Superman: Soudný den

• USA Superman: Doomsday

Když Lexcorp náhodou vykope intergalaktického sériového vraha Doomsdaye, Superman se s ním utká tváří v tvář v osudovém souboji. Celý svět společně oplakává svého hrdinu a lidé si uvědomují, že už se nikdy nebudou cítit opravdu v bezpečí. Supermanovi nepřátelé se radují – všichni až na Lexe Luthora. Ten truchlí nad ztrátou svým vlastním šíleným způsobem a odstartuje řetěz hrozivých událostí, jejichž důsledky nemohl předvídat ani on sám. Toto celovečerní animované dobrodružství, natočené podle nejprodávanějšího comicsu všech dob, Supermanova smrt od DC Comics, se honosí vzrušujícími akčními sekvencemi, které mohou konkurovat čemukoliv, co jste kdy s Mužem z oceli TM viděli. (oficiální text distributora)

deep blue

Superman mi přijde jako nejprovařenější superhrdina, ale zároveň musim uznat, že je na něm něco zvláštního (nejen to jeho mládí, kdy běhal v polích vedle vlaku). Líbil se mi o něm ten monolog v Kill Bill - o tom, že všichni ostatní superhrdinové se jimi stali a je to jejich převlek, kdežto Superman je jediný, který se tak narodil a jeho převlek je obyčejný smrtelník (cca). Tim se dostávám k první věci, která mi na Supermanovi vadí a která se ani v tomto filmu nezměnila – forma jeho převleku. Hora svalů, co si místo kostýmu vezme sako a brejličky a nikdo ho nepozná, součást „mytologie“? něco jako paní Columbová?...neberu. Líbilo by se mi, kdyby třeba prošel kolem zrcadla a bylo by podle odrazu v něm vidět, že vlastně všichni vidí nějakýho trapnýho sušinku, co není moc Supermanovi podobnej. Druhá věc, co mi vadí alespoň v poslední době je neustálá přítomnost Lexe Luthora jako hlavního záporáka, co dělá problémy – jako nemoc, jejíž příznaky se stále vrací, protože jí nikdo nevyléčil. Tím se dostávám k věci, která mě na tomto filmu zaujala nejvíc – temný superman. Když si s nim poprvé Lex Luthor začal, měl akorát neuvěřitelné štěstí, že to přežil. Další recidivista, který po únosu autobusu zabil malé dítě už to štěstí něměl („exemplární trest musí být vykonán“) a krev v americkém, „dětsky“ (opravdu ne moc á-čkově) animovaném filmu byla překvapivá. Přesto, že „soudce lynč“ není úplně ono, přišel mi temný superman jako zhmotnění protiváhy k současné, všudypřítomné, otravné a možná né vždy bezpečné korektnosti. Dobře je to vidět ve scéně setkání Supermana „hodného“ a temného (ne zlého, protože měl také za cíl ochranu lidí) kdy ten hodný zcela v duchu korektního přístupu říká něco jako „nejsem si jistý, jestli mohu schválit Tvé metody“ a temný superman odpovídá „o žádné schválení nežádám“. Nebo ve scéně, kdy staré pání říká, že každá nepozorností uteklá kočka, kterou musí sundat ze stromu ho zdržuje od záchrany něčího života – a celé to vyznívá jako totálně zlé (on snad tu nebohou stařenku ubezduší!), přitom ta výtka racionálně a „nekorektně“ naprosto dává smysl. Celá korektní společnost se najednou semkne proti Supermanovi, protože zabil vraha, nedodržel tak zákon a odepřel mu právo na spravedlivý proces - stává se tak nebezpečným psancem, který musí být spoután, protože dnes zabil vraha a co když zítra zabije zloděje a pozítří snad samotného ctihodného starostu?!. Je to tak v pořádku? Zákony platí pro každého, i pro toho, pro kterého neplatí ty fyzikální...tak asi ano, ale myslim, že absurdita „korektnosti“, která je často maskována za dobro, kterým ovšem vždy být nemusí je tam vidět. Co je nakonec lepší? - dát Lexi Luthorovi pouze korektní pohlavek, aby mohl dál osnovat své zločinecké plány, při kterých budou umírat další lidé, nebo ho jednou pro vždy naprosto nekorektně rozmáznout o zem? Jak daleko je to potom od nepříjemného monologu z filmu Hvězdná pěchota „...Je historicky dokázáno, že násilí vyřešilo nejvíc konfliktů..“ (cca), nekorektní, ale pravdivé?...možná, možná častá kombinace. Kreslený film jen pro děti? ani náhodou. Možná je cesta temného Supermana slepá ulička a musí existovat jen ten „hodný“, ale myslim, že to byl jediný „záporný“ hrdina, kterému jsem kdy fandil a jeho krátká existence byla velmi osvěžující. Jinak mi přišel divný například boj s Doomsday příšerou v centru města s devastujícími účinky, které by měly za následek X mrtvých civilistů. Autoři měli ale naštěstí tolik taktu a korektnosti, že nám žádné mrtvé civilisty neukazovali a zbyl tak z těchto scén jen ten „cool“ destrukční zážitek. () (méně) (více)

JAzzeURo

No, moc se mi ta tuctová počítačová animace nelíbila. Nedá se ani říci, že bych se u toho kdoví jak bavil. Jakákoliv epizoda spidermana byla daleko lákavější, než celý tento film o supermanovi. ()

prcko

Zabije Doomsday-a, nezabije Doomsday-a, zabije Doomsday-a, nezabije Doomsday-a, ... Tak môže Doomsday zomrieť alebo nie? A však načo sa mlátiť mimo civilizáciu, keď môžeme ničiť známy a jediný Metropolis? Už zase rýpem, že? Skoro som zabudol, že pri rozprávkach sa má oddychovať. A dojmy? Zoberme seriál Superman, urobme ho lacno kreslený a náhodne vyberme jeden diel. Z neho spravíme dĺžkou dvojdiel a vložíme do neho (ne)zničiteľného škareďáka. Ani hrozné, ani dych vyrážajúce. Jednoducho také priemerné. Svetlou stránkou bola „hot“ Lois Lane, ktorej charakter a vzhľad tuším ani v jednom Supermanovi takto nevynikol. 50 % ()

digiMonster

Hrozne zastarane pôsobiaca a neatraktívna animácia, dookola sa opakujúci jeden hudobný motív dosť ubrali na kvalite tohto animáku.Ale zase na druhú stranu celkom zaujmavý bol príbeh hlavne v druhej polovici filmu to je asi to jediné čo zaujme fanúšika najviac.Film je pomalší, taky menej dynamicky čo troška miestami až nudí, ale kompenzuje sa to príbehom a sem tam aj celkom nápaditou scénkou bohužial nie je ich zase tak veľa ako by sme si priali.Na môj vkus troška prekážala aj prehnaná romantika medzi Supermanom a Lois cpali to snáď všade kde mohli.Taký priemerny animák myslím že stačí vidieť raz .. 60% ()

Lubess.Knopp

Snad nejtemnější nimovaný film co jsem kdy viděl....Všechno bylo naprosto excelenentní,jen jsem moc nepochopil vztah mezi Lois a Clarkem zřejmě špatný překlad nebo tak něco..No a čekal jsem trochu delší využití Doomsdaye..Ale jinak vynikající film,nekvalitní animance vůbec nevadí protože si toho ani nikdo nevšimne ()