Ač lze konstatovat: "Ano, Ivan Trojan je vynikající a všestranný herec"... jeho part byl na úrovni... ostatně, jak jsem si již za poslední roky automaticky zvykl (bacha na to)... Víc, než Trojan, mě ale zaujala civilnost hereckého projevu (Jirkovi Vejdělkovi 3x vivat, sláva, hurá a tak všelijak podobně) ostatních... Vesnických taškařic vzniklo mnoho, ale civilnost zejména slovenských hereček (Norisová-Vašáryová-Kronerová) a plejádou našich... to už je na pováženou... Takže... shrnuto... JIRKA VEJDĚLEK MĚ O SVÉM POTENCIÁLU PŘESVĚDČIL... myslím, že má velký potenciál... ač absolutní ateista a ortodoxní bzvěrec (díky bohu), chce se mně modlit za něj a za budoucnost CS filmu... Ohodnocení nepatří ani tak filmu, ale "panu režisérovi" a Soně Norisové a oběma zbylým SK "PANÍM" herečkám....(3.10.2008)

• Mi Nü-Chai

Ukázkový příklad filmu Dejte tam dementa, dostanete Oscara. Fskutčnosti pouze Lvy za nějaké ty herecké výkony, ale i to je pěkný Vejdělek, není-liž pravda.(23.4.2013)

Jeden z mála povedených českých filmů posledních let. O to smutnější je, že se jedná jen o průměrnou podívanou. Až moc hladí na duši, jako všechny ostatní české filmy nového milenia a bojí se pořádně zakousnout do hloubky. Co jej ale povyšuje nad tuzemskou konkurenci je kvalitní hudba a citlivý střih. Ovšem ono je spíš smutné, že řemeslně zvládnutý průměrný film, který ani navíc zas tak moc nepotřebuje kino, je jednim z nejlepších českých filmů roku. Samozřejmě Ivan Trojan odvádí slušnou práci. Daří se mu zahrát zaostalého Vaška celkem uvěřitelně. Ale děje se tak v zbytečnem filmu. ------ s ročním odstupem musím uznat že Vašík má hodně co do sebe a kajícně přidávám na hodnocení jednu *(8.12.2007)

K čemu má dnešní český divák blíže? Ke komercí nasáklým filmům jako Nestyda a Vy nám taky, šéfe anebo k počinům, jaký předvedl Jiří Vejdělek? V tomto filmu je jasná snaha sdělit lidem myšlenku, a to ne zrovna ledajakou. Bohužel, dnešní český divák je líný tyto myšlenky hledat, neřknu-li vstřebávat. Ivan Trojan patří k našim předním hercům a sledovat Emílii Vašáryovou při práci je též požitkem. Závěrem lze říci snad to, že doporučuji tento film k domácí projekci. Jelikož mi v kině vadilo, když se lidé smáli v místech, kdy já měl v očích spíše slzy a naopak.(2.1.2009)

Začátek velice vtipný, konec už pochmurný. Václav patří k těm lepším českým novodobým filmům, ale najdou se tu i prvky, které nemám rád a které jsou právě typické pro nové české filmy.(30.6.2012)

• salahadin

Poctivě mizerný film...opět film, který si myslí, že točit filmy o bláznech je IN. To, co se tu tváří kdovíjak vážně, je směšné a plytké. Svatý Václave, nedej zahynouti nám, ni budoucím, při sledování našich výplodů.(15.10.2008)

Jeden z mála filmů na sáhodlouhý rozbor. Nejdůležitější na Václavovi je fakt, že lidi jdou na Trojana, místo na Václava, smějí se na nevtipných místek (např. Václav s mnoha monokly) a že to není komedie, jim dochází až v posledních 10ti minutách. Ale za to si tvůrci můžou sami, protože podobně jako ve Vesničce střediskové měli do hlavní role obsadit někoho neznámého. Druhou věcí je trochu falešná propagace filmu. Moc si cením toho, že Václav je tragikomedií bez hlášek, bez lidového humoru. Humor tu v první polovině sice exituje, ale je spíš mile úsměvný, než bezzubou řachandou, a často přechází do vážných scén. Posledním problémem filmu je jeho bezčasí. Chvíli máte dojem, že sledujete JZD, kde místní rozhlas vyřvává těžkou dechnu, vzápětí vás udeří do očí zánovní traktor, zřejmě ne Zetor. Ač by se zdálo, že výhrad mám spoustu, film se mi ve výsledku líbil. Často se v něm mluví filmovou řečí, je v něm spousta pěkných scén (ta poslední, rozhovor s matkou ve vězení, zaplacené a nevypité pivo v popředí záběru kulhající mámy, "ta scéna" ve vaně atd.). A závěr mě vážně dojmul.(16.1.2008)

• IQ Tiqe

Nudil jsem se. Trojan tradičně nezklamal, zato film jako celek nic moc. Já na tyhle výpravný příběhy "ze života" fakt nejsem.(30.6.2008)

Štyri možno len preto, že rozumiem matke v jej obhajobe, Vaškovi v jeho rozhorčení, ktoré neobmedzuje intelekt a Líde, ktorá stále čaká a verí chlapíkovi, čo si myslí, že traumu žiarlivosti z detstva si môže kompenzovať navždy. Inak je snímka iba príbeh bez pointy. Nie zlý, ale ani ničím výnimočný.(30.4.2008)

Silný príbeh s prekvapujúco dobrým prevedením..!"Naším"snímkom sa v celku vyhýbam a nebolo tomu inak ani u Václava,avšak prekvapil ma!Snímanie okolia,tak ako psycho-analýza Václava,ktorá nepriamo nabáda na jeho"dar",citové rozpoloženie zúčastnených a herectvo rozhodne potešilo.Pre mňa osobne silné 3*!(24.3.2008)

Trojan křičel "Všechno bude" a já konstatuji, že tam pro mě prostě všechno bylo(3.4.2008)

Václav není špatný film, obsahuje pár skutečně silných scén, nicméně zajímavá začíná být až druhá půle filmu, protože pohled na Trojana dělajícího bordel mě nijak extra nebavil. Trochu mám problém i s označením komedie.(14.8.2008)

Po shlédnutí Václava věřím že Trojan zahraje opravdu cokoliv a je pro mě jedním z nej českých herců součastnosti (s Rodenem:)).Václav je totiž lehce mentálně retardovaný prostáček,který je závislý na své matce a vlastně i otci,se kterým komunikuje ve svých představách.Ale hlavně je to velký průserář,který svými nápady-jako třeba střelba vzduchovkou po lidech,přivádí k šílenství celou vesnici.Z toho sice vychází spousta komických situací,ale čím víc lumpáren má Václav na kontě,začíná poklidná vesnická atmosféra houstnout a přebírat otěže dramatická linka..není divu že,ho mají všichni plné zuby..a vše se vyhrotí v momentě, kdy se rozhodne svému bratrovi za zmlácení pomstít s pistolí v ruce.(13.2.2011)

Citlivý, pěkný a zábavný film podpořený velkými herci a herečkami, kteří zde excelují. Celkově se mi Václav líbil. Hlavně bych zdůraznila hudbu, jež se směle může srovnávat s hudbou ve "slavnějších" amerických filmech. Přesto mi na Václavovi něco chybělo (nebo možná přebývalo). Asi mi vadila snaha tvůrců o velké sdělení, které má film průměrnému člověku zaklínit do hlavy. Tahle snaha mi připadala příliš umělá, než aby mohla fungovat tak, jak si to tvůrci představovali.(12.4.2008)

Ano, všechen ten patos, ta nejjednodušší cestička, jak zahrát divákovi na city, do toho trochu Muchowa.. Jenže mně se to prostě líbilo. Opravdu hodně mě štval - jako vždy - Budař, ale z českých luhů a hájů se nám zkrátka dostalo něčeho nadprůměrnějšího. A navíc ta fiXa. :)(5.5.2008)

Som rád, že som dal Vejdělkovi šancu práve v kine. Možno to bolo správnou vnútornou náladou alebo čarom sály, ale Václava som si dosýtosti vychutnával, a to nepretržite. Ivan Trojan je herec extratriedy a právom sa teší pozitívnym ohlasom k jeho výkonu. Aj ostatná ekipa však hrá čo to dá a osobne som si nevšimol, že by niekto výraznejšie zaostával. Aj ten Lábus za niečo stojí! Príbeh je fajn, Vejdělek sa podľa môjho názoru vyhol hroziacemu pátosu a postrážil si nastolený štandard z úvodu až do konca. Nech si však každý urobí svoj názor, u mne dobrý hoši.(16.3.2008)

• mat.ilda

Brod pro všechny, však ono to pude...(5.4.2014)

Na české filmy moc nejsem, ale Václav je trochu jiný. Herecké role nejen Ivana Trojana v hlavní roli, ale i Jana Budaře, Emílii Vašáryové a mnoha dalších jsou jak šité na míru. Udělení zlatých lvů tomuto filmu je tedy dle mého názoru zcela na místě. Doporučuji :))(29.6.2011)

• kingik

Václav je vesnický zaostalec, který ve svých čtyřiceti letech bydlí s maminkou v jedné domácnosti. Pro ostatní je k smíchu. Matka v něm však vidí dobráka s chlapeckou duší a odmítá ho umístit i přes nátlak okolí do ústavu. Celá vesnice má neustále opačný názor. Vše vyvrcholí střetem bratrů o lásku milenky Lídy, který končí trestným činem. Václav putuje do vězení a matka žádá o prezidentskou milost. Ta je však ke vší smůle podmíněna peticí spoluobčanů. Tolik originality v jednom filmu a nakonec se to smrsklo v nereálné vyznění. Ivan Trojan je navíc jako Václav po celou dobu nepříjemně nesympatický a s jeho postavou nešlo vůbec soucítit. Nevím jestli to byl přímo záměr takto postavu vybalancovat, ale jeho pohnutý osud mně byl dost šumák, protože on si prostě svým chováním a postojem k okolí nezasloužil příliš velké sympatie. Ivan Trojan se mně v roli moc nelíbil a autentický výkon se přestěhoval k jinému herci a sice Janu Budařovi, který je jedním ze světlých bodů celkově nesympatického filmu s mizerným vypravěčským rytmem tolik charakteristickým pro Vejdělkovy filmy, který se navíc přes svůj televizní formá ani do kina moc nehodil. Mé hodnocení: 40%(29.3.2013)

Novější české filmy zrovna nežeru, ale tohle se Vejdělkovi povedlo. Skvělý Ivan Trojanů, vynikající hudba a příjemná E. Vášaryová. Doporučeníhodný snímek.(8.11.2009)

43rd KVIFF 2008 - CZECH FILMS 2007-2008 - České filmy 2007-2008 - 90%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.39/329(28.12.2008)

1 2 3 4 5 6 7 10 19 28 37