Východné Nemecko, rok 1984. Oddaný stúpenec režimu, kapitán Gerd Wieser v snahe o kariérny postup zbiera kompromitujúce materiály o známom divadelnom dramatikovi Georgovi Dreymanovi a jeho atraktívnej priateľke Christe-Marii, o ktorú má súčasne záujem aj minister kultúry. Postupne začína byť životmi divadelných hviezd fascinovaný a stále viac si uvedomuje obmedzenosť svojej vlastnej existencie. Film získal v roku 2007 Oscara za najlepší inojazyčný film a desiatky ďalších ocenení na festivaloch po celom svete. (RTVS)

Sundance.cz

Špatné to nebylo, děj se dal očekávat, zvraty tam ale byly. Pěkný film, ale spíše jen na jedno shlédnutí. Jinak období pevné státní bezpečnosti vykresleno dokonale. 65 % ()

Sakee

O německé kinematografii jsem neměla valné mínění. Nicméně jsem se ráda nechala vyvést z omylu a pátrám po dalších skvostech našich západních sousedů. ()

denulik

Donnersmarckovi sa podarilo natočiť film so silným námetom a výbornou atmosférou plnou zúfalstva, beznádeje a akejsi šedivosti. S čím mám problém je scenár a psychológia Gerdovej postavy. Od začiatku zapálený a verný straník, dobrovoľný člen STASI, ktorý verí v ciele komunizmua svoje pracovné metódy sa zrazu akoby mávnutím čarovného prútika zmení na disienta, ktorý nezištne pomáha ľuďom podkopávajúcim zlatú dobrú DDR. Tá premena mi prišla ako deus ex machina, vôbec nevychádza z postavy- počas dvadsiatich rokoch v STASI sa musel stretnúť s inými svinstvami ako u dvojice Dreyman, Sieland. Na druhej strane záver stál za to a dokázal niektoré mínusy vymazať z mojej filmovej pamäte. ()

GudMen

Dá-li se opravdu umělec považovat za inženýra lidských duší, není divu, že s Gerdem tak mimořádně pohnula Brechtova poezie a Yaredova sonáta. Nádherná je představa, že by na tom snad mohlo být něco pravdy. Za Životy těch druhých tuším více vrstev, než které se mi odkryly při první projekci. ()

Marat

Nový film, který vřele doporučuji. Byl jsem unešen vším, co tento skvost obsahuje. Herectví, hudba, režie, scénář... V kině jsem si tento film absolutně vychutnal. Společně s Himmel über Berlin je to dle mě nejlepší německý film. ()

JohnnyBoy

Musím se přiznat, že jsem byl po tom oslavném humbuku okolo tohoto filmu velice zklamán. Samozřejmě má tento film docela vysokou úroveň, která je dominantní především v atmosféře, v jednotlivých detailech týkajících se šmírování tajné policie a také v odpovídajícím tempu, kterému nechybí napětí. Na druhou stranu mě příběh přišel poněkud šablonovitý, postavy docela ploché, vynechávám postavu režiséra, který je líčen jako netalentovaný plagiátor, ale překvapivě se on ukáže být jeden z mála, kdo umí nahlas formulovat svůj odpor k režimu. Vyústění filmu je na můj vkus až příliš předem odhadnutelné. Nastavované epilogy degradují celý příběh na nižší vývojový stupeň a obviňují diváka, že si neumí dát pět švestek dohromady sám. Pokud mohu doporučit jiný německý film podobného tématu, tak je to film VNITŘNÍ BEZPEČNOST (kdysi uváíděn na Dnech Evropského filmu). Tomuto filmu o dvou německých teroristech ze sedmdesátých let sahají Životy těch druhých sotva po prsa. ()

RobbieM@N

Nadmíru dobře zrežírovaný pohled na socialistické Německo těsně před pádem zdi, pohled je to značně realistický a typicky německý. Režie ani nedává šanci vyniknout hercům, podávají chladný výkonb (Ulrich Muhe je skvělý), který se však naprosto skvěle hodí do tonu filmu spolu s minimem dialogů, režisér promlouvá spíše skrz obrazy. Na plné hodnocení stačilo udržet narůstající tempo z první půle, zdálo se mi, že film na kratší dobu "opustil" Ulricha Muheho a jeho vývoj nebyl až tak dobře vyobrazen, jak bych si představoval, aspoň konec to napravuje. ()

curfew77

Oscar pro nejlepší cizojazyčný film roku 2006 v těch nejpovolanějších rukou, pro mě shodou okolností taky skvělá připomínka dvacátého výročí událostí roku 1989. Jen si hodně bolestně uvědomíte, že Německo, alespoň co se týče vyrovnání s vlastní minulostí, neleží od nás pár desítek kilometrů, ale stovky světelných let daleko. Ulrich Mühe dokonalý, Martina Gedeck... jednoduše fantastická. 100 %. ()

Ifanka90

Zajímavě uchopený příběh „obyčejného“ života v neobyčejném období. Ulrich Mühe skvěle ztvárnil roli estébáka s jedinečným výrazem v obličeji; pouze z jeho očí se daly vyčíst jeho pravé myšlenky. ()

