Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Já nemám slov, nemám co dodat. Za prvé miluju drama a tohle byl prostě můj šálek kávy, za druhé to bylo dokonale ztvárněno a za třetí Hilary Swank tomu jen propůjčila přirozenost a upřímnost, která z ní sršela. Hlavní pro mě je, že to bylo podle skutečné události, tedy Freedom writers opravdu existovali a Erin taky... úžasné je, jaký pokrok udělala s lidmi, kteří jsou k sobě jinou rasou, nebo gangem... přesto je dala dohromady... nejde o to, že ja každý jiný, ale že každý v něčem vyniká a že jsme všichni přeci jen lidi... Líbilo se mi na tomhle filmu hlavně výkon mladých herců a samozřejmě nepřekonatelné Hilary, která mě nezklamala a uvěřila jsem jí každé slovo. To, že se učitelka může stát i přítelkyní nebo může dávat rady do života, tomu věřím, i když mi přijde, že v téhle době už je to trošku pasé. I přesto mi přijde, že je to rozhodně aktuální téma, asi hlavně v USA, kde jsou gangy a rasismus na denním pořádku. Jako učitelka měla skvělé nápady, jak zaujmout, neřídila se podle osnovy, ani gramatiky, dala jim pomocnou ruku a nechala tomu volný průběh, jako psát si deník, bylo nejen pro studenty psát o sobě vlastní příběh, který určitě každého ,,normálního" člověka ohromí, ale zároveň se o nich mohla něco dozvědět. To že se prala o jejich třídu, aby je mohla učit další dva roky, je podle mě nesmírná úcta, upřímnost, ale také odvaha. Studenti si ji oblíbili a zjistili něco ohledně holocaustu a knížky, nebo i příběhy lidí, z koncentračních táborů, kteří přežili... v tomhle filmu jsou spojeny dvě věci, které prostě vyráží dech... Dlouho sem si tak nezabulela, jako že upřímně... prostě film byl přirozený, kde mi přišlo, že ta třída opravdu je a prostě všechno vypadalo tak opravdově... Že o sobě nakonec napsali svůj vlastní příběh a stali se na chvíli spisovateli, mi přišlo prostě jako ta poslední tečka, za tím, co prožili... Ano, byl tu happy end, někomu to může vadit, ale proč ne? Nejsem naivní natolik, že je učitelka spásou třídy, ale v tomhle případě to bylo tak nastíněno, že nemůžu jinak.... To je přesně film, který můžu obdivovat bůhví jak dlouho a mluvit o něm hodiny, protože každý detail, rozhovor, nebo klidně řeč těla či očí mi řekne, že se jedná o dokonalé drama, ze života, kdy se dějí holt i ty špatné věci, někdy až neuvěřitelné... Tak proč by si nakonec tyhle lidi nemohli zasloužit něco víc? Moc se mi to líbilo, nevím, jak vyjádřit, že mi ten film dal opravdu moc...(23.10.2009)

Dokonalé a velmi působivé... Tohle je přesně můj šálek kávy. Žánr drama, téma holocaust, děti ulice a jejich osudy, to je přesně to, co mě dokáže zaujmout. Do toho ještě přesvědčivá Hilary Swank, bez ní by to bylo přeci jen chudé. Její výkon si Oscara opravdu zasloužil! Sice tento snímek asi zas na dlouhou dobu neuvidím, ale můj pohled na toto ožehavé téma změnil dokonale. A co víc, rozesmál, nechal v napětí a nakonec dojal.(17.8.2013)

Tenhle film dotýkající se kontroverzního a ožehavého tématu přinášející hlubší poselství měl něco do sebe.Ale přesto je to na čtyři hvězdičky s odřenýma ušima,protože pochybuji,že by se mi nějak více zapsal do paměti,zřejmě si z něj brzy budu pamatovat jen málo.Každopádně Hilary Swank byla přesvědčivá,stejně tak děti z ulice,jejichž příběhy mě sice zajímaly,ale i tak nechávaly víceméně chladnou,protože se celý děj věnoval spíše hodinám Angličtiny a ne jejich životům.Nicméně pěkná podívaná,i když trochu sentimentální.(21.3.2011)

Nebudu příliš srovnávat s Nebezpečnými myšlenkami, ale Mezi řádky na mě zapůsobily mnohem více. Hilary Swank je jako učitelská osobnost velmi přirozená a hezky se na ni dívá. Příběh o jedné ženě, která touží dát šanci a možnosti těm, o nichž si ostatní myslí, že tito lidé si nezaslouží nic jiného, než zůstat tam, kde jsou a také tím, kým jsou. V první části filmu se Hilary seznamuje se svými studenty a také začíná chápat jejich komunitu a dostávat se do prostředí, ve kterém žijí. Postupně si svým osobním přístupem a zájmem získá celou třídu, která se pod jejími křídly začne měnit k lepšímu. Tam, kde jsem očekávala nějaký zvrat či dramatické chvíle, začal příběh ještě více zvolňovat a v tomto poklidném tempu zůstal až do konce. Několik dialogů a scén vyznělo kýčovitě, až s příměsí patosu. Očekávala jsem dobře vykreslený vznikající vztah mezi třídou a jejich učitelkou. S tím jsem naprosto spokojena. Očekávala jsem také nějaký konfliktní vedlejší příběh jednotlivých studentů mimo školní vyučování. Ten se objeví v pár záběrech a flashbacích. Celá druhá část filmu mi přišla trochu idealizovaná. Je hezké vidět, jak stačí správný přístup a vytrvalost, a člověk bez nadějí a budoucnosti dostane možnosti, které by mu nejspíš nikdo jiný neposkytl. Je hezké vidět dobrý konec, protože oni si ho jistě zaslouží. Jen to celé až příliš zavánělo typickým americkým "šťastným příběhem", jako ukázkový happyend v klasickém US stylu.(21.3.2011)

Původně jsem si myslel, že to bude zkopírování filmu Nebezpečné myšlenky akorát s jinou pipkou. A vono hovno. Dali tam vetřelce Hilary (sorry ale ona má xicht fakt jak vetřelec), holocaust, černochy a všeljakou hispánskou havěť, napsali si deníky a ejhle co z toho vzniklo. Vcelku záživnej school movie. Asi si ten deníček přečtu 4*(20.5.2014)

• - V záběru, kdy učitelka oznamuje třídě, že je nebude učit ve třetím ročníku, je na tabuli rozepsané slovo "narrative", a to pouze jako "na". Hned v dalším záběru je však slovo plně dopsáno i přesto, že se učitelka ani o krok nepohnula. (dansmalo)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)

• - Alternatívnym názvom filmu bolo aj označenie Freedom Writers. (MikaelSVK)