Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Franki69

Umělohmotnýho DeNira jsem po hodině se slzou v oku vypnul...S českým dabingem a na na 108 uhlopříčce se to prostě nedalo...Zkusím ještě verzi s titulkama a v tabletu...Vypadalo to tak nadějně...ovšem čím dál častěji jsem si připomínal zastírací manévry použitý "V Síti". Takže ještě nehodnotím, jen varuju... Update po dokoukání: Viděl jsem většinu filmů o mafii a hodně filmů od M.Scorseseho. A proto je pro mne Irčan zatím zklamání roku. Takovej krásnej příběh to přitom je. Nebudu to natahovat. Nostalgie natažená na neúnosnou délku. Pobavilo pár momentů, ale film pro mne pohřbívá přes tři hodiny natažená stopáž a nevydařené omlazovací digitální triky. Dávám značně roztrpčených 40% a spravím si chuť Goodfellas nebo Casinem. ()

Sunwheel

Siahodlhý hraný dokument s hviezdami "mafiánskeho plátna" podoprené ich tradičnými výkonmi vzdávajúce hold ich starším a známejším dielam využívajúce moderné techniky stvárnenia rôzneho veku postáv. Ale raz stačilo. ()

panki9922

Áno, je to dlhý film, ale stojí zato. Len si ho nesmiete pustiť o 11 večer. Príbeh tak plynulo a lahodne ubieha, že je to pastva pre dušu. Neviem si predstaviť iného súčasného režiséra, ktorý by dokázal urobiť 200 minútovú konverzačku tak zaujímavou. Od Scorseseho mám samozrejme obľúbenejšie filmy, to ale nič nemení na tom, že Irishman je vyslovene pochúťka a precízne odvedená práca všetkých zúčastnených. ()

Kozlowski8

Velkolepá gangsterka, která je možná labutí písní starého dobrého žánru a jeho starých dobrých ikon, které si - možná naposledy - zahrály pěkně vedle sebe. Dlouhé, předlouhé dílo, které ale pohltí natolik, že si to člověk celých 200 minut vychutnává a poslední půlhodina je fakt mazec. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával a jsem spokojen. 80%. ()

BarVo

Už je to trochu geriatria, ale aj tak super natočené. Ja by som ešte strihala, cez tri hodiny je moc, ale je pravda, že dostať sa do obrazu dá neznalému bez súvislostí celkom zabrať. Scorsese to stále vie, jeho obľúbenci zjavne tiež, aj keď omladenie de Nira na 30 -40 ročného mladíka je mission impossible. ()

PeteBuck

Mne Scorsese dokázal, že vekom zraje ako víno a že na to stále má. Vrátil sa k svojmu osvedčenému remeslu, vybral si zaujímavý príbeh, hodil tam svojho dvorného herca s dvoma ďalšími nemenej známymi menami a výsledok bol skvelý. Myslel som, že tie 3,5 hodiny nedám v jednom ťahu, ale bol som prekvapený, ako rýchlo to ubehlo, hoci sa tam dokopy nič nedialo. Proste DeNiro melie hubou celý ten čas, vyrozpráva svoj príbeh od mladosti až do konca a vy si poviete na konci: "a sakra, toto treba zopakovať." Už som to zopakoval štyrikrát a premýšľam, či to dám znovu. Len ľutujem, že som to nevidel v kine. Na druhú stranu tam by mi asi riť odpadla. Celý film sa nesie v duchu gangsteriek, ktoré natočil a táto je oveľa menej okázalá, komornejšia a podľa mňa najlepšia z nich. ()

oblonskij100

Arogantní, narcističní, sociopatičtí zmrdi, toužicí jen po moci a ovladajíc spojené státy v druhé polovině dvacatého století, v cizelované formě s grandióznimi herci a nádherný zážitek po celou dobu od začátku do konce. Chlapci měli sice chvilkami vyžehlené basetí ksichty, ale to se nedá nic dělat, když se jedná o více časových linií. A mají pár let před smrtí. Marťa to natočil zase na klasickou za jedna a budu tomu muset napálit za pět statečnejch. Nevím, jestli je jeho Casino lepším snímkem, ale každý se točil v jiné době a oba to jsou klenoty světové kynematografye. ()

darthboal

Nemám co vytknout. Tři a půl hodiny už je teda dost, ale ani chvíli jsem se nenudil a uteklo to jako voda. I s nominací na Oscara má jen 75 % ? Za mě 5 * ()

alex011

Nie, nemozem si pomoct, pre mna velke sklamanie. Film vlastne o niecom ci onicom? Dve hviezdy jedine za Joe Pesciho. Utrpenie to dopozerat, na konci mate pocit, ze sa mozno bude diat nieco zaujimavejsie a ono nie. A ako to uz niekto v komentaroch spominal, omladovanie vobec hercom nepasovalo, starecke pohyby zostali a mlatenie chlapika pred obchodom? To ze bol De NIro? Ako keby som sledoval detske divadelne predstavenie, nie top herca. Cele zle, uprimne filmy od Netflixu mam rad, toto je prvy, ktory ma sklamal. ()

