Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Asi nejlepší film Hilary Swank. Ano, líbil se mi víc než Million dollar baby. Celou dobu sem byl v napětí co bude dál a hodněkrát mě to i dojalo. Na druhou stranu lze snad jen vytknout až někdy přiliš velkou sounáležitost a kamarádství, mezi lidmi kteří se donedávná nenáviděli. Ano, chápu o tom ten film vlastně skoro je, ale na mě to bylo až moc lehké.(20.8.2010)

Tenhle film je zvláštní, a to hlavně díky tomu, že je založen na skutečných událostech. Je přehnaně pozitivní a idealistický tam, kde pokud selhává samotný systém (a všechny jeho složky), což tento film a příběh na němž je založen jasně ukázal, jakýkoliv individuální (i omězeně komunitní) snahy jedince vedou, v tom lepším případě, pouze a jedině k vítězství bitvy tam, kde je třeba jednoznačně a nutně vyhrát celou válku. Jak říkám, místy mi to připadalo zbytečně dramatizované a trošku přestřelené, ale na druhou stranu, co já, mladý krásný bělošský středoevropan mohu vědět o životě obyčejných chudinských náctiletých ve Spojených státech. Pokud si myslíte, že Amíci jsou prostě ujetí a vylízaní a že se na jejich životním stylu projevuje teze, že většina vyspělých civilizací se zhroutí vinou sebe samotné, svou prohnilostí a degenerativností, a že toto hroucení současné civilizace již počíná právě v USA (a díky jejich rozpínavosti se prolíná i do celého světa - viz např. česká vylízaná "high společnost"), tenhle film vám to jen a jen potvrdí. PS: A jen tak na okraj, mohli by natočit druhý díl, kde se tito napravení gangsteři (nic proti tomuto zcela pozitivnímu faktu) dostanou na vysokou školu a tváří v tvář se tam setkají s americkými popírači holocaustu, to by mohlo být velice zajímavé téma, nemyslíte?(31.7.2010)

• castor

MAXimální zklamání!! „Nakopu ti prdel, negře!“ Průhledné, nezáživné drama o dětech, které sužuje etnický původ, násilí, drogy i nízká sebedůvěra, se vám brzy ztratí z hlavy. Patos by se tady mohl rozdávat po lopatách a doposud relativně uznávaný Richard LaGravenese si ode mě získal jen rozpačité kroucení hlavou. Nebylo tu prakticky nic, čeho bych se mohl chytit. LaGravenese jakoby jen plnil žánrový stereotyp, nic nového nenabízí. Práci se sentimentálně laděnou tématikou (sic dle skutečných událostí) viditelně nezvládá; široký úsměv zarputilé učitelky, Holocaust, čárová hra a Anne Frank pospojují partu nesourodých spolužáků, barva pleti jde záhy stranou a když se na scéně objeví jistá Miep Gies („Dosud jsem neměl svého hrdinu. A teď jste vy mým hrdinou.“), začnou divákům vstávat vlasy na hlavě. Uff.. Scénárista mnohdy opravdu neví, o čem chce vyprávět. I písemné výpovědi žáků (mimochodem viditelně nesedí jejich věk) jsou roubované na efekt, nejsou nikterak ucelené, chtějí pouze šokovat x dojímat. Což se jim trestuhodně nedaří. Další dějové linie nemají opěrné body k zaujmutí nebo jsou doslova vyumělkované (odpor ke změnám ze strany ředitelky školy, hrdinčino krachující manželství atp.), chybí zachycení atmosféry doby, naopak vhod by přišla recyklace klišé a jiné, než bezkrevné dialogy. Idealistka Hilary Swank je typově přesná, i když má rozhodně na víc – v druhé polovině snímku si naštěstí urve několik scén pro sebe a v klíčových momentech odvádí, co se od její postavy čeká. Jinak je mi líto..(30.6.2008)

Podobne filmy sa tazko hodnotia. Su o niecom, co sa nas v plnom rozsahu netyka, ale uz sme to vo filmoch velakrat videli. Vacsina z nas ma strednu ci aspon zakladnu za sebou a vacsina z nas si iste uvedomuje, ze i ked boli iste ucitelmi ovplyvnovani, ziadny z nich im nezmenil ci nezachranil zivot takto drasticky, nekupil vylet a i tych co nesli striktne podla ucebnice bolo malo. A rozhodne sme im nedovolili, a to ani tym naozaj dobrym ucitelom a i ked niektori mozno na vlastnu skodu, z nas, malych diablikov, urobit anjelov, ktori naviac maju potrebu sa pravidelne zverovat s tajnymi trapeniami. O to viac sa takato zmena podivne pozoruje v obycajnom dvojhodinovom filme, hlavne ked nie je zaverecnym vyvrcholenim. Zacinajuca ucitelka uzmierejuca gangy v triede, ktorej je skola volna a ich najvacsim cielom je dozit sa 18, behom polhodky? Hm. Mozem teda hodnotit len dla pocitov: a pocity to vyvolavalo, herci, kamera ani hudba zazitok nijakym sposobom nerusili... takze, misia splnena, hm? PS: Nebezpecne myslienky stale neprekonane;)(10.9.2007)

Téma je patřičně hutné, dramaturgicky solidně zpracované. Hilary Swank není nikdy krok vedle a téma války studentů v rozbouřeném L.A., plného etnických menšin je velmi zajímavý a zřejmě i poměrně reálně zpracovaný. Není to snímek na několik podívání, v podstatě podruhé už nemá co nabídnout, ale jako "povinnost" v rámci žánru, proč ne. Hilary opětně předvádí koncert a potvrzuje, že je momentálně nejlepší herečka Holywoodu.(12.5.2013)

• - Scénář čerpal z knihy "The Freedom Writers Diary" od Erin Gruwellové a dětí z Wilsonovi střední školy. (mi-ib)

• - V záběru, kdy učitelka oznamuje třídě, že je nebude učit ve třetím ročníku, je na tabuli rozepsané slovo "narrative", a to pouze jako "na". Hned v dalším záběru je však slovo plně dopsáno i přesto, že se učitelka ani o krok nepohnula. (dansmalo)

• - Všetci pozostalí v múzeu holokaustu boli skutočnými preživšími. (Karush)