Superman: Soudný den

Superman: Doomsday

Animovaný / Akční / Drama

USA, 2007, 74 min

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Duane Capizzi

Akcí i slušným příběhem se nešetřilo. Celou dobu jsem si představoval, že kdyby tento kousek natočili jako hraný film, je o pecku roku postaráno. Bitvy, kdy se nešetří zbořenými mrakodrapy a efektními dopady mám rád. Jediná výtka patří k dabingu, protože hlas Lucky Vondráčkové mi opravdu nesedí. Předpokládám však, že v originále se dá na Lois nejen koukat :)(15.10.2009)

Animovaný Supermanovský film trumfuje stamilionový Singerův vysněný film. Stranou bych úplně dal animaci i finanční stránku. To se nedá rovnat film za stovky milionů s direct-dvd filmem pro fanoušky. No a proto právě vítězí animovaný Superman na celé čáře. Tempo,akce,příběh a celková temná atmosféra mě držela u obrazovky. Budu souhlasit s Tosimem, protože tvůrci tohoto animáku by měli dostat šanci na hraný celovečerák. V poslední době jsem naprosto unešen a spokojený z tvorby dospělých animovaných filmů s hrdiny komiksu (viz. Superman/Batman: Veřejní nepřátelé anebo Hulk vs Wolverine). Je to zajímavé, ale klasická animace mě tento rok daleko více dostala než tolik dnes modní PC animace.(22.11.2009)

Nemám supermana rád v komixu ani ve filmu a to z jednoduchého důvodu. Má příliš mnoho superschopností a je téměř neporazitelný. Jediné, co se mi kdy líbilo byl komiks Kingdom Come (u nás vyšlo pod názvem Království tvé) a tento animovaný film. Proto všichni, co nemáte rádi Supermana, stejně jako já, neváhejte. Je to nářez.(14.4.2008)

Animovaná podoba svědčí Supermanovým megalomanským schopnostem rozhodně mnohem více, než ta hraná. Temnější, akčnější, bez kvazi-humorných vložek. Děj není nějak složítý, v podstatě se film skládá z dvou ultimátních bitek ála final showdown v Matrix: Revolutions, při nichž lehne půlka města. Prostě správná komiksová nakládačka. Jenom ten Superman by mohl vypadat trochu míň steroidově, takhle se neubráníte pocitu že má z toho věčného Lex Luthorova ozařování rakovinu obou prsou.(24.12.2008)

Superman je svým způsobem hrozně těžká látka, jaký vymyslet muži z ocele úkol tak aby s ním měl problém i on? Vždyť je to nesmrtelný člověk?! Inu jde to, Superman jde i zabít a o tom se zde v tomto filmu dá přesvědčit. Superman ztratil barevnost a nadhled. Získal dramatický nádech a nechá Vás prožít napínavé minuty. Nutnost pro komiksové fandy!(25.1.2009)

• - Režisér, scénárista a producent Kevin Smith se ve filmu objevil jako jeden muž v davu, který při záchraně autobusu před mechanickým pavoukem prohlásí: "Pff, like we really needed him to bust up the mechanical spider right? Lame!" To je odkaz na zrušený projekt Superman Lives (nahrazený Superman se vrací (2006)), ve kterém chtěl Smith použít stejnou zápletku jako zde. (Caszidy)

• - Supermanův černý oblek a delší vlasy jsou jedny z mála věcí, které se shodují s komiksovou předlohou. (HellFire)

• - Ve scéně, kdy Toyman unese děti a poté "Superman" vstane z mrtvých, zakřičí Toyman: "School's out... FOREVER!" To je odkaz na skladbu "School's Out" od Alice Coopera. (Caszidy)