• M.a.t.t.

Prakticky totožné klady a zápory ako v predošlom dieli, jediné čo sa skutočne zmenilo su detskí predstavitelia, ktorí za ten čas stihli o niečo podrásť. Adamson sa podľa očakávaní za tie tri roky z predošlých chýb nepoučil a z údajne zaujímavej predlohy nevyžmýkal nič viac ako len neškodnú a niekedy až sterilne vyznievajúcu naivnú rozprávku, ktorej by skrátenie rozhodne nezaškodilo. Ale byť dieťa, tak som v siedmom nebi, je nutné oceniť aj na prvý pohľad zaujímavejší príbeh, čo však z toho, keď jeho veľkú časť zaberajú nie príliš zvládnuté bojové scény. Korunu všetkému nasadzuje nepresvedčivý Kaspian, ktorý má od charizmatického lídra veľmi ďaleko.(22.8.2008)

Po zklamání z prvního dílu jsem napsal, že na druhou Narnii nepůjdu. Už tenkrát jsem ale tušil, že vzhledem k mým synátorům to nebude tak jednoduché. Člověk míní a děti mění. Jak se začaly objevovat první komentáře a hodnocení, začala ve mě vzrůstat zvědavost. Proč se právě v tomto případě od sebe tak markantně liší pohled hodnotících na CSFD a na IMDb? První Narnie kromě úvodu s bombardováním Londýna, popravy Aslana a Ledové královny v akci už moc světlých momentů nenabídla. Zato byla k mání spousta táhnoucí se nudy, nějací ti ukecaní hlodavci, nikdo tam nikdy nekrvácel... Ale nechme toho a pojďme k věci: Včera jsme na tom byli. U začátku s porodem jsem si chvíli myslel, že jde o ukázku z nějakého úplně jiného filmu, který nebude zrovna pro děti. Říkal jsem si, že se zřejmě vloudila nějaká chybička, a brzy se vše vysvětlí. Jenže ona to opravdu byla druhá Narnie. Začala jízda. Shrnu to: Všechny boje naprosto dechberoucí, skoro žádná nuda, semtam příjemné překvapení, jen mluvící myšák s mečíkem byl skoro stejný opruz jako Kocour v obludném Shrekovi 2... Kdyby první Narnie byla na téhle úrovni, tak bych si tenkrát tolik nestěžoval. A být malý kluk, jsem teď u vytržení. Takhle furt musím myslet na to, jak kurevsky dobré bitky tam byly, a v jak překvapivě uspokojujícím množství. Obzvláště noční přepadení hradu bylo lahůdkové! A závěrečná bitva (včetně jednoho napínavého souboje muž proti muži) trvá asi tak půl hodiny v kuse. Výživné. Kdyby na konci úplně vypustili Aslana, a nechali ho jen jako zjevení ve snu jedné z dívek (scéna asi tak ve čtvrtině filmu), byl bych v extázi. Takhle to přece jen ztrácí body. Jak působil Aslan v jedničce důstojně, tady se nakrucuje jako papež při setkání s partou svých hardcore fans. Ale ani lev ani myšák naštěstí nemají ve filmu tolik prostoru, aby zcela zničili dojem z téhle jinak parádně natočené bojové (!) fantasy. Ani tentokrát se sice nedočkáme žádných krvavých cákanců á la Barbar Conan nebo Excalibur (i když pozor: budete-li sledovat pozorně, nějakou krev určitě zahlédnete), ale už je to mnohem mnohem lepší než minule. Konečně někdo pochopil, že i děti dokáží ocenit trochu toho brutálního násilí. Připadá mi (stejně jako Jindrosovi), že zdejší špatné hodnocení je jen papouščí efekt, spuštěný Civalem a spol. Možná jednou, až sem na databázi vtrhnou děti, které na Narnii momentálně vyrůstají, průměrné hodnocení a názory na tento film se budou výrazně měnit. Normálně bych dal za 3*, ale toto není normální situace. A proto lehce nadsadím. Musím. Z kormidlování filmové fantasy do neškodně mírumilovných vod už totiž nemám takový strach jako ještě před třemi lety.(17.7.2008)

