Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

bartias

Humorné fantasy podle oblíbené stejnomenné knihy prakticky není co vytknout. Britská televize BBC má s adaptacemi literárních předloh od Terryho Pratchetta dlouhodobé zkušenosti a Zaslaná pošta se povedla podle jejích veřejnoprávních možností. "Levnější" triky nevypadají na malé obrazovce špatně, masky a kostýmy z toho vyšly snad ještě lépe. Příběh jednoznačně funguje. Jen ten děj roztahaný do dvou devadesátiminutových filmů by se dal podstatně zhutnit. Fanoušci si ale pošmáknou. Televizní svět Zeměplochy je prokreslený do nejmenších detailů a objevují se v něm i vyloženě vedlejší postavy z jiných příběhů. ()

vesper001

Moc jsem nečekala, ale nakonec hodnotím velmi kladně. Úvodní titulky mi trochu připomínaly Tima Burtona. Dále musím vyzdvihnout postavu pana Nadosaha Pozlátka, který nevěří na anděly a své nepřátele bez váhání „osvítí“, kterou velkolepě zahrál představitel Hercula Poirota. („Jak se bohové opovažují stát proti mně?!“) Z halucinací (nočních můr) Vlahoše von Rosreta mi běhal mráz po zádech; oslovila mě i uzenková teologie. Jako čtenáři Terry Pratchetta mi vadila postava Anguy, která byla zbytečně v popředí na úkor ostatních členů Hlídky. Mimoto měla být krásná a svou lykantropii skrývat. A pak pan Tragojič, který vypadá jako bratranec upírů z Bladea, jen se trochu víc potí. Ale jinak pěkné. ()

dr.fish

Ani tentokrát Terry Pratchett nezklamal. A zase je tento díl úplně jiný, než předchozí. Je pomalejší, jednodušší, ale zase pohádkověji vyprávěný. V příběhu, v němž v podstatě nejde o víc, než o boj dobra se zlem, se tradice a čest utkávají v boji s bezpáteřnou vypočítavostí. A zajímavé je, že vlajkonošem dobra je odsouzenec k smrti, ex-padouch první kategorie. A takhle by se dala rozebírat scéna za scénou, mnohost významů, kamenný anglický humor, nadčasovost... A hlavně žádná velká "Amerika". To se mi na tom líbí nejvíc. Je mi to zkrátka blízké a milé....80% ()

wendelin9

Skvělý film se skvělým příběhem a efekty. Úžasná atmosféra a fantastično za každým rohem. Ačkoli jsem knihu nečetla, myslím, že filmové zpracování je velice povedené. Doporučuji vřele všem. ()

filmmovier

V rámci zeměplošských adaptací je Zaslaná pošta druhá nejlepší (po Otci prasátek) a je na ní dost znát, že má jiného režiséra (a asi i ostatní profese, to jsem moc nezkoumal), protože celkové vyznění filmu i atmosféra jsou úplně jiné. Po herecké stránce tomu není absolutně co vytknout, snad jen to, že Charles Dance nemá více prostoru, ale jinak celému filmu absolutně vládnou geniální David Suchet (a Jaromír Meduna v dabingu) a okouzlující Claire Foy. Efektů v tomto případě nebylo příliš třeba, ale tam kde jsou, jsou skvělé (na televizní poměry) a i zápletka je prostě Pratchettovsky parádní. V případě tohoto dvojfilmu by asi neuškodila kratší stopáž (nevím, třeba o půl hodiny), ale jinak je to skutečně fajn a já si to užil. A navíc jsem Zaslanou poštu nečetl, takže nemám s čím srovnávat, ale mám pocit, že zrovna tenhle příběh by mě ve filmové verzi bavil víc. Je sice možný, že jsem to o hvězdu nadhodnotil, ale to nic nemění na tom, že je to kvalitní film zěměplošského žánru. 90%. ()

