochu zestárli, ale není to moc poznat, snad kromě nejmladší postavy, která už nevypadá jako z reklamy na mléčné výrobky, ale jako skutečná dívenka (to neznamená, že není protivná a až příliš náhodně ji všechno vychází:)). Chudý náboženský bratříček velkolepého Pána prstenů může jen v několika málo okamžicích tajně doufat, že se dotkl kotníku svého velkého a neporazitelného bratra, s kterým vyrůstal.(5.11.2008)

Ultimátní guilty pleasure, které jsem si po dvě hodiny a dvacet sedm minut užíval jako desetileté dítě, jež poté vyleze s bandou kamarádů před kino a půjde si hrát na Krále králů Petra, jeho sourozence a vcelku cool prince Caspiana. Čekal jsem co možná největší zlo, ale v rámci toho, jak moc zacílená na děti Narnie je, jsem se vážně docela bavil. Buď tím, jak moc prázdné dialogy většina postav vede, jak naivně a přímočaře jsou jednotlivé linie napsány a vedeny, anebo jak děsně někteří z herců na plátně hrají. Zabít Williama Moseleyho a nejotravnějšího lva v historii kinematografie, byl by to asi stokrát lepší film. A to i přes fakt, že Adamson vážně neumí vůbec vyprávět, zato mu jde vykrádání Pána prstenů (úvodní honička v lesích mi protřepala břišní svaly líp než tucet sklapovaček) a hezky stylizované (lehce kýčovité) záběry, při nichž všechno vybuchuje a dětští herci vypadají, že to všechno myslí smrtelně vážně. Naprosto chápu, proč mnozí hodnotí absolutně tragicky, ale být malé dítě, skutečně se u toho pokadím a mířím za očařem, aby mi vrátil zpátky vyvalené oční bulvy. 5/10(10.6.2008)

• - Herec Skandar Keynes, který hraje Edmunda Pevensieho, vyrostl mezi natáčením Lva, čarodějnice a skříně a filmu Princ Kaspian o téměř sedmnáct centimetrů. [Zdroj: Falcon] (POMO)

• - Príbehy Narnie boli preložené do 35-ich jazykov a na celom svete sa predalo viac ako 100 miliónov kníh. (markuser)

• - Richard Taylor z novozélandské firmy Weta Workshop pro nové obyvatele Narnie, Telmaríny, vyrobil téměř 600 kusů výstroje a výzbroje, mezi něž patřilo 200 halaparten, 200 rapírů, 100 falchionů, 250 štítů a 55 kuší. Taylor také vyrobil měkké štíty a další výstroj, sloužící k natáčení klíčových bitevních scén s živými koňmi. [Zdroj: Falcon] (POMO)