Esenbáci nemají pro svobodu zrovna pochopení. Český film podle kultovního románu Jana Pelce. Nejmenované severočeské město, konec 70. let minulého století. K partě „mániček", která se pravidelně schází v hospodě U Boučků, se vrací mladík Olin (K. Žídek), který strávil rok v psychiatrické léčebně kvůli pokusu o sebevraždu. Tak jako dřív začne Olin pořádat různé akce, především divoké mejdany. Kvůli šikaně od místní policie si s nejlepším kamarádem Špínou (F. Kaňkovský) najde práci zametače. Pozná podivínského, ale dobráckého bezdomovce přezdívaného Lesní muž (R. Uhlíř), z něhož se vyklube bývalý válečný hrdina, který dostal od britské vlády vyznamenání za svou účast v letecké bitvě o Anglii. Pro socialistické policajty je to však jen blázen, který patří do ústavu. Nevázaný život Olina a jeho kamarádů je stále větším trnem v patě místnímu oddělení VB. Policejní teror se stupňuje. Po tragickém konci Lesního muže a poté, co Špínova láska Olina (T. Hofová) skončí v pasťáku, se jako jediná možnost normálního života začíná jevit emigrace...
Adaptace kultovní, částečně autobiografické knihy spisovatele Jana Pelce vznikla v režii Petra Nikolaeva na 16mm černobílém materiálu. Velmi přesvědčivě a autenticky zobrazuje bezcílný život mladých lidí na okraji společnosti v době tuhé normalizace. V kontextu soudobé kinematografie jde o zcela ojedinělé a originální dílo. (Česká televize)

PamelaJJK

Zas takový "trhák" to není!!! Je to celkem hodně průměrný snímek, který potratil 90% kouzla knižní předlohy... Bohužel dost zklamání... :-( ()

rysafi

dík za reklamu na skvělou knihu. film stojí za vyližprd*l. viděno v roxy či v podobné nehoráznosti (za nemalý peníz!). CHCI VRÁTIT VSTUPNÉ! za moje těžce nabyté love se už nikdo ožírat nebude! ()

DR.SZ

Když jsem si četl o tomto snímku, nejprve jsem se bál ho zhlédnout, ale nakonec jsem vděčný, že jsem ho viděl. Je oblíbený kvůli opakujícím se erotickým scénám sprosté mluvě a drogovým partiím, což pro mne zas tak vábné není. Svévolná partička je charakterizovaná jako nic nedělající skupina pablbů a hlupáků, kteří si neváží života a dosti svérázně a zvláštně odmítají podlehnout socialismem pohlcené společnosti. To se jím po krůčcích vymstívá až do té krajní konečné situace. Tady Petr Nikolaev zazáří nejen černobílou kamerou, obsazením neherců a originálním scénářem, ale především osobitostí celkového vyprávění. 79% ()

mnx

Žádný film s podobnou tématikou mi snad nepřipomenul tu dobu více než tenhle. Santusáci v polorozpadlých hadrech, kteří cestovali vlaky odnikud nikam. Říkali jsme jim tenkrát čundráci, hašišáci akdovíjak ještě, i když jsem z toho tenkrát ještě neměl žádný rozum. Černobíle v klasickém 4:3 formátu, spolu s víceméně neznámými herci byl určitě chytrý tah. Příběh možná trošku slabší, ale atmosféra je jedinečná, a to můžu :) ()

Prechytraly

U domácích filmů, které se snaží na minulej režim podívat i jinak, než komediálně přívětivě, se prostě hodnocení musí trošku nadsadit. ()

Alden_Larson

Velmi dobře zpracovaný s film s celkem unikátním pohledem na život v době komunismu. Některé části děje mi přišly trochu zvláštní, bylo tam pár věcí, které se objevili jakoby z ničeho nic a stejně tak je film i odepsal, ne všechny postavy taky byly skvěle napsané. Prezentace ale byla fantastická, černobílá se perfektně hodí, tento film si vůbec nedokážu představit barevný. Herecké výkony byly dobré, Karel Žídek nebyl skvělý, ale bylo vidět, že se snažil a postupem filmu mu to šlo líp a líp. Hudba se mi taky líbila. 8/10 ()

Lachtan44

I když autor knižní předlohy Jan Pelc spolupracoval na scénáři, nepodařila se přenést na plátno ta syrová odpornost namol ožralých a věčně zfetovaných mániček. Když čtete knihu naskakuje vám pravidelně (každou druhou stránku) husí kůže. Před pár lety byly vedeny diskuse o tom, že nelze zfilmovat Pána Prstenů. Nakonec to nějak dopadlo, pro někoho dobře, pro někoho hůř :-) ...a bude hůř bych zařadil do stejné kategorie - to co popisuje Pelc ve své knize zkrátka nejde zachytit na kameru... ()

