Superman: Soudný den

Superman: Doomsday

Animovaný / Akční / Drama

USA, 2007, 74 min

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Jako komiksový fanoušek jsem si Supermana nikdy nijak zvlášť neoblíbil, ale teď jsem se konečně dočkal toho pravého eSkového nářezu. Akce je monumentální, Lex Luthor nebyl nikdy větší hajzl a zároveň nikdy nebyl víc člověkem. Vždyť on jen potřeboval zpět svého protivníka. A nakonec je to napsáno i natočeno tak neotřelým způsobem (v rámci žánru), že těch 5* prostě dát musím.(14.10.2007)

Skvelá animácia (Clark Kent ale vyzerá trochu smiešne), hviezdny dabing (James Marsters!), originálny temný príbeh plný nečakaných zvratov, krvavej akcie s bombastickým záverečným finále. Lex Luthor je ultracool a zatiaľ bezkonkurenčne najlepší, akého som na filmovom plátne videl. Takto si ho predstavujem a nie ako pojašeného pajáca Gena Hackmana!(6.1.2011)

Také jsem byl překvapený, jak moc dospělé to nakonec bylo. Cartoonová animace mě k tomu moc nevedla. Mimochodem komiks Doomsday, který byl předlohou byl odpovědí na otázku, zda může superman zemřít. Totiž jeho schopnosti se se střídáním spisovatelů u kormidla série nadouvaly až se zdálo, že jej nemůže nikdo porazit (snad jen Chuck Norris, jak kdysi trefně komentoval situaci Pavlovský). Nicméně střetem s Doomsdayem série na nějaký čas skončila a já předpokládal, že tak bude končit i film. Tak mě trochu překvapilo, že k tomu boji došlo už po třiceti minutách. Ale why not.(20.11.2008)

Vždy jsem měl raději Batmana nebo Spidermana. Superman mě odrazoval svojí nezranitelností, kvůli které bylo takřka nemožné k němu najít adekvátního padoucha. Jenže zde je všechno jinak. Superman krvácí, svádí tvrdé souboje o svůj život a blahobyt lidstva. Akce je syrová, přesto nepůsobí přehnaným dojmem. Celý svět je podán výborně. Tento příběh je jednoznačně jeden z nejlepších ze Supermanova univerza, co jsem měl možnost vidět.(29.5.2011)

Sice mám ještě určité rezervy vůči samostatným Supermanovým dobrodružstvím a zatím jsem ho raději přijmula jako součást dua s Batmanem nebo ještě lépe jako člena JL. Ale musím uznat, že ďábelská zápletka Doomsdaye je velmi chytlavá, odehrává se krátce po té, co Kal začal randit s Lois a na scénu přichází nové eso z dílny Lexe. Drama střídá napětí a zajímavý twist, akce je dobře odměřená a celkově se zkrátka a dobře těším na další a další animáky z dílny DC Nation.(27.11.2012)

• - Ve scéně na střeše Daily Planet, když Lois startuje vrtulník, řekne Jimmymu, že se v letadle narodila. V komiksové předloze byl její otec Sam Lane armádním generálem. (Caszidy)

• - James Marsters, který dabuje Lexe Luthora, si už jednou zahrál postavu z DC univerza. V seriálu Smallville (od r. 2001) ztvárnil Brainiaca. (jh666)

• - Supermanův černý oblek a delší vlasy jsou jedny z mála věcí, které se shodují s komiksovou předlohou. (HellFire)