Mezi řádky

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

• Caminzind

Chcete-li z nevzdělatelného čmouda s IQ 85 udělat překrásnou bílou kultivovanou duši, dejte mu přečíst deníček Anne Frankové a voilà... úspěch je zaručen. V tomhletom naivním propagandistickém multikulturním škváru dokáže sexy árisjká učitelka se zručností Harryho Pottera vykouzlit z partičky polodebilů jakože lidské bytosti. Stačí jen rozsvítit malé světélko a dotknout se srdce na pravém místě. A já se ptám: Proč na to ještě nikdo nepřišel? Kurva, proč?!! Ať mír dál zůstává...(18.9.2015)

Kdybych s trochou nadsázky měl číst mezi řádky, tak divoký západ je zpět. Místy mě vadila naivita, třeba s jakou vervou a nadšením tihle "studenti" čtou. Nejvíc mě zarazilo, že se jedná o střední školu. Celý film jsem si říkal, tak zato se v Americe dostává maturita?! Když tohle všechno odsunete na vedlejší kolej a budete sledovat jen samotný příběh, tak vás to i dojme. 70%(21.3.2011)

No, nakonec musím uznat, že se mi snímek líbil, příběh obsahuje samozřejmě klišé, ale naštěstí převažuje dramatická, vážná a naléhavější linka. Snímek mohl být útok na slzopudné kanálky a dojímání se, jenže jím není, samozřejmě podobné scény obsahuje, ale nejsou to podpásovky a je čistě na vás, jak je přimete. Propojení s holocaust je výstižné. A práce s postavami, které se časem posupně vyvíjí různým směrem patří ke kladu, stejně jako Hilary Swank, jež dobře ztvárnila houževnatou profesorku.(30.11.2014)

• dopitak

Libor Terš: dvě role! :-( ____Nemám rád filmy velkohubé, s rádoby šlechetným motivem, kde se jenom plácá slovy jako klacky ve stodole.___ Hilary Swank mi tady nesedla, její nesmyslná snaha o spasení všech kolem a příšerně užvaněné (a veletrapné) scény ve třídě (hlavně ty nejrůznější zvolání "To nepřežiju!" "To snad ne" atd. atd. všech žáků).___ Snad to nebyl pokus o jakýsi remake (téma je velmi podobné, jen prostředí se dost změnilo) Panu učiteli s láskou, protože to by pak bylo ještě strašnější.___ Abych nebyl moc nespravedlivý, v originále to možná bude o deset % lepší. Vypnul jsem to už v půlce s jasným úmyslem zaodpadovat, ale nakonec jsem to ve snaze být co nejobjektivnější dokoukal. Nic se ale nezměnilo, jen konec to ještě dorazil.___ "Tak, komu dáme dobrou známku?"___No tomuhle "dramatu" to nebude...(14.7.2008)

Aj keď je príbeh až ukážkovo predvídaťeľný, stačí si prečítať obsah a viete ako to dopadne,nehovoriac o tom, že veľmi podobné snímky už tu boli(Nebezpečné myšlienky a Zobuďte sa,vojaci!), nie je to až také zlé. Hovorí sa, že dvakrát do rovnakej rieky nevstúpiš, no Danny DeVito to skúsil, hoci v tomto filme ako jeden z producentov. Cez to všetko, film má pár dojemných scén a hlavnú zásluhu na tom má úžasná H. Swank, pre ktorú mám slabosť. V úlohe jej otca zaujímavý S.Glenn, ktorý má ale malý priestor. Zdá sa mi vydarenejší ako spomínané, podobné dva snímky, hoci je film bez klasickej filmovej hudby, ten hip-hop a rap tam celkom zapadol a neprekážal mi. Prekvapila ma skladba "Dream", ktorá sprevádza menu, záverečnú scénu a titulky. Ani nie tým, že je celkom vydarená , ale zaskočilo ma meno Martin Luther King Jr., ktorý je jej autorom(alebo spoluautorom,neviem). Nie som si istý či je to syn toho,ktorého myslím. Ak sa vám film páčil, určite si nenechajte ujsť vynechané scény, ktoré určite nie sú žiadne nepodarky a kľudne by do filmu zapadli. Napr.návšteva kina na Schindlerov zoznam, spoločná večera...Všetko otitulkované, navrch pár rozhovorov s hercami a skutočnou učiteľkou. 70%.(7.2.2009)

• - Scénář čerpal z knihy "The Freedom Writers Diary" od Erin Gruwellové a dětí z Wilsonovi střední školy. (mi-ib)

• - Všetci pozostalí v múzeu holokaustu boli skutočnými preživšími. (Karush)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)