Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Kaka

Drsnější, temnější a cyničtější verze bijáku z 99tého. Helgeland si splnil to co chtěl a Straight Up cutem dává definitivně sbohem této neo-noir uber cool gangsterské jednohubce, která toho sice moc neřekne, ale tváří se celou dobu opět zatraceně stylově. ()

*CARNIFEX*

Parker sa celý život živý lúpežami. Jedného dňa so svojim parťákom prídu na výborný kšeft. Olúpiť menšiu skupinku čínskych mafiánov o 140 tisíc. Všetko vyjde podľa plánu. Teda skoro. Jeho parťák Resnick ho však kvôli dlžobám u syndikátu podvedie. Navyše nie sám, ale spolu s Parkerovov ženou. Nakoľko dostáva niekoľko rán do chrbta , Resnick a Parkerova žena si myslia, že na mieste kde ho zanechali, umrel. Parker je však tvrdý chlapík, vracia sa späť a jediné čo chce nazad, je svoj podiel peňazí. Ten kto ich, ale naozaj má, je na vrchole pyramídy rôznych zločincov. Parkera čaká tvrdý boj o "princíp". Klasická Gibsonovka. Veľmi slušný akčňák, ktorý miestami trošku postráda logiku. Miestami je to ozaj prehnané. Snímok svojou špecifickou vedľajšou úlohou nejeden krát "skrášlila" Lucy Liu, ktorá spolu s Gibsonom, jednoznačne hrala "prvé husle". Pri voľbe sledovania tohto filmu, nemáte čo stratiť. ()

Wacoslav1

Po dlouhý době jsem si tenhle režisérský sestřih jednoho ze svých oblíbených filmů zopakoval. Musím říct, že chápu proč to nakonec předělali do té akčnější a pro diváky přívětivější verze. Tady je pravda ten závěr takový spíš komorní a nejednoznačný, ale to vůbec neznamená, že by byl špatný a řekl bych i možná, že víc koresponduje s tou první trochu pozvolnou a temnější stránkou filmu. Taky opětovný setkání s bývalou manželkou je o dost drsnější scéna než v kinoverzi. No a abych to shrnul tak já mám rád obě dvě ty verze přibližně stejně. Každou z jinýho důvodu, ale obě dvě mají něco do sebe a tak úplně nesdílím názor některých, že kinoverze je lepší i když chápu tu potřebu jí v době vzniku udělat. Každopádně film co zraje jak víno s Melem na absolutním vrcholu než to začal mít v holým údu těžce posraný a jak už jsem říkal tady můžu obě dvě varianty a tak i moje hodnocení tomu budu ve finále odpovídat.80% ()

petero

Zrejme som zhollywoodštený, ale viac sa mi asi páčila producentmi upravená verzia z 1999. Možno mi chýbal Porterov vnútorný monológ. Directors Cut mi neprišiel nijak zvlášť drsnejší, i keď zmlátenie pani Porterovej ma prekvapilo ale už nič naviac tu nebolo. Koniec je zmenený (od nachytania skorumpovaných policajtov) a film je aj o dosť kratší. Osoba stojaca vo vedení organizácie je nám utajená (je zrejmé len že to je žena) a Porter sa musí prestrieľať k svojim 70tim litrom len cez jej poskokov na vlakovej stanici, ktorí mu obnos majú predať a zabiť. Žiadny Kristofferson, žiadne mučenie. A v závere nie je celkom jasné či to Porter prežil. Ale nemôžem inak ako odporučiť každému komu sa pôvodný Payback čo i len trošku páči. ()

pepo

Producenti neboli s výsledkom, resp. komerčným potenciálom ani vyznením pôvodného zámeru spokojní a takmer tretina filmu sa pretáčala nanovo. K ich cti slúži, že film nezničili, ale vznikla plnohodnotná a medzi mnohými kultová pecka a jeden z najlepších filmov Mela Gibsona. Trvalo sedem rokov, než svetlo sveta uzrela aj Helgelandova pôvodná verzia. A napriek rovnakému základu a niektorým scénam ide dejovo aj atmosférou o úplne odlišné filmy. Z filmu sa stal drsný, špinavý a politicky úplne nekorektný film noir (aj napriek absencii vnútorného monológu), ktorý dáva ešte viac najavo, že ide o nepriznaný remake trileru z konca 60. rokov - Point Blank. Okrem vnútorného monológu zmizol z filmu aj modrý filter, množstvo scén aj postáv (vrátane hlavného záporáka Krisa Kristoffersona) a hlavne celé záverečné dejstvo je úplne iné a vedené menej tradičnými uličkami. Reakcie sú rôzne. Niekto preferuje pôvodnú verziu, niekto režisérsku. Oba tábory sa však výnimočne zhodnú, že obe Odplaty majú čo ponúknuť. 9/10 ()

Xmilden

Odplata je skvělej Gibsonův film a já vůbec nerozumím tomu proč někdo staví tuto verzi bez Kristoffersona, s horší hudbou a Gibsona bez hlášek výše než původní dílo. Samozřejmě Straight Up se dá bez úhony přežít, ale těch fatálních odlišností není zase až tolik, úvod (asi minuta) začíná jinak a závěr (10 minut) je zcela jiných a Gibson se tedy mnohem méně usmívá a je za bručouna. Nemám důvod si tuto verzi nechávat. 80% ()

Real Tom Hardy

"IF SHE'D STOP HOOKIN', I'D STOP SHOOTING PEOPLE." ------------- Tak temné a špinavé, až by si jeden myslel, že to spísal samotný AK Walker a zrežíroval Fincher alebo Joel. Kino verzia sa mi páčila o čosi viac. Nestotožňujem sa s tým, že by bol Straight Up o veľký kus drsnejší / brutálnejší, možno trochu dravší, čo sa niektorých scén a smerovania príbehu týka. Navyše, ten modrý kamerový filter mi proste veľmi chýba. ()

Boogeyman

Tu oficiálně distribuovanou verzi si moc nepatmatuju, vím, že byla vynikající a utkvělo mi pár scén, které se v tomto Helgelandově sestřihu nevyskytly, ale porovnávat bych opravdu nemohl. Každopádně tohle je noir tah na branku bez hluchého místa s dokonale nekompromisním koncem. ()

HAL

Drsnější a méně přístupné běžnému divákovi (Directors Cut například v podstatě nemá žádnou hlavní zápornou postavu, prosti které by se mohl divák upnout) jako původní "producentský" sestřih Odplaty, ale svým způsobem i lepší... a také velmi zajímavá příležitost pro srovnání autorského přístupu s tím který je cílený na diváky. 9/10 ()

2-Xtreme

Starý dobrý Payback s pár zmenami a samozrejme iným záverom. Čakal som drsnejšiu cestu Portera a drsnejší koniec. Áno bolo to otrochu tvrdšie, ale len minimálne. A koniec sa mi nezdal taký skvelý, aby som si presadzoval svoju verziu ako to spravil Hegeland. Obe verzie sú skvelé, ale ak mám pravdu povedať TV verzia sa mi páčila viacej. Môťe to byť, pretože som ju videl ako prvú. Ale v tejto Directors´s Cut mi chýbali vtipné hlášky Portera. Tých bolo hlavne ku koncu TV verzie viac než dosť a tu mi ich absencia chýbala. A koniec bol jasne lepší v TV verzii. Suma sumárum: dobrý film, 80%, TV verzia sa mi páčila viacej. ()

InJo

Ke zdejším oslavným a informacemi nadupaným komentářům není nic moc co dodat. Původní Odplatu mám taky hodně rád, ale přeci jen už jsem ji viděl tolikrát, že už se mi jaksi trochu okoukala. Tenhle Helgelandův sestřih mi však připomněl, že ten film je pořád geniální a hrozně zábavný. Konečně jsem mohl slyšet Gibsona v originále (dabing Vladimíra Dlouhého není vůbec špatný, ale Mel má ve skutečnosti hodně odlišný hlas - tišší a hrubší -> což se k drsňáckému Porterovi přeci jen hodí víc) a užil jsem si i původní širokoúhlý obraz. Odlišnosti oproti staré známé verzi jsou jasné - žádný modrý filtr, žádné voice-overy, žádný Kris Kristofferson (jeho náhrada je opravdu zajímavá) ;-), jiný soundtrack, přestříhání několika scén a naprosté pozměnění posledních cca dvaceti minut. Vcelku se jedná o vskutku výtečný a výjimečný director's cut, který se původní verzi (kterou jdu ihned po dopsání těchto řádků definitivně a zcela zaslouženě přehodnotit na 5*) bez problémů vyrovná... 90 % ()

Sonnery

Drsnější to není, pouze jíné. Pravda, je mi líto, že scéna, kde si Porter s manželkou na přivítanou rozbijou držku, vypadla z verze určené pro kina. Ale ať už jde o Původní Odplatu nebo Director's Cut - Porter je mazák tak jako tak. ()

Frajer42

Předchůdce, ze kterého údajně páni producenti vyrobili tuctovou sračku, už jsem pochopitelně dlouho neviděl a pranic si z něj nepamatuji. Dle hodnocení se mi více než nelíbil, ale na nějaké srovnávání je skutečně hodně pozdě. Tento počin ovšem ušel. Mel byl ve své roličce úžasňoučký a velmi se mi líbilo, že se s nikým a ničím moc nepáral. Jeho zbraň mu natolik přirostla k ruce, že s ní spával, líbal se s ní a kdoví, zda se s ní i ve volných chvílích při dlouhých letních večerech nehladkal. S narůstající stopáží pochopitelně atmosféra houstne a napětí graduje. Postupem času se film tedy transformoval na velmi koukatelný noir. Superlativy si však dovolím pošetřit pro něco jiného. ()

boshke

Popravdě nechápu, proč je tu Odplata zadána dvakrát. Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o dva různé sestřihy téhož. Což je tu vždy v rámci jednoho profilu, kde jsou v hlavičce uvedeny akorát různé stopáže různých verzí. Uznávám, že zde to možná může být trochu jiný případ, kdy byl tedy původní režisér v průběhu natáčení vyražen a část filmu přetočena, ale stejně... Notabene když já jsem v tom zase až tak zásadní rozdíl neviděl. Tak dvě třetiny filmu jsou stejné, odlišný je pouze konec. Ale princip světí prostředky, v obou dvou případech Porter na konci filmu usedá do vozu s Rosie do auta s prachama a za hlášky "Just drive, baby" ujíždí v dál... Mel je tady děsněj borec a i ostatní obsazení je fajn. Dloužno dodat, že u mne vítezí nová verze, která se mi prostě líbila víc... 100% ()

Kothy

Na doporučení jsem tedy zhlédl i režisérskou verzi, ale krom konce tam moc rozdílů nevidím. Trvalo sedm let tuto vizi dotáhnout, ale jestli to za to stálo vážně nevím. I tak je to pořád jeden z nejlepších Gibsonových kousků. Škoda, že dnes už takové filmy netočí...  "To je pravá krokodýlí kůže!" ()

teutates

Mel dneska tápe, no kdysi? To byl ku*va řezník! Nebylo a není možné s ním prostě vyjebat, protože on chce jen to, co mu "právem" patří. I když jde o jedno a totéž (skoro) obě provedeni mají jiný nádech a tady tohle je pěkně temný. Krimi "90.let", které i po takové době potěší. 8/10 ()

nascendi

Pred desiatimi rokmi som videl Odplatu a charakterizoval som ju ako jednorazovo pozerateľný film. Dnes som si pozrel pôvodnú verziu a nemám najmenší dôvod niečo meniť na hodnotení ani na charakteristike. ()

klerik

Už pôvodnú verziu zbožňujem. Táto je rovnako zaujímavá, možno trochu viac priamočiarejšia. Pokiaľ som vedel, nezhody pri originály boli kvôli brutalite, ale v DC to moc nevidno - pár brutalít je pridaných, ale iné (vrátanie finálneho mučenia) sú vystrihnté. Gibson má tri postavy, ktoré budú včené. Porter je jenou z nich... ()

Chrustyn

Oproti původní verzi se změnil začátek, ubylo pár akčních scén, změnila se hudba, byla vyškrtnuta postava Krise Kristoffersona a úplně se změnila poslední třetina filmu. Pořád se jedná o skvělý film, ale původní verzi mám radši. ()