• flanker.27

Lucinka: Viděla jsem Aslana. Zuzana: A proč ho nevidím já? Lucinka: Protože ho vidí jen panny... Jednička byla i přes mírnou křesťanskou agitku celkem snesitelná díky jasnýmu cílení na dětský publikum, čemuž odpovídá jednoduchej srozumitelnej děj, jasný rozdělení na dobro a zlo a v rámci nastolených pravidel i jakás takás logika. Zato druhý díl jakoby zestárl s hlavní čtveřicí a chce dospělejší příběh a nějakou tu psychologii. Jenže je to jako s Yettim Járy Cimrmana, který oproti tomu himalájskému dosahujícímu výšky desetiletého chlapce dosahuje výšky chlapce jedenáctiletého. Takže hlavní záporák má očividně v radě lidi, kteří s ním evidentně moc nepiklují, ale najednou po jeho smrti vedou bitvu proti všem těm (zoufale nevtipnejm a infantilním) pohádkovejm bytostem (myšák hrdě držící si ocas). Přitom zřetelně probleskují nějaké pokusy o psychologii, jenže v mezích tak zoufale nelogicky nalinkovaného děje je to asi jako dát osobnost jednoúčelovému toustovači (viz Červený trpaslík). BTW napadá mě, že právě motiv boje Narnie s Talmirií Adamson parodoval v prvním Shrekovi. Úhlavní čtyřka je mezi Nariany jakousi legendou a je předurčená k ochraně jejich světa proti Talmirii=lidem. Proč? Je to kdesi dáno, rozhodně nejsou vybráni krzevá velitelský schopnosti. Lucinka celej film hledá Aslana, kterej si s ní ale hraje na schovku, dokud nepotřebuje podrbat koule. Pak se v rozhodující chvíli sebere jako (doslova) deus ex machina (proč teď a ne dřív?), dvakrát zařve, jednou na stromy, podruhý na vodu, ve stylu říkanky ty jdi sem a ty jdi tam, počkejte až zavolám rozdá osudy a konec. Výsledek? Velké peníze nezajistí velký film. Zatímco jednička je celkem příjemná pohádka, dvojka je přesně tím, čím by pohádka být neměla, spojením infantility a hlouposti.(22.7.2009)

Osobně mě nerozčiluje jednoduchost Narnie, koneckonců je určená primárně dětem. A bylo by trochu sebestředné si říct "Je to pro děcka, je to jednoduchý, hloupý, o ničem. Ale hezky to vypadá." Podle mě mají nějak tahle filmy pro děti vypadat - srozumitelný příběh, hezká vizuální stránka. Po Star Treku taky nikdo nechce zvraty v psychologii postav nebo dramatický oblouk - a stejně funguje. Takže ano, příběhově je Kaspian podrůměrný, vizuálně je na tom dobře, šermující myš je takové sympatické mrknutí i na starší diváky. Děti hrají stejně jako v prvním díle, kde mi ani nevadily, tentokrát se k nim přidává Kaspian, jehož představitel vypadá na plátně víc než dobře (až moc dobře na film pro děti :-). Jen to kouzlo, které měla první polovina Lva, čarodějnice a skříně, se tu trochu vytratilo. A opisovat od Petera Jacksona je opravdu ošklivý zlozvyk.(11.11.2008)

• Phobia

První díl Narnie nebyl kdovíjaký zázrak, ale přece jen byl po všech stránkách přinejmenším o třídu výš než tohle chaotické pokračování. Atmosféra, tajemno a kouzlo objevování se vytratily na úkor nepovedené akce. Většina hlavních hrdinů výrazně povyrostla, což má za následek ztrátu sympatií i vůči těm sourozencům, kteří byli dříve snesitelní. Zuzana naštěstí tentokrát nedostala moc prostoru (pořád víc, než si zasloužila), Petra máme neustále chuť vyfackovat, Lucinka už není vůbec roztomilá a nejstravitelnější Edmund je tam pouze do počtu. Představitel prince Kaspiana je sice pohledný chlapec, ovšem toporný, nepřesvědčivý herec. Scénář navíc postavám předepsal dementně nepochopitelné chování a jednání. Jde sice o pohádku, proč do ní cpát nějakou logiku, ale... Je to zkrátka hloupý slepenec, kterému nepomáhá ani vcelku chudá výprava, ani poměrně vydařené efekty. Nejsem však cílová skupina, děti si mohou k mému hodnocení připočítat hvězdičku navíc.(8.1.2009)

Deti boli a budú spokojné, ale v očiach nás dospelých táto fantasy asi ťažko niekedy prekročí prah priemeru. Výborné a zaujímavé scény ako úvodná scéna s vlakom, ľadová stena s uväznenou kráľovnou či všetky scény s Astanom sa striedajú s trápnymi, kde sa deti hrajú na statočných bojovníkov. Toto je schéma ktorej sa pravdepodobne budú tvorcovia držať aj v nasledujúcich dieloch, preto je to vopred čitateľné a len ťažko nás v deji niečo zaskočí. Pozrel som si to s deťmi na tv JOJ v HD, ale bolo to utrpenie. Keď som dobre počítal, tak bol film rozdelený asi siedmymi reklamami, priemerne asi po 7-8 minút...Komerčné televízie sú majstri v tom, ako vám doslova zhnusiť zážitok z filmu a ako urobiť z dvojhodinového filmu trojhodinový. Zlaté dvd a blueray...60%.(30.11.2011)

• Don Jebal

Rozpočet: 225 000 000 $ Otvárací Víkend: 55 034 805 $ (v 3 929Kinách) Tržby USA: 141 621 490 $ Tržby SR: 310 743 $ Tržby ČR: 1 214 582 $ Tržby Celosvetovo: 419 665 568 $To že to ide cez kopirák LOTRa by mi vôbec nevadilo ale to že pri tak masívnom rozpočte ma zaujme iba nálet na hrad,je fakt smutné.(7.6.2012)

• - Druhý díl dobrodružné fantasy Letopisy Narnie: Princ Kaspian při premiéře v severoamerických kinech překonal Iron Mana a dostal se do čela nejnavštěvovanějších filmů, ale s tržbou 56,6 milionu dolarů zůstal podstatně za očekáváním odborníků. Analytici předpokládali, že již druhý snímek natočený podle knih C.S. Lewise překoná o premiérovém víkendu hranici 80 milionu dolarů a rozhodně překročí 65,6 milionu dolarů, které v roce 2005 při premiéře utržil první díl - Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. (jatamansi)

• - Mezi filmem a knihou lze najít několik rozdílů. Ve filmu se například oproti knižní verzi navíc objevuje pokus o útok na Mirazův (Sergio Castellitto) hrad. V knize se pak s dětmi setká Aslan ještě před jejich příchodem ke Kaspianově ležení u Aslanova stolu a obě dívky s ním zůstanou a do ležení nejdou. (Lokitre)

• - Během natáčení filmu Georgie Henley (Lucy) vypadly dva mléčné zuby, takže jí museli udělat můstek. (Borat)