Hraběnky

Česko, 2007, 15 h 35 min (Minutáž: 55 min)

Režie:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Petr Koblovský

Hudba:

Jan Jirásek

Josef Abrhám, Jana Hlaváčová, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová, Zuzana Bydžovská, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Richard Krajčo, Zuzana Vejvodová, Vlasta Chramostová, Josef Vinklář (více)

Epizody(17)

Člověk nemusí rozumět snům svých blízkých, ale musí chápat, že je mají.  Tak nějak by mohlo znět motto sedmnáctidílného seriálu z prostředí současné vesnice, jehož hrdina Josef Hrabě, soukromý zemědělec, podřídil celý svůj život budování rodinné farmy. Má k tomu ideální podmínky: pozemky, stroje, zkušenosti, ale hlavně manželku a čtyři už dospělé dcery. Až na to, že jejich představy o životě se od těch otcových poněkud liší. A tak když Hrabě trochu nesmyslně přikoupí další pozemky, místo aby myslel na tajná přání svých blízkých, rodina se vzbouří. Ženy odmítají být levnou pracovní silou, neslyší na jeho argumenty, že pracují na svém a že jednou mu budou všichni vděční. Srdce našich „Hraběnek“ totiž momentálně více zaměstnává tajemný mladý muž, který se přistěhoval do vesnice, aby si tady založil truhlářství... (oficiální text distributora)

RasputincZ

Už je to dávno, co dávali tento seriál v televizi. Každopádně se stále jedná o seriál, který patří do nadprůmerných z distribuce ČT. Vedlejší postavy Richarda Krajča a J. Vinkláře mi utkvěly v paměti. ()

Sandiego

Konečně po dlouhé době oprvdu kvalitní seriál. Scénář dokázal zachytit jedinečné okamžiky všedního lidského života, ať jsou třeba trapné, nebo ozářené špetkou štěstí. Trochu "nervní" kamera jen napomáhá pocitu autenticity a i takoví herci jako Abrhám či Hlaváčová vlastně ani nic nehrají, až tak to na mě působí. V jednom díle se toho opravdu moc nestane, ale i tak uteče až příliš rychle, seriál jsem neviděl celý a doufám, že se děj ještě více rozběhne. Postavy však jsou rozvrženy výborně a mile mě překvapila sympatická herečka hrající usměvavou Ukrajinku. ()

Siegmund

Tak teď si dovolím napsat komentář k něčemu, co jsem ještě ani pořádně neviděl. Celý seriál jsem si nahrál a vypálil na DVD, včetně pořadu o tom, jak se seriál točil i včetně „Ohlédnutí za seriálem Hraběnky“. X-krát jsem si předsevzal, že se na seriál pěkně podívám; hezky v klidu, bez obtěžujících reklam a všelijakých upoutávek na všechno možné i nemožné. Ale zatím se tak nestalo. Přitom filmy, na kterých se podílel Ivo Pelant přímo vyhledávám. Jenže na celém seriálu mi nesmírně vadí jedna věc. Je to tolik vyzdvihovaná a zdůrazňovaná netradiční práce kamery. Nechci práci kameramana Petra Koblovského nijak znevažovat, ale jeho, jak on říká „autentický způsob natáčení“ mi ani trochu nevyhovuje. Jakmile se začnu na seriál dívat, mám neodbytný pocit, že se dívám na něco, co natáčel můj syn, když mu bylo asi 8 let a držel poprvé v ruce kameru. Ano, autentický způsob natočení seriálu mě nutí, jaksi podvědomě sledovat namísto děje jen obrázky a čekat, kdy se konečně zase jednou objeví záběr, který by byl normální. Tedy takový, na kterém se nekácí linie, záběry nejsou brány zešikma ... Sledování obrázků, které se kinklají ze strany na stranu, mě velmi unavuje a odvádí pozornost od vlastního děje. Také mi vadí vulgarizmy, kterými se v seriálu nijak nešetří. Opravdu se tak sprostě v Česku nyní mluví? ()

blackrain

Název je sice trošku zavádějící. Příběh soukromého zemědělce. Soukromí zemědělci to měli vždycky těžké a mají to těžké i dnes. Poslední televizní role pana Vinkláře. Jeden z nejlepších seriálů posledních let. ()

