Code Geass: Hangjaku no Lelouch

• Japonsko コードギアス 反逆のルルーシュ (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2006–2008), 20 h (Minutáž: 24 min)

Série(2) / Epizody(50)

• Season 1 (2006) - 25 epizod

• R2 (2008) - 25 epizod

Středoškolák se schopností okamžitě všechny přinutit, aby ho poslouchali, si nasadí masku a postaví se do čela povstání Japonců proti vetřelcům z Británie. (Netflix)

char_t

Na japonské anime nečekaně dospělý seriál. Ještě si mohli odpustit chodící anime-klišé v podobě bojových robotů/mechů a bylo by to skoro perfektní. A možná trochu nedomysleli fakt, že válka mezi Japonci a Brity nebude tak "přehledná", pokud se obě strany vykreslí v manga stylu s obříma očima a tak divák narozdíl od postav nemá tušení, kdo je Asiat a kdo Evropan :-P ()

HDeer

Perfektne napísaný seriál s nevídaným počtom obdivuhodných postáv, ktorý sa nebojí pritlačiť na nejednu divácku emóciu. Pridáva sa vydarený soundtrack, neobvyklé zvraty či neuveriteľná charizma protagonistu/antagonistu, ktorý je azda v najlepšej možnej podobe od čias Yagamiho Lighta z Deathnotu, alebo Daiju Monotobeho ešte z novely Eden of the East. Aj keď sa zdá, že divák má všetko, po čom kedy túžil (veľmi rozvážne volené flashbacky, fillery nenudia), nájdu sa však veci, voči ktorým mám výhrady. Prvý problém vidím v nastolenej ideológií daného seriálu. Spočiatku buduje akýsi námet zrodu hrdinu, ktorý spasí celý svet, zosadzujúc mocných a pozdvihujúc slabých, no v necelej polovici sa odrazu od toho odpúšťa, koncentrujúc sa na Lelouchovu nenávisť a sebectvo, čo absolútne ničí všetky divákove ideály. Nejde mi ani tak o samotný princíp, že moc, v podobe Geassu je zradnou, ide mi skôr o to, že Lelouchov charakter bol od počiatku budovaný, síce ako prchký a pomstychtivý, lenže taktiež aj empatický a racionálny. Preto sa vo mne črtá otázka: Kto je teda hlavné zlo? Lelouch/Zero alebo jeho otec, Charles de Brittania? Chcel by som sa hlavne spýtať, kto produkuje takéto typy hrdinov, koho tak veľmi baví, keď hlavné postavy prehrávajú a napokon, aké z toho vlastne plynie ponaučenie? Moja druhá výhrada sa týka zbytočnosti zopár charakterov, ktoré sa nijako nepodieľajú na vývoji deja ako je napríklad netykavka Nina. ()

foundation

Code Geass je seriál presne podľa môjho najväčšieho gusta. Vynikajúci príbeh, veľa nečakaných situácií a zvratov, kopa mechov a skvelých bitiek medzi nimi ( zrejme to vyzerá tak, že chtiac nechtiac sa zo mňa stáva mechotaku :D ). Celý seriál má prepracovaný a hlavne stále dopredu hnaný dej, pričom sa ale v niektorých správnych situáciach nebojí spomaliť, až zastaviť a naservírovať aj skvelé momentkové scény. Jednotlivé diely sú absolútne vyvážené, prakticky tu nie je žiadna hluchá situácia ktorá by nemala čo ponúknuť. Prvá séria ukončená v správnu dobu a vynikajúco, keď sa človek vážne nemôže dočkať aby si hneď postil tú druhú. Chápem tu aj časté porovnávanie s Death Note, kedy takisto nastáva veľa situácii ktoré je veľmi tažké predvídať. Tým viac sa potom nedá ani uhádnuť ako tá ktorá scená vyhrotí, čo je presne to čo pri filmoch a seriáloch potrebujem. A tých pár trošku nelogických minút v celej dvojsérovej mašinérii tomu vážne nemôže uškodiť ani len esteticky. Zaslúžených 95 percent. Evangelion a Code Geass su zatiaľ najlepšie mech anime s veľmi silným príbehom a dokonale rozpracovanymi postavami (v tejto kategorii to samozrejme o niečo vyhral Evangelion ). Mimochodom hodnotiť CG po zhliadnutí jedného dielu, ako to tu podaktorí urobili je také scestné až sa mi chce plakať. ()

umisk

Po stránce grafické si nemůžu stěžovat, ale co se děje týká, nadšená moc nejsem. Nesnáším sebestředný parchanty jako Lulu, proto mi dává zabrat sledovat všechna jeho rozhodnutí tolik dílů...aspoň, že je hezoun. Na druhou sérii se ale přece jen podívám, zajímá mě, jak se všechno rozuzlí. ()

kondor77

Jako hrdý sociopat odpustím tvůrcům ne úplně zvládnutou první sérii z níž se ale poučili a v té druhé nám nabídli takovou emocionální a akční jízdu s filosofickým a religionistickým přesahem (v rámci anime, nikoliv seriozní vědy), která mě dojala a dostala. Z přísně logického závěru jsem šťastný nebyl. ()

Forty-

Urcite velmi kvalitny pocin. Autori si zobrali super roboty z Full Metal Panic a charizmatickeho hrdinu trocha posadnuteho mocou a genialneho zaroven (aj ked Kira z Death Note to nie je). Boje boli ozaj na urovni radost pozerat, infantilne vsuvky ala FMP sa az tak nepodarili. Prvu seriu som pozrel s nadsenim, ale ani 720p a poriadne velky televizor nebude stacit na plne hodnotenie. Skoncilo to vsak zaujimavo, druhu seriu si isto nenecham ujst. ()

Respex

Příběh o tom jak udělat ze skvělého námětu naprostou frašku. Code Geass je přibližně do první poloviny kolem 80% s mírnými odchylkami (dokonce jsem ho srovnával s podobně laděným Death Note), ale co se stane pak je scenáristické zvěrstvo. Někdo se musel utrhnout ze řetězu, protože druhá polovina první řady je v podstatě z 95% filler a 5% vytváří naprosto šílená změť nepřehledných, nedořešených událostí a co je nejhorší - Hlavní hrdina (který byl situován jako odhodlaný, cílevědomý a tvrdě si jdoucí za svým snem) se začne chovat jako desetileté dítě. Celkově má děj obrovské díry a ani se je nesnaží maskovat. Druhá polovina seriálu je tak za 20%. Seriál má výborné technické zpracování a hudební doprovod. Druhá řada je hodnocena extrémně vysoko a opravdu se bojím si jí pustit. ANIME ZKLAMÁNÍ roku celkově dávám hodně slabé 3*. ()

Lettanea

Dokonalosť! Už dávno sa nestalo že by na mňa zapôsobilo to, keď sa na konci dielu stane niečo dôležité a musím si pustiť ďalší, ale Geass som pozrel v kuse (nespal som :D ) Lelouch je jedna z najzaujímavejších postáv s akými som sa v anime stretol a ani taký Light sa naňho nechytá... Druhá séria sa tiež rozbieha veľmi dobre, toto odporúčam každému fanúšikovi anime. Jediné čo mi vadilo bola nervnováha síl, ale to tak asi má byť, Lancelot ma vyložene prudil :D . 10/10 A mám pocit že C.C. len tak z hlavy nepustím ^^ ()

vaclaw

Hned na začátek bych měl k CG několik výtek. Jednak obecně nemam rád CLAMPovskou animaci - špičatý obličeje a anorektický postavy, jednak seriál obsahuje neutěšený množství postav a navíc je vytahuje třeba až v půlce příběhu když se to zrovna tvůrcům hodí (jako že na scéně je nová mocně silná postava, která hlavnímu hrdinovy patřičně pozatopí) a jednak jsou to příběhové kličky stylu Death Note, kterými si dle mě scénárité sami na sebe pletly bič, jelikož sledovat, jak postavy odhadují jednání druhých postav několik desítek kroků, činnů a rozhovorů dopředu působí dost uměle á la deus ex machina v každém díle aspoň dvakrát (ani v death note se mi tohle nelíbilo). I přesto všechno si ale u mě seriál vysloužil plného hodnocení bez mrknutí oka a nejmenších pochybností. Nejednoznačnost postav, jejich jednání a vlastně postavy samotné jsou mistrovské dílo samo osobě a stejně jako v Gundam sériích jsou hlavním důvodem sledování seriálu. Dalším velkým plusem je příběh, který sice, ač se rozhoduje o osudu planety, nepůsobí tak velkolepě a osudově jako v Gundamu (tady má pořád člověk pocit, že se vlastně jedná jenom o Japonsko a pár charakterů), ale i přesto dokáže strhnout a některé momenty si tvůrci vyloženě vychutnávali. Bitvy jsou navíc dostatečně monumentální a strhující a souboje jednotlivých mechů dokáží připoutat k obbrazovce a to vše je podbarvováno výbornou hudbou, která stejně jako v Gundam SEED dokáže spoluvytvořit nezapomenutelně scény. Code Geass je prostě vynikající mecha anime, působící o něco dospěleji než Gundam (ať si každý udělá sám představu, jestli je to dobře nebo špatně), každopádně je povinností pro každého, kdo má rád mecha, epické příběhy, velkolepé bitvy a překvapivé zvraty. 5* zcela zasloužených. ()

