V osmdesátých letech minulého století se Irsko zmítalo pod tíhou občanských nepokojů. Tehdy byl 22-ti letý Martin McGartland (Jim Sturgess) za výtržnosti v ulicích Belfastu zajat britskou policií. Od agenta britských tajných služeb (Ben Kingsley) dostal nabídku, aby tajně pronikl do militantní organizace IRA (Irská republikánská armáda). Jeho postoj k IRA byl veskrze negativní, proto na nabídku kývl a postupně se dostal až do samého nitra organizace. Bral život jako hru, jenže hrát si s radikálními Iry se nevyplácí... Poznal drsné, brutální a nelidské praktiky teroristů, kteří neznají slitování. Strach z prozrazení byl tak velký, že nikomu ze svého okolí nesměl říct sebemenší informaci o svém úkolu. Žil dvojí život. Příběh se odehrává v letech 1987 – 1991, kdy Martin McGartland působil tajně v IRA. V roce 1991 IRA odhalila jeho totožnost a unesla ho. Martinovi se podařilo ze zajetí uprchnout, od té doby je stále na útěku. (oficiální text distributora)

Spooner

Velice působivý film o tom, že žít v 80. a 90. letech v Irsku nebyla žádná sranda, zvláště když to hrajete na obě strany. Atmosféra tehdejší situace je výborná, kamera vypadá jak kdyby se to v tý době opravdu točilo a scénář je výbornej. Samozřejmě, že to celé stojí na hlavním hrdinovi. Jim Sturgess podává překvapivě velmi kvalitní výkon a věřil jsem mu každé jeho rozhodnutí a fandil jsem mu od začátku do konce. Příjemně překvapí taky Ben Kingsley nebo Rose McGowan jako jedna z teroristek. Hodně působivý film, zvláště ke konci to emociálně dostane snad každého. ()

gogo76

Filmoch o IRA vzniklo mnoho, mimochodom aj film Hlad som zhliadol iba týždeň pred týmto filmom. Za najlepšie čo na túto tému zatiaľ vzniklo si dovoľujem označiť filmy Michael Collins ,V mene otca a trocha nepriamo aj Krvavú nedeľu. Z hromady snímkov o tejto problematike sa Štvanec IRA k týmto spomínaným kultom priblížil najviac. Najväčšiu zásluhu na tom má netradične pojatý uhol pohľadu a to zo strany zradcu IRA, ktorý je zase z pohľadu britskej strany hrdinom. Najlepšie momenty filmu sú zbližovanie a nutná vzájomná dôvera medzi zradcom a prostredníkom britskej strany v podaní vynikajúceho B.Kingsleyho, ktorý sa po dlhšej dobe opäť objavil v dobrej úlohe. Škoda čiastočne prezradeného záveru v úvode, ak by film plynul chronologicky mohol sa záver lepšie vygradovať. 80%. ()

Xmilden

O nějak zázračný film se rozhodně nejedná.. Kdybych mohl doporučit nějaký snímek s tématikou IRA určitě by to byla po stránce akce Vysoká hra patriotů s Fordem. Tahleta Britsko/Kanadská produkce mi k srdci moc nepřirostla. Hrdina je na můj vkus málo sympatický a záporáci tady prakticky nejsou. Zvláštní, průměrný film, ve kterém začnou přicházet zajímavější scény až s blížícím se koncem. Poselství je jasné. Ale kde zůstal film ptám se já. 60% ()

nunka

Dramatický triller s politickou zápletkou, inšpirovaný skutočným príbehom. Je zaujímavé, že krvavé pletky a nepokoje v Severnom Írsku si režisérsky vzala na mušku práve žena. Atmosféra je autentická, miestami poriadne zvyšuje tepovú frekvenciu, krvi a násilia je tam na môj vkus síce veľa, s čím však chlapská časť publika nemusí súhlasiť. Celkovo má film dobré tempo, príjemný akčný rozmer a pútavý námet. ()

Madsbender

Je zaujímavé, ako je každý film o neoficiálnej občianskej vojne a IRA iný. Štvanec McGartland nie je príbehom verejného bojovníka ako Boxer, ani slávneho väzňa ako Hlad. Je príbehom bežného mladíka, ktorý sa narodil do zlej doby. Z pohľadu historického kontextu a okolností je realizácia vyhovujúca, ja som bol aj pri opakovanom zhliadnutí spokojný. 75% ()

dr.horrible

Vďaka hercom veľmi príjemný zážitok, aj cez ohranosť námetu a vyčerpanosť IRA témy. Mainstreamový prístup tentokrát pomohol. ()

Šakal

Přiznávám, pro filmy s " IRA tématikou " mám slabost a tento příběh Martina McGartlanda natočeného na motivy skutečné události patří rozhodně k tomu lepšímu, co jsem měl doposud možnost shlédnout. Nejsilnějšími momenty celého snímku jsou bezesporu hned samotný 5 - ti minutový úvod a zejména závěrečná 20 - ti minutovka, ale žádný strach, nudy se bát rozhodně nemusíte ani mezi těmito úseky. Sice už od úvodu tušíte, jak vše dopadne, žádné překvapivé zvraty nečekejte, přesto vás Skoglandův snímek bezpečně udrží v napětí. Ať už díky věrně zachycené atmosféře špinavého irského předměstí Belfastu, či brutálním výslechům ( kterým se Freemanova kamera rozhodně nevyhýbá ), či v neposlední řadě VYNIKAJÍCÍMU Jimu Sturgessovi. Ten chlapík má vážně talent. Zdatně mu sekunduje ( jen co mu síly stačí ) Sir Ben Kingsley v roli agenta britských tajných služeb. Do plného hodnocení snímku ten pověstný krůček schází, nicméně 4* si ode mě odnáší zcela po právu. ()

HoneyBunny

Filmy založené na skutečných událostech to mají lehčí, protože divák si je automaticky připustí blíž k tělu ("Páni, člověče, tohle se fakt stalo!" efekt). Kari Skoglandová si ještě pomáhá tím, že film je natočen velmi syrově (krev, jizvy, zlomeniny, nějaké to mučeníčko) a autenticky. Člověk by od režisérky Dětí kukuřice 6 nečekal tak civilní a morálně znepokojivý film. Akce IRA (a vlastně i britské MI5) byly pěkné svinstvo a fakt, že události ve filmu se staly cca před dvaceti lety v západní Evropě, stačí k tomu, abyste nevěřícně vrtěli hlavou. Skoglandová se rozjíždí pomalu a přiznávám, že v první polovině filmu jsem místy ztrácela pozornost. Moc se tu mluví a děj je chvílemi nepřehledný. Vynahradí to skvělá druhá polovina a hlavně napínavém finále - a napínavém vcelku netradičně, uvidíte sami. Jim Sturgess zahrál hlavního hrdinu se všemi odstíny šedi lidské povahy a je přesvědčivý v každé minutě. A Ben Kingsley - wait for it - je skvělý! V takhle dobré formě jsem ho dlouho neviděla. Nejsem si úplně jistá, že si na tenhle film za pár let vzpomenu, ale těch 117 minut rozhodně nelituju. 70 % ()

Anderton

Štvanec IRA určite nikoho nenaštve, ale málokoho oslní. Problém nebude v scenári, ktorý je síce klasický, ako len môže byť, ale to akosi od podobnej témy očakávame. Pre mňa predstavoval menší problém Skoglandov neviditeľný štýl točenia, bez jedinej vizuálne pôsobivej a osobitej scény a bez Sheridanovského emocionálneho zaujatia. Pozrite si V mene otca a Štvanca a rýchlo pochopíte. Kinsley je štandartne dobrý, ale určite prekvapil Sturgess, ktorého máme už ťažko zaškatuľkovaného v úlohe sladkých romantikov. Pre jeho odporcov bude tento film príjemným prekvapením. Ak by sa Skogland snažil tak, ako Sturgess, mohlo sa jednať o nadpriemernú oscarovú drámu, Štvanec IRA ale akosi časom zapadol a môže si zato sám. ()

AppleCore

Úvod, to jest asi sedm minut, je skvělej. Závěr, to je asi dvacet minut, perfektní. Všechno mezi tim je šíleně vražedná a ničim nezajímavá nuda. Čekal jsem 80 minut na nějakej opravdu dechberoucí zvrat, kterej by mohl něco znamenat. Sice sem se dočkal, ale to už bylo pozdě na to, abych hodnocení zvednul na 4*. ()

teutates

Thriller pobehujúci na hranici skutočnej udalosti, írsky akcent, pár známych tvári no a v celku uspokojivé prevedenie. Film má určite hlbší zmysel, nevravim, že som ho nepochopil, možno som ho chcel len o niečo viac cítiť. V konečnom dôsledku povrchné a rozťahané... 6/10 ()

swamp

Já se fakt těšil, ale Sturgess s Kingsleym (které mám jinak jako herce rád) mě v tomto jak-jinak-než-pravdivém-příběhu nepřesvědčili. Nebylo to špatné, ale pokud by měl být v IRA někdo takový, kdo bonzuje, muselo by všechno být trochu důmyslnější.. a ne toto! ()

Ant

Silný a dojemný příběh ve slabším filmu. Jim Sturgess společně s Benem Kingsleym vévodí hereckým výkonům, jen dámská část obsazení nějak zaostává. Skvěle zvládnuto bylo přenesení atmosféry válečného Belfastu do filmu(až na ten billboard s iPhonem). Filmu by prospěla větší konzistence a kratší úvod, který mě téměř uspal. Zbylá hodina a půl naštěstí uplyne jako voda. ()

predators

IRA mě moc nenadchla. Ba naopak, místy to byla docela nuda. Příběh se navíc nezmohl na nic jiného, než na to jak okecat přípravy atentátů a jejich sabotáže. Na pořádnou akci se tu nedostalo a zdálo se mi všechno nějak moc jednoduché, bez zásadního momentu, zvratu nebo nepředvídatelné situace. Pro mě slabota... 40% ()

Slarque

Povedené životopisné drama o britském informátorovi v řadách IRA. Jim Sturgess podává výborný herecký výkon, režie a kamera působí velmi civilně a realisticky, což se kupodivu netluče ani s akčními scénami. Rozhodně jeden z těch lepších zářezů v silně nevyrovnané filmografii kanadské režisérky (70%). ()

Chrustyn

Tématem docela zajímavý ale zpracováním bohužel slabý snímek zabývající se tématem organizace IRA, která před lety působila v nepokoji zmítaném Irsku. Škoda, že se režisér nedokázal více rozmáchnout a nesehnal vyšší rozpočet, který by dal filmu kvalitnější a zajímavější look. ()

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (více)