veronikav

Asi dělám dobře -když si seriál raději zkouknu celý najednou ( no dobře -tak skoro najednou -nejsem netopýr).Ale aspoň můžu hodnotit celek .-) Nebylo to tak špatné ... (výhrady se určitě najdou: řvát před dětma na psa Šoustáku....Bydžovská se svou divnou láskou ?.... a ti ukrajinci ..) Ale přesto to byl příjemný oddechový seriálek. Vtip, klepy , lásky, starosti .... ()

lekr

Na českou televizní produkci dost dobrý počin...seriál má možná tuctový námět ale docela propracovaný scénář který dokázal udělat některé epizody zajímavé i když ke konci to už byl jenom nahlouplý odvar, který mě ale zase naopak překvapil svým koncem. Herecké výkony nejsou špatné, i když třeba od Abrháma bych čekal trochu víc a Zuzana Bydžovská mě hodně vadila....naopak Krajčo hrál výborně a nejlepší v celém seriálu je snad Josef Vinklář, jehož role ochlasty jsem se zprvu bál ale nakonec mě jejím provedením přímo šokoval!!! ()

rakovnik

Josef Abrhám sice není typově sedlák (já si ho prostě neumím od Konce starých časů představit jako traktoristu), ale jeho herectví vysoce pozdvihuje kvality tohoto seriálu. Slušný scénář a celá plejáda našich předních herců pozdvihuje toto dílo na lehký dobový nadprůměr. ()

Elyssea

Hodnocení po druhém dílu: že Krajčo hraje křečovitě, je opravdu nepřesný pojem, protože mi přijde, že se vůbec nesnaží. Je sice fakt, že taková postava se hraje blbě (text minimálně a zatím nemá příběh), ale nenene Krajča ne. Pokud jde o pana Abrháma, na svém tvrzení trvám, doplňuji pouze o to, že pan Abrhám mi opravdu nesedí do postavy "špinavého" sedláka, kterého navíc hraje úplně stejně jako prince Chocholouše, či primáře Blažeje. Pokud jde o samotný děj, je to trochu lepší, než v díle prvním, ale nijak mě to neuneslo. Potěšila mě Andrea Esnerová, ale to je asi tak všechno. Nelíbí se mi kamera, takový rádoby občas dokument, na mě až příliš západů/východů slunce. Ani jeden z dílů neměl pořádné zakončení. Takové přetržení "uprostřed věty". Prostě a jednoduše: ČT si ukousla velké sousto a vznikla z toho nemastná neslaná kaše. Ráda na ni zapomenu. ()

ic

'Sny, lásky, vítězství i pády soukromého farmáře a jeho čtyř dcer.' Tak ale kde to jsme? ()

zette

Pry takovy jiny serial, prijde mi stejne bezduchy jako jine. A na ceske vesnici Nemec, pochybna ukrajinska mafie... ()

papaJA21

Je to seriál, má své mouchy, ale zrovna teď mě žádný český kvalitnější nenapadá. První půlka je určitě kvalitnější, ale i tak neupadá do klasického žánrového klišé. ()

dr.fish

Schválně jsem to dokoukal až do konce. Pořád jsem věřil, že něco bude. Kvalitní herci a taková bezradnost. Nebylo o čem vyprávět, asi. Veliké zklamání, nemůžu vlastně uvést žádná pozitiva. 40% ()

sator

Nemusíme chápat sny těch druhých, ale měli bychom chápat že je mají... Po letech jsem zkoušel a jednou fakt stačilo... ()

fantoci

U tohoto seriálu s hodnocením jsem trochu na rozpacích. Hodnotím jej po odvysílání pěti dílů. V každém případě je lepší než současná téměř nekonečná dílka typu Ordinace, Letiště, Bazén, Pouta a pod. Seriál Hraběnky byl natáčen jakýmsi dokumentárním způsobem. Je také jakýmsi pohledem Pražáků na život ve vesnici a současnou zemědělskou činnost. ()

Honzíno

Mám dojem, že na české scéně opravdu není žádný jiný seriál, který je natočen tak nekompromisně, civilně, bezprostředně a uvěřitelně. Jak zajímavý může příběh o jednom obyčejném statkáři být.. Jediné, co mi na něm vadí jest skutečnost, že na něj nemám čas. ()