marrrrian

Martin Scorsese, ktorý sám vyzerá ako mafiánsky boss, predkladá 3.5 hodinovú rozpravu o tom, že mafiáni sú vlastne milí, láskyplní ľudia. Je to stokrát videná gangsterka bez použitia stokrát videných scénok. Gangsterka behind the scenes... Rozhodne dobrá podívaná. ()

jjjerry

Opakování není vždy matka moudrosti. Tři a půl hodiny průměrné nudy. Ničím nepřekvapí, ale vyloženě nezklame. Kdyby natáhli stopáž, vložili více akce. Mohla to být zajímavá jednosezonní serie. Škoda. Takto je to spíše podprůměrný příliš dlouhý film. ()

esmoke

Příběh lidí z mafie klenoucí se několika dekádami. Zajímavé je sledovat proplétání děje a americké historie. Pan režisér dostal až příliš mnoho svobody a financí, takže vyprávění je příliš dlouhé a ve filmu se vlastně nestane nic. Sledovat souboj skvělých herců s jejich digitálními verzemi bylo lehce podivné, především scény kdy "mladí" se pohybují jako "důchodci". Nikoho ale nemusí trápit, že jej vidí jen na obrazovkách nikoliv v kině. (CZ dabing) Rozpočet: $159 miliónů, Tržby: $0,968 miliónů. ()

Desmond04

Nebudu lhát...stopáž o tří a půl hodinách mě vystrašila natolik, že jsem si už předem plánoval, že to asi na jeden zátah nedám. Skutečnost však byla jiná. Irčan je fantastický snímek, který diváka doslova vtáhne do světa, kde byly podobné gangsterky na vrcholu kinematografického průmyslu. Kvalitní nostalgická výprava za capo di tutti, mobstery i "malířemi pokojů". Kde tkví tedy největší kouzlo? No pravděpobně úplně ve všem. Věrná předloha, skvělá kamera, napětí a na piedestale čnějící herecký ansámble v čele nadpozemským Al Pacinem  a vůbec nezaostajícími Joe Pescim a De Nirem. Připomínky typu, že digitální omlazení sice fungovalo na komorní scény, ale v akci, bylo vidět že De Niro a spol už nestíhají a vypadají toporně, vůbec neberu. Stařičkého De Nira uvidím tisíckrát raději než atletické mlaďochy. Jedno mínus zde ale cítím. Se závěrem jako takovým žádný problém nemám, nicméně způsob jakým k němu bylo docíleno, se mi zdál poněkuď nešťastným. V porovnání s celým zbytkem filmu jakoby odfláklé, urychlené, ne tak dobře vyargumentované..škoda, kdyby šlo o jiný film, tak by šla jedna hvězdička dolů. Zde to ale nejde, Irishman je naprostá raketa! ()

DexMASTER094

Jakožto milovník Kmotra, Al Pacina, De Nira a mafiánských filmů obecně, jsem byl poměrně zklamán. Vleklost příběhu byla přímo odstrašující, některé rozhovory úplně prázdné a konec naprosto ostudný. Pokud koukám na film se stopáží přes tři hodiny, čekal bych úctihodnější konec, stejně tak poutavější příběh. Toto je ten typ filmů, které již podruhé není třeba vidět. Za mě nejslabší Scorseseův počin vůbec. Zítra si asi opět pustím Goodfellas, to je mnohem lepší volba. ()

PanPyzamo

Dlouhé, velmi dlouhé. Nebavilo mě to. Plno mafiánských filmů jsem si užíval a nenudil se ani chvíli, ale tohle mě moc neoslovilo a trvalo to pro mě opravdu dlouho. Pomalejší tempo. Akci zde opravdu nehledejte. Mě si tento film bohužel ale moc nezískal. Zápletka mě jaksi nebrala. Na jednu stranu film to není špatný. Dobří herci. Hlavně Al Pacino mě potěšil. Nebylo to vyloženě špatné. Já jsem se ale nudil a po celou dobu filmu jsem bohužel nebyl zaujat a to mám mafiánskou tématiku velmi rád. Za mě dobrý film. Nic víc. Nic míň. Nevím, komu bych to doporučil. Snad jen fandům mafiánských filmů, ačkoliv jsou podle mě mnohem, ale mnohem lepší kousky. 7/10 ()

Fender

Typický Scorseseho rukopis zde samozřejmě nalezneme a v tomto ohledu nás nezklame, hlavně tedy v tom způsobu vyprávění. Avšak ta stopáž je prostě moc zdlouhavá a kdyby se to zkrátilo, vůbec by to ničemu neuškodilo. Omlazení herečtí veteráni vypadali trošku směšně, ale jelikož tuhle trojici svatých herců společně prostě vždy rád přivítám, vůbec mi to nijak nevadilo, ale příště by přeci jenom měli hrát postavy přiměřené jejich věku, to co napáchá stáří bohužel ani technologie nedokážou odvrátit. ()

veverysiak

Keď sa spojí legenda na stoličke s legendami pred kamerou, zvyčajne ide o výnimočné pozeranie, keď sa k tomu pridá príbeh z mafošského prostredia, nemali by sme sa obávať o nedostatok pútavosti, Irishman napriek abnormálnej stopáži vôbec nenudí a aj dlhé statické a nemé scény sú presýtené energiou a napätím, takže 80%. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu