Zlatá šedesátá

Česko, (2009–2015), 37 h 3 min (Minutáž: 57 min)

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer (více)

Série(2) / Epizody(39)

O fenoménu, světově známém jako "československý filmový zázrak," tedy o nové vlně 60. let, bylo popsáno mnoho papíru a zájemci o podrobné informace stačí zadat dotaz do některého z webových prohlížečů a jistě si udělá sám pořádek v politicko-kulturně-společenských souvislostech. Novinkou je ale dokumentární projekt publicisty Jana Lukeše a producenta Čestmíra Kopeckého "Zlatá šedesátá", který přichází na svět jako koprodukce Kopeckého První veřejnoprávní, České televize a Slovenského filmového ústavu. (Česká televize)

PollyJean

no konečně! chce se volat. Dokument o zlatých šedesátých je tu a hned by se volalo, že je třeba víc a houšť a podrobněji. Kolik je filmových perel z téhle doby zakletých v archívech...Trochu zklamání z pouhých mluvících hlav, i když některé vypraví neobyčejně zajímavě. Uvítala bych ale i nějaký pořádný a podrobný klasický dokument (něco jako byl třeba seriál o bigbítu) o tom, "jak to všechno bylo," třeba jako předfilm k celé sérii. Za zmínku stojí taky pěkná nostalgická hudba. ()

Autogram

II/2. Karel Kachyňa: *** Začiatok tvorby je zmapovaný pekne, ale ďalšie obdobie už nie. To bude asi dané názvom seriálu. Ale ukázať menšiu polovicu tvorby veľkého režiséra mi prišlo zvláštne, pričom času by bolo dosť, ak by sa obmedzili prejavy príbuzných. ()

blixadovan

Někteří tvůrci mají více, jiní méně, co říci, to už tak bývá. Každopádně se jedná o velmi příjemný projekt, dávající mnohým divákům do souvislostí vztahy mezi jednotlivými tvůrci z této doby. Velmi pozitivní aspekt projektu vidím v tom, že jsou pravidelně (jeden den, jeden čas) uváděny filmy z této doby a je možné si na ně "počkat" a eventuelně si je vychutnat. ()

Gogen

Forman(5); Vávra(3); Herz(); Ondříček(2); Chytilová(5); Marenčin(); Bočan(4); Helge(3); Menzel(4); Milota(4); Kačer(4); Švankmajer(4); Dohnal(4); Mahler(); Vihanová(); Schmidt(3); Němec(4); Grečner(); Vachek(); Krejčík(); Luther(3); Jakubisko(4); Balaďa(3); Jasný(); Hanák(4); Passer() ()

klúčik

Je sranda, že režisér hraných filmov a niektorých aj dosť dobrých a ohodnotených sa dá na dokument. Býva to často opačne. Ale už po prvých dvoch dieloch musím priznať, že tento dokument ma dosť baví. Už sa teším na ďalšie diely a filmy, ktoré budú dávať ako pokračovanie. Výborný projekt ČT. 100%. ()

Přemek

Cyklus hodnotím zatím vysoce, i proto, že po dokumentárních rozhovorech s tvůrci budou následovat filmy často dlouho neviděné. - Díl s Milošem Formanem excelentní, následný, zobrazující lidskou zrůdu Otakara Vávru, měl snad končit spíše titulkem "Otakar Vávra se dožil vysokého věku a ještě se oženil". Znalci už vědí. ()

Paity

Dokument hodnotící zlaté časy české socialistické kinematografie, kdy otěže rudé propagandy a cenzury povolily. Ovšem ne na dlouho. Přesto stačila vzniknout řada krásných snímků. ()

ondrula

Viděl jsem první díl s Formanem a musím uznat, že je to vypravěč od Pánaboha. Chystám se na Otakara Vávru, protože je mu 100 let a na Menzela, protože prostě nemůžu uvěřit, že je to prý neuvěřitelný hulvát, kterej nadává herečkám do kurev (a hleďme jaké role mravokárců vždy ve filmu ztvárňoval). ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2009 v kategorii "Původní domácí tvorba - Dokument", udělená Českou filmovou a televizní akademií a slavnostně vyhlášená v sobotu 12.12.2009. ()

Perfo

I velcí filmaři nějak začínali a postupně se vypracovali. Vidím v tom velký přínos si formou dokumentu poslechnout přímo od autora jak začínal, co ho k tomu vedlo, proč to dělal takhle a né takhle...dokument pro ty, co přemýšlejí o tom se stát praktickými filmovými pracovníky :) ()

Schlierkamp

Český televizní dokumentární seriál věnující se umělcům, kteří v 60. letech v tzv. nové vlně pozvedli československou filmovou tvorbu do nebývalých výšin a dodnes v ní lze nalézat mnoho filmových klenotů. Seriál sestává z 39 hodinových dílů, každý je věnován jednotlivému režisérovi, scénaristovi, kameramanovi či jiné známé osobě z filmového odvětví a toto zajímavé vyprávění je doplněno filmovými ukázkami, o nichž je právě řeč. V případě dřívějšího úmrtí byl rozhovor nahrazen vzpomínkami okruhu přátel, což bylo rozhodně neméně poučné. Dokumentární projekt Zlatá šedesátá vděčí za svou existenci filmovému historikovi J. Lukešovi, jenž se objevil v několika dílech a fundovaně hovoří k tvorbě již nežijících umělců. Při sledování seriálu jsem byl překvapen širokou nabídkou filmových děl, jež jsem si umínil do budoucna zhlédnout a také životními osudy jednotlivých filmařů, jež mezi sebou vzájemně spolupracovali a vznikala tak světová díla, dokonce v letech 1964 a 1965 oceněny americkými Oscary. Rovněž mě překvapila v mnoha případech kvalitní filmová díla původně neznámých slovenských režisérů jako například P. Solan, Š. Uher, J. Jakubisko či E. Havetta. Počátky nového chápaní a poslání filmové tvorby sahají do druhé poloviny 50. let, už v té době lze nalézt u starších režisérů pocit vystřízlivění z budovatelských témat a snahou pravdivě zobrazit člověka v současné společnosti se všemi jeho chybami a můžeme také pozorovat první nesmělé satirické narážky na režim (Dnes naposled 1958, Tři přání 1958). Stejně tak není život nové vlny ukončen rokem 1968, jak by se snad mohlo zdát. Ač byl tento rok v mnohém zcela přelomový, nejslavnější filmová díla právě vznikala těsně po okupaci (Ucho, Skřivánci na niti), kdy ještě panoval všeobecný rozruch kolem nově vzniklé situace a nebylo dosud dosazeno reformované vedení do vedoucích míst filmového schvalování a cenzury. Srpnové invazi spřátelených vojsk věnuje každý dotazovaný určitý prostor, jenž vyjadřuje, jak moc okupace a nové pořádky změnila jeho filmový život. Jako mnoholetý filmový fanoušek zejména tohoto československého filmového období, můžu zaručit, že seriál oplývá mnoha zajímavými informacemi, působí velmi inspirativně a donutí až člověka se stydět za mezery ve svém filmovém vzdělání. Z neuvěřitelné řady československých a celosvětových filmových osobností těžko vybrat nejzajímavější díl, každopádně mě hodně zaujal J. Švankmajer, J. Kačer, L. Helge a vzpomínání na A. Mášu a E. Schorma. Děkuji české televizi za uskutečnění tohoto vynikajícího dokumentu a skláním se před umělci a jejich moudrostí, kteří v něm vystupují. ()