Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Původně jsem si myslel, že to bude zkopírování filmu Nebezpečné myšlenky akorát s jinou pipkou. A vono hovno. Dali tam vetřelce Hilary (sorry ale ona má xicht fakt jak vetřelec), holocaust, černochy a všeljakou hispánskou havěť, napsali si deníky a ejhle co z toho vzniklo. Vcelku záživnej school movie. Asi si ten deníček přečtu 4*(20.5.2014)

• dopitak

Libor Terš: dvě role! :-( ____Nemám rád filmy velkohubé, s rádoby šlechetným motivem, kde se jenom plácá slovy jako klacky ve stodole.___ Hilary Swank mi tady nesedla, její nesmyslná snaha o spasení všech kolem a příšerně užvaněné (a veletrapné) scény ve třídě (hlavně ty nejrůznější zvolání "To nepřežiju!" "To snad ne" atd. atd. všech žáků).___ Snad to nebyl pokus o jakýsi remake (téma je velmi podobné, jen prostředí se dost změnilo) Panu učiteli s láskou, protože to by pak bylo ještě strašnější.___ Abych nebyl moc nespravedlivý, v originále to možná bude o deset % lepší. Vypnul jsem to už v půlce s jasným úmyslem zaodpadovat, ale nakonec jsem to ve snaze být co nejobjektivnější dokoukal. Nic se ale nezměnilo, jen konec to ještě dorazil.___ "Tak, komu dáme dobrou známku?"___No tomuhle "dramatu" to nebude...(14.7.2008)

Dokonalé a velmi působivé... Tohle je přesně můj šálek kávy. Žánr drama, téma holocaust, děti ulice a jejich osudy, to je přesně to, co mě dokáže zaujmout. Do toho ještě přesvědčivá Hilary Swank, bez ní by to bylo přeci jen chudé. Její výkon si Oscara opravdu zasloužil! Sice tento snímek asi zas na dlouhou dobu neuvidím, ale můj pohled na toto ožehavé téma změnil dokonale. A co víc, rozesmál, nechal v napětí a nakonec dojal.(17.8.2013)

No tak můžu říct, že jediný, co mě tam hodně štvalo, bylo to, že ty 13-, 14-, 15letý děcka vypadaly tak na 20. Většina hip-hopové hudby byla melodická, chytlavá a fakt v pohodě - prostě mi to připadlo jak to lepší z americkýho rapu. A většinou samý starší profláklý šlágry... 90% herců odehrálo svoje role skvěle a civilně, včetně dokonale naivní a pak i respektované Hilary Swank. Místy mě to docela i dojalo. Rozhodně to bylo lepší než Nebezpečné myšlenky. Otázka zní: chcu to vidět v brzké době ještě jednou? Odpověď následuje: ne.(9.7.2008)

No, nakonec musím uznat, že se mi snímek líbil, příběh obsahuje samozřejmě klišé, ale naštěstí převažuje dramatická, vážná a naléhavější linka. Snímek mohl být útok na slzopudné kanálky a dojímání se, jenže jím není, samozřejmě podobné scény obsahuje, ale nejsou to podpásovky a je čistě na vás, jak je přimete. Propojení s holocaust je výstižné. A práce s postavami, které se časem posupně vyvíjí různým směrem patří ke kladu, stejně jako Hilary Swank, jež dobře ztvárnila houževnatou profesorku.(30.11.2014)

• - Scénář čerpal z knihy "The Freedom Writers Diary" od Erin Gruwellové a dětí z Wilsonovi střední školy. (mi-ib)

• - Alternatívnym názvom filmu bolo aj označenie Freedom Writers. (MikaelSVK)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)