Superman: Soudný den

Superman: Doomsday

Animovaný / Akční / Drama

USA, 2007, 74 min

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Skvelá animácia (Clark Kent ale vyzerá trochu smiešne), hviezdny dabing (James Marsters!), originálny temný príbeh plný nečakaných zvratov, krvavej akcie s bombastickým záverečným finále. Lex Luthor je ultracool a zatiaľ bezkonkurenčne najlepší, akého som na filmovom plátne videl. Takto si ho predstavujem a nie ako pojašeného pajáca Gena Hackmana!(6.1.2011)

"...nadejde doba, kdy i bohove museji zemrit." Rozhodne nejlepsi dlouhometrazni anim. Superman a spolu s novejsim "Dark Knight Returns" (2012/2013) urcite nejlepsi kousek od DC. Jak pribehove, tak celym feelingem, ktery neni ani naivni, ani detsky, ale ma naopak dobre dejove zvraty, ultimatni protivniky a s tim spojenou ultimatni destrukci Metropolis. Superman potkava sveho nejtuzsiho soupere, Doomsdaye. Ovsem je otazka, jestli neni jeste horsi nakonec stary znamy Lex Luthor, ktery si udalosti prizpusobi, jak on potrebuje. A nejen on ma v pribehu dulezitou roli, ale i Lois Laneova, ktera v tomhle zpracovani uz se Supermanem randi a zna jeho totoznost, takze jsou nektere momenty o to vic dojemne. Jak nemam Supermana moc rad, protoze je narozdil od Batmana zkratka "moc super" a neznicitelny, tohle je film, kde dostane natolik do drzky, ze jsem mu nakonec poradne drzel palce. V animaku si takoveto megalomanske sceny proste muzou dovolit, v hrane verzi by neco takoveho stalo majlant... [P.S. videl jsem ceskou DVD/stereo i angl. fullHD/5.1 verzi a obe jsou skvele](2.9.2014)

Také jsem byl překvapený, jak moc dospělé to nakonec bylo. Cartoonová animace mě k tomu moc nevedla. Mimochodem komiks Doomsday, který byl předlohou byl odpovědí na otázku, zda může superman zemřít. Totiž jeho schopnosti se se střídáním spisovatelů u kormidla série nadouvaly až se zdálo, že jej nemůže nikdo porazit (snad jen Chuck Norris, jak kdysi trefně komentoval situaci Pavlovský). Nicméně střetem s Doomsdayem série na nějaký čas skončila a já předpokládal, že tak bude končit i film. Tak mě trochu překvapilo, že k tomu boji došlo už po třiceti minutách. Ale why not.(20.11.2008)

Povedený animák od DC Comics, animace sice není dokonalá (jako například japonské anime), ale i tak neurazí a akce jsou v ní velice přehledné. Zajímavý je i příběh, který nepostrádá několik zvratů a zajímavých postav. Bavil sem se náramně celých 74 minut. Překvapila mě také míra násilí a vulgární jazyk postav (o předměty a lidi létající vzduchem tu není nouze :-))(3.9.2009)

Nemám supermana rád v komixu ani ve filmu a to z jednoduchého důvodu. Má příliš mnoho superschopností a je téměř neporazitelný. Jediné, co se mi kdy líbilo byl komiks Kingdom Come (u nás vyšlo pod názvem Království tvé) a tento animovaný film. Proto všichni, co nemáte rádi Supermana, stejně jako já, neváhejte. Je to nářez.(14.4.2008)

• - Ve scéně, kdy Toyman unese děti a poté "Superman" vstane z mrtvých, zakřičí Toyman: "School's out... FOREVER!" To je odkaz na skladbu "School's Out" od Alice Coopera. (Caszidy)

• - Ve scéně na střeše Daily Planet, když Lois startuje vrtulník, řekne Jimmymu, že se v letadle narodila. V komiksové předloze byl její otec Sam Lane armádním generálem. (Caszidy)

• - James Marsters, který dabuje Lexe Luthora, si už jednou zahrál postavu z DC univerza. V seriálu Smallville (od r. 2001) ztvárnil Brainiaca. (jh666)