Hořká komedie režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha sleduje osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodičů od okamžiku, kdy v patnácti letech dostanou občanský průkaz, až do chvíle, kdy se v osmnácti snaží uniknout vojně a pokoušejí se získat modrou knížku. Petr, Aleš, Popelka a Míťa dospívají v sedmdesátých letech, v době, kdy vyjít na ulici bez občanského průkazu znamenalo koledovat si o průšvih, a kdy povinná vojenská služba byla pro mnohé tím největším strašákem. Každý po svém i společně se snaží neztratit v totalitním státě zdravý rozum a smysl pro humor, ale také nezadat si s režimem. Prožívají řadu epizod, některé jsou úsměvné s nádechem absurdní grotesky, jiné dramatické a fatální. Občanský průkaz vypráví o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost, a tahle cesta v každé době vede skrz bourání konformismu a rodičovských ideálů, revoltu vůči společnosti, hledání a nalézání sebeúcty. (Magic Box)

Marsik

Palace Cinemas Anděl (Film-mánie) - Jedním slovem, dokonalost !! Tenhle film se zapíše zlatým písmem do historie českého filmu. Všechny postavy byly napsány bravurně a všichni herci své role zahráli na výbornou. Vylíčení autentičnosti tehdejší doby - vynikající. 5 hvězdiček samozřejmostí. Navíc jsem film viděl v kině v rámci Film-mánie za 50,-Kč - co víc si tedy přát :) 95% // ČT1 (léto 2014) - Po nějaké době jsem se k tomuto českému filmu opět dostal a opět jsem se zaujetím sledoval osudy postav v období, které z dnešního pohledu (pro normálně smýšlejícího občana) je nepochopitelné. Komunismus. Řeknu vám, že u mnoho scén jsem jen kroutil hlavou a děkoval jsem "tam nahoru", že máme tu demokracii. Zpět k filmu..je mi trochu líto, že se snímek pana Trojana tolik nechytl. Tady na čsfd má 78%, což sice není málo (takový Major Maisner by to bral všemi deseti :)), ale když jsem před Vánocemi roku 2010 odcházel z Občanského průkazu z kina, říkal jsem si, že to bude kultovní česká záležitost, jako např. Pelíšky. A ono bohužel, trochu jsem to přecenil. Nicméně já si stále stojím za tím, že to je 5-ti hvězdičkový film. 90% (with J.) ()

F.man

Průměr. Asi se mi ty Šabachovy povídky už začínají nějak přejídat. Navíc pro mě hodně slabé obsazení hlavních postav a divné post-synchrony (nebo jestli to nebyly post-synchrony tak strašný hlasový projev některých herců). Na druhou stranu, hlavu a patu to pořád má a koukat se na to taky dá, takže klidný střed. ()

ConanVJ

Ale jo, celkem to ušlo a bylo tam i pár vtipných momentů. Jinak se to ničím neliší od průměrných českých filmů na podobné téma o době minulé. Za mě 40% :) ()

ledzepfan

Nejlepší český film všech dob to asi nebude, místy je to dost nepřesvědčivé(jak herecky tak režijně)ale jako okružní jízda veselým peklem to funguje dobře. Sakra-skoro by těm hipíkům člověk záviděl, že tenkrát bylo zlo tak absurdně nepřehlédnutelné a jasné a revolta měla cíl i smysl. Dneska už nefunguje ani základní poučka "Nevěřit nikomu komu je nad 30 " :( ()

LINKIN

Problém není ve zvoleném námětu Stando, jen v jeho uchopení. Za připomenutí doby, kdy bylo dlouhý háro IN dík, za doslovnost a prvoplánovost už nedík. Musim si sehnat soundtrack. ()

