Epizody(7)

Adaptace nedávno vydaného a záhy velmi populárního románu Sussany Clarck. Odehrává se v Anglii na počátku devatenáctého století, kde již po staletí nepraktikovanou magii hodlá zpět na světlo světa uvést mág Mr. Norrell. Poté co šokuje všechny teoretické mágy co jich Anglie má a podmaní si celý Londýn až po nejvyší politické kruhy, získává nadaného žáka Jonathana Strange. Mladík ovšem záhy svými schopnostmi předčí mistra. Jenže magie je dobrý sluha ale zlý pán. A tak dochází k souboji mágů, který nás provází napoleonovskou Evropou přes Itálii a Španělsko zpět do Angliie k magickému vyvrcholení. Příběh, v němž nechybí magie, láska, intriky a fantaskní světy. (catr)

Styxos

Dokonalé spojení fantasy a pohádek. Skvěle obsazené a napsané. Nejlepší audiovizuální fantasy za hodně dlouhou dobu. BBC jen potvrzuje, že mezi televizemi patří mezi jedničky. ()

MsUtahraptor

Dámy a pánové, takhle se dělá knižní adaptace! Takhle se zachovává kouzlo vynikající knihy, tak se převádí na plátno/obrazovku. ()

noby

Produkce tradičně na vysoké úrovni, herci ve valné většině stejně tak. Ovšem příběh je plochý a nepříliš zajímavý po většinu dílů, což by nemuselo vadit, kdyby nebylo těch posledních. Seriál končí nemožně chaotickým zmatkem (sic), ve kterém se vše třikrát obrátí, aby nakonec nemělo žádný výsledek. ()

Wishkah

Knižní předlohu považuju za jednu z nejlepších knih jaké jsem kdy četl. A proto sem k seriálovému zpracování přistupoval se rezervou. A ta mě velmi zaujala. Seriálová adaptace je oproti knize trochu upravená a pozměněná. Např. zakletí Lady Poleové a Stephena Blacka je v seriálu o dost dramatičtější a děsivější než jak je zobrazeno v knize. A i obsazení všech hlavních postav je výborné. Bertie Carvel, Eddie Marsan, Enzo Cilenti, Charlotte Riley, Alice Englert a Marc Warren byli ve svých rolích excelentní. A i obsazení vedlejsích rolí Drawlighta, Lascelese, Vinculuse a dokonce i Johna Uskglasse se velmi povedlo. K celeému seriálu mám vlastně jen tři výtky. Někdy z toho přímo koukal nápis "Vyrobeno pro televizi", představitel Stephena Blacka mi moc neseděl a finále seriálu mi přes všechnu snahu tvůrce přišlo trochu přitažené za vlasy a s ohledem na seriál tak jako nejslabší část. Ale i tak velmi silné čtyři hvězdy ()

Disease

V knize se mi více líbia ta úvodní dickensovská část, která by ovšem v seriálu moc nezaujala. Jinak velmi solidní zpracování. ()

laepus

Mám přečtenu asi třetinu sedmisetstránkové knihy a zrovna jsem viděl první díl seriálu - nemám výhrad. Pochopitelně, autorčin styl je velice popisný a vysvětlující, ale o to více informací člověk neustále získává - v rámci seriálu je nutné přistupovat k mnoha zkratkám, přesto spoludívající se neznajíce předlohy první díl v klidu pobral. Výprava je úchvatná, Eddie Marsan skvělý jako vždycky (jeho očka jsou nezaměnitelná) a nemůžu se dočkat, jak se to bude vyvíjet dál. ()

KM Phoenix

Trošku jsem se bál adaptace knižní předlohy. Nicméně i přes určité odlišnosti, hodnotím seriál velmi kladně. Obzvláště atmosféra románu, byla velmi povedeně převedena. A Marc Warren opravdu exceloval. ()

sirien

Ok. Takže. Seriál trpí nízkým rozpočtem (kouzla bez efektů se prostě dělají blbě), ale s tím co má pracuje docela dost úctyhodně. Herecké výkony povšechně dobré až velmi dobré. Nelíbil se mi jen Drawlight, ale spíš pojetim. Flóra naopak nečekaně excelentní. Celé je to z naprosto nechutně děsivého rychlíku. Většina nuancí té knížky se prostě ztratí (nicméně ztracené postavy jsou dobře vpasované do těch, co tam zůstaly, to funguje na výbornou) a ten příběh je místy hodně "narovnaný". Ale až potud dobré a s přihlédnutím k rozpočtu, možnostem a tomu, že to mělo jen 7 dílů bych tomu dal i 90%. Jenže pak ten poslední díl - SORT-OF-SPOILERS - to prostě odkurvil. Celé zakončení knížky roztrhali a změnili na lacinou romantickou břečku, postavy sploštily na žehlící prkna (my love / my books / my love / my books...), naprosto překroutili celé to mystické zakončení do chaotického chumlu kde všechny postavy něco dělají tak nějak ad hoc... a to v podstatě naprosto bez důvodu. Jako fanoušek knížky tomu dávám tak 50%. Vzhledem k nechutnému tempu vyprávění a všemu co vynechali nemám tušení, jak to bude působit na někoho předlohy neznalého. ()

Mlle

Kromě poměrně slibně se rozvíjejícího ústředního příběhu mě v této sérii bavily drobné nuance v psychologii jednotlivých postav, dynamicky poskládané v kaleidoskop přání a tužeb, z něhož se postupně odvíjelo předivo věcí budoucích. ()

gonga

Tak jsem si naivně myslel, že seriál mě bude bavit víc, než kniha, kterou jsem po opakovaném pokusu o přečtení ve třetině odložil, ale opak je pravdou. Jediné, k čemu je seriál dobrý, je uspávání, usnul jsem při třech ze tří zatím zhlédnutých epizod a seriál následoval osud knihy. A pro pořádek, každý tu omílá, že je to "viktoriánský příběh", ale odehrává se za Napoleonských válek, čili cca 20 let před nástupem královny Viktorie na trůn, z historického hlediska těsně před začátkem tohoto období. ()

warrenur

Atmosfera a obraz anglickeho mesta, ci vidieka sa tvorcom podaril vyborne. Kostymy, kulisy, repliky a sposob hovoru, v konecnom dosledku i masky su paradne. Tiez pribeh a sposob, akym pojali "carovanie" vobec je neokukany. Na strane druhej, pribeh ma teda nechytil. Dost malo zaujimavych postav (zvestovatel - prorok, ci samotny Raven-King spominany prakticky stale, ale videny az na zaver, pripadne sluha Mr. Norrell-a, ci elf), je prevazeny dost znacne tymi, ktore su bud mimoriadne otravne alebo hlupe, ci uz vyjadrovanim alebo "herectvom". A to tvrdim aj v pripade, keby sme sa divali na serial ako na rozpravku. Aj pri malom pocte dielov som sa nudil a ten posledny bol na druhej strane preplacany gulas. Velmi slaby priemer. Myslim, ze dvojhviezdie mojmu zazitku z tohoto serialu plne odpoveda. ()

Bozvav

To bylo tak britské, až se na to místy nedalo koukat. Atmosféra krásná, hudba hodící se, ale jinak to bylo dosti nudné. Největší slabinou byla absence děje a promrhaný potenciál postavy Childermasse, Za mne 45%. ()

char_t

Downton Abbey meets Harry Potter? Tak trochu... Originální zasazení i příběh, dobré obsazení, skvělé kostýmy, a ještě zbylo v rozpočtu na parádní efekty, aspoň mezi seriály. Škoda jen, že z toho bylo "jen" 7 dílů. ()

Larsis

Tak tomuto seriálu není co vytknout. Na filmy věnujícím se magii se dívám vždy s obavou, jak s s tímto tématem naloží, protože ne vždy se to povede. Tady se ale povedlo vše. První dva díly trochu zdlouhavé, ale potom začíná jízda a zejména u posledních dvou jsem se skvěle bavil. Temné, hororové, akční a s prvky anglického humoru. Tohle se prostě povedlo! Kdybych ale přeci jen musel najít malou kaňku, tak to byl závěrečný souboj, od kterého jsem si sliboval trochu víc - magie :) ()

Mukunda

Pan Norrel je můj nejoblíbenější kouzelník a tento seriál mi to připomněl. Co jsem zatím viděl, tak je skvostně zpracované. ()

Torgal

Neviem ako toto pôsobí na neznalcov predlohy, ale aj ja, čo mám knihu načítanú som si skratkovito podávaný príbeh neužíval tak, ako by som si predstavoval. Produkčné hodnoty si BBC postrážilo (i keď niektoré trikové scény pôsobia prinajlepšom divne, tak Waterloo je parádne) a hlavne do všetkých úloh obsadilo výborných hercov. Škoda, že ako celok ma seriál veľmi nechytil (hoci boli epizódy, ktoré boli skvelé), hlavne záver nerezonoval tak ako v knihe. 7/10 ()

Torpid

Dokonale technicky vypiplané fantasy se skvělým castingem z něhož vyčnívá Bertie Carvel. Atmosféra viktoriánské Anglie dokonalá. Bohužel, to co jiní uživatelé zde vyzdvihují, to urputné držení se literární předlohy, mi vůbec nesedlo. Místy to vypadá, jakoby herci drželi v rukách původní text a jen ho odříkávali. Tenhle respekt k předloze škodí i v závěrečných dílech, kdy graduje děj a podle mého se tam moc nepovedlo převést literaturu do filmového média. Kvalitu uznávám, ale dost často jsem se nudil a rozhodně možné pokračování vynechám. ()