Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

Divočák

Vyloženě ošklivě animovaný film o staříkovi, který hodinu a půl poletuje v ošklivě animovaném světě v přihřáté noční košili. Opravdu si Zemeckis mohl myslet, že se něco takového s rozpočtem 200 milionů dolarů zaplatí? ()

darkrobyk

Výborná adptace Dickensovy klasiky! Strašidelný Disney dal Vánoční koledě podobu gotického románu. Bouře, hřbitov, záhrobí, rozpadající se duch, temné uličky Londýna a zrůdná tvář J.Carreye. Kdo však zná původní tvorbu W.Disneye, ví, že miloval horory a strašidelné příběhy vůbec, a tak i jich několik vytvořil, nebo alespoň strašidelné pasáže do filmů zakomponoval (Sněhurka byla např. v Anglii přístupná od 15 let). Tanec kostlivců, Noc na větrné hoře a další.... Každopádně skvělá animace a patřičně dynamický světoznámý příběh. ()

Ampi

Včera napadl první sníh a já viděl Vánoční koledu. Dojetí se dostavilo hned. Jim Carrey poznatelný i přes dabing. Myslím, že by Dickens měl z této verze radost. ()

kinej

Poslední tvorba Roberta Zemeckise mě úplně míjí. Nějak nechápu proč netočí hrané filmy, když mu to šlo tak dobře, a dal se na tvorbu digitálních animáků sporné kvality. Jednak náměty, které si vybírá nejsou nic moc a jednak mě ani neoslovuje ani zpracování. Prostředí i postavy jsou sice nesmírně precizní, avšak celé to působí tak nějak cize a nehezky. Téma je mi také cizí, takže jediné co vnímám jako vysloveně pozitivní je hlasový projev Jima Carreyho. ()

LiVentura

Vizuálně perfektně zpracovaná moralitka o nápravě "nevěřícího tomáše", který podlehl svodům pozemských statků a přestal být člověkem.. :-) ()

nunka

Vo "Vianočnej kolege" okrem rolničiek, zasneženej krajiny a pekného vianočného príbehu 3D vizuálizácia pracuje ako samostatný jav. Sugestívne zachytáva nálady, obrysy, farby... postavy a efekty kmitajú mimo projekčnú plochu, na tvárach postavičiek vidno aj tú najmenšiu vrásku...čím živší vizuál, tým lepší zážitok. Vianočná koleda rozhodne v 3D! ()

juta

Kdybych si pořádně přečetl obsah, byl bych hned od začátku v obraze. Zase mě chvilku trvalo, než jsem se do toho dostal. Na tohle bych s dětmi nekoukal, nebo se nadosmrti budou bát Vánoc. :D Navíc díky hodně vrásčitým obličejům, které se tu objevují, by se děcka mohla začít bát i svých babiček a dědečků. Podobnou, né-li stejnou cestu by potřebovalo mnoho lidí, snad si někdo vezme příklad a bude se snažit co nejvíce, aby se polepšil. ()

Fiftis

Musím sa priznať že po prvom zhliadnutí tohto filmu ma snímka veľmi nezaujala. Dovtedy som ju nepoznal, i keď príbeh je to už starý a má množstvo predchodcov. Dal som tomu neskôr ale druhú šancu a musím uznať, že ma to po druhý krát úplne dostalo. Vnímal som Vianočnú atmosféru navôkol, hlavného hrdinu som si pomaly obľuboval a hlavne som sa kochal jednou z najkrajších animácií vôbec. Je to taký oddychový film, perfektne sa hodiaci k Vianočnému obdobiu. Nijako nenáročný dej, proste oddychovka. Aj keď už mám pomaly 26 rokov, nieje hanba, že si (počítačovo) animované filmy vždy rád pozriem a teší ma, keď sa chystajú nové a nové. Tento animovaný film som sa dokonca rozhodol zakúpiť, aby som ho mal pekne medzi svojou zbierkou obľúbených filmov. ()

Shakers

Zemeckis je skutočne majster v tých animáciách (Expres, Beowulf) a po Polárnom exprese prináša ďalší film, s vianočnou témou. Dickensov príbeh je silný a dobrý sám o sebe, no rovnako ako v Polárnom exprese, aj tu Zemeckis používa šikovne kameru, scény zaujmú svojou hravosťou a hudba od Alana Silvestriho navodí to pravé čaro Vianoc. Na vianočné obdobie je tento film ako stvorený. Update: v 3D je to ešte lepšie. 95% - 5* ()

Jacinda

3D to musí být super, na monitoru fajn. Koukai jsme na to na monitoru bylo to fajn. Není to ale zrovna můj stylový šálek, takže dávám průměr ()