Obrovské prekvapenie! Oveľa lepšie ako jednotka. Dospelejší prístup, vizuálne premakané (nočné prepadnutie hradu, záverečná bitka ale aj rôzne nápadité zábery kamery - úchvatné), perfektná hudba, menej blbých kecov a aj príbehovo sa mi to pozdávalo viac. Tunajšie priemerné hodnotenie neodpovedá kvalitám filmu. Treba si všímať IMDB. Najlepšie detské fantasy. Som spokojný. 75% P. S.: Po druhej časti sa teším na trojku! A to som po jednotke chcel na celú Narniu zanevrieť.(29.4.2010)

V porovnani s jednotkou mi chybalo to magicke dobrodruzstvo zlej ladovej carodejnice v podani Tildy Swinton, ktore bolo omnoho zaujimavejsie ako v tejto casti bez akejkolvek magie zly ludsky kral. Ani oblubeny Aslan sa tu moc neukazal, avsak na druhej strane mi dlha minutaz ubehla celkom rychlo. Hudba sa opakovala z jednotky, co mi vyhovelo a bitky na konci filmu som akceptoval ako rodinnu zabavu a nie napodobeninu Pana prstenov... 28.07.2008 _________ Ben Barnes - (Princ Kaspian) +++ William Moseley - (Peter Pevensie) +++ Anna Popplewell - (Susan Pevensie) +++ Skandar Keynes - (Edmund Pevensie) +++ Georgie Henley - (Lucy Pevensie) +++ Sergio Castellitto - (Král Miraz) +++ Vincent Grass - (Doktor Cornelius) +++ Tilda Swinton - (Bílá čarodějnice) +++ Klára Issová - (čarodějnice) +++ Hudba: (Harry Gregson-Williams) +++ (Videl v kine 26.07.2008) +++(27.7.2008)

• Djkoma

Nedokážu pochopit, proč se točí filmy směřované na mladší publikum o délce 147 minut. Ono přežít první díl o délce lehce přes dvě hodiny se i přes tu hromadu plastových zbraní, naivního příběhu a nezajímavých postav dalo přežít, ale co skoro 150? Bohužel druhý díl nepřináší žádné velké zlepšení po dějové ani psychologické rovině, která podle mě vypadla ještě před psaním scénáře a divákovi nezbude nic jiného, než sledovat další pohádku, kde bojuje dobro proti zlu v nekonečné metafoře a obyčejnosti. Je strašná škoda, že druhá Narnie vypadá tak obyčejně a odfušovaně, protože má několik příjemných a dobrých momentů, kam určitě nepatří rádoby drsní kluci, kterým nebylo ani patnáct a bojují na život a na smrt s mnohem staršími, zkušenějšími a vycvičenějšími protivníky. Naivita a pohádkovost jde ruku v ruce s ohraným příběhem bez jakékoliv snahy zlepšovat se. Po herecké stránce všichni trochu zestárli, ale není to moc poznat, snad kromě nejmladší postavy, která už nevypadá jako z reklamy na mléčné výrobky, ale jako skutečná dívenka (to neznamená, že není protivná a až příliš náhodně ji všechno vychází:)). Chudý náboženský bratříček velkolepého Pána prstenů může jen v několika málo okamžicích tajně doufat, že se dotkl kotníku svého velkého a neporazitelného bratra, s kterým vyrůstal.(5.11.2008)

• - Hlavními natáčecími lokacemi se nakonec staly Nový Zéland, Česká republika, Polsko a Slovinsko. (hippyman)

• - Skladateľ filmu Harry Gregson-Williams poskytol tiež hlas postave veveričiaka Pattertwiga. (Macejko)

• - Výtvarník filmu Princ Kaspian, Roger Ford, pracuje ve filmovém průmyslu už čtyřicet let, ale hrad krále Miraze, který postavil ve studiích na Barrandově, byl tím největším, co kdy navrhl. Hrad krále Miraze stál na pozemku o rozloze 1800 m2 a částečně se inspiroval hradem Pierrefonds, který se nachází ve Francii poblíž Paříže. Postavit hrad trvalo 200 tesařům, štukatérům a výtvarníkům 15 týdnů. Pomocí počítačových efektů se velikost Mirazova hradu během postprodukce ztrojnásobí. [Zdroj: Falcon] (POMO)