Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

Hank

Nemůžu si pomoct, je to prostě úžasný černobilý androšský peklo, působivý a velmi syrový. Co na tom, že hlavně ze začátku působí většina herců jako hodně vytrémovaní ochotníci, tento film je prostě tak odlišnej od zbytků český produkce, že to je skoro k neuvěření. Hutnosti knížky to sice nedosahuje, ale nevadí... ()

whysoserious

Film, který se snaží o jediné- celkem syrově a bez obalu ukázat charakter jednotlivých postav, jejich názory, pohnutky pro to, co dělají a to vše ( naštěstí) bez ohledu na rating přístupnosti, díky čemuž je film autentičtější. Je škoda, že takovéto filmy moc často v kinech není možné vidět. ()

Hawaj

Film stál za starou belu. Totální zklamání. Už jenom ty fotky k němu byli 1000x lepší. Tadle amatérská splácanina se ani za film považovat nedá. Těsně vedle vodpadu. ()

Nalimator

Perfektní, takhle nějak jsem si představoval život hardcore mániček za socíku. Řemeslně dokonale zvládnuté, výborně vybrané herecké typy a navíc šedivé prostředí Mostecka v černobílém provedení dokonale podkreslovalo atmosféru. Jenom závěr byl trochu narychlo, ale celkový dojem nezkazil. ()

subic

Undergroundový český spisovatel Jan Pelc napsal někdy v roce 1977 román ...a bude hůř, který jsem četl ještě jako náctiletý někdy v polovině devadesátek. Tento snímek je jeho hodně dobrým ztvárněním. Černobílý snímek, kde se vedle spousty neznámých tváři objevili Radomil Uhlíř, Vladimír Škultéty a také Karel Zima, Otmar Brancuzský, Miroslav Hanuš a drsňák Hynek Čermák. Nadprůměrných 70% ()

nula87

Kultovní Pelcův román přenesený na plátno. Beznaděj a ta do značné míry marná revolta je do filmu přenesena velmi slušně. 80% ()

boombang

No, body dávám za syrovost a atmošku, ale s nikým z té grupy bych se kamarádit nechtěl. A dokonce sám Brabenec v tom prostředí působí jako Boží zjevení. ()

Venom666

Z filmu jsem cítil atmosféru té doby a zavzpomínal. Lidem s dlouhýma vlasama se říkalo hašišáci. Moc dobře udělaný film. Nejvíc se mě líbila postava Kokošky alias špíny kterou zahrál Filip Kaňkovský a lesní muž s jeho hláškama " gumo dej na pívo " " žatecký pívo je nejlepší " ()

JanHá

Trochu zklamání. Pár stránek románu ...a bude hůř, které jsem kdysi přečetl, mě příliš nevzaly za srdce a trošku jsem se divil, že se o románu v některých kruzích hovořilo jako o kultovním. A nynější film už reputaci nezachránil. Po jeho shlédnutí jsem si kladl otázku co všechno je anebo není revolta, jak ji lze definovat a co všechno se může pod její křídla schovat. Vadil mi prostoduchý děj, zjednodušující černobílé vidění (my a oni) a každou chvíli se na povrch deroucí patos. Měl jsem pocit, že ten film chce být autentický, autenticitu jsem ale spíše nenacházel (syrové scény mi připadaly příliš vykonstruované). Ale možná je to všechno tím, že jsem se neuměl s hrdiny filmu ztotožnit, podobný druh nostalgického vzpomínání je mi cizí a u filmu jsme se spíše nudil. ()

conoscenza

Každého milovníka potěší, když se dostane na plátno dílo jako je "...a bude hůř", a ještě navíc v tak povedeném provedení. Konečně se objevilo něco, co je underground v takhle kvalitní formě. Výborná hudba Plastiků a Dégéček pohladí na duši a rozechvěje nejedno alternativní srdce... Mastnota z filmu jen čiší. Prostě krása. Ti z nás, co to nezažili, a přesto mají nějaké povědomí, jistě jen tak nezapomenou. Radomil Uhlíř je týpek. ()

Romadoor

Bez ohledu na knižní předlohu: Časy v nichž se příběh odehrává jsem nezažil, ale z hlediska hlavních postav mi je film působivě vykreslil. Byl jsem opitý (no kdo by si při takovém filmu neurazi těch pár žateckých?) tou atmosférou naprosté anarchické energie dušené gradovanou represí. Přitom ani v těch policajtech (teda ne v těch úplných magorech a hajzlech jako byl ten vedoucí a ten bouchač) nešlo vidět jenom hovada, ale i obyčejný pitomý kluky, který po vyučení nevěděli kam jít, tak šli k VB, tam dostali parkrát na hubu od mániček (po právu) a začli je brát jako nepřátele. Těžko říct pro koho byla ta doba záminka k flákání se vzhledem k lenosti a nezájmu o cokoliv a pro koho jen způsob rezignace a odporu, ale pořádání koncertů, útěky do ciziny a sebevraždy jsou dokladem druhého přístupu. Je docela nepříjemný si představit, že takový kurvy, kterým stálo za to terorizovat neškodný lidi na okraji společnosti, jsou mezi námi a v nás, ach jo. Každopádně mě film hodně bavil a dlouho jsem potom přemýšlel. Černobílost se m i taky zamlouvala a způsob distribuce mě nadchnul. ()

Audrey.H

Je to výborný film. Oceňuji na něm především zapojení neherců, kteří pomohli utvořit ojedinělou atmosféru. Nicméně někteří mi dojem zase trochu zkazili. ()

Adam's

Pro můj vkus až moc nezávislý snímek, ale plně chápu, proč se líbí ostatním. Mne na první shlédnutí neoslovil, ale vrátka pro druhou šanci nechám otevřená. ()

jack_scott

Nikolaev se zdá býti velmi nadějným... Minimálně témata, která používá ve svých filmech, jsou svěžím větrem v zatuchlině české kinematografie...Snímku nemám skutečně co vytknout, možná tedy jen že není předloze tolik podobný...ale to by na druhou stran uasi ani nešlo - 90% a *****. ()

Heroin17

Olin má rád Retky a já nemám rád Olina. Ani žádnou jinou špinavou, nemytou píču s dlouhejma vlasama, který smrdí hovnama, tuzemákem a blitkama cizích lidí. Hipík je pořád hipík, i když hodí spát zabalenej do tvrdýho českýho androše. ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007