Pepinec

Jestli máte děti a chcete se jich na chvíli zbavit tím, že jim pustíte nějakou roztomilou animovanou pohádku, která je naladí na sváteční notu Vánoc, abyste se vy, rodičové, mohli pomuchlovat pod jmelím v ložnici, tak zabrzděte! Rozhodně dítkům nestrkejte do přehrávače Vánoční koledu nebo vám za moment do ložnice vtrhnou a začnou si na tom jmelí vázat mašli. Já tu schízu přežil, ale jen díky tomu, že proti tehdejší realitě bylo tohle nedopečené kotě. (Filmfest Hurghada 2012, 64/67) ()

Big Bear

Od Dickense jsem pár knih četl, ale Vánoční koledu ne. Neznal jsem tedy příběh o Vydřigrošovi. O víkendu jsem úplnou náhodou narazil v TV na tuto animovanou verzi a byl jsem jedním slovem nadšen. Já miluji reálie viktoriánské Anglie (nežil bych v nich však ani minutu!) a miluji příběhy z té doby. Tohle je opravdu až horor, každou chvilku jsem okem pokukoval po potomstvu co na to, protože zejména třetí duch už byl fakt hardcore.. .:-). Jenže to vše má nějaký účel, strach musí být opravdový, protože jen tak se může napravit hříšník... Leckomu ta proměna bude asi připadat přitažená za vlasy, najednou obrat o 100% jen díky snu ? Ale ruku na srdce, když Vám doktor řekne natvrdo, přestaňte hulit jak fabrika, protože jinak končená, jste na tom špatně! Jen málokdo neuposlechne... Mně se film líbil moc, zpracování bylo parádní i animace. A jelikož je tu film dost dle mého názoru podhodnocen, tu jednu hvězdu dosypu. jsou přeci také vánoce ! .-) * * * * * ()

JohnnyD

Zemeckis sa znovu o krok priblížil tomu, o čo sa už roky snaží - digitálne dôveryhodnému 3D filmu. Už len treba prestať obsadzovať dospelých hercov do rolí detí a viac sa pohrať s vedľajšími postavami. Inak je Vianočná koleda krásnym vianočným filmom, ktorý často vytvára nádhernú starosvetskú atmosféru. Dokonalý film to určite nie je, budúca vianočná klasika ale dozaista áno! ()

salahadin

Jeden z nejkrásnějších vánočních příběhů, který znám už od raného dětství (jako malý jsem pročítal pěknou kreslenou knížku), dostal několik filmových podob. A tato se povedla náramně, protože mi nádhernou vizuální stránkou připomíná onu kreslenou knížku, kterou jsem četl vždy o Vánocích s očima navrch hlavy, bál jsem se u ní, bulel jsem u ní a poučil se. Postavy jsou parádně zahrané, Silvestri si dal také záležet a celé to má spád a šmrnc. Vánoce se blíží, a tak si zbývá povzdechnout, proč jen každý mrzout na této Zemi nemůže mít svoje vlastní 3 duchy, kteří by mu zase resuscitací nahodili do provozu svědomí, cit i radost...a že by takových potřebných lidí dnes bylo...:) ()

Disk

Velká škoda, že se Zemeckis nechal strhnout ke zbytečným atrakcím, jakými jsou průlety nad Londýnem nebo padání kamkoliv na cokoliv. Klasický příběh to jen rozmělňuje. Navíc 3-D pozlátko spíše ruší. Sežeňte si raději televizní verzi s Patrickem Stewartem. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 10/10/// +jednoznačně animace, která je neuvěřitelně uvěřitelná, reálná a věrná, rychlé přelety nad městem i krajinou ve 3D zpracování jsou úchvatné, technická stránka je prostě dokonalá, v zásadě příběh a hlavně jeho závěr -jen nevím kde Zemeckis čerpal (tedy vím), ale chci říct, že podobný příběh jsem už viděl před 15ti lety v jedné epizodě v Příbězích z Kačerova, dále jednou jsem se lekl, pak už ani ne, Jim Carrey a ani ostatní herci nepatří mezi mé nejoblíbenější, vánoční hudba mi přišla hodně nucená a velmi mi vadili zvuky, sice měli být strašidelné, ale podle mě byly přehnané, některé moc hlasité (zvony) a celkově zvuk byl nepříjemný/// No řeknu to na rovinu: na nový Zemeckisův počin jsem nechtěl jít. Dávno pryč jsou ty doby jeho pozoruhodných filmů. Dnes se utápí v technologii. Takový Polární expres byl a stále asi je jeden z nejhorších animáčů za posledních 5 let. Beowulf je sice už technicky hodně dobrý a úplný průšvih to nebyl, ale po dějové stránce to taky nic slavného nebylo. No a kupodivu Vánoční koleda je na tom ještě lépe. Takže rozčarován nejsem a v kině jsem si 3D užil, přesto si to u mě pan režisér nespravil, nálada tohoto snímku je totiž hodně skličující./// Celkem 72%/// ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli