Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

JJaannee

Přestože knížka je famózní a dobře se čte, filmové zpracování mě dvakrát nenadchlo..Hodně částí z knihy vynechali a nebo shrnuli nakonec..Takže vykreslili jen to,že tenkrát to tady byla dost pakárna....Jediné plus je, že je film černobílý....Jinak je to celkem nuda... ()

Mates Hradecky

Kdo nezažil, neuvěří aneb vzpomínáš, takys v tom žila a nedělej že si jiná... Adaptace kultovní knihy mého mládí. Atmošku to má, hereckých výkonů nikoliv. Je zde sice obsazeno hodně neherců, z herců vyčnívá nad ostatní pouze Miroslav Hanuš v roli kapítána SNB. Totožnou roli si střihnul ještě dokonaleji po sedmi letech v nyní uváděném serálu Případy I.oddělení. ()

xentrixx

Knihu jsem kdysi přečetl za dva dny a už tehdy si říkal, zda by to někoho napadlo převést na plátno a pakliže ano, s jakými vůbec herci. No, výsledek je spíš rozpačitý. Jestliže kniha dokázala zanechat silný dojem, o filmu se to říct nedá. Ve filmu je podle mě největší slabinou představitel Olina Karel Žídek. Nejen že je to neherec, ale jako atletický, v civilu death metalový zpěvák se do role chcípácké, prokouřené a vychlastané máničky ze 70. let prostě nehodí. Jinak neslané, nemastné... ()

solver

Slabé ***. Výborná hudba i exteriéry (Janov, Jeřabina...), dobrý výběr herců, ale dál to vázne. Nebál bych se barvy a kvalitní kamery, předloha si to zaslouží. Kdo to nezná, černobílá a depresivní prostředí ho do děje nevtáhne, chybí tomu i lepší úvod. ()

jauahaoas

Nikdy bych neřekl, že se dají sehnat finance v roce 2007 na film na toto téma, ale všechny Máničky si to zaslouží. Sice občas nevěděli, co dělají, ale děj super, kamera super a výběr herců perfektní. Nikdy jsem mezi ně nepatřil, ale občas jim záviděl svobodu slova i ducha - relativní. Nejlepší film Nikolajeva a ještě lepší kniha Pelce. Každý dával komunistovi rok, maximálně dva, ale nikdo nic velkého nedělal. Neříkám, že "Máničky"-nemyslím ta od Spejbla a Hurvínka, hýbali politikou a disentem, ale alespoň kalili a socialistické plánované hospodářství šlo do kytek. ()

vinducha

Škoda toho černobílého formátu , jinak parádně zachycený život tehdejších hipíků a mániček v 70. letech v ČSSR , ale samozřejmě s knihou  to srovnávat nelze . ()

benway

Ve většině filmů se musí dost "ubrat" oproti literární předloze - ovšem netušil jsem, že se někdo pokusí nacpat druhý díl Pelcova románu do 84 minut!! Přijde mi to, jako by scénář v půlce práce vypadal na tříhodinový film, oni se lekli a kompletně ho seškrtali - jenže film "Děti ráje" by měl mít hodně přes dvě hodiny! Pokud by si udržel hutnost a svižnost vyprávění knížky, byla by to pecka. Takhle si ani neumím představit, jak bych se v ději orientoval, kdybych ho dobře neznal. Zklamalo mě to ()

Matio odpad!

Nějak jsme tam postrádal Josefa. Karlsbad zcela pominut!!! Špína na mě rozhodně nepůsobil dojmem kance a okresního pomrdnýho. Olin - poněkud amatérský výkon. Hospoda vůbec neodpovídala tomu, jak by měla ve skutečnosti vypadat. Velmi krátké, nic neříkající a knize se vůbec nepodobající + divadlo okolo promítání v hospodách. Na to film neměl,pouze si na to hrál. Doufám že již nikdy více. ()

Leila75

Viděla jsem tenhle film v hospůdce v K.Varech,kam si myslím právem patří,vtipnej pohled na strasti a slasti života mániček v dobách zaplaťpánbůh minulých,mě výborně pobavil a ještě jsem si mohla dát k projeci pivo! ()

alyk.fake

a bude hůř... knihu jsem četl nesčetněkrát v době svého dospívání cca, 12-15 let dozadu a oproti knize trošku upravený příběh, viz Olinova noha, Jaroušek přežije utok Pedra atd. Každopádně si nikolaev zaslouží velký obdiv, že se do tohoto románu vůbec pustil, obsadil neherce, coz bylo jen ku prospechu filmu a celkově se popral s námětem víc než dobrým způsobem. Myslím si, že je to jeden z nejlepších filmů roku 2007. Trochu mě tam mrzelo, že se neobjevila postava Josefa, který měl na Olina největší vliv. Jinak film je trošinku idealizovany, ale hlavní je, že vůbec vznikl. A stejně, jako při četbě tehle knihy i po shlednutí filmu zůstavá v člověku taková ta chuť jit se z toho ožrat:-) ()

corax8

Film do hospody k pivku. No konečně mi někdo naservíroval uvěřitelný příběh. Žádné přikrášnění ani zhnusení. Prostě příběh ze života jaký je. Nebo byl? ()

JerryPilsen

Ikdyž s postoji hlavního hrdiny nesouhlasím,velmi mě zajímalo,jak se podaří přenést zvláštní atmosféru knížky do filmu.Je to výborně odvedená práce,dokonale propojený celek nesourodých scének.Škoda toho rychlého konce. ()

dengler

Film na mě působí jako sousled několika vybraných scén z knihy J. Pelce, kdy se objevují postavy, o kterých nic nevíme, a kdybych knihu nečetl, asi bych vůbec nechápal o co vlastně jde. Oproti knize je film i celkem uhlazený, není tak drsný, vulgární, není z něj cítit taková beznaděj a odevzdanost. Skoro bych řekl, že film je vlastně reklamou na knihu... Ale vzhledem k tomu, kde a pro koho se ...a bude hůř promítalo, lze předpokládat, že většina diváků knihu četla a proto v tom nebude mít bordel jako ten, kdo se poprvé s dílem potkal ve filmové verzi. Potenciál na 5* se podařilo využít tak na 3,5* ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007