Tak znovu... Kdo je David Yates? V minulém díle jsem si nebyl jist, ale teď už ano. Rutinér, který se snaží pomocí filtrů zakrýt nepřítomnost vlastního "rukopisu". Slabý režisér nepochopitelně dostal do rukou poklad bratrů Warnerů a jeho výsledek je průměrný. Dějově se v 153 minutách neděje prakticky nic. První půlka (distributor to rozpůlil dokonale:)) je spíše teenagerská komedie z prostředí školy kouzel a druhá půlka si hraje na trochu temnější drama s prázdnými gesty a podivnou gradací (snad jen hudba funguje skvěle, za což jsme velmi rád). Celý děj Harryho tak jde shrnout do jedné maximálně dvou vět a to není dobré, protože kromě fanoušků bude málokdo uspokojen. Vizuální stránka je "pěkná". Jen a pouze. Vše je jako z pohádky, jen barvy se ve stylu minulého dílu posunuly ještě více k temné(čti studené) modré, ale strach, obavy, cokoliv? Nikde. Fincherovské průlety oknem nebo jeskyně ala Beowulf působí trochu "známě" a film samotný nepřináší prakticky nic. Tomu napomáhá i "nijaký" konec a nulová akce (ano, dvě akční scény odhadem, ale čekání na velkou smršť je nenaplněno...achjo, na co tolik krásných a působivých kouzel, když vidím za dvě a půl hodiny jedno maximálně dvě?). Potěšila mě hudba, ale dějové prázdno zaplněné natahovanými problémy dospívajících mi opravdu nestačí (podrobněji zde). Hodnoťte prosím film a ne knihu, tu jsem nečetl, ale zkuste si odhodit "potterovské brýle" a podívat se na Prince dvojí krve s odstupem a nadhledem... co najdete? Pro neznalého předlohy pěkný obal plný vaty, pro fanouška je to jedno, tomu stačí Harry aspol.. PS: malé rýpnutí, tenhle díl HP stál jako Transformers 2... kdo by to řekl...(17.7.2009)

Tak jako jsem se u Fénixova řádu dočkal přesného převedení napjaté politicko-kazisvětské atmosféry, je v Princi dvojí krve nálada plná očekávání, soupeření, naschválů a poblouznění. Oblíbenost tohoto dílu se zkrátka odvíjí od oblíbenosti knižní předlohy a kdo bez její znalosti čekal stupňování zápletek z minula, musí být zákonitě zklamán. V Bradavicích totiž panuje atmosféra celoročního Valentýna, ve které se snadněji zapomíná na všechno, co tíží okolní svět. A tak jen Brumbál pravidelně připomíná všechno, kvůli čemu je Harry nepostradatelným a nezaměnitelným, Draco se nápadně straní ostatních a vánoční prázdniny zase ukážou, že zlo nikdy nespí. Scénář přirozeně nezapomíná ani na to, že mytologie plná dark fantasy postupuje zase dál a nechává naše hrdiny přesně tam, kde jim bylo souzeno stát už od začátku ságy. Na začátku posledního vzdoru, na hranici osamostatnění. A perlou toho všeho je, že jak temnota, tak trylkující romantika vedle sebe fungují tak přirozeně, až to bere dech. Yates je král.(30.7.2009)

• StarsFan

Dvě hodiny romantické komedie a pak snaha donutit diváka k slzám v třiceti minutách dramatu a akce. A také překopané scény (zajímalo by mě, jak budou scénáristé v příštím díle napravovat schování Princovy učebnice), zrychlené časové osy (postavy si k sobě nacházejí cestu o díl rychleji) či naprosto vymyšlené odbočky (hořící dům Weasleyových). A to vše ve filmu, jehož děj je založen na knize, kterou mám ze všech Potterovek kvůli pomalému tempu v první polovině ráda snad nejméně. Jako by nestačilo, že ten film museli do kin nadabovat. Ještě pořád se divíte dvěma hvězdičkám?(21.7.2009)

David Yates v Polovičnom princovi zvádza tuhý boj so slabšou, no stále kvalitnou predlohou, staro-novým scenáristom Klovesom ale v úplnom závere aj tak vychádza viacmenej ako víťaz. Séria sa rúti do finále a hravosť prvých dielov je definitívne v nenávratne, aj napriek temnejšiemu ladeniu sa však nezabúda na humor, či romantiku, ktorá je jedným zo sťažných pilierov tohoto dielu. Hoci v týchto pasážach bol Mike Newell predsa len viac doma, ani súčasný lodivod prakticky nič nekazí a v dramatických momentoch navyše doslova exceluje aj zásluhou kvalitnej práce s hercami. Puto medzi Dumbledorom či Harrym ešte nikdy predtým nebolo tak reálne a citové výlevy medzi charaktermi aj napriek pubertálnemu ladeniu nepôsobia trápne. Napriek tomu sa nemôžem ubrániť dojmu, že niektoré scény sú skrátka naviac a tempo uprostred mierne drhne. Mohutný finiš ale dojmy napravuje a potvrdzuje, že pod Yatesovým vedením sa môžeme v Relikviách dočkat skutočne vrcholných momentov v ďaleko väčšom množstve.(21.7.2009)

Škoda, že se zase vrací ta konverzační nota ze života teenagerů. Na poddimenzovaný příběh jsem si už zvykl, ale rozněžnělé blábolení malých kouzelníků mě prostě nebere. Ještě že ve druhé půli to Yates zase slušně nakopne. Po slibné pětce se mi zase potvrdilo, že filmový Potter je precizně ošetřený produkt, ale žádná velká magie – odchodem Oldmana a přívalem hormonů se kouzlo vytratilo. Fanoušky potěší, bezvěrce neurazí... pobaví a neuškodí. Mdloby na vás... tak to ani náhodou. [65%](13.7.2009)

• - Stejně jako v knize plete často Křiklan jméno Rona Weasleyho, přičemž ho jednou osloví Ruperte, což je jak autorka J.K. Rowling přiznala, odkaz na jeho hereckého představitele Ruperta Grinta. (HappySmile)

• - Spoiler: Po Brumbálově smrti navštíví Harry naposled jeho pracovnu. Když kamera zabírá jeho pracovní stůl předtím, než se zastaví na hůlce, je zde krátce vidět kousek dopisu. Vypadá jako by byl adresován Rufusovi Brouskovi, novému ministrovi kouzel. Pravděpodobně se jedná o Brumbálovu poslední vůli, které bude hrát roli v sedmém dílu. (HappySmile)

• - Přestože se v knižní předloze vyskytují Harryho příbuzní Dursleyovi, ve filmu se neobjeví. Je to už podruhé, co byla tato rodinka vypuštěna, poprvé to bylo v Harrym Potterovi a ohnivém poháru. (HappySmile)