Mezi řádky

Freedom Writers

Medzi riadkami

Drama / Krimi / Životopisný

USA / Německo, 2007, 123 min

"Nebezpečné myšlenky" s Michelle Pfeiffer - to je to první, co se člověku vybaví ihned po přečtení synopse tohoto, jen o pár let mladšího, snímku. Ne že by "Mezi řádky" byl špatný film, ale zkrátka dojíždí na to, že tohle téma už tady jednou bylo. Navíc mu úplně chybí snaha přinést k dané tématice cokoli nového.(4.6.2011)

Já nemám slov, nemám co dodat. Za prvé miluju drama a tohle byl prostě můj šálek kávy, za druhé to bylo dokonale ztvárněno a za třetí Hilary Swank tomu jen propůjčila přirozenost a upřímnost, která z ní sršela. Hlavní pro mě je, že to bylo podle skutečné události, tedy Freedom writers opravdu existovali a Erin taky... úžasné je, jaký pokrok udělala s lidmi, kteří jsou k sobě jinou rasou, nebo gangem... přesto je dala dohromady... nejde o to, že ja každý jiný, ale že každý v něčem vyniká a že jsme všichni přeci jen lidi... Líbilo se mi na tomhle filmu hlavně výkon mladých herců a samozřejmě nepřekonatelné Hilary, která mě nezklamala a uvěřila jsem jí každé slovo. To, že se učitelka může stát i přítelkyní nebo může dávat rady do života, tomu věřím, i když mi přijde, že v téhle době už je to trošku pasé. I přesto mi přijde, že je to rozhodně aktuální téma, asi hlavně v USA, kde jsou gangy a rasismus na denním pořádku. Jako učitelka měla skvělé nápady, jak zaujmout, neřídila se podle osnovy, ani gramatiky, dala jim pomocnou ruku a nechala tomu volný průběh, jako psát si deník, bylo nejen pro studenty psát o sobě vlastní příběh, který určitě každého ,,normálního" člověka ohromí, ale zároveň se o nich mohla něco dozvědět. To že se prala o jejich třídu, aby je mohla učit další dva roky, je podle mě nesmírná úcta, upřímnost, ale také odvaha. Studenti si ji oblíbili a zjistili něco ohledně holocaustu a knížky, nebo i příběhy lidí, z koncentračních táborů, kteří přežili... v tomhle filmu jsou spojeny dvě věci, které prostě vyráží dech... Dlouho sem si tak nezabulela, jako že upřímně... prostě film byl přirozený, kde mi přišlo, že ta třída opravdu je a prostě všechno vypadalo tak opravdově... Že o sobě nakonec napsali svůj vlastní příběh a stali se na chvíli spisovateli, mi přišlo prostě jako ta poslední tečka, za tím, co prožili... Ano, byl tu happy end, někomu to může vadit, ale proč ne? Nejsem naivní natolik, že je učitelka spásou třídy, ale v tomhle případě to bylo tak nastíněno, že nemůžu jinak.... To je přesně film, který můžu obdivovat bůhví jak dlouho a mluvit o něm hodiny, protože každý detail, rozhovor, nebo klidně řeč těla či očí mi řekne, že se jedná o dokonalé drama, ze života, kdy se dějí holt i ty špatné věci, někdy až neuvěřitelné... Tak proč by si nakonec tyhle lidi nemohli zasloužit něco víc? Moc se mi to líbilo, nevím, jak vyjádřit, že mi ten film dal opravdu moc...(23.10.2009)

Poslední dobou se objevuje mnoho snímku zabývající se etnikou. (např. Crash a Babel) Tento snímek ve stylu filmu "Nebezpečné myšlenky" ukazuje na problémy gangů z výsledku integrace škol, na jedné dříve výběrové škole, inspirované skutečnými událostmi. Jen škoda, že vše o co se paní G snažila mi přišlo trochu nereálné. I tak to byl velmi vydařený snímek, který se po pomalém startu příjemně rozjel.(3.6.2007)

Pekne vykreslený reálny kapitalizmus nazývaný aj mylne demokraciou. Sociopatické riešenie problémov je im vlastné. Vlastne niekedy skôr neriešenie problémov a k tomu gangy, rasizmus, diskriminácia, nosenie zbraní do školy, bitky na školách, školáci bezdomovci, strach, beznádej, žiadny rešpekt voči autoritám, atď.... Postkomunistické štáty preberajú školný systém západu a v USA 17roční školáci nevedia, čo je to holocaust a nikdy neboli za hranicami mesta. To sa potom manipuluje v médiach a ešte viac ím vytiera skreslené myslenie o svete. Čo sa týka filmu ako deja. Neverím že z členov gangu, čo zažili zabíjanie blízkych a žijú v takých podmienkach sa stanú iní ľudia po pár kecoch okolo holocaustu na hodinách anglického jazyka. Možno jedna, alebo dve výnimky by sa našli. Tak idelické, že tomu ani sám scenárista nemohol veriť.(24.3.2015)

Přídavná jména jako poutavé, dech beroucí, nutící k zamyšlení jsou sice fajn, ale přesně nevystihují můj pocit. Když nad tím tak přemýšlím, není to vůbec špatné. Má to dobrý námět, slušný scénář, důstojné herecké výkony, ale nepotěší. Je to totiž přesně takové, jaké tyhle snímky bývají. Útočící na slzu, obdiv paní učitelce a dodávám, že jsem z toho taky cítila, že bych snad na ty děti měla být hrdá. Jenže proto tomu možná schází ten nádech reálu. I když pančelka skutečně žije, já mám dojem, že to z toho reálného nějak vybočuje tím promyšleným sžíravým patetismem. A to mi trochu překáží. V konečném důsledku, a to musím uznat, že práva jiných etnik jsou pro mě celkem důležitá, mám pocit, že slečna G. byla magor (stejnak není jisté, k čemu její domnělý úspěch vedl), děti by se taky nezbláznily (chápu, že válka gangu je zřejmě prozatím problém, který není řešen ku prospěchu situace) a stará bréca učitelská měla nakonec pravdu ---> je sice hezká jejich motivace a snaha paní učitelky, ale co bude dál? Navíc takhle brzo po crash a dalších filmech s podobnou tématikou (rozuměj, kterak etnická problematika našla své řešení, vzpomněla jsem si na ten film o černém klukovi, co hraje fotbal, s Bullock v hlavní roli, a dál taky na ten fotbalový tým, jak bílý trenér donutí černé děti přemýšlet nad životem jinak) to má trochu výraz bezduché snahy, která nemá dlouhodobý cíl.(21.3.2011)

• - Scénář čerpal z knihy "The Freedom Writers Diary" od Erin Gruwellové a dětí z Wilsonovi střední školy. (mi-ib)

• - Natáčanie filmu prebiehalo v kalifornskom meste Los Angeles a Long Beach. Scény zo školy sa natáčali na Hamilton High School. (MikaelSVK)

• - V záběru, kdy učitelka oznamuje třídě, že je nebude učit ve třetím ročníku, je na tabuli rozepsané slovo "narrative", a to pouze jako "na". Hned v dalším záběru je však slovo plně dopsáno i přesto, že se učitelka ani o krok nepohnula. (dansmalo)