Narg

Velmi silně působící snímek. Množství sledování a vůbec práce tajné policie v něm vypadá až absurdně. Vůbec bych se nedivil, kdyby se nad tím věci neznalí pousmáli, nevěřili tomu nebo to nebrali vážně. Jenže ona je to pravda, ono to tak skutečně bylo. Věřím tomu, že "zápaďáci" to dodnes nechápou (a nedělám si přitom iluze o tom, že po 11/9 u nich probíhá v menší míře - jen tomu většina stále nevěří). A co je horší - nejen oni, ale i mnozí z nás, kteří se narodili těsně před revolucí nebo až po ní, a dokonce i mnozí z těch, kteří si to sami prožili. Tím spíš jsem vděčný za takový film, který dokáže inteligentní "nedojáckou" cestou ukázat skutečnost a varovat nás před tím, abychom nedovolili něco podobného opakovat. Oceňuju i filmovou kvalitu - skvělí herci, skvělá hudba, skvělá režie i atmosféra a především bravurně napsané postavy, kdy ani jedna není vyloženě kladná, každá má svého kostlivce ve skříni (nebo venku). Teď ještě, aby se s tím podobnou cestou dokázali vypořádat i češi. ()

Pavel_Pan

Docela dobrý film. Zázračný až magický přerod hlavního padoucha ve znalce umění a člověka, a několik dalších dramatických zaškobrtnutí kazí dojem. ()

miki68cz

Docela by mne zajímalo, jak chápou tento snímek na západě. Myslím, že je pro ně nudný a nezáživný, možná je pro ně pohádkou. Pro mne velké překvapení, jsem rád, že jsem dal na doporučení přátel a žebříčku ČSFD. Myslím, že tento film se ještě posune nahoru. Děkuji německým tvůrcům za tak dobře zpracované vážné téma, které je diametrálně odlišné od českých retro komedií, které jsou už občas slaboduché a nudné. Skvělé herecké výkony, krásná hudba, dotvářející atmosféru předrevolučního šedého komunismu a nádherný závěr. Děkuji ()

hackstolle

Svine, svine, svine. Nemam slov. Naprosto dokonaly film. Teda alespon pro me jak tak koukam. Lidi, podivejte se, ten film ma skoro 90%. To znamena, ze kdo hodnoti mene jak ctyrmi hvezdami, ma bud srdce nekde v kalhotech nebo koukal na tenhle film z vlaku a utiral pritom jeste prach anebo si proste mysli, ze Erich Honecker byl megaborec. A ze nekdo neveri v prerod na ctnost. V kultu hakoveho krize vam to nevadilo? No nechame toho. Kazdopadne kdo da mene jak ctyri, mel by podle meho nazoru slozit legitimaci CSFD! :) Je to presne ten typ filmu, ktery by stredoskolsti ucitele meli doporucovat jako povinnou kinodochazku svym studentum. ps: Malarkey, mel by ses na to teda urcite podivat alespon jeste jednou ;)) ()

boombang

Další dobrý německý film - a moje hodnocení se při jeho sledování pohybovalo od ***** k *** a pak zase k *****, takže ****. Na jednu stranu chvílemi nuda a režisér asi nesnáší nůžky, na druhé straně naprosto dokonalá atmosféra DDR včetně trabošů. Hrdina filmu je jaksi sympaticky nesympatický a ten pateticko-kýčovitý závěr si zaslouží. Celkově řečeno: velmi příjemné překvapení - a před bravurním Ulrichem M. klobouk dolů.. ()

nula87

Výborný německý film vyrovnávající se s životem ve Stasi prolezlém výchdním Německu. Takhle má vypadat pokus vyrovnat se s černočernou minulostí, a ne jako u nás, kde to vždy sklouzne k "hořké komedii" (třeba Zemský ráj to napohled). Syrový, hutný zážitek, přesně vyjadřující pocity, postoje, a pochyby hlavních hrdinů, který by měl být povinně servírován těm, kteří jsou zasaženi "ostalgií", a to nejen v Německu. 95% ()

Bigwave

Zdlouhavé drama o praktikách bývalého režimu. Nedělám si sebemenší iluze o jakékoliv shodě se skutečností, odehrávající se při úkolu agenta STASI. Jde spíše o kompromis. Komunismus jsem zažil jen jako dítě, takže si nedokážu představit jaké to mohlo být. Tento film mi je vhodným příkladem někdy vtipných špionážních praktik STB. Je to zvláštní, ale v tom to filmovém podání chvílemi fandíte oběma stranám. Asi jedna ze známek kvalitního filmu. Ve 20.století se pro informace o životě druhých vraždilo, vyslýchalo, odposlouchávalo. V dnešní době 21.století stačí být připojený k jakékoliv sociální síti. To by se agenti vyřádili. :D ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (více)

Další Evropané v Hollywoodu

Další Evropané v Hollywoodu

09.03.2009

Dva zajímaví evropští tvůrci upsali duši Ďáblu... ehm, Hollywoodu. Získat Oscara (nebo alespoň nominaci) v kategorii „nejlepší neanglicky mluvený film“ je obvykle začátek cesty k režírování nějakého… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky