Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Bebacek

10/10. Někdo žere Stouny, já mlaskám nad Beatlesáky. Jsem nadšena, ohromena, rozněžněna a stoprocentně spokojena. Taymorka je zárukou originálně uchvacujícího vizuálu a všichni herci nejen dobře hrají, ale i skvěle zpívají. Jim Sturgess má rozkošně sexy britský akcent a hlas, za kterým bych na kraj světa šla. Mohl by to klíďo rozjet v nějakým british indie rocku a já bych ho s radostí poslouchala, hulákala s ním do rytmu a doma si vylepila jeho plakát. Tohle si musím zopáknout, hned teď. A pak v kině! -------------------- Jo a Evan Rachel Wood má nádherné vlasy. Pokud jsou teda její. ()

Djoker

Zasazení milostného příběhu do divokých 60. let by byl skvělý tah, kdyby ústřední dvojice byla něčím zajímavá a celý muzikál táhla. Taymor však hodně času věnuje vietnamské válce, protestujícím na demonstracích a hudebníkům na drogách, takže oba charaktery ani nemají dostatečný prostor zaujmout. Nebýt éterické krásy Wood a nadčasových hitů Beatles, tak je to nekoukatelné. ()

M.a.t.t.

Mohla to byť príjemná dvojhodinovka strávená sledovaním a počúvaním coververzií od Beatles, miesto toho je to len hitparáda mdlo podaných a negradujúcich songov v nahustenom deji s množstvom línií ale ani s jedným dotiahnutým do úplného konca. Vytknúť nemám čo snáď len krásnemu vizuálu. ()

Psema

Ne, tohle mě opravdu nebaví, Julie. Jsem ochotný chápat veškeré parafráze, ale odmítám se adaptovat na film, který prostě nefunguje. Across the Universe je totiž přehuštěný liniemi, až z toho oči bolí, písničkové sekvence povětšinou jen nudí svou nezáživností a nesofistikovanou interpretací (Evan Rachel Wood by si za prznění některých songů zasloužila pěstí) a když už se tedy režisérka zaměří na romantickou linii, dojdou jí po půl hodině nápady a upadne do škatulky plné klišé, která mi srdeční šelesti rozhodně nezpůsobuje. P.S.: Závěr s All you need is love považuju za jednu z největších parodií v dějinách kinematografie. Vážně. ()

TeeAge

|| Scenár: Julie Taymor, Dick Clement, Ian La Frenais | Hudba: The Beatles, Elliot Goldenthal | Produkcia: Jennifer Todd, Suzanne Todd, Charles Newirth | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Revolution Studios | Rozpočet: 45 miliónov $ | Tržby: 29,367,143 $ || Na mňa trochu až príliž abstraktné pojatie, ale ako vidieť na tržbách, asi som s tým nebol sám. Ale ako zo všetkého, aj z tohoto kusu som si niečo odniesol, a to výborné jednotlivé čísla (len niektoré) np Steal my guitar. Spevácke výkony nezapierateľne slušné, problém je s režiserským celkom. ()

Aluska88

Muzikální, pěvecké i vizuální opojení. Těšila jsem se především na svou oblíbenou Evan Rachel Wood, která mě svou mimořádnou krásou opět zcela uchvátila. Ve filmu se objeví postavy, které jasně odkazují na tři největší hudební legendy, Janis Joplin, Jimiho Hendrixe a Kurta Cobaina. Geniální Dana Fuchs, jejímu hlasu skládám velkou poklonu. Fenomenální rovněž dvojka Jim Sturgess a Joe Anderson. This boy brings Kurt Cobain back to life:) Bože, dejte Joeovi kytaru, vytahaný svetr, posaďte ho na židli a nechte ho zazpívat Where did you sleep last night... Ta podoba, ten hlas.... Písně Beatles zpracované v tomto muzikálu patří rozhodně mezi ty nadmíru vydařené cover verze, které se mi líbí snad ještě více, než originál a také je mnohem častěji poslouchám:) ()

genetique

Bolo milé oprášiť (aj tie menej známe) songy od legendárnych 'The Beatles' a dostať ich opäť do povedomia hlavne tej mladšej (mojej) generácie. Muzikálové prevedenie songov do novšieho šatu je na skvelej úrovni, ale len čo sa týka zvuku. Spojenie s obrazom (a dejom) bolo rozpačité a neprinieslo požadovaný účinok. Silné momenty a nenudiace minúty (pohreb, nástup JoJa na scénu, Maxov nábor do armády) sa ako na hojdačke striedajú so slabými (rozvláčny úvod a celkovo rozhádzaný dej). Nemožno odoprieť originálny príbeh a spojenie silných myšlienok. Takže sa jedná o vkusný, trošku absurdný, no vizuálne zatiaľ asi najúchvatnejšie prevedený muzikál, no úplne jednoznačným pozitívom by som to nenazval. Hercom a ich speváckym výkonom však len ťažko nezatlieskať. 65%. ()

hellstruck

Skvělá podívaná pro fanoušky muzikálů a pravděpodobně i jedné liverpoolské kapely.. bohužel já jsem spíš milovník Liverpoolu než Beatles :-) Dovedu si představit, že kdyby to nebylo zabalené do toho bizardního kýčovitého kabátku, tak by mě hlavní pár okouzlil a já jim klidně dala plný počet. Evan Rachel je totiž neskonale kouzelná a talentovaná a Jim Sturgess docela sympatický, i přes ten falešný liverpoolský scouse. Jejich příběh navíc začal neskonale svižně a dobře, přesně takové romance mě prostě baví. Ale uprostřed najednou jakoby tvůrci zapomněli, o čem, že to mělo být a snažili se tam násilím nacpat různé kýčovité, umělé a nepřirozené zhovadilosti. Vata, vata, vata ! Později jakoby si vzpomněli, že je to vlastně příběh o velké lásce a k dvojici se vrátili. To už jsem ale byla znechucená tou psychedélií, u které jsem si připadala jako květinové dítě. Navíc.. budu upřímná, já zkrátka nenávidím muzikály. Čest výjimkám jako Moulin Rouge, který se toho žánru dokázal zhostit s grácií, vtipem a nadsázkou. Nechápu, proč si někdo libuje v tom, vnést do lidského příběhu umělost a nepřirozenost. U zpívaných scén mi bylo občas vážně trapně (Bono), nudila jsem se, písničky nebyly nijak zapamatovatelné a průměrné podání herců to ještě více kazilo. Stručně a jasně další film, u kterého je mi hodnocení záhadou. Liverpoolu je pro těch pár scén do nezajímavého filmu škoda. ()

Falko

Od tohto muzikalu som cakal trosku viac, takze az tak nadseny nie som. Niektore pesnicky od Beatles sice pomohli, pretoze sa mi pacili, ale predpokladam, ze uplne vsetko od Beatles nebolo, pretoze niektore pesnicky boli hrozne, cim u mna klesalo hodnotenie pri tomto filme. Namet bol celkom zaujimavy - (laska, sklamanie, vietnamska vojna), niektore vizualne alebo trikove zabery boli nadherne, aj zaver na streche s pesnickou All You Need Is Love bol krasny, ale nadalej u mna zostavaju oblubene muzikaly MOULIN ROUGE (2001), SPIEVANIE V DAZDI (1952) alebo MAMMA MIA (2008), v ktorom zase pomohli pesnicky od ABBY... 07.08.2010 ________ Evan Rachel Wood - (Lucy Carrigan) +++ Jim Sturgess - (Jude) +++ Joe Anderson - (Max Carrigan) +++ Dana Fuchs - (Sadie) +++ Martin Luther - (Jo-Jo) +++ T.V. Carpio - (Prudence) +++ Spencer Liff - (Daniel) +++ Lisa Hogg - (Judeova priateľka z Liverpoolu) +++ Joe Cocker - (Bum / Pimp / Mad Hippie) +++ Bono - (Dr. Robert) +++ Salma Hayek - (Spievajúca ošetrovateľka) +++ Hudba: Elliot Goldenthal +++ ()

castor

Očekával jsem podstatně nápaditější jízdu!! Jeden sekne v Anglii s prací v docích, druhý zase se studiem, další se vrhne do politických otázek, všichni a mnoho jiných se ale v bouřlivých letech šedesátých ocitají v New Yorku, v městě, které nabídlo Julii Taymor rozmanitou půdu pro její klíčový tah – a to jest použít legendární songy nesmrtelných Beatles (zazní jich na tři desítky). Muzikál je jedním z mých TOP žánrů, režisérka s ním pracuje precizně, mění aranžmá, střídá zpěváky, takže se uprostřed muzikálových čísel vystřídají prakticky všichni, co mají k ději co říct. Je to spontánní, je to chytlavé, ale PROSTĚ to není ono!! Taymor neumí všechny na první pohled skvostné nápady náležitě prodat, mnohdy jí hapruje dynamika (vzpomeňte na Moulin Rouge), až to místy vyznívá JEN jako pouhá rekapitulace éry jedné zbožňované kapely. ()

Rogue

Nevýrazná hlavní linie, příběh nepříběh, nic moc hudba a snad i snaha o vážný film.. Nejhorší na tom všem je, jak je to dohromady celé naprosto průměrně průměrné. A dlouhé. ()

ripo

Pesničky pekné, ale to nebolo výtvorom autorov filmu ... nejako som si k tomu príbehu nevedel nájsť tú správnu cestu. ()

freddy

Zoufale nudné, zoufale roztahané, a hlavně a pořád dokola NUDNÉ! Já snesu prakticky cokoliv a jsem schopen také velké množství nedostatků u filmu tolerovat, ale když film, který vypadá zajímavě a atraktivně, má něco málo přes dvě hodiny, má v hlavní ženské roli půvabnou krásku Evan Rachel Wood (naposledy mě oslnila jako upírská královna v seriálu True Blood) a nakonec se z něj stane nudná slátanina, která sice s mírným přivřením oka drží jakžtakž pohromadě, ale chvílemi nedává smysl a v ději se ztrácím, tak prostě nemohu být s filmem spokojený. A přitom to začínalo tak nadějně a dokud se na scéně neobjevila ta vietnamská dívka, tak jsem se ve filmu stíhal s mírným opožděním orientovat a i když jsem chvílemi zíval, tak jsem pořád měl snahut vidět film pozitivně. Ale pak šlo, lidově řečeno, všechno do kopru. Film jsem dokoukal jen s jakýmsi velkým sebezapřením, během filmu jsem si zívnul tolikrát, jako si jindy nezívnu za celý den, a celkově z tohoto filmu ve mně převládá ohromné zklamání. Muzikály mám rád a rád je i velkoryse ohodnotím, ale v tomle případě nemohu hodnotit velkoryse, protože tenhle film si to z mého pohledu absolutně nezaslouží. Přesto však nejdu ve svém hodnocení zas až příliš do extrému, dvě hvězdy uděluji především za začátek a konec filmu, kdy jsem se v ději orientoval a docela se mi to líbilo, za opravdu povedené hudební předělávky známých hitů a samozřejmě za překrásnou Evan Rachel Wood. Takže tenhle film rozhodně neodsuzuji, jen mi prostě nesedl a nudil mě. Nic víc, nic míň. ()

Spooner

Bohužel spíše průměrný muzikál se songy od Beatles. Příběh je sice fajn, herci hrajou i zpívají velmi dobře,zpracování je zajímavý a některý hudební čísla jsou výtvarně skvěle udělaný. Bohužel ale ne všechny, některým písním ten nápad prostě chybí a když ho mají tak to nemá tempo a šmrnc na to,aby mě to celýho roztancovalo. Písničky jsou samozřejmě pořád úžasný a když zazní Hey Jude nebo All you need is love, tak si prostě zazpívám, ale to není skoro vůbec zásluhou filmu. Příště si radši pustim CD.60% ()

Mahalik

Amen, Julie Taymor! Zažil jsem jízdu "Do Nikam" s partou hippies, během níž mi narostly brutálním způsobem vlasy, odešly hlasivky ze samého zpívání a srdce je někde v poloviční cestě za mnou, protože nedokázalo držet krok s rychlostí, tak nemilosrdně nabranou. Máma mi sice nepouštěla Beatlesáky, když jsem si podupával nohama v kočárku, ale to nic nemění na faktu, že jsem si to neužil. U "Let it Be" jsem brečel u "Hey Jude" jsem měl ruce ve vzduchu a chtěl tam být s nima, pokud tohle není dostatečný důkaz, pak prosím vyhledejte na můj rozkaz polního lékaře. A jestli můžu, pak Vám povím ještě tohle: Across the Universe je o lásce, nebuďte takový sobci a podělte se o tenhle film s tím, koho máte rádi. Je smutný, když vidíte hlavní postavy v objetí a váš zrak náhle padne na prázdnej pokoj a gauč na kterým sedíte sami. Není to ani tak do nebe volající, jako spíš trapný... Vivat Hippies!!!!!!!! ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky