Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Mi Nü-Chai

Po přečtení knihy musím konstatovat, že by mne opravdu hodně potěšilo, kdyby i jiné filmy vycházející z literární (herní, divadelní...) předlohy měly to štěstí na někoho, kdo se nebojí, že nasere fanoušky a uchopí ji po svém a to prosím pěkně při zachování jakéhosi ducha času, prostoru i prostředí. Dobrá, s některými věcmi mohli méně tlačit na pilu, Vlahošovo svědomí mi přece jen přišlo příliš...exaltované a podivný případ (ne)kouření slečny Srdénkové je z kategorie IMHO LOL, nicméně všecho ostatní se mi zamlouvalo natolik, že mi nečinilo problém přimhouřit oko a udělit plné hodnocení. Going Postal je svižný, napínavý, přiměřeně dramatický a má nepopiratelný cit pro styl i výběr herců, speciální body u mě získává vítěz Tyrana roku lord Vetinari a úžasně slizký Poir...Pozlátko. Btw. celkem nechápu výtky k výpravě - dobrá, působí troška televisně, ale rozhodně jsem si zde nepovšimla ničeho, co by divákovi lámalo oko. ()

misterz

Svet Terryho Pratchetta veľmi dobre prevedený na filmové plátno... Úžasná atmosféra Zemeplochy, veľa zaujímavých postavičiek, humorné situácie, vážnejšie momenty, strelené momenty, radosť tu strieda smútok v rýchlom slede a tomu všetkému kraľujú vynikajúce herecké výkony všetkých hlavných postáv... Príbeh je síce dlhý a skladá sa z dvoch častí, no nenudil som sa ani chvíľu. Inak, niet nad starú dobrú poštu, dostať list obyčajným spôsobom je určite milšie ako nejakým semaforom... Slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

Jako u všech ostatních Pratchettovek ze série - povedené light fantasy, těžící hlavně z výborného hereckého obsazení a kvalitních dialogů. Vůbec bych se nebránil kdyby měli nakonec zfilmovat tímto stylem ty Pratchettovky všechny (i když by to vzhledem k jejich množství museli dělat nejspíš ještě sto let). 8/10 ()

Frajer42

To jsem tak jednou dostal chuť obdivovat steampunk a zde jsem si ho rozhodně užil do sytosti se vším, co k němu patří. Nemálo mě zděsila 3hodinová stopáž, avšak film má od samého začátku bláznivé tempo a nijak zásadně se neopakuje ani v něm není zase tolik hluchých míst. Hodně mě navnadil již samotný podvodnický úvod. Poté následuje jediná poměrně dlouhá a nezáživná přesvědčovací fáze, která je nezajímavá a těžce o hovně. Naštěstí se časem hlavnímu hrdinovi zrodí v hlavně business plán a od tohoto momentu to začne zase být docela zajímavá a hodně šílená jízda. Pochválit si jistě zaslouží i vynikající herecké výkony. (70 %) ()

Mia...

Obrovská chyba, že tento film není určen do kin. Je to velice zdařilé dílo. Naprosto mě uchvátilo a to o to víc, jelikož jsem z počátku vůbec nic od tohoto příběhu nečekala. Výborný příběh se zajímavou zápletkou i rozuzlením. Jednu hvězdičku odebírám snad jen za to, že to bylo možná až zbytečně zdlouhavé, ovšem i přesto měl děj pořádný spád. ()

Fingon

Hodnocení po první části. Zasl(r)anou poštu jsem na rozdíl od předchozích filmových adaptací Pratchetta ještě nečetl. Přestože se to v první půlhodince nezdá, Going Postal je zajímavým filmem, který chytí. Zbožňuji hrátky se střihem, které tu tvůrci provozují (krocení koně! "Boris was a naughty boy!") - není divu, že postprodukce trvala tak dlouho. A Adora, celá v černém, s přísným pohledem... wow, se Zuzanou Smrťovou si můžou podat ruce. Rozhodně lepší než The Colour of Magic, na srovnání s The Hogfather ještě počkám. Srovnání lordů Vetinariů: víc se mi líbil ten v podání Ironse než Charles Dance. Druhá polovina už v sobě bohužel nemá tolik kouzelných momentů jako první, ale stále je se na co dívat. Hodnocení zůstává beze změny. ()

predators

Přesně styl fantasy, který mě baví! Příjemné, nenásilné, dobrodružné pokoukáníčko s dobrými hereckými výkony a světem Terryho Pratchetta. 80% ()

nascendi

V posledných dňoch mám smolu. Naposledy som si nevšimol, že film nehodnotila ani dvadsiatka fanúšikov a dnes som si nevšimol, že film je filmovou verziou knihy T. Pratchetta, o ktorom, ani o jeho Zemeploche neviem prakticky nič. V mladosti táto literatúra nebola dostupná a teraz sa mi už do nej nechce púšťať. Pochopiteľne, že bez poznania celého segmentu kultúry, ktorú film a jeho predloha predstavujú som nemal šancu prežiť sledovanie bez problémov. Nabudúce si už dám väčší pozor, aby som nekazil hodnotenia a pozitívne dojmy tých, ktorých táto literatúra oslovuje. ()

Slartibarkfast

Vždy jsem chtěl proniknout do světa Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy, poznat jeho roztodivné hrdiny, ale nikdy jsem se ke knihám nedostal. Takříkajíc jsem netušil, kde v tom množství začít. Zaslaná pošta, kterou jsem letmo zahlédl v televizi, mi proto přišla vhod. Nejen, že je to dost příjemný příběh a první seznámení s autorem dopadlo výborně, ale lehce napovídá, že každá kniha je nejspíš originál a jednotlivé kusy spolu nesouvisí, což mne také velice potěšilo. Kvalita televizní adaptace je překvapivě výborná a nemám k ní výtky. Dalo by se říci, že na televizní film s Britské produkce dokonce nadstandardní počin. Rozhodně stojí za zhlédnutí a věřím, že i skalním fanouškům vykouzlí úsměv na tváři. 90% ()

Vitason

Obnovování poštovního úřadu? Kde jsem to jen viděl? Hrál v tom Costner. Už vím, Vodní svět... Z Pratchettovských adaptací jsem neviděl Otce prasátek takže mám srovnání pouze s Barvou kouzel, před kterou zatím poslední adaptace děl božského Terryho vítězí o celý parník. Největší podíl na tom má fakt, že Zaslaná pošta disponuje na rozdíl od ostatních ,,Pratchettovek" uceleným příběhem, který se neštěpí do nepřeberného množství vedlejších dějových linií. Člověk se tak lépe spřátelí s typově dobře obsazenými a ještě lépe zahranými postavami. Jediná věc, která mi vrtá hlavou je ten rozdíl ve výpravě, kdy Barva kouzel působí skoro jako vysokorozpočtové fantasy, oproti tomu Zaslaná pošta vyvolává dojem, že byla celá natočená v nějaké staré továrně, ale to jí nemůže ubrat nic na tom, že se jedná o mnohem zábavnější a lepší film. Jde se na Otce prasátek... ()

Chrustyn

Neobvyklá, zábavná ale kvůli TV produkci moc malinká (tj. málo výpravná a okouzlující) dobrodružná fantasy se sympatickým obsazením ale málo akčním dějem. Avšak většinu TV produkce zdařile převyšuje. ()

dopitak

Srovnáme-li filmovou produkci ČT a BBC, dostaneme rozdíl... propastný. Není to jenom v penězích, i když jak by asi vypadala Operace Silver A s britským kapitálem. Pohádka pro dospělé, kterou někdo může považovat za potterovskou zahřívačku, jiného nadchne a někdo ji nevezme. U mě zůstala někde na půl. ()

Arsenal83

Terry Pratchett bol majster fantázie a tvorcovia tohto snímku sa to snažili preniesť na plátno. A prvú polhodinku sa im to aj skvele darilo. Strašne veľa humoru a neobvyklých situácií a ja som už mal pocit, tak toto bude ten film pre deti aj dospelých. V tom prišla trošku stagnácia, dosť hluché miesta, aby sa to na záver celkom vyvŕbilo v celkom kvalitné fantasy. Kniha bude ale určite lepšia. Obsadenie Richarda Coyla do hlavnej úlohy bolo skvelou voľbou, priam exceluje. ()

VenDulin85

Moje první filmové utkání s Terrym Pratchettem.. Ano, tak nějak si představuji Ankh-Morpork, úžasné město tisíce zážitků.. své by o tom mohl povědět podvodníček Vlahoš von Nosret, který po nepodařené popravě dostává novou šanci. Ovšem je to šance, nebo totální průs.švih, dostat za úkol obnovit městskou poštu? Zas(l)aná pošta stojí jednak na předloze (ke které se určitě dostanu) sira Terryho a pak na skvělých hereckých výkonech, ještě nikdy se mi Claire Foy tolik nezamlouvala a Charles Dance jako dokonale bezživotný lord Vetinari (i když, co ten úsměv na konci??) splnil moje představy. Nemohu dát sice plný počet, protože golemové ve filmu promlouvali (zatímco v knihách píšou na destičky), ale protože zde hrál David Suchet jako padouch par excellence Nadosah Pozlátko.. s klidem sázím 4*. ()

heyda

Skvělý dvoudílný film o dobru a zlu, který má v sobě humor, napětí, kouzlo a velkou špetku bizarnosti. Myslím, že to mohlo být ještě o chlup lepší, ale i tak mě film opravdu bavil a hlavně kvituju výběr herců. Mezi Claire Foy a Richardem Coylem to neskutečně jiskřilo. 80% ()

rikitiki

Kdo zná a miluje předlohu, ten zákonitě hledá na filmovém zpracování mouchy. Pár bych jich našla: nepovedená podoba golemů, slečna Srdénková přestávající kouřit (?!!!), nebo ve filmu zcela nepotřebná existence Zelené příšery. _____ Zásadně víc mi ale vadily proměny charakterů. Vlahoš ztratil hodně ze svého fanfarónství a tudíž i zábavnosti. Slečna Srdénková byla spíš protivná než tvrdošíjně zaťatá. Golemové překypovali emocemi a empatií, což je u tvorů z hlíny, jejichž cílem je sloužit, nesmyslný posun. Ve tmě promlouvající dopisy působily strašidelně, ale Vlahošovy vize, kdy mu černé svědomí předhazovalo důsledky činů, které dřív spáchal, vypadaly legračně přímočaře jako z nějaké náboženské příručky o polepšeném hříšníkovi. ____ Přes tyhle výhrady je ale Zaslaná pošta dobře natočený Pratchett, který se nedrží striktně knihy, což mu občas nevyjde (viz. výše), ale jindy to zrychlí a zúderní děj (jízda na Borisovi se slečnou Srdénkovou, vypuštění třídicího stroje nebo Drakodecha). ____ Akorát Richard Coyle mi v roli Vlahoše von Rosreta připadal nějaký unavený a utahaný. ()

ReneeS

Často se nestává, že se člověku líbí filmové zpracování jeho oblíbené knihy. Zaslaná pošta je příjemnou výjimkou. Nejen, že jednotlivé postavy vůbec nezklamaly mé očekávání ... Charles Dance, jako lord Vetinari, je ještě překonal. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)