Belbo

Nejlepší díl z prozatimní trilogie. Skvělý příběh,který oproti předchozím vypadá celkem "reálně"(v rámci fantasi) výprava a všechno kolem toho. Bravo Jenosi, jen tak dál, kam se hrabe Vadim. ()

plechulka

Hurááááááááá! Konečně adaptace, která mne, oddaného fanouška Zeměplochy a jejích obyvatel, baví! Viktoriánská stylizace prostředí a kostýmů je fajn a herecké výkony uměřené (David Suchet jako záporák správně démonický), pouze škoda, že slovenský dabing nepoužívá vlastní jména pana Kantůrka - jsou mnohem půvabnější! ()

Mrkvič

Když je takový námět, tak ani televizní spracování tolik neuškodí. Jen svým humorem, nápaditostí, zápletkama a stylem vyprávění drží a takřka nepustí po celé tři hodiny. První část jsem dal snad bez mrknutí oka :) No to ne, ale i při vyhazování pytlíku chipsů jsem musel sledovat televizi, aby mi něco neuteklo. V druhé části je už bohužel pár hluchých míst a už to celkově není tak zajímavé, Prostě dojezd trochu lepší pohádky. Ale na každou scénu s Claire Foy jsem se i tak těšil. ()

LiborGondek

Zaslaná pošta, aneb jak ze zlodějíčka a šejdíře všeho druhu udělat průkopníka poštovního systému... Vůbec to není zlé, ba naopak vtipné, rodinné a romantickofantastické story, ve kterém je i pár historických momentů. I když pravda, ne reálných. Dobře se na film kouká a ani navzdory obrovské délce není příliš nudný. 70% ()

July

Vynikající adaptace Pratchettova románu, vyrovnávající se kvalitou úžasnému Otci prasátek. Richard Coyle jako Moist von Lipwig exceluje a mezi ním a Claire Foy v úloze Adory Belle Dearhartové to nádherně jiskří. A pak je tu samozřejmě skvělý David Suchet jako hlavní padouch... Vydržela bych se na to dívat pořád. ()

tnp101

Hned na začátek se musím přiznat, že nejsem znalec knižní předlohy a věřím, že na čtenáře snímek určitě působí zcela odlišně. I přes mé počáteční obavy jsem však nebyl téměř nikde dezorientovaný, což se dá označit za příznivou zprávu pro ostatní předlohy neznalé diváky. Nejvíce mě zaujalo herecké obsazení, v němž jsem i přes velký počet postav nenarazil na charakter, jehož herecké ztvárnění by mi bylo nějakým způsobem proti srsti, spíše naopak. I přes levněji vypadající zpracování mě zaujali i Golemové, jejichž hraný projev tu malou vadu na kráse bez problému vynahrazuje. On vlastně celý ten svět, i přesto, že je na něm ten nedostatek financí na první pohled zřetelný, působí díky ztvárnění strašně milým dojmem a vše má neodolatelné charisma. Odpustit se tak dají i ne nějak úžasné vizuální efekty. Co u mě lehce sráží celkový dojem, je stopáž. Jsem si vědom, že znalci knihy jsou určitě nadšeni, ale z klasického filmového hlediska to trochu hapruje. To jsem nejvíce pocítil u první poloviny druhé části, kde se všechno tak nějak nezdravě vleče. Finále je však naproti tomu velice uspokojivé. Prozatím tedy zůstávám u tří a půl hvězdiček a až se někdy odhodlám prolouskat knižní předlohou, uvidím, zda svůj nynější názor přehodnotím. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se společně podíváme na zoubek dalšímu titulu z edice levných Blu-ray disků. Po spuštění vás již klasicky čekají trailery na následující tituly edice – v tomto případě „Plamen a citron“ a „Zátoka pirátů“. Poté již následuje jednoduchá hlavní nabídka, na níž jsme už zvyklí z předchozích titulů. Ještě před ohlédnutím za obrazovou prezentací musím pochválit, že české titulky již nejsou tak obrovské, a i když stále nepatří mezi nejmenší, jedná se o velice uspokojující krok kupředu ze strany distributora. Obraz je seříznut do celo-obrazového 16:9 nez jakýchkoli černých pruhů. Můžete čekat prezentaci bez jakéhokoli filmového zrna, s menším kontrastem. Barvy nepatří mezi nejbohatší, a jelikož je jejich celkový tón lehce teplejší působí někdy trochu rozpitým dojmem. Požadavkům samotného filmu však zcela vyhovuje. Černá sice není nejúžasnější, ale noční scény vypadají docela dobře. Ostrost je celkově docela uspokojivá a detaily o sobě dají vědět hlavně v texturách oblečení. Co obrazu nejvíce škodí a navíc prohlubuje dojem rozpitosti, je hodně velká komprese (25GB disk je na tří hodinový film jednoduše málo). Ta je zřetelná v opravdu velké míře a to v nehorázně velké míře hlavně v šedivých odstínech. Zvuk je prezentován u „Blu-ray edice“ klasicky formou DD 5.1 u anglické i české stopy. Originální stopa nepůsobí vůbec špatně. Sice neohrožuje okenní výplně, ale hlavně v akci o sobě dává docela vědět. Prostorové reproduktory sice nejsou využívány neustále, ale jsou pro potřeby snímku využity docela chytře. Hudba sice zadní reproduktory až tak moc nevyužívá, ale její podání je uspokojivě hlasité a rázné. Jak už jsem naznačil, ani subwoofer nezůstane úplně v klidu a občas je i agresivnější. Dialogy jsou hlasité a až na výjimky čisté a srozumitelné. Český dabing je na tom kromě odlišnosti mluveného slova takřka stejně. Celková prezentace tedy není až tak špatná, ale nedostatek datového toku na ní jde sakra vidět. Bonusy samozřejmě chybí. Při přemýšlení nad pořízením tedy hlavně uvažujte, zda vám za to stojí samotný film. Pokud vám ten za koupi stojí, nedostatky hlavně v obrazové prezentaci byste mu měli bez větších konfliktů odpustit. Slabých 30% () (méně) (více)