Evourek

Na tento film jsem se velmi těšila, ale celkem mě zklamal. Je to velice slabé proti literární předloze.. dost mi tam chybí postava Josefa, která se tam jen mihne a myslím, že to je v příběhu dost důležitá postava a když už je zfilmovaná jen prostřední část knihy mohla se trošku víc propracovat.. každopádně nečíst knihu film se mi líbí mnohem víc. ()

gpx

Bez návaznosti na knihu nemá film valný smysl, ale jako bonus ke knize se to dá brát pozitivně. ()

Trinculo

Na jednu stranu je tento film bezesporu unikát, který si zaslouží ocenění - něco takového se v české kotlině běžně netočí, ale na druhou stranu mám vůči snímku velkou výtku. Oceňuje a heroizuje. Političnost Pelcových hrdinů (a této části českých mániček, které Pelcovi hrdinové reprezentují) spočívá v tom, že se chtěli jen dobře flákat a užívat, což jim tehdejší režim nedovolil. Toužili po svém soukromém prostoru, který by byl soukromým prostorem čirého hedonismu. A logicky se vzpírali vůči těm, kteří jim to znemožňovali. Není zde nic k oslavě, pouze k ukazování. Poselství příběhu ... a bude hůř je v této konzumaci, a tím je celý příběh radikální, neboť je v opozici proti tomu co představuje uhlazený a idealizovaný obraz "protestu proti reálnému socialismu". Film zde ustupuje a vytváří kult. ()

pcarogers

Tak tohle byla lahůdka, která mě dostala stejně jako předloha, kterou jsem četl, jako spoustu jiných, ve svých školních letech. Nejprve mi trochu trvalo než jsem si na černobílé podání a češtinu zvykl, protože hippie filmy mám spíše spojené s americkou nezávislou produkcí, ale poetika tohoto snímku mě nakonec vtáhla plně do děje a já nemůžu jinak než za pět.-). Z knížky už mi ale zůstaly v hlavě tři čtyři obrazy a zbytek už si nepamatuji, takže porovnat s předlohou v obsahu nemůžu. ()

Maiken Algren

No ja neviem, mohlo to byť veľmi zaujímavé, natočiť film o sockách za komančov bol skvelý nápad. Možno keby to natočil niekto s dušou. Takto som film dopozeral, a nenudil som sa, ale na druhej strane mi bolo úplne ukradnuté čo sa stane. Bez náznaku súcitu, bez náznaku myšlienky, bez náznaku revolty alebo čohokoľvek väčšieho ako nutkania zohnať si pivo a piču. Možno sa film o nič ani nemal pokúšať, ale ak náhodou áno, určite to nevyšlo. ()

karnifex

Dost děsný! Herecké výkony příšerné (vždyť i s amatéry se dá natočit skvělý film, ale tady se to moc nepovedlo), dialogy toporné a křečovité - no prostě asi po 20 minutách jsem to vzdal a z kina odešel, takže tu jednu * berte jen jako rezervu, kdyby se film v druhé polovině výrazně zlepšil.. ()

kolodej1

pozoruhodný film, který mapuje dost specifickou komunitu, kterou zradikalizoval odpor vůči komunistické buzeraci. Měl by to povinně vidět každý, kdo si nemyslí, že bylo za komoušů až tak zle. Už jen ta nechutná všudypřítomná ideologická masáž. A kdo dal najevo jiný názor, choval se svobodně, měl problém se zákonem. Myslím, že byla přesně vykreslena atmosféra tehdejší doby, kterou dobře podtrhuje autentická muzika, i policajti působili věrohodně. K filmu se hodilo, že byl natočen černobíle, nebylo to samoúčelné, naopak to zvýraznilo sirovost a bezútěšnost normalizační doby i deziluzi, kterou to v lidech vyvolávalo. Film rozhodně stojí za vidění, příliš tak dobrých snímků se od té doby nenatočilo ()

Horác

Máničky a jejich písničky na mě nikdy moc nefungovaly. Takže nad touhle subkulturou se rozhodně nerozplývám. Nicméně film se ukoukat dá. Dokonce ho považuju za svým způsobem cenný, navzdory místy dosti řvavé plakátovosti. ()

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

Filmale 2007 (22. – 24. 6., Nový Jičín)

21.06.2007

Ve dnech 22. 24.6.2007 se v Novém Jičíně uskuteční filmový festival Filmale 2007. V minulém roce byla v Novém Jičíně založena tradice filmového festivalu, který bude mít letos své druhé pokračování… (více)

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007