Krt.Ek

Z tria Pelíšky, Pupendo a Občanský průkaz které si berou na paškál dobu minulého režimu a z toho samého tria pod nimž je podepsán Petr Šabach mi přišel právě OP nejkrutější a nejsmutnější. Samozřejmě že se tu najdou i vtipné scény, všichni víme že čeští diváci (tím pádem i mainstreamoví tvůrci) milují tragikomedie, ale ubylo jich. Nebo možná neubylo, jenom ta tragická linka tu komediální naprosto přebijí. Alespoň v mých očích. Škoda jen, že mi hlavní představitelé přišli nesympatičtí. Proto jsem je nějak zvlášť nelitoval. Tím pádem mě tento film tak emocionálně nezničil. A hlavně proto nemohu dát pět hvězdiček. 75% ()

Greg

Hořkosladká komedie o době nedávné, na kterou nikdo z těch, kdo ji zažil, určitě nevzpomíná v dobrém. Filmu s výborně napsaným scénářem jednoznačně vévodí herecké výkony nejen mladých herců, ale i dospělých. Hlavně trio Myšička-Geislerová-Macháček září. Občanský průkaz se opravdu povedl a věřím, že si odnese několik sosšek Českého lva, určitě si to zaslouží. ()

RasputincZ

Neskutečně mladé, dravé a energické. Plné života v neživé zemi. Tak bych charakterizoval nové dílko Ondřeje Trojana Občanský průkaz. Tragikomický příběh mladé party kamarádů, kteří po svém dospívají v komunistické zemi je místy neskutečně smutný a někdy naopak doslova komický. Viděl jsem spoustu filmů, kde tento rozkol celkový dojem z filmu kazil, ale to není případ Občanského průkazu. Vše do sebe perfektně zapadá, občasné slabší herecké chvilky mladších hbitě suplují dospělí a to především Martin Myšička, který mě zaujal již v Protektorovi a svým hereckým talentem mě nepřestává překvapovat. Moc se těším na jeho další filmy. Vykreslení atmosféry hodnotit nemohu, ale můžu prohlásit, že pro mě osobně je zatím Občanský průkaz nejlepší český film roku a možná největší překvapení vůbec. ()

frashmaker

Pěkně domršený postsynchrony a amatérské herecké výkony sráží tento zajímavý český film o stupeň níž, než je pomyslný vrchol. Komunistické mrazení je stále v nás a potřebujeme si stále připomínat, jak to tenkrát bylo strašné, protože když zapomeneme, může se to neskutečně rychle vrátit. Demokracie je neskutečně vrtkavé a nestabilní uspořádání státu a měli bysme si to už konečně uvědomit... ()

SaNcHeZ_cz

Nemám s tím nejmenší problém. Podmanivá sonda do praktik minulého režimu s osobitým nadhledem dokáže zaujmout a pobavit. ()

Alqarin

Óda na Dylana a hippies, která mě ideově absolutně minula, ale jako film o mladistvých pro mladistvé je Občanský průkaz fajn. ()

Praxis

Nabízí se přirovnání k Pelíškům. Ale rozhodně tyto dva filmy neztotožňujme. Oba dva nabízejí krapet jiný pohled na dobu, kdy se mluvit nahlas nesmělo. Na dobu, kde řádili tajní, na dobu, kdy udavačům kvetla pšenka, na dobu, kde výjezd do ciziny znamenal procedůru na řadu měsíců dopředu. Na dobu, kdy se nosily máničky na protest proti systému. Na dobu, kdy rozumný člověk nechápal a žasnul: "Jak jsme to těch 40 let sakra mohli vydržet?"...A tak zatímco Pelíšky a hlášky z nich zlidověly, protože jejich humor byl i přes ty všechny nástrahy laskavý, z Občanského průkazu se obávám, že krom nohy v záchodě Vám v hlavě tolik neupne. Protože pohled na tu dobu je syrový, hnusný, ošklivý a takový, jaký byl. Bez přetvářky... 95% ()

ivishka

Po dlouhatánském přemlouvání sama sebe jsem si řekla,že odsoudit film za to, že je natočen v česku a s českými herci a také proto ,že je natáčen o jisté době která mě jakýmsi způsobem ani trochu nefascinuje a spíše k ní mám odpor je hloupé. Tak jsem se vyvedla z pekelného omylu, protože alegorie s čímkoliv jiným co jsem kdy viděla je nulová. Příjde mi, že jakkoliv si člověk v těžké době podobných soudruhů a jiných patolízalů snažil užít život tím horší jeho "budoucnost" byla. Nejen,že to vypadalo velice realisticky ale také mě to i místy pobavilo.Nedivte se,že skoro ve všech mých komentářích najdete narážky na podobu dnešních českých filmů ale podle mě je většina českých filmů naprostá sračka takže díky Ondřeji Trojanovi to ještě není tak úplně na odpis. ()

Laxik

Důkaz, že i v Čechách se jednou za čas točí filmy s láskou, citem, péčí, ale hlavně s umem! Na někoho z Občanského průkazu dýchne nostalgie, na jiného svrab doby, na mě touha po svobodě. ()

Ellmariachi

Jde o zajímavý okýnko do tehdejší doby. Snímek mi sedl především proto, že střídal poměrně temný momenty s těma zajímavýma z podstaty a humornýma. Každopádně každá doba má to svoje a já jsem rád, že žiju právě v týhle. Za dobovou atmosféru a napětí 75 procent. ()

Tereza_T

Můj nejoblíbenější domácí film. Miluju na tom tu naivitu a klukovskost. Přijde mi skvělý, že casting byl provedenej stylem "vyberem náhodně čtyři kluky po pražskejch gymplech, požadavek: dlouhý či rychle rostoucí háro." Tihle předtím herecky nepolíbený hoši tomu dávají tu správnou atmosféru, všichni se vzájemně doplňujou, každej je svůj a svou roli tak podle mě přivádí k dokonalosti. Libor Kovář celý film výborně provází a komentuje, Matouš Vrba udržuje celou partu pohromadě, Jakub Šárka dodává kvalitní poezii a Jan Vlček ten nejtragičtější příběh ze všech čtyř. Občanský průkaz mě absolutně utáhl na atmosféru, rekvizity a hudbu. Při scéně ve vlaku mám úsměv na tváři a slunce v duši a nutkání ptát se sama sebe, jestli jsem se nenarodila ve špatný době. Při následující scéně mě to většinou přejde. Nedokážu posoudit, jestli občanka dobře reflektuje zobrazenou dobu, asi jako u všeho záleží na úhlu pohledu a můj pohled a hlavně moje představa je přesně taková. A Daňku (můžu to použít?), za tu roli máš jedničku! "Jaký později?" "A jaký někteří?" ()

Sandiego

Ondřej Trojan připravil velmi stravitelný mix pelíškovských epizod s autentičtěji laděnými scénami života v normalizaci (i když stále s nádechem absurdnosti) a kupodivu se to netluče. Tragikomický tvar dlouho nebyl v našem filmu tak vyvážený a předhody mezi hláškovými scénami a mrazivými momenty tak hladké. Pečlivost a poctivost Trojanovi vlastní dokázala vytvořit v mizanscéně podivuhodný dobový obraz, jenž sice svým puntičkářstvím až hraničí s fetišistickými tendencemi, ale nasazení pro věc působí velmi sympaticky a ve velmi ostrém kontrastu s častými rychlokvašnými počiny (a to i díky velmi povedené hudební dramaturgii). Neprvoplánovost navíc jistí také herecké obsazení - čtveřice mladíků v hlavních rolí bez jakékoliv průpravy s neučesaným projevem, jehož mírná rušivost se posléze stává přínosnou složkou, Myšičkův minimalistický výkon a příjemně působí i umírněný výkon A. Geislerové. Vadí nakonec jen málo věcí - přetrvávající epizodická struktura typická pro Jarchovského, jakési umrtvení vývoje po brutální scéně v podchodu a značně konstruovaný závěr, který působí o dost méně přesvědčivěji než zbytek filmu. To však nic nemění na tom, že OP má status horkého kandidáta pro nadcházející České lvy, jelikož s přihlédnutím k praxi akademie progresivnější Pouta asi zůstanou více v pozadí. ()