Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

JohnSmith

Původní Odplata se mi moc líbila. Alternativní verze Briana Helgelanda se od té původní moc neliší, ale líbila se mi stejně. Netroufnu si říct, která z verzí je lepší, každá má svoje a obě jsou výborný. ()

Všivák

Musel jsem si druhý den pustit kinoverzi tohodle filmu, abych tuto verzi ocenil. Přeci jenom mi tam chyběl Porterův vnitřní hlas a některé vtipy. Tahle verze má ale lepší konec. Je takový tajemnější a rozhodně nevěstí nic moc dobrého. Porter je tady mnohem chladnější. Celkově je to mnohem sirovější. Jen ta hudba se mi v tamté verzi líbila víc. Myslíte si, že to ten pes přežije? Možná to byl jeden z nejhlavnějších důvodů, proč se to přetáčelo. Jo, tohle je pecka. ()

Ichabod

Až na výtečný (alternativní) závěr a prostříhání akce, která zvyšovala u jedničky tak skvěle adrenalin zůstalo v tomto "cutu" vše zachováno. Bohužel fantastickou hudbu z jedničky (výborné titulky,drnkání do struny po větší část filmu, Jimi Hendrix apod....) nahradila typicky odlehčená "noir" hudba jen dokreslující atmosféru, ale nikoliv ji odrážející do maxima. Zmizelo množství akce (výbuch, scéna s prolézáním autem a vlastně tedy celý únos záporákova syna (tady je hlavní šéf i někdo jiný). Straight up mi nepřijde drsnější, jen jiný, pomalejší a se skvělým koncem, ale "komerčnější" tedy producenty posvěcený Payback je u mne ještě mnohem lepší, pořád ale čtyři skvělé hvězdičky namísto pěti. ()

Ravi

Výborná gangsterka. Nespleťte si tuto verzi s Odplatou, kterou běžně znáte z TV! Tohle je jiný film, i když vlastně ve stejném duchu. Brutálnější, údernější a vypiplanější. Mám zase o trochu větší dojem, že američtí producenti jsou banda tupých blbů. Přinejmenším producenti filmu Payback. Ne, že by nám běžně známá přetočená Odplata Johna Myrheho nestála za moc, je to skvělý film, ale původní verze Helgelanda je prostě bombastická jízda! Máte rádi gangsterky? Já ne, ale přesto doporučuji: nenechte si Payback: Straight Up ujít! 100% = 5/5 "There it is. - Open it. - It's all there, 140 grands. - 70 you damned bastard. Open!" ()

m.a.t.o.

Zatiaľ čo kinoverzia ma vďaka našľapanej druhej polovici celkom bavila, Helgelandov zostrih je napriek pomerne krátkej stopáži dosť nudný. Možno som si mal tie filmy pozrieť s väčším časovým odstupom, aj keď pochybujem, že by to moje hodnotenie nejak zmenilo. 45 % ()

vyfuk

Hlavní problém tohohle filmu je, že krutě vykrádá první film. Odplatu. Je tam tolik scén, které jsou jasná Odplata, že jsem myslel, že koukal jsem na první film. Ale jinak je to suprová jízda jako byl první film. Nádherá a suprová podívaná, na které Gibson exceluje. Škoda, že to je jen jinak zasazená kopie Odplaty. ()

Styxos

Tomu říkám fakt kulervcoucí film. Kupa hlášek, akce, ironickýho smyslu pro humor a především Gibsonuv Porter z toho dělají hustej thriller. S takhle sympatickým hrdinou, co okrade žebráka a pracháče na ulici a pak se jde najíst do luxusní restaurace, koupit si kvádro a troje drahý hodinky vyměnit za bouchačku, jsem se nepotkal už hodně dlouho. Fakt jsem čuměl, jak byl schopnej ještě ke konci střílet. A hlášku: "Zapomněl jsem si cigára." si budu pamatovat ještě hezky dlouho. ()

BMAJTZ

O něco více přímočařejší verze, která neukáže úplně vše, ale v tomhle případě to nevadí. V originálu jsou sice některé scény, které měly zůstat, ale tahle verze se mi líbila o trošičku víc než ta původní. Závěr nebyl tak překombinovaný a celkově to vyznělo lépe. Hodnotím stejně nicméně tato verze je o něco lepší. ()

Maynard.

Tak každopádně příjemnej posun vzhůru oproti Odplatě. Tohle má fajn barvy a celkově mi to přišlo mnohem záživnější nežli právě ta Odplata. Už ani nevím jak moc se příběh odlišuje, páč se mi zmiňovaná Odplata vůbec nelíbila, ale tohle byla fajn kriminálka. Co mi teda přišlo hodně praštěný, tak že si tam Mel každýho odprásknul jak a kde chtěl, a vůbec žádný benga po něm nešli. Prostě takový město bez policajtů,to je představa :o). Trochu mě to připomínalo Sin City, takže kdyby to bylo černobílý a pojatý víc komixově, byl bych naprosto uspokojen. Halvní je, že Mel vypráskal komplet celou mafii a vlastně to i přežil :o). Co víc si člověk může přát :o)) ()

Sdoom

Zajímavá alternativa k mojí velmi oblíbené verzi z roku 1999, kterou jsem už hodně dlouho neviděl, a tak nechci úplně srovnávat. Straight Up je výborná akční řežba, ale něco jí chybí - asi více nadhledu, černého humoru, zapamatování hodných scén - možná od všeho trošku. Na 4 hvězdičky to stačí v pohodě, ale vyloženě nadšenej jsem nebyl. (HD, orig.) ()

klukluka

Ty vole, oni to s těma sedmdesáti tácama mysleli fakt vážně? Já jsem chtěl Portera vidět jako prezidenta zeměkoule, se syndikátem u nohou. A s Bronsonem se neseznámíme? Kua, to byl uhozenej konec... ()

KoRner

Nie je to drsnejšie než pôvodný verzia, len Porter tu je regulérny grázel a nie ten frajer z prvého filmu. A ten sa mi asi páčil o trochu viac, predsa len to bolo komplikovanejšie, vybavil si účty s každým a bol tam Kris Kristofferson. Táto verzia je kratšia a priamočiarejšia a so svetlejším filtrom. ()

r_t_fish

Souhlasím se Sidneyem Lumetem, že film nevzniká ve střižně, ale na place. (A předtím poctivou přípravou každého záběru.) Režisérská verze Odplaty ovšem toto pravidlo popírá, ze stejného materiálu vznikl naprosto odlišný film. Žádné chlapácké vtipkování, nekonečný vysvětlující voiceover, tenhle film jede na vážno se syrovou urputností. Už původní producentská verze fungovala moc dobře, ale tohle je jiný žánr. Nedostižnému a veskrze geniálnímu Point Blanku s Lee Marvinem podle stejné předlohy sotva šlape na paty, ale radost pohledět. ()

LEATHERFAC

Jelikož jsem dopředu věděl o historii vzniku obou filmů, schválně jsem je pustil dva dny po sobě a schválně počkal s hodnocením až po shlédnutí obou verzí. První byla skvělá a těšil jsem se, že tedy tahle druhá bude ještě ryzejší a vypiplanější atd atd. Tak proč se mi tedy první verze líbila mnohem víc? Ne jinak - tahle verze se mi nelíbila vlastně vůbec. Je to zklamání. A to už od první scény. Je to hodně divný a je to velký špatný! SPOILERY BACHA!!!! Tak zaprvé Porterův monog chybí jak sviňa! Úvodní prolog s vytahováním gulek chybí! Kristusferson chybí! (tuhle změnu chápu asi nejmíň) Nová poslední půlhodina je vlastně čtvrthodina (nepřehánějte), nové postavy jsou tu naprosto nezajímavé a zbytečné. A hlavně - celý mě to vlastně vůbec nebavilo. Těžko říct, jak by to bylo, kdybych viděl director cut verzi jako první, ale upřímně, myslím, že výsledek by nebyl o moc jiný až tak. A porter byl mnohem větší frajer v původní verzi. Haugh a poperte se s tím nějak. ()

Ilhan

Po zhlédnutí obou verzí filmu, jak oficiální z roku 1999 a režisérské z roku 2006 se nemohu rozhodnout, která z těchto verzí je lepší. Zatímco režisérská vezre je mnohem přímější a spěje bez okolků celých 90 minut tvrdě k závěru a ani chvilku nenudí, tak oficiální verze má dle mého názoru povedenější závěr. Kdybych se musel rozhodnout, asi bych si vybral režisérskou. A jelikož jsem u obou váhal, zda mám udělat čtyři nebo pět hvězd. Udílím procenta takto: Oficiální verze 90 %, Režisérská verze 91 % ()

Paity

Překvapivě jednoduchý lineární děj, který vypadá, že skončil po 10 minutách se rozjíždí do takových obrátek, že vás to překvapí. Každopádně scéna s trháním nehtů, to si mohli ušetřit. Pro mne plné hodnocení.(28.4.2012) ()

Tydlidáš

Fakt je takhle verze o stupeň lepší ! Nebo o hvězdičku, chcete li :D Barevnější, zábavnější, brutálnější a prostě celkově to tak nějak lepší vodsejpá... ()