Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Adasin

Univerzum Hvězdné brány mě nikdy nebralo tak jako třeba Star Wars nebo Star Trek, o to víc mě překvapilo, že film celkem slušně jede a pro nudu tu není ani moc místa. Přiznám, že Kurt Russel mi tu trochu vadil, naštěstí James Spader si většinu scén krade pro sebe, vlastně je docela škoda, že si v seriálu nezahrál. I přes dobré triky a hudbu zůstane Hvězdná brána stále za zmíněnými dvěma univerzy. 7/10 ()

SaNcHeZ_cz

Emmerich nastartoval kult, který se později rozmohl na televizní obrazovky. Původní hvězdná brána je poměrně originální sci-fi které pobaví i po tolika letech od premiéry. ()

Praxis

Nejlepší Emmerichův film. Miluju ho, hlavně díky tomu, že porodil jeden z nejúspěšních seriálů Stargate- SG1 a další spin-offy. A beztak je RD Anderson lepší a vtipnější O'Neill než Russelův... ()

Jillen

Solidní sci-fi, která alespoň za něco stojí narozdíl od seriálu, který mě jako malého bavil, ale dnes se divím jak jsem se na to mohl koukat. Tohle je však klasika, ale ne taková jako Star Trek nebo Star Wars. Dávám 60% ()

Džejkop

Je to pro mě takový malý kult. Hvězdná brána má atmosféru, která má jedinečný náboj. Hvězdná brána vyzařuje proud živelné energie. Ve chvíli, kdy se z plátna ozve 7 symbol zadán, začínám snít. Představa cestování vesmírem je fascinující a já bych v koutku duše chtěl být Danielem Jacksonem. ()

Tony.cs

Výborný film. Sci-fi jak má být. Kultovní a dodnes jeden z nejlepších sci-fi jaké jsem viděl. Zároveň nejlepší Emmerichův počin. ()

Bat55

Vo výsledku nie špatný film, ktorému k dokonalosti chýba veľa, no k pozerateľnosti nič. Hlavne prvá polovica filmu je úžasná, keď som to poprvý raz videl, bolo to pre mňa sci-fi, na aké sa nezabúda. A na Stargate sa fakticky nezabúda, ani po toľkých rokoch (seriál mi formoval detstvo). Zrovnávanie so seriálom by dopadlo asi tak, že by seriál vo výsledku film aj tak trošku preválcoval, hoci film pôsobí miestami kvalitnejším dojmom, než televízna produkcia. Ale zasa naopak herci sú nesympatickí, Russella lepšie nahradil Anderson, z ktorého tie hlášky lietali jedna radosť. To isté sa dá povedať aj o náhrade za Jamesa Spadera. Kostýmy a masky sú na skvelej úrovni, za tie prachy v tej dobe sa ale ani niet čomu čudovať. Emmerich vedel vždy sci-fi, hoci jeho Deň Nezávislosti je niečo, čo ma navždy zmenilo a dodnes ten film považujem za jeden z najlepších, najbombastickejších a najhumornejších (?) filmov zo sci-fi. Ale späť k StarGate. Hudba veľmi dobrá, tá melódia je pre mňa dnes nostalgiou a to pekne silnou. Akčných sekvencií veľa nie je, ale potešia. Dá sa teda povedať, že Stargate má veľa chýb, alebo aspektov, ktoré mi dnes už proste nesadnú, a nesedím u toho ako priklincovaný ako kedysi, ale považujem tento film za nadpriemer, to určite. Veľmi silné 3*. /70%/ ()

kaylin

Tenhle film mám pořád rád, ale je pravda, že seriál byl prostě lepší, větší, zajímavější, zábavnější. Ale ten nápad vznikl tady a je to nápad skutečně skvělý, který hodně ovlivnil moje dospívání. Ten princip cestování po světech jsem miloval a líbí se mi pořád. Docela bych si zase dal seriál, nebo klidně i něco nového. Na tenhle film by se rozhodně nemělo zapomenout. ()

ben666

Super scifi film, na který navazuje ještě úspěšnější televizní seriál, který má i odnože Stargate: Atlantis a Stargate: Universe. Kurt Russell exceluje v roli Jacka. :D Se nedivím, že natočili i seriál, taková myšlenka se musí vždy uchytnout. Ať žije Stargate. Škoda, že už nenatáčí další díly :( ()

YURAyura

Jedna z dalsich promarneych prilezitosti na dobry scifak. Kdyby penize utopene v tricich radsi nasypali do poradneho scenare mohl to byt kult jak vino. Takto je to jenom dalsi vysokonakladovy popkorn s Egyptskyma kulisama. ()

Damiel

75 % - Blockbuster jak má být, lehce indianajonesovitá sci-fi s velmi atraktivním námětem, navíc poměrně slušně zpracovaným - byť mysteriózní potenciál Velké pyramidy nabízí ještě mnohem a mnohem víc. Má to tempo, má to šťávu, má to excelentního Rea (ten záblesk v očích mě fakt dostal). Good job. ()

stration

Pro mě po Měsíci 44 a Univerzálovi rozhodně zklamání. Čekal jsem, že bude Emmerich čím dál lepší. Naopak. Prostě jsem to nějak nepřekousnul. Sado-maso délka filmu je opravdu jen pro otrlé. A celé mně to bylo nějak jedno. Ani podruhé to nebylo lepší a po třetí jsem to už nedodíval. Stačilo. Hvězdná brána u mě svou šanci promarnila. ()

Helo

Na tomhle filmu jsem vyrůstal a nemůžu na něj dopustit! Skvělý námět, výborná hudba (nejlepší od Arnolda), akce, napětí, pyramidy, vesmírné lodě! Vždyť kvůli tomuhle filmu jsem kdys dávno učitelce na vlastivědu tvrdil, že pyramidy postavili proto, aby na ně mohli přistávat mimozemšťani! Veřím, že tenhle film někomu nemusel sednout, ale co vím s jistotu je, že někteří by ohodnitli lépe, nemít film v kolonce "režisér" jméno Roland Emmerich... ()

Aiax

Sice opět malinko přiblblé, ale na Emmerichův standard je to vcelku koukatelná a místy nápaditá záležitost. Jedna hvězdička navíc, protože jsem fanda sci-fi. ()

dom156

Předně by bylo fér uvést, ze jsem obrovský fanda seriálu, který vznikl 3 roky po premiéře tohoto filmu, tudíž i mé hodnoceni u tohoto filmu bude díky tomuto faktu ovlivněno a ne zrovna malou měrou. Také vidět Jack' O'Neila v kůži Kurta Russella je trochu podivné, ale měl jsem na to koukat popořádku a ne zrovna takto přeházeném pořadí. Film nás hned na úvod vtáhne do děje a nepustí nás po celou jeho délku. Krásné a promyšlené scifi, které nemá ani jeden slabý moment. Trochu mi přijde zbytečnost ta rozšířená verze, ale to je jen můj názor. Nebudu tu dále plkat a doporučuji. ()

Blackhand47

Tak jsem se po nějaké době odhodlal dohnat další rest, kterým byla tentokrát slavná Hvězdná brána. Jako malý jsem tu a tam viděl nějakou tu epizodu seriálu, ale nikdy mne to nepohltilo natolik, abych to zkoukl celé a možná jsem udělal chybu. Film, který funguje jako jakýsi pilot, má opravdu skvělou atmosféru, výborný soundtrack a charismatického hlavního hrdinu. Emmerichovi práce s mimozemskými projekty rozhodně jde a určitě jej mohu nazvat jedním z nejvýraznějších režisérů devadesátých let. Film navnadil, tak hurá na seriál a další dobrodružství v tajemném vesmíru. 80% ()

Kangax

Precenované... V podstate nudná, predvídaľelná blbina. Z takého námetu a takého rozpočtu sa dalo vyťažiť oveľa viacej. ()

sssssycak

Prvotní film, kterým se na 14 let započal jeden obrovský a celosvětový fenomén. Za to mu patří jedno velké ohromné díky. Samotný film však ještě působí nedozrále, nedotaženě a zdaleka nevyužívá všech možností. Nudný konec místo pořádné gradace spíše potopí celý film. Víc než 3 hvězdičky udělit s čistým svědomím nelze. Ale tenhle film už ani hodnocení vlastne nepotřebuje, svět StarGate si žije vlastní život. :) ()

Vědma

No nevím, mě to prostě připadalo jako blbina. Možná se pletu, ale ověřovat opakováním si to asi nehodlám. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze