Travička zelená

Pineapple Express

Pineapple Express

Trávička zelená

Akční / Komedie / Krimi

USA, 2008, 107 min (SE: 117 min)

• bouncer

Zhulenecké dialogy fajn, párkrát jsem se i zasmál. Ale mezitím hrozná blbost. Něco jako slabý akčňák se zkouřenými hrdiny. To nemohlo dopadnout dobře...zvlášť když místo zábavy přichází pocit trapnosti. Kdyby aspoň děj držel pohromadě, protože pár nápadů tam bylo dobrých, ale to ne - film je stálý asi jako loďka v bouřce. Celkově dost šílená směsice...ale autoři mají odůvodnění. Hrdinové jsou přeci pořád zhulení, takže se jim takové zběsilosti můžou stát a můžou se tak chovat. Ha ha ha.(6.1.2009)

Dale a Saul jsou celý film vypálený do elipsy. Taky je tam nějakej mrtvej někdo v takovym baráku prosklenym. Jo, policajtka co jí solí ten borec z toho baráku. Prosklenýho. Ale umře. Ta policajtka. Spousta mrtvejch niponů je tam taky v tý pěstírně. Hlavně, že neublížili tý babičce v tom děcáku gangsteři. Red je tam. Taky vypálenej, ale neprůstřelnej a má mrňavý Daewoo, průstřelný. Docela dost se tam hulí. V tom movie.(13.4.2009)

Partička Judda Apatowa nám nachystala další parádní komedii. Ze všech filmů, které má Apatow na svědomí, je Pineapple Express filmem nejžánrovějším a dává vzpomenout na buddy-movie klasiky let devadesátých (Poslední skaut, Smrtonosná zbraň, 48 hodin,...), přičemž u Expressu převládá komediální část nad tou kriminální (u klasických buddy-movie filmů to bylo naopak - kriminální zápletka byla obohacena o komediální prvky v podobě špičkování obou hrdinů). Filmy se samozřejmě musejí přizpůsobit nejnovějším trendům, takže se vše tentokrát točí okolo drogových dealerů a hulení trávy. Jenže Pineapple Express má oproti ostatním "vyhuleným" komediím navrch hned v několika bodech. Tak zaprvé je film parádně vyvážený, nenarazil jsem snad ani na jeden jediný fór, který by skřípal, zadruhé se nejedná o žádný mišmaš, jak to bývá u dnešních komedií, ale film je žánrově pevně ukotvený a klasicky načrtnutá kriminální zápletka tu paradoxně působí nezvykle svěže a u mě osobně probudila nostalgii, přičemž jsem si zavzpomínal na časy, kdy na plátnech ještě zářil Eddie Murphy (zato teď by se měl jít radši zahrabat...), Nick Nolte nebo Mel Gibson. David Gordon Green si navíc dokáže poradit s akcí, které je ve filmu celkem dost a vůbec celkově se na Pineapple Express moc dobře kouká. A teď pozor - tvůrci se vůbec nevyhýbali zobrazování brutality, takže se dočkáme několika celkem chutných gore scén, ustřeleného ucha, chodidla rozstřeleného takovým způsobem, že připomíná zvadlý puget a pár dalších chuťovek. Přičtěte si k tomu jako vždy skvělého Setha Rogena, vynikající prolog z 30.let s Billem Haderem a navrátilce Jamese Franca, který dává zapomenout na toporný výkon ve Spidermanovi a já vám ručím za to, že se budete skvěle bavit. Nejodvázanější Apatowova komedie. 80%(23.10.2008)

Seth Rogen to měl vymyšlené dobře, ale film samotný nepřináší víc než trailery. Je to zhlulené dobrodružství se všemi proprietami, které navíc v závěru zakotví ve vodách akčních pecek, které se odváží i citovat. Na jednu stranu je strašně fajn, že ten koncept totální absurdity na relativně reálném ději funguje, na straně druhé je fakt, že výraznější zásah ze strany střihače by tomu neuškodil. Zvláště ranní snídaně na konci je na pěst. Každopádně Rogen s Francem jsou od teď na dlouho mezi huliči absolutně top. 3 a ½.(28.10.2008)

Chvílemi to vypadá, že Rogen při psaní scénáře sjížděl Tarantina dvakrát denně (dialogy, restauračka a násilí k tomu svádí). Je to přepálené, dlouhé a málokdo, pokud není na drogách, ustojí ty nečekané žánrové piruety ve druhé polovině. Nakonec z toho pro příští generace vyniknou pouze jednotlivosti, ovšem ty jsou bezpochyby geniální (instruktážní video, cross joint, rozhovor na gauči). Čínský ohňostroj v závěru už je hodně silný kafe. Sedm kytek z deseti a pro příště to chce vnímavějšího hlavouna ze studia jako dozor.(24.10.2008)

• - Saulova babička původně vůbec nebyla ve scénáři. S nápadem na její postavu přišel až James Franco, protože mu připadalo vtipné, aby se drogový dealer pořád odkazoval na svou babičku. (BART!)

• - Jedná se o první film s tématikou marihuany, který celosvětově vydělal přes 100 milionů amerických dolarů. (BART!)

• - Judd Apatow pro noviny USA Today prozradil, že si James Franco četl během přestávek Homérův starověký epos "Ilias". (Dr Lizal)