Vanguard77

Code Geass je vynikající anime. Japonci mají neskutečný talent předvést "záporáky", kteří vzbuzují mnohem více sympatií nežli "klaďasové". Příběh je plný zvratů a dokonce pár epizod před koncem přišla chvíle, kdy jsem zůstal jako přimrazený sedět s otevřenými ústy a v duchu jsem děkoval a tleskal tvůrcům za neobyčejný zážitek. Je zde mnoho postav pro anime typických a mnoho postav, které byste jinde těžko hledali. Jen bych rád podotkl ke komentáři T2, že hodnotit Code Geass po jedné epizodě je s prominutím pitomost. Příběh se rozjíždí až po několika epizodách a nabírá obrátky, které si drží a do konce své jízdy, jenž ani tak sám o sobě koncem není. Spíše je příslibem odpovědí na řadu otázek, které Vám po shlédnutí první série budou vrtat hlavou a na které se snad dočkáme odpovědí. Jedno z mých osobních TOP anime. ()

kirmakX6on

podle anime-planet.com bylo »Code Geass: Hangyaku no Lelouch« třetím nejlepším psychologickým anime seriálem, lepším než např. Death Note nebo Welcome to the NHK!, jejichž sledování pro mě byla opravdu silnými zážitky. Má očekávání tedy byla vysoká, bohužel anime je plně uspokojit nedokázalo. Především jsem chtěl o něco více vymakanější, náročnější, obtížněji stravitelnější, hlubší a překvapivější děj. Trochu mi také vadilo, že seriál je taková všehochuť. Od mocenských a politických bojů, přes válečnou strategii se přeneseme až do školních lavic a sledujeme intimní vztahy mezi středoškoláky...trochu psychologické, trochu akční, trochu mysteriózní, trochu detektivní, trochu filosofické, trochu romantické...ale k zlosti je, že nic z toho není uděláno pořádně!! Kromě těchto "systémových chyb" mě štvaly určité detaily. Tak třeba - hlavního hrdiny vůbec nezajímá, kdo je ona záhadná C.C. s nadpřirozenými schopnostmi, která mu poskytla Geass a s kterou uzavřel "smlouvu", jejíž podmínky jsou ale neznámé. Jeho nezájem je prostě neuvěřitelný. Stejně tak je obtížně uvěřitelné, aby 17letý kluk nemající ukončenou SŠ mohl pilotovat nejmodernější vojenskou techniku. Nebo jiná věc: jak to, že z celého Japonska si skoro všichni hlavní hrdinové vybrali tu samou střední školu? Přitom by stačilo, aby hrdinům nebylo 17, ale 20 a mohli se setkat na vyhlášené soukromé vysoké škole (a každý studovat něco jiného), to by tak nebilo do očí svou neuvěřitelností, neboť je představitelné, že vyhlášených vysokých škol bude v zemi málo. Nejhorší je ale na seriálu konec. Hlavní hrdina způsobí, byť neúmyslně, fatální nehodu, tu však přejde jako by mu to bylo uplně jedno; bez náznaku jakýchkoliv výčitek bezohledně využije situace a ještě ho to náramně baví. Takovým chováním alespoň v mých očích zcela pohřbil své dřívější vzletné snažení, smysl pro spravedlnost i projevovaný soucit s nevinnými... To se mi fakt nelíbilo. Celkově 70% (pozn.: přímo navazující pokračování Hangyaku no Lelouch R2 je na 85%, mnoho postav a událostí známých z prvního dílu v něm dostává nový, hlubší rozměr...) ()

darthvader77

Neumím slovy vyjádřit pocity, které jsem měl z tohohle úžasného počinu. Sledování Lelouchovi temné cesty za pomstou je opravdu nářez a protože jsem fanoušek série RED ALERT, velmi mě chytla podoba alternativní historie. Opravdu vzahy mezi postavami jsou krasně komplikované dobře prokreslené a mají logický vývoj.Akce je perfektní a je lahoda sledovat souboje mezi Knightmarema i počátek Řadu černých rytířů. Dost mě potěšil také Diethard s hlasem Orikasy(jehož hlas jsem si oblíbil již v Hellsingu). No a ten šok při otevírání speciální oblasti a dění kolem Euphemie síla a ač je to ke konci překombinované(i když správným směrem), tak musím napálit pět puntíků a připravit se na druhou sérii, která bude bezesporu zajímavá. ()

