Veřejný nepřítel č. 1

Verejný nepriateľ č. 1

Verejný nepriateľ č. 1 - Inštinkt smrti prvá časť

Akční / Drama / Krimi / Thriller / Životopisný

Francie / Kanada / Itálie, 2008, 113 min

No konečne to prišlo! Už som si myslel, že frantíci vedia v poslednej dobe točiť len prihlúple druhotriedne komédie. Takému Žérardovi Depardié to v tomto filme ako drsnému mafošovi sedí určite viac, ako v trápne komediálnych kúskoch a normálne že mi pod dlhej dobe nevadil - ba priam naopak. Ku tomu skvelý nápad spracovať život tohto frantíckeho "bankového Jánošíka" a skvelá práca komplet celého štábu. Je vidieť, že ani peniažky v rozpočte nechýbali, takže suma sumárum skvelý divácky zážitok. Už sa teším na druhý diel, dúfam, že ako býva podľa pána Murphyho a jeho zákonov zvykom, nič sa neposerie k horšiemu.(17.3.2010)

Perfektně režijně a HERECKY zvládnuto. Jen se snaží narvat příliš informací do krátkého času, takže je tam několik zkratek, které občas vyvádí z koncentrace, ale od momentu ve vězení je to naprosto perfektní a bez chybičky, jen by si mohli trochu víc vyhrát s těmi přepadenými bankami.(12.12.2008)

Asi tak hodně moc jako nesnáším komixový tajtrdlíky v pláštěnkách na filmovém plátně, tak asi tak moc miluju alespoň trochu povedený mafiánský filmy. A tohle mafiánstvím smrdí. Těším se na pokračování a věřím že to již bude za definitivních 5*(13.12.2008)

"Víš co se říká Arabovi v obleku?" "Obžalovaný, povstaňte!"(19.1.2009)

Film se dá hodnotit skutečně snad až po shlédnutí druhého dílu. Naštěstí jsem měl možnost vidět oba v rychlém sledu. Druhý díl ukazuje, jak moc je potřeba toho prvního. Ten totiž vykreslí postavu Mesrina tak jak je potřeba. Skutečně skvělý filmový zážitek a Vincent Cassel je skutečně na tuhle roli zrozený....(24.1.2009)

Gangsterské videoklipování. Každá scéna je vlastně klipem a využívá rozličné filmařské prostředky. Bohužel scénář vychází z Mesrinovy knihy "L´instinct de mort" a přebírá její senzačnost. Místo sondy do Mesrinova života tu máme rychlý sled akce a sexu s jednoznačným poselstvím: Jsem predátor a společnost selhala v tom, že mi nenašla odpovídající uplatnění. Napřed mě poslala do nespravedlivé války, a pak se mě snažila zničit, přičemž ve mě probudila to zlé / Film tento romantizující pohled přebírá a stává se součástí mediálního kolotoče. Mesrinovi by se určitě líbil, protože ho líči jako obránce nevinných prostitutek, vášnivého milovníka a starostlivého otce či jako bojovníka proti nelidským podmínkám ve vězení. Film tak podporuje vytvořený mediální obraz, místo aby ho rozbíjel.(26.4.2010)

Francouzkej Krejcir(19.10.2015)

životopisná gangsterka, artová první polovina, výborný Cassel a úvodní titulky, skvělý film(11.11.2008)

Bez druhé části hodně těžké hodnotit. Člověk čeká příběh jednoho z největších zločinců své doby a místo toho je mu představen chlápek jako každý jiný, jehož akce nakonec většinou skončí nezdarem. Ke konci ale přijde scéna s dobýváním vězení a to vážně stojí za to. Mesroine dodržel slib a šel do sebevražedné mise. Díky tomu jsem koukal snad i s otevřenou pusou a nemohl tomu uvěřit. Když se k příběhu navíc přidá skvělá technická stránka filmu (často vám přijde, že sledujete opravdu film z té doby), je to opravdu výjimečný akční film. K tomu ještě fantastický Cassel a v druhé části filmu i výborný Roy Dupuis (seriál Brutální Nikita).(22.1.2009)

Dělat hrdiny ze zločinců, to už je holt osud. Ale tohle byl zvláště vyvedený osud. Největší síla je, že to bylo podle pravdy a taky všechno, co se tam odehrálo, bylo reálné. Američani, slyšíte? Reálné!!! Už jenom to si zaslouží 3 hvězdky, a ty další jsou za příběh, herce, dobové zpracování a hudbu, které si normálně nevšímám, ale tady jo. Můj komentář k tomuhle filmu zní dost amatérsky, ale ten film zní zas dost profesionálně. Byl jsem zas jednou nadšen.(27.1.2009)

Nejprve jsem nechtěl hodnotit dokud neuvidím i epilog, je tedy dost možné, že po shlédnutí epilogu změním komentář či hodnocení, prozatím to ale vidím tak, že je to velmi povedený prolog k něčemu mnohem většímu. První část mě moc nezaujala, připadala mi trochu zpomalená a občas dost usekaná. V dost velké části filmu se Gérard Depardieu předvedl jako vynikající a pro mě dost překvapivě dobrý "kmotr", bohužel nakonec ze scény zmizel. Přechody z jednotlivých měst mi nepřišly tak zajímavé, ale s vězeňskou částí jsem byl spokojený, a to jsou jakékoliv vězeňské filmy či části filmů mojim nejoblíbenějším soustem. Každopádně Vincent Cassel je tím lepší, čím je zarostlejší. Ženy si také vybírá velmi zajímavě. Těším se na epilog a první část zatím za 4*!(8.5.2009)

První část příběhu o záporném hrdinovi v dokonalém podání Vincenta Cassela. Brutální zabiják, požitkář Jacques Mesrine při cestě do záhuby. . .(21.1.2011)

Výborná "akčňárna" z mafiánského prostředí. Film dostává postupem času grády, později klesá aby znova povstal. Slušné výkony, dobře napsaná hlavní postava, slušné akční scény a kvalitní děj jsou tím největším pozitivem tohoto filmu. Na mé nejoblíbenější akční filmy se nedotáhl, ale umístil se těsně pod vrcholem. (85%)(31.1.2009)

Napoprvé se mi film docela líbil, napodruhé jsem ho ani nedokoukal. Je to velmi dlouhé a hlavní hrdina mi není sympatický. 60%(30.1.2016)

Trochu moc útržkovité, nicméně velmi dobré; už se těším na druhý díl!(18.12.2008)

Co dodat byla to naprostá pecka . Všechno co jsem čekal zde bylo a nemělo to nejmenší chybu, prostě parádní prácička. Pro někoho padouch a hajzl a pro někoho zase hrdina a velký vzor, tak by se dal vylíčit Vincent Cassel zřejmě ve své životní roli. Jacques Mesrine si 100 % získal mojí přízeň a už se nemůžu dočkat až se podívám na druhou část, pro kterou se zde vytvořily perfektní podmínky a mohla by být určitě stejně dobrá nebo ještě lepší. SMRT a nebo SVOBODA .... Rozhodně SVOBODA !!!(17.1.2009)

Ten člověk musel být blázen. Casselovi můžeme jenom děkovat, že se ho zhostil. Zkratkovitý výcuc Mesrinových aktivit podaný v rychlém sledu za sebou. Vůbec nikde žádná vata žádné hluché místo, žádné zdržování, jenom "fakta". Výborný film, s výborným Casselem, nevím proč se svým starším bráchou chybějí na Oscarech (cizojazyčný film). "Smrt nebo svoboda"(31.1.2009)

Vyborny namet, scenar taktez, ale k naproste dokonalosti me trochu chybelo. Treba mi to vynahradi Epilog, zatim jsem nevidel, takze mozna poupravim sve hodnoceni, pokud bude film pusobit opravdu jako split. Samozrejme Cassel je bezchybny a zasluhuje 5 hvezdicek!(6.3.2010)

Předně je nad mé síly hodnotit kompoziční celek filmu Mesrine odděleně ve dvou půlích, proto to shrnu za obě části. Veřejný nepřítel a jeho Epilog nabízí dohromady 237 minut barvitě vymalované fresky jednoho slavného zločince, resp. čtyři hodiny kompilátu scén shrnujících nešťastný produkt poválečné Francie, tedy člověka, který se mimo jiné stal na čas i obdivovaným gangsterem s pokřivenou pověstí toho co bohatým bere a chudým dává a to vše čestně a s apelem na jakousi profesionální kolegialitu směrem k policii i k teroristům. Vincent Cassel v hlavní roli utáhne ty čtyři hodiny naprosto bez problémů a s postupně narůstající dynamikou děje i hudby a to i přes scénaristické kotouly z jedné málo uvěřitelné situace do ještě neuvěřitelnější, které však nadiktoval Mesrinův život sám, proto stál i za tuto filmovou adaptaci. V klidu prohlašuji, že jde o skvělý krimi film, který dal vzpomenout na velikány typu Kmotra a či Zjizvené tváře. Poctivá práce.(25.7.2010)

Verejny Nepritel v rezii nie prilis znameho Jean-Francois Richeta je dokaz, ze aj Francuzi sa zmozu na natocenie kvalitnej gangsterky. Scenar je vyborny, niet mu co vytknut, vyzdvihujem herecky vykon hlavne Vincenta Cassela, ktory zahral svoju postavu Mesrina fakt skvele. K tomu treba pripocitat hudbu Marco Beltramiho a strhujuci dej. 89 %(17.2.2013)

Dokázal bych si představit silnější odvar o francouzském kontroverzním gangsterovi č.1. Rozhodně ne špatné, ale nic extra odpovídající Mesrinovu formátu. 3,5* P.S. Zato popcorny byly tentokráte obzvláště dobroučké. A to i přes zákaz křupání. No zákaz, jsem gentleman ;-)(26.12.2008)