Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Pekne vykreslený reálny kapitalizmus nazývaný aj mylne demokraciou. Sociopatické riešenie problémov je im vlastné. Vlastne niekedy skôr neriešenie problémov a k tomu gangy, rasizmus, diskriminácia, nosenie zbraní do školy, bitky na školách, školáci bezdomovci, strach, beznádej, žiadny rešpekt voči autoritám, atď.... Postkomunistické štáty preberajú školný systém západu a v USA 17roční školáci nevedia, čo je to holocaust a nikdy neboli za hranicami mesta. To sa potom manipuluje v médiach a ešte viac ím vytiera skreslené myslenie o svete. Čo sa týka filmu ako deja. Neverím že z členov gangu, čo zažili zabíjanie blízkych a žijú v takých podmienkach sa stanú iní ľudia po pár kecoch okolo holocaustu na hodinách anglického jazyka. Možno jedna, alebo dve výnimky by sa našli. Tak idelické, že tomu ani sám scenárista nemohol veriť.(24.3.2015)

Původně jsem si myslel, že to bude zkopírování filmu Nebezpečné myšlenky akorát s jinou pipkou. A vono hovno. Dali tam vetřelce Hilary (sorry ale ona má xicht fakt jak vetřelec), holocaust, černochy a všeljakou hispánskou havěť, napsali si deníky a ejhle co z toho vzniklo. Vcelku záživnej school movie. Asi si ten deníček přečtu 4*(20.5.2014)

Kdo chce, uvidí v tom víc. Kdo nechce, neuvidí v tom nic. Film naráží na spoustu hlubších myšlenek, není to jen o dětech z ulice, násilí, každodenní přežití nebo o rasových odlišnostech, ale také o světovém holocaustu. Emoční náboj člověka zasáhne v případě, pokud ho tyto témata něčím dokážou oslovit. Možná někomu změnil celkový pohled ten až sentimentální závěrečný happy-end (já bych spíš uvítala nějakou tragédii - např. smrt někoho ze studentů - a následně happy-end), ale takto to na člověka zapůsobí o dost méně. Avšak některé chvíle jsou až "pěkně" depresivní, což také udělá s divákem své.(21.3.2011)

No, nakonec musím uznat, že se mi snímek líbil, příběh obsahuje samozřejmě klišé, ale naštěstí převažuje dramatická, vážná a naléhavější linka. Snímek mohl být útok na slzopudné kanálky a dojímání se, jenže jím není, samozřejmě podobné scény obsahuje, ale nejsou to podpásovky a je čistě na vás, jak je přimete. Propojení s holocaust je výstižné. A práce s postavami, které se časem posupně vyvíjí různým směrem patří ke kladu, stejně jako Hilary Swank, jež dobře ztvárnila houževnatou profesorku.(30.11.2014)

No tak můžu říct, že jediný, co mě tam hodně štvalo, bylo to, že ty 13-, 14-, 15letý děcka vypadaly tak na 20. Většina hip-hopové hudby byla melodická, chytlavá a fakt v pohodě - prostě mi to připadlo jak to lepší z americkýho rapu. A většinou samý starší profláklý šlágry... 90% herců odehrálo svoje role skvěle a civilně, včetně dokonale naivní a pak i respektované Hilary Swank. Místy mě to docela i dojalo. Rozhodně to bylo lepší než Nebezpečné myšlenky. Otázka zní: chcu to vidět v brzké době ještě jednou? Odpověď následuje: ne.(9.7.2008)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)

• - Všetci pozostalí v múzeu holokaustu boli skutočnými preživšími. (Karush)

• - Alternatívnym názvom filmu bolo aj označenie Freedom Writers. (MikaelSVK)