Herr_Karotte

Pozn.: Osobne doporucuji videl obe serie, jelikoz na sebe dejove hodne navazuji a budu je tedy komentovat jako celek: Pro milovniky Death Note a mecha-anime, je tenhle pocin jako stvoreny. Dokonce v mem pripade, Code Geass sveho konkurenta Death Note dosti predbehl. Narozdil od dua Kira a eL se myslenkove pochody Leloucha daji pomerne dobre sledovat a navic tady mate casto pocit, ze se se jeste neco deje v zakulisi, coz pridava celkove na mysterioznosti. Ceka vas tedy velice promysleny, inteligentni, mysteriozni pribeh s bohatym pridelem agrese... a na to, jak to doopravdy s Lelouchem je, si pockejte na konec druhe serie ;) ()

DaweForeman

Cesta ideálů, cesta pomsty, cesta za lepšími zítřky. I když má člověk zpočátku nejlepší úmysly, vždy se v průběhu cesty změní a už to není tak čistá cesta jako na začátku. Tohle anime je prodchnuté mnoha filosofickými, etickými a sociálními otázkami (pro mě neco úžasného). To vše zasazené do hodně zajímavého, napětí plného a nadpřirozeného příběhu. Sice bych trochu očekával menší oddech v podobě oné školy, kdy sem tam odběhneme od politiky a války do bezstarostného života, ale bohužel se toho tolik tady nedočkáme. Proto doslova člověk hltá díl za dílem, kdy napětí se neustále drží a nepoleví ani na okamžik a nenechá tak diváka oddechnout. Animace je hodně dobrá, ale jedinou chybičkou bych viděl onu neúměrnost délky končetin lidí a jejich propracování, kdy vypadají jako párátka v určitých situacích. Hudba co se týče OP a ED je hrozná, ale co se týče napětí v příběhu, tak je dostatečná. ()

MartinTerran

Super akční sci-fi anime. Je tu vše co má být: akční scény se super roboty, bitvy za svobodu proti mocnosti i nějaké ty mezilidské vztahy, ale všeho vždy správná míra a dobře dávkována po čas celého seriálu. Jak už je u podobných anime zvykem je i zde pěkná grafika, charismatické hlavní postavy a také dobrý příběh plný opravdu nečekaných zvratů, které snad můžou vymyslet jen Japonci. Přitom celý příběh je jen o pomstě kvůli staré křivdě a o tom, že touží po bezpečí pro svoji sestru. Konec mě dost zarazil, překvapil a už se nemůžu dočkat až si pustím druhou řadu. Na plný počet to není, pár chybek se našlo, ale i tak super anime můžu fanouškům sci-fi jedině doporučit. Hodnocení: 87/100. ()

ikilledjenny

Lelouch alias Zero je charismatický taktik. Dá se jeho chování ospravedlnit? Záchrana jediné osoby stojí proti armádě a celému světu. Alternativní historie, mecha, nadpřirozená moc. Spasí Zero Japonsko? No budu se muset podívat na další sérii. Oba openingy i endingy byly skvělé, celková hudba a efekty na jedničku. Kresba je zvláštní, ale líbila se mi. Jako celek je tohle anime hodně nadprůměrné. Charakter Suzaku mi vadil, přejela bych ho parním válcem a byl by klid. No, hodně lidí tohle srovnává s novějším Guilty Crown, což je podle mě úplný nesmysl. Je to podobné téma, ale jinak se vše liší. All hail Britannia. (Jen vtip, Zero pořádně je zmasakruj!) ()

Víteček

Byl jednou jeden pán, jménem Karel a ten se stal císaře. Poté se rozhodl pořídit si děti a jako každý rozumný člověk jim dal zcela uvážlivá jména jako Cornellia, Clovis, Euphemia, Nunnaly, Lelouch, jako i zcela nejnormálnější a zcela nezajímavé Schenizel. A o téhle vyrovnané rodince je celý tenhle příběh. ()

Khare

Code Geass dlouho nedostanu z hlavy a ze srdce snad nikdy, což mi ani v nejmenším nevadí, protože on si to zaslouží. Trvalo mi čtvrt roku, než jsem vstřebala první sérii a mohla se podívat na druhou, a ta dalece předčila mé očekávání. Nádherné anime plné úžasných postav, které si svá procenta zaslouží do posledního : ) ()