Edith Piaf

Scénář:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (více)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiální text distributora)

Henry Morgan

Jako hezký, decentně kontroverzní, lehce okořeněné, plně vystihující charaktery, avšak rozdělení do tolika rovin tomu vzalo tu jednu hvězdičku. Nevím, jestli to byl účel zmást diváky nebo jsem byl pouze nepozorný, ať je to jak chce, na 100% to není, i když jsem si z toho odnesl vcelku pozitivní zážitek. A škoda, že začátek byl lehce utahaný a gradace zmatená vlivem časové roztříštěnosti. ()

pirulka

Bravúrny film, s bravúrnou hlavnou postavou. Marion Cottilard ma úplne očarila, nadchla, zaujala.a plným právom získala všetky možné ocenenia za jej absolútne autentický a výnimočný výkon....perfektne spracovaný životný príbeh najznámejšej a najlepšej šansoniérky na svete, ktorý vás nenechá chladnými..perfektná práca s maskami, kostýmami..ani neviem , čo mám napísať, ešte stále som v nemom úžase z výkonu Marion..a mám pocit, že som sa nepozerala na herečku, ale samotnú Edith, mám pocit, že ju poznám, že viem aká bola, čo prežila, čo cítila..so všetkou jej bolesťou, naliehavosťou, talentom, drzým a ostrým jazykom..a musím povedať, že ma dávno tak neočaril dabing, herečka , ktorá stvárnila edith (Tatiana Vilhelmová) len prispela ku komplexnému úžasnému zážitku.. no dokonalosť. P.S. scény točené cik-cak nie chronologicky ma strašne bavili ..5 *...co 5...10 :) ()

mira.l

Film je to zajímavý, ale do toho, abych z něj byl zcela a naprosto na větvi, mu něco scházelo, samotný film bych ohodnotil za poctivé 4*. I když famózní výkon Marion Cotillard by si jistě zasloužil plný počet, stejně jako si zasloužil četné ceny, které posbíral. Mám ale jisté výhrady. K největším patří to skákání v čase. Jednak to obecně moc rád nemám a jakožto člověk, který toho o Edith Piaf věděl asi tolik, že byla Francouzka a měla zcela nezaměnitelný hlas, jsem v těch časových skocích trochu plaval. Abych si to celé trochu uspořádal, s některými údaji z jejího života musela pomoct až wiki. Třeba to, že měla v 17 letech jedno dítě, které zemřelo v raném věku, je tam krátce zmíněno na samém konci filmu, kdy už Edith těsně před smrtí spíš blouznila, a nebylo z těch pár záběrů úplně jasné, co to vlastně bylo za dítě a co celá ta scéna vlastně měla znamenat. I to, že Momone byla skutečně její nevlastní sestra, mi z toho až tak jednoznačně nevyplynulo. V jedné dosti hysterické scéně ji nějakcí úředníci od Edith na základě jakéhosi rozhodnutí oddělí, pak jsou zase najednou spolu. Stejně tak nebyla zcela jasná příčina jejího zdravotního stavu, čili její značně přihrbená postava a závislost na lécích. Zlomená ruka a dvě žebra při autonehodě to asi zcela neobjasňují. Stejně tak je divák ušetřen toho, že těch autonehod bylo několik. Co vyplynulo jednoznačně, bylo to, že Edith se rozhodně po celý svůj život nebála skleničky, asi nebylo zrovna jednoduché s ní vydržet. Co se týkalo dabingu, který tu někdo chválí a jiný zatracuje, tak hlavně scény, kdy Edith mluví opilá na nějakém večírku, se teda ve srovnání s intonací a barvou hlasu v originální francouzštině, moc nevydařily... Celkově tedy za 4*. K plnému hodnocení se třeba dopracuju za nějaký čas na druhý pokus, a zřejmě v originálním znění. ()

gemi

Film o ženě, se kterou se v dětství život nepáral, a tak se ona v dospělosti nepárala s ním. Bylo by nespravedlivé dát tomu tři hvězdy, byť to není film, který by chtěl člověk vidět každý rok na Vánoce, protože je plný bolesti a utrpení, které jen tu a tam prosvěcují okamžiky štěstí. (Druhé zhlédnutí, první 12. 1. 2008) ()