noriaki

Předlohu z pera pana Pratchetta jsem četl a přestože se jeho nejlepším dílům nevyrovná, jako základ pro perfektní film je více než dostatečná. Měl jsem trochu obavu jak si režisér poradí s tak plasticky vykresleným světem plným svérázných postav, ale bál jsem se zbytečně. Going Postal lépe snad už ani dopadnout nemohl. Pod jeho rukama vyrostl živý a dýchající Ankh-Morpork, a co víc, dokonce se mu podařilo na filmové plátno přenést tu úžasnou směsici rozpustilého humoru a dechberoucího napětí, jímž se Zeměplošská série vyznačuje. Obsazení se povedlo na výbornou, co role, to perfektní výkon. Mezi nim všemi vyniká Claire Foy v roli slečny Srdénkové. Její projev je tak přirozený a tak uchvacující, že si kolem prstu omotala celý film. S ní v záběru atmosféra skáče o třídu výš a dojem z celého snímku se rapidně zlepšuje. Ale na jedné postavě, byť sebelepší Zaslaná pošta nestojí. Zápletka je dostatečně napínavá, humor všudypřítomný a nadšení z toho, jak se všechno krásně povedlo, jsem se nenabažil celé krátké tři hodiny stopáže. Efekty sice nejsou nejbombastičtější, ale s přihlédnutím k faktu že jde o televizní záležitost vypadá Going Postal více než luxusně. Konec se může zdát trochu uspěchaný, ale kdo zná mistrovy knihy ví, že jejich závěr je podobně náhlý, zdrcující a pro napjaté čtenáře skoro vysvobozením. Já jsem prakticky nedýchal. ()

VasaX

SkyOne do třetice adaptují, a adaptují řádně. Po trošku slabší Barvě kouzel přichází našlápnutá Zaslaná pošta. Preferuji Ankh-Morpork, hlídku, Vetinariho a celý ten ruch ve městě (jakožto skvělou satiru světa skutečného). Bohužel film se ke mě dostal dříve, jak kniha, takže v tomhle směru jsem byl neposkvrněný. Ale o to lépe posloužila pro další díl s Vlahošem - Udělat prachy (a ten by mohl u SkyOne následovat... už jen kvůli zvýšenému výskytu Vetinariho a mé tužbě zase spatřit Ingrid Berdal, která byla pro Anguu vyloženě stvořena...). Po celkové stránce u mě Zaslaná pošta vede. I když na druhou stranu mi přišla poněkud plytká a taková málo vydatná. Ale to je jen malý kaz v porovnání ceku... takže všem fanouškům Pratchettovy Zeměplochy mohu jen doporučit, ostatní Pratchettem neposkvrněni budou pravděpodobně také dobře pobaveni, ale na tak upřímně nadšeni. A SkyOne bych doporučil, ať si honem rychle pospíší s další skvělou adaptací, podkladů má až až :-). ()

sskrblik

Going Postal mi byl doporučen příbuznými a soudě hodnocení na ČSFD jsem si říkal, že to rozhodně nemůže být špatný. Neznám předlohu, takže nemůžu porovnávat s původní adaptací. Nicméně už od začátku zavládly pozitivní pocity, vychtralý a sympatický podvodník - to můžu! Přihodit kapku fantasy prvků, proč ne i to mám rád. Golemové byli kouzelní :-) i některé další postavy byly zajímavé. Jak říkám, začátek velice slušnej, ale pak nastává zlom a atmosféra mi začala připomínat mého neoblíbeného Harryho Pottera a to jsem si říkal ajéjeje. Krom toho už se začal film pěkné vléct a to už bylo nudné. Zvrat v zábavě přišel s dalšími rozuzleními příběhu a tak jsem si říkal, že nejhorší je zažehnáno. A bylo. Konec v předhánění se a "cracknutí" semaforů byl super. Když přimhouřím oči za některé mé výhrady tak si to ty 4 hvězdičky zaslouží, už jenom proto, že to má zajímavý konec. Na TV film je to víc než slušný! ()

zdenny

Tento britský fantasy-dobrodružný snímek je pohlazením na duši zejména v tomto téměř předvánočním čase. Jedná se o první díl, takže se tento stává příslibem. Ne že by tento film byl nějak zvlášť plný zvratů a kotrmelců, ale umí vybudovat opravdu nádhernou atmosféru, kdy tato diváka donutí oprostit se od všedního světa a všedních problémů a ponořit se a vychutnávat nádherné britské vizualizace. Hudba je taky nádherná - ta celkovou krásu filmu podtrhuje. Nezbývá tedy, než se těšit na druhý díl. A to si pište, že se těším. PS: Zdá se, že jsem objevil další filmovou naději a tou je velice zajímavá Claire Foy. Je to můj první film, ve kterém ona hraje a myslím si, že pokud je zde otázka, zdali se Claire chytne v Hollywoodu, tak já už mám doporučení pro Tima Burtona... Asi po měsíci: Druhému dílu bych dal tři hvězdy, protože ničím nepřekvapil a trochu se snažil řešit sociální a ekonomické otázky. Zřejmě důsledek světové ekonomické (bankovní) krize. Nechávám ale čtyři hvězdy - a to za pěknou atmosféru. ()

Marooned17

Tak tohle byla jízda. Naprosto výborná adaptace Pratchettova románu. Jako velký fanoušek Zeměplochy jsem si ji náležitě užil. Televizní zpracování nebylo na škodu, alespoň byl čas na tříhodinový opus, ve kterém se dalo všechno pěkně rozvést a, tedy méně vystřiženého humoru a scén. Filmu dominuje výborné herecké obsazení. Triky mě přišly velmi solidní, ani bych neřekl televizní, spíš se divím, jak realisticky to vypadalo. Asi nemůžu být objektivní, Zeměplochu miluju, ale tohle byla přeci jen bomba. ()

ravalah

Tenhle Vetinari ma presne to, co mi u Ironse chybelo...ma to tajemno v hlave, to spradani planu, ktere normalni smrtelnik nemuze videt a presto to vi, ze to tam v te hlave Vetinari ma. Jinak docela pekny film. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)