Travička zelená

Pineapple Express

Pineapple Express

Trávička zelená

Akční / Komedie / Krimi

USA, 2008, 107 min (SE: 117 min)

Ale jo, vcelku je to sranda. Asi tak taková, jaká se dá čekat u huličského filmu, ale až na pár nechutností typu ustřelené ucho, to ujde. Film je hlavně o kamarádství mezi muži na okraji společnosti – dvojice námezdních zabijáků a dvojice drogového dealera a jeho věrného zákazníka. A motiv přátelství absolutně převažuje nad vším. Takže, kupodivu, je to navíc i docela milý a dokonce až rodinný film  Samozřejmě, že dobrodružství, která začnou jedné zběsilé noci jsou přitažená za vlasy a hodně nadnesená, ale to se dalo čekat taky, že? SHRNUTÍ. Když se vašim nejlepším přítelem stane váš drogový dealer, nebudete mít nouzi o vzrušení ani o srandu.(11.9.2018)

• Djkoma

Kdo není zhulený, jak by nebyl. Každý, kdo má tohle tetování vytetované na čele nebo o tom aspoň touží, ať dál nečte, protože budu šlapat po jeho chutích. Má tohle cenu? Seth Rogen je opět nesympatický a naopak James Franco je sympatický tolik, že je zhulenou variací na Kena (Barbí nikde:) a to mě napadá, ve filmu o marihuaně a žádná pořádná ženská? Žádné pěkné tělo a prsa? Kam tyhle filmy pro zhulenou mládež směřují? Za chvíli tady budou dokumenty o tom, jak se pěstuje tráva a i zbytky toho zajímavého někdo spláchne do záchoda). Zpět k hercům. Rogen je pro mě synonymem divně mluvícího nesympatického američana, co tráví obědy a večeře v McDonaldovi (stydím se, že jsem tam někdy šel...) a James Franco si vydělal ve Spidermanovi tolik peněz, že se asi moc snažit nemusí. V celém filmu jsou asi 3 vtipy, které za něco stojí a zbytek je o ničem. Tak proč se dívat? Možná proto, aby jste věděli, co z vás tráva udělá, že vás kulky nezabijí, že statek uprostřed pole může být tajná vojenská základna a že se nikdy nemá chodit pozdě na večeři s rodinou vaší mladé přítelkyně.(31.12.2008)

Z komedie, od které jsem nic nečekal a jejíž název mě vyloženě odrazoval, jelikož k trávě nemám žádný vztah a k životu ji nepotřebuji, dokonce jsem v životě nevzal do pusy jointa, se vyklubala docela příjemná podívaná s několika hodně dobrýma hláškama a mnoha velmi vipnými scénkami, u nichž jsem se neváhal smát dost hlasitě. Zkrátka dokonalá kombinace několika žánrů, jimž bezesporu nejvíce vévodí komedie, kterou stálo za to vidět a u které jsem se hodně dobře bavil. Takže jednoznačně se jedná o příjemné překvapení, kdy jsem nic nečekal a dostal jsem ohromnou porci zábavy, skoro jsem asi nepostřehnul, jak rychle ten čas s tímhle filmem utekl. Co se týče hereckých výkonů, tak Setha Rogena jsem dosud neměl nějak moc v lásce, ale zde mi vůbec nevadil, Jamese Franca jsem s těma dlouhýma vlasama vůbec nepoznal a hodně mě překvapilo, když jsem viděl jeho jméno v závěrečných titulcích, ty vlasy mě opravdu hodně zmátly, ale podal perfektní výkon, to musím uznat. A nakonec velice zajímavá role Dannyho McBridea, s nímž jsem měl tu čest zatím jen v komediálním seriálu Nahoru a dolů, kde ztvárňuje hlavní roli bývalého profesionálního baseballisty, tady tedy vypadal trochu jinak po vzhledové stránce, ale rozhodně zahrál perfektně, komediální role mu hodně jdou a tenhle herec u mě s každou další rolí stoupá v ceně. Takže když to shrnu, tak tahle komedie hodně pobavila a je takovým hodně milým překvapením, proto neváhám hodnotit nadprůměrně, uděluji sympatické čtyři hvězdy.(16.6.2010)

Čekal jsem nějakou slátaninu o přitroublých huličích a ono to byla docela sranda, hlavně ten konec byl parádní, ten mě začal bavit. Stejně se film mohl ještě víc zkrátit, aby děj víc odsýpal i toho mluveního tam mohlo být míň. Mě tady hlavně vadilo to, že ten kdo mluvil ještě nedořekl větu a další do toho začal mluvit a jak je ten náš blbej dabing, tak to moc splývalo do sebe.(17.3.2013)

Klíčová otázka: Má Pineapple Express na komedii Zack and Miri Make a Porno? Nemá, protože jak Rogen, tak Apatow nejsou zdaleka tak dobří scénáristé jako Kevin Smith a ztrácejí se jak v příběhu, tak v dialozích. Nehomogenita a konfrontace vícero žánrových a stylistických zdrojů po vzoru čtvrtého Indyho (ten rovněž střídal sytý technicolor s monochromatickým kulisovitým hororem), nebyla, obávám se, záměrnou snahou vtělit zhulenecký stav mysli do struktury filmu, ale pouhou neschopností tvůrců, kteří si natáčení náležitě užívali, a o to méně pamatovali na diváky. A beztak oproti huličským pionýrům a prvním oficiálním ganja inženýrům, dvojici Cheech Marin a Tommy Chong (z jejichž sbírky doporučuji Up in Smoje a Cheech & Chong's Next Movie), je Seth Rogen jenom takovým soft-porn-vampire-disco-rock hašišákem. Nicméně rámec filmu s americkou armádou testující drogy není výmyslem, ale dle osvětové publikace Sny vědomí, CIA, LSD a revolta 60. let regulérním faktem. Abych uvedl věci na pravou míru, ten film je prvotřídní a místy opravdu vtipný, jen nedrží moc pokupě a potřeboval by minimálně o půl hodiny zkrátit.(23.12.2008)

• - Film byl v některých kinech uveden jako "Easy Job". (hippyman)

• - Červená tekutina na čelním skle policejního auta, které řídí Saul, byla v traileru ztmavená, aby nedocházelo k domněnkám, že jde o krev. (Karlos80)

• - Do role Angie Andersonové byla původně obsazena Olivia Thirlby, ale po úvodních zkouškách ji nahradila Amber Heard. (Dr Lizal)