Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

Další z dlouhé řady filmů o problémových žácích, co mají naprosto jasno, že jsou oběti systému, a idealistické mladé učitelky, která dokáže proniknout do duší svých vzpurných studentů, udělat z grázlů slušňáky a dát jim naději do budoucnosti. Jít o první viděný film z této škatulky, dám bez výhrad 5*. Ale tohle už tady vážně několikrát bylo a liší se to jedině zapracováním tématu holocaustu. Nálepka "podle skutečné události" je sice atraktivní, nicméně ta cukrkandlová přeslazenost v druhé polovině filmu mi způsobila tak leda bolení chrupu - dětičky tancují, zpívají, smějí se a objímají... patetické, až jsem se z toho ohusila. Pokud máte tenhle typ filmů rádi a ještě vás to nenudí, jděte bez obav do toho. Imho solidně natočená, leč předvídatelná zívačka se sympatickým předkusem Hillary Swank v permanenci. 68%(9.8.2010)

S hodnotením nemám žiaden problém, tri hviezdičky ako vyšité. Problém mám s tým, že už pred 40 rokmi som videl To Sir, with Love so Sidney Poitierom a veľmi príbuznou schémou príbehu a neskôr aj ďalšie filmy, ktorých názvy si už nepamätám tak, ako si o rok nebudem pamätať názov tohto filmu. Nepokladám ho v žiadnom ohľade za výnimočný, aj keď Hillary Swank bola skvelá a presvedčivá. Jeho najväčším problémom je, že zmene študentov je možné uveriť, keď ju vnímame v reálnom čase alebo o nej čítame v knihe. Akonáhle sa tieto premeny vtesnajú do dvoch hodín filmu pôsobia nedôveryhodne, aj keby sa režisér a scenárista v jednej osobe akokoľvek snažil. A ja mám podozrenie, že sa nepretrhol.(26.6.2013)

drama akych tu bolo uz mnoho, ale predsa je niecim vynimocna...v prvom rade swank je nadpriemerna, ale nie vynikajuca ako v ostatnych filmoch... citit az prehnany patos pocas, no hlavne na konci filmu. ako moze u niektorych jedincov sposobit vacsiu slzavost a smrkot, ale z mojej strany sa mi zda ze to bolo vyumelkovane. dalsim nesvarom je dejova linia tykajuca sa ucitelkinho manzela, kt. bola vseobecne stratou casu a nicila tak atmosferu ako aj tempo filmu...ale je jasne ze cely film je nieco viac a ma velku vypovednu hodnotu, kt. nie je vnutena, ale proste ukazuje divakovi aky je zivot a ako je ho mozne zmenit...80%(8.7.2007)

• gudaulin

Hillary Swank je pohledná a kvalitní herečka, která své role ztvárňuje přesvědčivě a bez výkyvů. Je to zároveň jediný skutečně pozitivní bod tohoto snímku, který potápí nepřesvědčivý scénář. Ono je sice hezké, že příběh vychází ze skutečné události, jenže celou problematiku scénář příliš idealizuje a uspěchává. Proměna ukázkových sígrů, členů gangů a příslušníků pouličních komunit ve vzorné čtenáře klasické literatury a výrobce emotivních esejů je prostě příliš zkratkovitá a ve svém důsledku směšná. Takhle jednoduše to totiž v reálném světě nechodí. Charaktery jsou černobílé a celý film je ve výsledku spíš aktivistický produkt než film ze skutečného života. A to píšu s plným vědomím, že cíle snímku ukázat, že nikdo není předem na odpis, jsou mi vlastně hodně blízké. Celkový dojem: 45 %.(17.8.2013)

Téma je patřičně hutné, dramaturgicky solidně zpracované. Hilary Swank není nikdy krok vedle a téma války studentů v rozbouřeném L.A., plného etnických menšin je velmi zajímavý a zřejmě i poměrně reálně zpracovaný. Není to snímek na několik podívání, v podstatě podruhé už nemá co nabídnout, ale jako "povinnost" v rámci žánru, proč ne. Hilary opětně předvádí koncert a potvrzuje, že je momentálně nejlepší herečka Holywoodu.(12.5.2013)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)

• - Scénář čerpal z knihy "The Freedom Writers Diary" od Erin Gruwellové a dětí z Wilsonovi střední školy. (mi-ib)

• - Všetci pozostalí v múzeu holokaustu boli skutočnými preživšími. (Karush)