Hellknight12

Dnes som si to pozrel po rokoch. Hudobné filmy zrovna nevyhľadávam a ani muzikály. Pár som z týchto žánrov videl a dokopy sú asi 3, ktoré môžem. Tento je jeden z nich. Máme tu skvelé herecké výkony, samozrejme hudba Edith Piaf ale hlavné je to skvelá životopisná dráma. Film má 140 min a stihol zobrať celý život Edith Piaf. Od jej detstva až po jej smrť. Veľmi dobre sú tu napísané charaktery postáv a tiež sú tu skvelé znázornené pocity a máme tu aj skvelá atmosféra. Po dlhej dobe konečne dráma, ktorá má z veľkej časti melanchólickú až depresívnu atmosféru. Atmosféra je občas odmäkčená miernym vtipom, či už je to pri dialógoch alebo sa jedná o situáciu ale rozhodne to nijako vážne nenaruší atmosféru. Samotné dialógy a monológy sú skvelé. Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné životopisné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Šindy

První životopis viděný v kině. Nevěděl jsem, co mám čekat, ale odcházel jsem spokojený. Marion Cotillard mě mile překvapila svými kreacemi a ztvárněním jedné z pěveckých legend. Tyto role mají asi Oscary předplacené, ale v tomto případě si myslím, že soška připadla do správných rukou. Na film se příjemně koukalo, ale podle mě film až příliš stojí na výkonu Marion. Ostatní výkony jdou tak trošku stranou a na Marion se dívají s větším odstupem, než by pravděpodobně měly. U tohoto typu filmu se to však dá omluvit. Co je však výtka naprosto jasná, je přeskakování v čase, které je zde podle mého názoru zcela na škodu a filmu ubírá z kompaktnosti. Nicméně, vřele doporučuji. ()

Jadis

Edith Piaf měla bezpochyby natolik pestrý a dramatický život, aby se z něj dal vyždímat strhující a dechberoucí film. To se bohužel nestalo. Přestože podle mě jde o velmi dobrý film, scénáristé určitě měli na víc a mohli si trochu vyhrát s originalitou. Vždyť to, co nám předvádějí, jsme vyděli už stokrát jen s jinými aktéry. Marion Cottilard je geniální. ()

nowaja

Nemám rád biografická dramata, ale tento film byl opravdu skvělý. Jen příliš dlouhý, ale to možná bylo způsebené tím, že jsem den před návštěvou kina spal asi jen tři hodiny;-) ()

john.h

Naprosto přesně natočený film. Precizní práce. Mám hodně rád biografická díla zajímavých osob s nepříliš běžnými problémy a osudy. Vůbec bych se nezlobil, kdyby někdo natočil příběh jejího milovanýho Marcela. Je pravda, že v roce 1983 byl natočený film Edith a Marcel, kde byl jeden příběh jen o jeho osudu. Neměl jsem zatím štěstí ho vidět. Určitě to je kvalitní podívaná, ale kdyby někdo natočil nový kvalitní boxerský film Marcel Cerdan, myslím, že by to byla parádní podívaná. Když pominu vztah s Edith Piaf, tak například jeho poslední zápas v životě byl proti Zuřícímu býkovi Jake LaMottovi. O Zuřícím býkovi už jsme měli štěstí biografický snímek vidět. Pár měsíců po tomto zápase, ve kterém kvůli zraněnému ramenu prohrál, zahynul Marcel Cerdan tragicky při pádu letadla. Kdyby tento jeho příběh někdo převedl na plátno, myslím, že by to byl působivý snímek. Abych se vrátil k Edith Piaf, nemůžu dát jinak než pět hvězdiček. ()

Zuzanyje

Maskéři si v tomto filmu skutečně vyhráli, to v co proměnili Marion Cotillard je skutečně jako zázrak. Její výkon je taky strhující. Rovněž zajímavá je práce s časovými rovinami a retrospektivou. Nicméně na mě film působil poněkud zdlouhavě... ()

chandy10

Skutečně. Úžasný, právem oskarový, výkon Marion Cotillard. Na Edith Piaf v jejím podání jen tak nezapomenu. Velmi dobře natočená biografie, místy jsem se sice v ději ztrácel, ale i tak 4*. ()

elisinka

Film strhující a nádherný jako šansony Edith Piaf. To že se odehrává v časových sférách a skáče z jednoho období do druhého mě vůbec nemátlo. Naopak. Edith měla velmi těžký život a není tedy divu že pila a její zdraví také nebylo v pořádku. Olivier Dahan je velmi talentovaný na což by mě u Purpurových řek 2:Andělé Apokalypsy ani ve snu nenapadlo. Mě tento film doslova převálcoval když v závěru zpívala Edith Piaf svoji nejslavnější písěn Non,je ne regrette rien a záběr přeskočil do jejího dětství kdy byla malou "vyjukanou" holčičkou. ()

JamesLeon

Mám rád životopisné filmy. Vždycky totiž máte jistotu, že se něco dovíte o slavné osobnosti. A Edith Piaf je opravdu významnou, nejen francouzskou, osobností.. Zfilmování jejího života se podle mě povedlo, i když ze začátku jsem byl místama zmatený z chronologie vyprávění.. Ale u výkonu Marion Cotillard, který byl opravdu strhující, jsem bez výhrad. Jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem kdy viděl.. ()

stiewe

Bravo!! Bravo!! Nepředstavitelnej výkon Marion Cotillard. Dlouho jsem tak nezůstaval zírat na něco tak skvostného jako jsem viděl v Edith Piaf. I když se to dalo po Dobrym ročníku očekávat, že z ní bude hvězda světového kalibru. Režie zpracována pro mě velice příjemným způsobem to samé kamera. Nevím, ani co tomuto filmu vytknout. Snad jedině někdy až nepřehledné přeskakování v různých životních obdobích Edith. Ale tuto malou chybičku si klidně odpoustím díky pocitu který ve mě tento francouzský skvost zanechal. ()

Astrebleue

Herecký výkon Marion perfektní.I přes spletitý děj plný návratů a přeskakování v čase je film srozumitelný a upřímný.Těšila jsem se na něj dlouho a nelituji, opravdu se povedl. ()

e(l)a

Tak je tu zase jeden film, který se velice těžko hodnotí, neboť hodnocení filmu, hodnocení hudby a hodnocení života Edith Piaf se bohužel navzájem neshodují a těžko je od sebe oddělit, když všechny dohromady tvoří tenhle za pozornost stojící snímek! Nakonec mi z toho vychází tak 3,5 hvězdičky, jimiž zase není možné zde hodnotit... Marion Cotillard hraje úžasně a ostatní nezůstávají se svými hereckými výkony pozadu. Nakonec volím přece jen tříhvězdičkové hodnocení navzdory hudbě, navzdory krásnému hlasu Edith Piaf. Jakékoli hodnocení vzhledem k němu však není fér, protože tahle hudba je na filmu nezávislá - nicméně tento film je na ní závislý až příliš. Celkově jsem se trochu nudila. Zase jsem si ale musela říct, že ta francouzština je skutečně moc hezká:-) ()

Rodin

Ke škodě věci jsem viděl několikero starších zpracování života této legendy, a toto mně přišlo jako jedno z těch slabších. Nemám rád přehršel patosu a přehrávání, i když Edith vlastně přehrávala celý svůj život. Tady se mně to zdálo být příliš okatým tahem na bránu první signální soustavy. Ověřil jsem si tento svůj názor nedávným opětovným zhlédnutím filmu na HBO. 65%. ()

MRPitivier

Skvělá hudba, nádherné kostýmy, sladké prostředí mé velké Francie, silný příběh, excelentní herecký výkon a nejen od Marion Cottilard! Marion Cottiliard si zahrála životní roli v tomto biografickém snímku o velké zpěvačce Edith Piaf, nejen zahrála, ale vcítila se naplno do role a převedla výkon, který ocenila i filmová akademie! Cit a hrdost jsou pro tento film nejdůležitější a režisér doopravdy dává poklonu svým snímkem dílu a životu Edith Piaf! Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl! Zajímavě zpracované, přeskakujeme z jedné linie do druhé, ale přitom se vůbec neztratíme, spíše naopak! Lépe pochopíme následky minulosti (první linie) na té právě probíhající! Jednoznačně doporučuji! ()

Tatianistka

Asi tak 3,5*..bola by som dala o jednu viac nebyt toho strasneho cloveka, ktory zostrihal ten film..resp ten kto tie zostrihy zoradoval do finalneho stadia. Dej je tam neskutocne poprehadzovany, ze spociatku som nevedela kto je co a ako to suvisi. Ku koncu uz som bola ako tak zorientovana, ale hlavne sklamana. Mohol to byt super film ak by to bolo chronologicke. Niekto to chcel spravit zaujimave ale iba to pokazil. Ale co je velke plus, tak to su herecke vykony..tie boli vyborne. ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu