Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

korbitch22

Myhreho přetočená verze je sice místy trošku komplikovanější a díky přetáčkám má občas divný střih,ale celkově je to profesionálnější,zábavnější a taky mírně optimistější.Helgeland sází na čisté násilí a přímočaře vede skvělého Gibsona k pomstě,jenže tu není tolik vychytaných pastí na podfuků na mafiány.Konec je jen sled poprav bez větší nápaditosti a film,paradoxně že není tak hollywoodský jako Myhreoho verze,není bohužel ani tak zábavný postráda tu správnou Gibsonovskou atmosféru .Ovšem pořád je to skvělá kriminálka,ale přeobsazení režiséra a dotáčkám se ani nedivim,protože kino verze je v mnoha ohledech geniální film,který kloubý syrový styl s nadneseným vtipem a vše spojí do dobrého konce,tady je všechno zlé,šedé a bez větší nápaditosti.V zásadě je to úplně jiný film,dobrý,ale kino verze mnohem lepší.80% ()

Arsenal83

Druhá verzia rovnako kvalitného pôvodného vydania. Odplata bude vždy veľmi kvalitnou podívanou a Mel Gibson veľkou istotou. Hláškovanie tu samozrejme nechýba a je celkom drsné. Otázka rozdielu medzi dvomi verziami je však na mieste. Je úplne jasné, že pôvodná verzia bola naservírovaná masám, ktoré chodia do kín. Je teda ľahšie pochopiteľného štýlu. Stačí len scéna, kde Porter mláti svoju ženu. V novej verzii sa divák na to pozerá, ale celkom mu ešte nie je jasné, aký je dôvod. Ten sa objasní až neskôr. Teda scéna vyznieva očosi surovejšie. Celkovo aj ten Porter je drsnejší, hoci mne stále rovnako sympatický. Film určite výborný s otvoreným koncom, škoda kratšej stopaže. ()

jojinecko

Matne si spomínam na "pôvodnú verziu", z ktorej bol Helgeland vykopnutý z režisérskej stoličky. Je mi sympatická snaha a nezdolnosť tohto chlapíka za každú cenu dotočiť svoju verziu. Podľa toho vysokého hodnotenia asi spravil dobre, napriek tomu, mne sa zdá to vysoké percento brutálne prestrelené... Jednoduchý a trefný názov tak priamy ako celý predvídateľný storyline, Gibson je drsný jak sviňa a nemá zľutovanie s nikým, je to tak akurát akčne "coolové", záporáci drsní a drsnejší, vizuál chladných a studených filtrov..ale to všetko mi nevybočuje z radu štandardne dobrého trileru, ktorých by som napočítal viac... ()

Ivoshek

Výborná krimi. Minimalistická, jednoduchá a přímočará. Je to navíc celé hozené do takové retro atmosféry, jak z 50. let. Ale nejlepší je, že hlavní hrdina kromě dodržování pár zásad není "jakože hodný lupič". Je to brutální kriminálník a s ničím se moc nemaže. Né že by zabíjel nezučastněné, ale u zučastněných mu k tomu stačí někdy dost málo. Násilí je tady tolik, třeba v přestřelce s Číňany, že by to mohlo skoro být brané až jako parodie, ale díky Melovi se to pořád udrží v ranku ultra drsné krimi. Celkově se mi líbil už původní Payback, ale tenhle ještě o kus víc. ()

HellFire

Upřímně už si nepamatuji, jak moc odlišná je kinoverze, ale tahle režisérská verze si zaslouží jen a pouze pět hvězdiček. ()

eraserhead666

Před lety jsem narazil na tenhle Gibsonův badguy akčňák a nechal se jím totálně strhnout. Pro jeho drsnost a syrovou brutalitu. Vůbec poprvé jsem díky tomuhle filmu propadl pohledu Marii Bello. A pak jsem zjistil, že to původně mělo být trochu jinak, údyjně syrovější a drsnější, a že původní režisér vytvořil svou vlastní verzi. No, nezdá se mi to nějak zvlášť drsnější, "původní" závěr s Kristoffersonem se mi líbí trochu více, ale pořád je to fakt jízda, při níž brní koule. Val a asijská domina jsou skvělé postavy a Lucy Liu si v ní střihla svou dosud nejlepší postavu. pro postavu Porterovy manželky nemohli vybrat lepší herečku než Deborah kara Unger, tak ji vystihla úplně parádně. A i Gibson si zde střihl patrně svou nejlepší roli. Tady vám prostě vůbec nebude vadit, že jeden příběh existuje ve dvou ne zrovna moc odlišných verzích, protože jsou parádní obě. 4.5* ()

JASON_X

Nejprve jsem samozřejmě několikrát viděl verzi z roku 1999 aniž bych tušil, že Payback měl původně vypadat takhle. A musím říct, že režisérská verze (tedy verze původního režiséra) se mi líbí o něco málo víc. Ubyl trapný, kvazimarlowovský hlas vypravěče, originální scéna v kuchyni s paní Porterovou má mnohem větší šťávu, a konec na nádraží s kápem Bronsonovou sice není tak sofistikovaný jako ten s kápem Bronsonem, jeho synem a jeho muži na zabití, zato je méně hollywoodský, vlastně je úplně nehollywoodský. Byl jsem nejvíc zvědavý na postavu Lucy Liu a těšil se na nějaké její případné (staro)nové scény, ale ta zůstala bohužel beze změn. Je zajímavé dát si oba filmy vzápětí po sobě a porovnat je (jako jsem to právě udělal já). Jen stejně jako minule - místo Gibsona bych si pro roli Portera uměl představit spoustu vhodnějších herců. ()

Tommassi3

Nic proti Brianu Helgelandovi, ale dost dobře nechápu, proč si tak sveřepě stál za svojí verzí tohoto skvělého filmu podle neméně parádní knižní Westlakeovy předlohy, když nakonec i verze, která byla v roce 1999 uvedena do kin pod hlavičkou Warnerů, sklidila obrovský úspěch !! Přiznám se, že obě dvě verze vlastně řadím na stejnou kvalitativní úroveň, nedokážu si mezi nimi vybrat svého favorita, každá z nich má jistě něco do sebe, ačkoliv mi v této verzi, která zejména díky nejasnému rozuzlení očividně naprosto mění pohled na Portera původní verze, přesto mi tu fatálně schází minimálně ta scéna s mučením Poertera kladivem !! Zajímalo by mě, jak to vidí Mel..;) [ Pouze v původním znění s titulky !! ] ()

Lacike

Ta pôvodna a horsia verzia Odplaty, co v dokumentoch na blu-ray priznava aj Helgeland. Ale som rad, ze nakoniec vznikla. Aspon nazorne vidno ako aj malickosti ako odstraneny modry filter, nova hudba a odstraneny Gibsonov voiceover vyrazne zmenia vyznenie scen. Bez toho modreho filtra zrazu film nepôsobi tak retro ako s nim. Na druhej strane je obraz vyrazne ostrejsi vdaka tomu, ze ho v spickovej kvalite znova naskenovali z pôvodnych pasov, ktore este neobsahovali dodatocnu upravu do modra. Prave ta ostrost mi trochu v kinoverzii chyba. Pre tuto verziu nahrali aj novu hudbu, ktora nepôsobi tak stylovo a rozverne ale navodzuje melancholicku atmosferu a na mna pôsobi monotonne. Vdaka nej sceny, ktore su identicke v obidvoch verziach tentoraz postradaju drajv. No a odstraneny voiceover chyba natolko, ze mam pocit, akokeby boli jednotlive sceny polovicne. Predstavte si, ze z klasickej akcnej komedie odstranite vsetky hlasky a ostane vam len akcia. Najväcsou zmenou je finale z ktoreho vypadla cela linia s Kristoffersonom a ako hlavneho sefa ho nahradil anonymny zensky hlas v telefone. A ten hlas je fakt hrozny. Pôsobi na mna ako docasny hlas, ktory nahrava hercom dialogy, aby mali na co reagovat a neskôr sa nahradi poriadnym charizmatickym hlasom niekoho, kto vie hrat. Ale v tejto verzii na to nakoniec zabudli a nechali tam neznesitelny hlas nejakej ochotnicky. Finale sa tentoraz odohrava pri nadzemke a skonci sa prestrelkou. Zaverecne vyznenie je uplne odlisne ale adekvatne vzhladom na to, ze v tejto verzii je Gibson ovela temnejsi a krutejsi. A pre mna nesympatickejsi. Tato verzia sa mi celkovo paci ovela menej ako dokonala kinoverzia. Väcsina scen ma neskutocne nudi, takze objektivne je u mna za 2* a tretiu pridavam len kvôli tomu, ze vdaka vsetkym tym zmenam vidno o kolko je lepsia kinoverzia. 5/10. ()

BoPo

Odplata z roku 1999 ma bavila viac. Táto režisérska verzia nie je drsnejšia. Áno, je tu manželská bitka, ale inak rozdiely v tomto smere nevníma. Príbehové zmeny ale vnímam k horšiemu. Menej priestoru pre Mariu Bello, výmena hlavného bossa, iný záver. Za mňa fanúšikovia pôvodnej Odplaty do týchto znovu prestrihaných končín zavítať naozaj nemusia. ()

corpsy

Ktovie, ktorú verziu uprednostniť. Každá má svoj štýl a svoje gule. A každá je skvelo natočená so skvelým scenárom a ešte lepšie zahranými postavami. Tieto všetky Director´s, Extended, či Final cut, majú každopádne jednu výhodu a uplatnenie hlavne v dnešnej dobe. Máme možnosť vidieť dielo, ako si ho predstavoval samotný tvorca a nie egá filmových producentov. ()

ConanVJ

Nové záběry a hlavně nový konec filmu dělá z původní skvělé Odplaty úplně něco jiného. Také se zde změnil modrý filtr v klasický a i hudba je jiná. Celkově se ve filmu víc střílí a je takový surovější než původní verze. Film se mi hodně líbil, ale klasickou Odplatu mám radši, protože je to pro mě už zažitá pecka. Za mě 90% :) ()

Marsik

Po nějakém čase od shlédnutí původní Odplaty jsem si pustil tuto režisérskou verzi a byl jsem zvědav, jak to bude jiné a jestli mě to nadchne ještě víc, než verze z roku 1999. Musím ale říct, že původní verze byla podle mě lepší. Možná to bylo tím, že jsem ji viděl jako první, takže pokud bych viděl dříve tuto verzi, mluvil bych jinak. Každopádně jsem si pamatoval průběh filmu, a tak jsem tolik překvapen už nebyl, i přes to, že některé scény byly nové (zejména závěr). Na druhou stranu mi zde i mnoho scén chybělo (dějová linie s Kristoffersonem, lest a následný výbuch auta, atd.) Ovšem tuto režisérskou verzi nehodnotím špatně, bylo to povedené krimi s napínavým dějem a surovou atmosférou. A i zde Mel Gibson válel maximálně. 78% ()

PauloZ

Stejní herci, stejná zápletka, stejné město, stejné barevné filtry, ale přesto trošku jiný film. Škoda, že už si pořádně nepamatuju první film, abych mohl pořádně srovnat. Konec je ovšem úplně jiný a tím i samotný film vyzní odlišně. Brian si vydobil verzi podle vlastní vize a rozhodně to měl vymyšlené parádně a gangstersky rafinovaněji, než v původní verzi z roku 1999. I když je to vesměs stejné, tak je to skvělé a Mel vypadá po 7 letech v totožné roli naprosto stejně!! Jak vzhledově, tak herecky. Hodnocení ale vyšší nedám, protože zážitek z toho mám vesměs stejný a v některých ohledech je původní verze brutálnější (probuzení na "řeznickém" stole!). Rád jsem to viděl, je to drsná a nekompromisní gangsterka, kterých není nikdy dost! Navíc je zajímavé vidět stejný film s jiným přístupem. Mel opět exceluje ve všech ohledech a je jen škoda, že měl tak dlouhou hereckou pauzu a mi pravděpodobně přišli o několik skvělých Gibsonovek. Po combacku se mu zatím moc nedaří :( ()

fannah

No, pořád si na tuhle "barevnou" verzi nějak nemůžu zvyknout. Chybí mi tu bossové záporáci kteří tlučou kladivem do prstů...:-) ()

Wysch

Zmizely modré filtry (vznikla tak syrovější atmosféra), zmizely otravné monology, zmizel otřesný Kristofersson, zmizel pomuchlaný a nereálný konec s bombou pod telefonem a porodem skrz sedačku. Místo toho se objevila temná gangsterka se surovým koncem. Syrovější, atmosféričtější, jednodušší. A s lepší hudbou. Jestli jsem dával původní Odplatě pět hvězd, téhle DC bych musel dát šest. P.S. Kuva lidi, TOHLE je ta PŮVODNÍ verze!!! Ach jo. ()

zipper111

Ač se to zdá neuvěřitelné, je to ještě o fous větší masakr než "původní" Payback. Víc stylovější, víc noir, víc real.... Prostě masakr! Nezbýva než konstatovat: "Just drive, baby" 5* !!! ()