Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Repulsion

Nevím, no. Původní předloha byla značně okleštěna a místo toho byla přidána jiná dějová linie. Nápad zajímavý, prostředí hutě skvělé, ale jako celek mě to příliš neoslovilo. ()

Igy007

Je to bomba po všech směrech. Nenapadá mě nic, co by se dalo vytknout. Líbí se mi, když si mě film takhle vodí jak pejska :-) ()

Syndrom

Na omak nejpřirozenější Zelenka. Stačilo jen natočit herce v občanských rolích. Zbytek atraktivity dokonají ocelárny, takže se nemusí hledat pěkná zídka nebo barák někde v Praze. Paralela s dělníkovym životem se zdá být takovým obyčejným dovětkem, ale dramaturgicky sedne. ()

Frecerick

Nadchlo mě to. České filmy obecně nemám nějak extra v lásce, hlavně asi tím, že většina takových filmů, které jsem viděl, byly klasické hloupé komedie. Od Petra Zelenky jsem do teď nic neviděl, ale díky kratšímu výzkumu jsem si hned uvědomil, že to asi bude mít úroveň. Už jen ten nápad, neudělat Karamazovi pouze jako "historický film" (vím, že to není to správné slovo, ale žádné jiné mě teď nenapadá), ale uvést to jako film ve filmu (nebo spíš divadlo ve filmu), byl dost zajímavý. Herecké výkony byly super, to divadelství tomu dodalo šťávu. Taky bych chtěl vypíchnout hudbu, která byla tip ťop dramatická... dost na mě zapůsobila a bude mi znít v uších ještě dlouho. Mimo divadelní části filmu to na mě působilo tím správným naturalistickým dojmem díky povídání "o ničem", poměrně hojném výskytu (nepřeložené!) polštiny a taky díky častému užívání roztřesené kamery v pohybu. Drobný spoiler: v podstatě na začátku filmu vidíme v kufru auta zbraň, takže jsem schválně čekal, podle principu Čechovovy zbraně, jestli se bude střílet, a když už jsem se u konce těšil, že si tady budu moci postěžovat, že to nedodrželi, tak přecijen vystřelili, sakra! 7,5/10 ()

Birter

A holčička si umyje svou špinavou tvář a odpustí svým rodičům, kteří jí utýrali k smrti. Ale to já právě nechci. Nesmí jim odpustit. Pokus zhustit skoro tisícistránkovou filosofickou epopej do půldruhé hodiny dlouhého filmu, kde navíc třetinu zabírají vlastní metazápletky, se může jevit jako svatokrádež, ale výsledek je pravým opakem. Tak jako se Evaldu Schormovi podařilo vypíchnout ve své dramatizaci přesně to podstatné z Dostojevského magnum opusu, pak se Petru Zelenkovi podařilo zasadit ji do úzkostlivého prostředí navozující pocit blížící se apocalypsy, a okořenit jí překvapivě hodícím se humorem mezi herci Dejvického divadla. Po asi pěti zhlédnutích už jsem byl naprosto odpoután od jakékoliv role komentátora na ČSFD, abych posuzoval kvalitu metapříběhu, jenž Karamazovy zrcadlí, což bylo samozřejmě perfektně zvládnuto až ve Ztraceni v Mnichově, nebo jeho stručnost, z jejíž údernosti a hbitosti mi stále mrazí. Všechno ze Zelenkova filmu na mě nyní působí jako inkarnovaná dokonalost, na kterou bych se mohl dívat každý den a díky které je mi Dostojevského ruská duše a její pekelná muka pochybností blíž zase trochu jiným, leč podobně fascinujícím způsobem. Fantastická hudba, herecké výkony (Český lev by pro Trojana s Holubem byl málo). A jistě mi dáte za pravdu, že naprostým vrcholem filmu je dialog s Ďáblem. Ten jsem viděl tak často, že už ho znám nazpaměť. ()

JimJam

Dostojevskij to byl, ale v dietní verzi. Nejen, že slavný román byl nechutně zjednodušen, ale Zelenka přenesl na plátno jen to prvoplánové, na vyšší úroveň díla nedosáhl. Nemohu souhlasit s hodnocením herců - zajímaví byli Novotný, Chmela a Krobotová. Trojan i Holub hrají sice výborně, nikoliv však své postavy, ale jejich karikatury. Nejhůře pak dopadla postava Aljoši, který se stal ve filmu naivním pánbíčkářem. Možná to je nepochopením postavy, která je komplikovaná stejně jako ostatní bratři (ve filmu však zůstala jednorozměrná), možná i tím, že u nás nemáme mladého herce, který by Aljošu dokázal zahrát. Je ale smutné, že při adaptaci jednoho z nejlepších románů, které byly kdy napsány, byly nejlepší scéna s mončičákem a rozhovor Ivana (Chmely) s polským údržbářem. ()

epsyn5

Pane bože, co to mělo být,,čekal jsem volnou adaptaci Dostojevského,,ale takove mučidlo ani náhodou. Nejdelší 2hodiny v mém životě, a to mi věřte, že už jsem odpoadů viděl hodně. ()

aronofsky

Líbilo se mi to. Akorát nemůžu pochopit jedno: když Lucie Žáčková zavírá šuplík, co se při tom stane? Vrazí tam prsty? A jestli ano, tak proč? 70% ()

matracak42

Hru jsem viděl 2x, film jednou a přesto toto klasické dílo vždy ve mě evokuje to co jistě víme všichni dávno. Všichni se bojíme smrti bez rozdílu a kdo říká, že ne tak lže jako, když řekne, že nikdy neo... ! Herecky mě nejvíce zaujal pan Holub. Chování bratra k bratru nedobré, nekrásné. Pohledů mnoho, přesto každý nalezne něco co provedl on sám - někdy až HANBA nám ()

novocestna

Rozhodně mě už dlouho žádný film takhle neohromil, a dostal se navždycky mezi nejkrásnější díla, který sem kdy zaznamenala.Nejen že už ve svý podstatě předznamenává nový život a změnu, ale dokonce mi můj život opravdu zmenil!!a to navždy.Nikdy na něj nezapomenu!to asi fakt ne... ()

Potrublo

Kedze povodnu divadelnu hru v rezii Dejvickeho divadla som nevidel, neviem posudit Zelenkovu pridanu hodnotu. Na listky na divadlo sa vraj zvyklo cakavat v spacakoch, tak neviem ci prvotnym motivom filmu bolo len priblizit hru sirsiemu publiku alebo to bol skor zamer hlbsieho multizanroveho prieniku. V kazdom pripade som odchadzal z kina so skvelym zazitkom. Herecke vykony su priam brilatne, z filmoveho remesla ma zaujala najma kamera, ktora dokazala vytazit z prostredia vyrobnej haly maximum. Prevazuje vsak pocit, ze na Karamazovych si zgustne viac divadelny ako filmovy fanusik. ()

Ondie

Konečně! Po dlouhé době opět výjimečný český film. Už od počátku je z atmosféry a děje cítit obrovská hloubka. A rozhodně nejsem jeden z filmových fanoušků české kinematografie. ()

galil

Skvělé herecké výkony, úžasné prostředí ale proč tam musí být dějové odbočky? K čemu je v Karamazových udržbář + syn? K čemu je herec snažící se dostat na natáčení? Odpověď: úplně kazí dějovou linku i budovanou atmosféru. ()

vranekt

skvělý film, skvělá atmosféra, excelentní výkony herců. Od tohoto obsazení se snad ani jiné než excelentní výkony čekat nedají. Zelenka je prostě king a už se teším na další jeho filmy. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy