Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Czernozub

Pravda, člověk se časem trochu nudí, ale celá zápletka+skvělá atmosféra+myšlenka goualdů(nevím jak se to píše), to už stojí za shlédnutí... ()

Aluminium

Pri tomto filme ma vždy chytia nostalgické spomienky, pretože to bol môj prvý film videný v kine. A ani po rokoch nestratil svoje čaro :) ()

Saur.us

Méně destruktivní emmerichovské sci-fi, které samozřejmě a jako u všech jeho filmů trpí na ty příšerná emmerichovská klišé - naivitu, omáčku. Nebýt těchto prvků, snímek by byl mnohem stravitelnější. Jedno se mu ale vzít nedá, otevřel BRÁNU do neuvěřitelně bohatého světa Hvězdných bran. A za to dík. ()

Bozvav

Geniální, dnes už kultovní snímek, na který úspěšně navázal velmi dobrý seriál. Nedá se říct než plný počet, ()

sirien

Dneska už naprosto klasický film, který se do historie SF výrazně zapsal i svým(i) navazujícím(i) seriálem(ly). Zpětně musím říct, že se mi líbí to spojení výpravnosti s v podstatě velmi poctivě hard-SF příběhem (nebo - v závislosti na definici hard-SF - přinejmenším při zemi se držícím příběhem). Je to v podstatě akční film založený na konceptu "jdeme někam, prozkoumáme to tam, něco najdeme, setkáme se se zlým MZákem a sejmeme ho" bez jakékoliv další hlubší nebo snad intelektuální roviny, ale má sympatické a dobře zahrané postavy a je povšechně řemeslně dobře zpracovanej. Jako bonus se tam vojáci chovají vcelku jako vojáci a ne jako parta blbců s bouchačkama na výletě. Objektivně by to možná bylo za 4*, ale se vším co k tomu patří a s melancholií s filmem se pojící to je jednoznačně za 5. ()

zdeny99

Rolland Emmerich v životní formě! Univerzálním vojákem to teprve začínalo, ale HVĚZDNÁ BRÁNA se DNEM NEZÁVISLOSTI, to jsou jeho absolutní vrcholy. Dnes je Hvězdná brána kultovním sci-fi, které na své kráse nic neztratilo i po více jak čtvrt století od premiéry. Nejen že se jedná tou dobou o originální námět, který byl mistrně převeden na filmové plátno. Tak zároveň si herci dokonale sedli a především trikové scény jsou fascinující. Jedná se o mistrně natočený velkofilm. [33366. hodnocení, 615. komentář, 76%, 274. nejoblíbenější film] ()

molcan2

V roku 1928 nájde expedícia v Egypte zvláštne zariadenie. V súčasnosti je vylúčený lingvista Dr. Daniel Jackson (James Spader) pozvaný záhadnou ženou, aby vo vojenskom zariadení rozlúštil starobylý hieroglyf. Čoskoro zistí, že zariadenie vyvinula vyspelá civilizácia, a otvorí portál na teletransport na inú planétu. Doktor Jackson je pozvaný do vojenského tímu pod velením plukovníka Jonathana "Jacka" O'Neila (Kurt Russell), ktorý bude skúmať nový svet. Nájdu krajinu, ktorá pripomína Egypt, a ľudí v primitívnej kultúre, ktorí uctievajú Ra, boha Slnka, a sú jeho otrokmi. Čoskoro však odhalia tajomstvo záhadnej "hviezdnej brány". "Hviezdna brána" je fantastické sci-fi aj po takmer dvadsiatich rokoch a jej pozretí minimálne šesťkrát. Príbeh je pútavý a prelína sa v ňom akcia s humorom a romantikou. Herecké obsadenie je vynikajúce, Kurt Russell a James Spade sú na vrchole svojej kariéry. Špeciálne efekty sú aj po takmer dvadsiatich rokoch stále skvelé. A podmanivý hudobný sprievod dotvára túto nadčasovú klasickú sci-fi s nádychom noblesy. Môj hlas je deväť. Poznámka: 18. mája 2017 som tento film videl znova. ()

JoSte

Škoda poněkud useklého konce a obecně značného zjednodušování příběhu, nicméně čtvrtou hvězdičku s rezervou zachránily scény s kočkou, dvě hlavní postavy a skvělá hudba. ()

MarleyCZ

Tento film mám rád zejména proto, že dal námět jednomu z nejlepších seriálů. Emmerich je úžasný režisér a tento film se mu opravdu povedl, hudba nádherně zpracovaná. Začátek je velice záživný, prostřední část se mi zdá být bez tempa a bez ''šťávy''. Zato třetí část je vyloženě akční, má to tempo, má to ''šťávu''. Za celou dobu filmu jsem si nezvykl na český dabing. I přez své fanouškovské nadšení ke STARGATE dávám filmu 4 hvězdičky. ()

DHDV

Silné a kultovní. Originální a věčné téma pro seriál. Prodloužená verze není k zahození. Bylo mě 7 let, když se tohle dílo spatřil poprvé, a je to nezapomenutelné! Teď po více jak 15 letech staří filmu, stejně úžasné ()

vickeyek

Skvělý film předznamenává ještě lepší a do konce dotažený seriál. V každém případě se však jedná o film založený pouze na jednom (byť skvělém) nápadu. ()

Elyon

Zajímavý začátek jednoho fenoménu. Nejvíc se mi líbil James Spader, je mnohem lepší než Michael. Ale zato mi hrozně vadil Kurt, nebyl mi vůbec, ale vůbec sympatický. ()

char_t

Jasně, z příběhu šlo vytěžit víc (jak ostatně dokázalo 17 navazujících sezón tří seriálů a dva tv filmy), ale ten zbytek! Perfektní vizuály, hudba na úrovni toho nejlepšího na trhu, kvalitní obsazení... Jako fanoušek celého univerza nemůžu dát míň než čtyři, hodně silné čtyři :-) ()

Rikky007

Zdaleka to nejlepší, co Emmerich vypustil. Zvlášť ve světle toho, jakému podařenému seriálu umožnil díky tomu vzniknout. Mohlo to být příběhově víc propracované, ale vzhledem k tomu jakým stylem měl ve zvyku pak točit, je to opravdu na dobré úrovni. I přes ten jeho patos a snahu o heroismus za každou cenu. Zajímavé sci-fi s dobrými triky, nápady a neotřelou hudbou. ()

GOREGASM

Kvalitní, egyptskou mytologií prosáklé scifi, které se Rolandovi povedlo nejen ve vizuální rovině, ale je vidět, že i on ve svých začátcích pracoval se scénářem, nikoliv jen s jeho výtahem. Nejde sice o nijak hlubokomyslné, či světoborné dílo, o zábavu (přestože jednoduššího ražení) je ale i díky obsazení Spadera a Russella postaráno a pocit zábavné, dobrodružné podívané se u mě i po dvaceti letech bez prodlevy dostavil. 70% ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze