Matka (TV seriál)

Československo, 1975, 8 h 20 min

Luboš Fišer

Antonie Hegerlíková, Petr Kostka, Naďa Konvalinková, Jaroslav Moučka, Jiřina Štěpničková, Milada Vnuková, Petr Svoboda, Božena Böhmová, Oldřich Vlach, Petr Haničinec, Dáša Neblechová, Zdeněk Kryzánek, Otto Lackovič, Jaroslav Choc, Vítězslav Jirsák, Josefa Pechlátová, Jiří Vala, Jaroslava Tichá, Vlastimil Čaněk, Jiří Lábus, Karel Vlček, Michal Dlouhý, Miriam Chytilová, Apolena Veldová, Věra Tichánková, Čestmír Řanda st., Bronislav Poloczek, Josef Bek, Eduard Dubský, Vítězslav Jandák, Jiří Krampol, Jarmila Horská, Viktor Maurer, Eva Svobodová, Jiřina Švorcová, Jiří Kostka, Štěpán Bulejko, Jan Gottlieb, Milan Mach, Pavel Spálený, Otakar Rademacher, Ludmila Roubíková, Karel Höger, Jiřina Petrovická, Vlastimila Vlková, Zdeněk Řehoř, Jarmila Krulišová, Miroslav Moravec, Jára Pospíšil, Bedřich Prokoš, Ota Sklenčka, Josef Větrovec, Robert Vrchota, Vladimír Bičík, Antonín Hardt, Jana Homolová, Rudolf Jelínek, Věra Kalendová, Leoš Kaltofen, Zdeněk Jelen, Josef Somr, Eduard Kohout, Miloš Nedbal, Marie Brožová, Zdeněk Dítě, Ema Skálová, František Hanus, Jiří Lír, Michal Suchánek, Jana Preissová, Vladimír Dlouhý, Jiří Klem, Václav Švorc, Jiří Pleskot, Václav Postránecký, Jan Přeučil, Lenka Kořínková, Jan Kuželka, Viktor Preiss, Libuše Šafránková, Radoslav Bartoník, Vilém Besser, Václav Fišer, Josef Haukvic st., Lenka Horáková, Jaroslav Kepka, Jiří Kodet, Libor Žídek, Martin Liška, Jiří Plachý ml., Svatopluk Skládal, Jaromír Hanzlík, Jan Schánilec, Otto Ševčík, Jan Teplý st.
  • Scott67

Údajně si předčasné naroubování Hegerlíkové na Konvalinkovou měla prosadit tehdy velice vlivná Švorcová, která se tím nacpala jako sestra hlavní postavy do seriálu o jeden díl dříve, než bylo v plánu. Nešťastník Kostka mohl být nakonec rád, že mu nedali třeba Zázvorkovou. Taková komicky vypadající postava může vzniknout, když se točí třeba nějaké pokračování. (např. čtyřicetiletý Otomar Krejča ml. hraje osmnáctiletého Míšu Borna v nepříliš zdařilém pokračování Sňatků z rozumu - Zlé krvi, neboť někteří představitelé nám zestárli) Pak to působí dost křečovitě, ale aspoň to má rozumný důvod. Ale tato dvojice Kostka - Hegerlíková je krystalicky zbytečný nesmysl.(7.11.2015)

• trollfjord

Já si na ten seriál pamatuju dost dobře i když jsem žil asi celá léta v omylu, protože jsem si myslel, že hlavní mužskou roli hrál Jiří Stěpnička. Ale byl jsem upozostněn že se jednalo o Petra Kostku. Každopádně nezapomenu na postelovou scénu, kdy Kostkova manželka, v podáni paní Hegerlikové ukázala obecenstvu svá prsa. Tehdy to vyvolalo celonárodní poprask, jednak pro korpulentní postavu paní Hegerlíkové a její věk, ale hlavně proto, že tuto roli hrála jeden díl předtím Nada Konvalínková. Nejsem si už po těch létech jistý ale mám pocit, že tehdy ten seriál ani nebyl dovysílán a pak naprosto zmizel. Co se ale pamatuju naprosto přesně, byl pořad nad dopisy diváků, těsně před mou emigrací v roce 1980, kde se kdosi ptal na osud tohoto "díla" a redaktorka mu odpověděla, že takový serál nikdy nebyl natočen, což mi připomělo, že když se po okupaci ptali zahraniční distributoři na film Skřivánci nan nití, bylo jím řečeno totéž. Matka se řadí k tomu nejhoršímu co kdy bylo v české resp.československé televizi natočeno a to hlavně díký naprosto nehoráznému amatérismu. Jestli se jednalo o promyšlenou sabotáž se už asi nedozvíme, protože dost pochybuju, že by se našla odvážná televize, která by to odvysílala.(17.12.2012)

• dyfur

dávam dve hviezdy za komicku mileneckú dvojicu Hegerlíkova+Kostka - to bola dvojka....(15.1.2013)

• FilmFan24

Těmto televizním "skvostům" se bylo dobré raději vyhýbat. Bohužel jsem tak neučinil a asi dva díly jsem přetrpěl. Hrdinská stranicky uvědomělá gesta pateticky podávaná (bohužel) našimi předními herci. Co být muselo, bylo. Bohužel. Jinak to tehdy asi opravdu nešlo.(10.1.2009)

• sportovec

K tomuto zmetkovému seriálu se dá těžko co říci. Plakátové žvatlání prostomyslných postav, autorským voluntarismem dobře vědoucích, že 25. únor 1948 přijít musí, protože je to "vědecky" dáno, odzbrojí i ty, kteří v zásadě sdílejí výchozí myšlenkový půdorys tohoto dramatického zvratku. V živé paměti mi zůstává volání statečného komsomolce, ztělesněného Preissem, který - a řada ostatních s ním - tu neměl co hrát, jak, vlečen gestapem, zoufale volá "Maminko, pomoc". Scéna, která měla být tragickou, je scénáristickým i režijním neumětelstvím, pouze směšně trapnou. Podobných potěšení tento paskvil nabízí ještě více. Je tu jedno štěstí: tato takékvalita v předlistopadové produkci byla zastoupena spíše výjimečně než typicky. A bylo lze se jí s úspěchem vyhýbat.(23.9.2007)

• - V jednom z dílů kojila Antonie Hegerlíková své seriálové dítě, herečce bylo už 52 let, musela za ní zaskočit dublérka.(Zdroj:  kniha Lexikon českých seriálů). (M.B)