Východní hlídka (S07E05) (epizoda)

Eastwatch

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2017, 56 min

Mizerný scénář, strašně uspěchané. Na to, že jsme vždy sledovali osudy každé postavy, která musela překonávat mnohdy těžké překážky a daleké cesty, se tento díl uchýlil až k primitivismu. Všechno je najednou jednoduché. Dostat se do Kings Landing - žádný problém, sjednat schůzku s bratrem - žádný problém. Hlavně aby se sešli všechny postavy, které se před nedávnem ještě nenáviděli, nyní však budou přátelé na život a na smrt. Mizerné je též nakládání s časem. Jak dlouhá doba tedy uběhla mezi všemi těmito událostmi? I ta úvodní scéna je na hlavu. V minulém díle jsme viděli jak se Jamie potápí bezmocně v brnění do vody. Z toho se nedá dostat ne? Čekal jsem nějaké vysvětlení, podvodní akci a ne že se zázračně s Bronnem objeví na břehu snad 1 km od místa události. A Daenerys se trošku změnila i vizuálně v nacistku a dělá si táborák z vězňů, protože je nechce držet v zajetí. :-o Ale zajímavý je rozhodně obrat od dobrodružného žánru k hororovému. Pocitově se to velmi odchýlilo od všech předchozích dílů, víc je kladen důraz na osud oproti svobodné vůli, barvy vybledly, přidalo se hlavně na temnotě, což sice dává smysl, ale ten přechod je víc než zbrklý. A ta mise vůbec nedává smysl. Proč něco dokazovat Cersei. Nemá už prakticky nic, čím by mohla Daenerys ohrozit a stejně jí je nějaký zombie naprosto ukradený...(15.8.2017)

• Psychor

Vesmírný pašerák Han Solo musí při pohledu na svého kolegu Davose zblednout závistí, jelikož všechny postavy ze sedmé řady Game of Thrones se dokáží přemisťovat hyperprostorem bez pomoci jakékoliv sofistikované technologie. Stačí pouhé lusknutí prstu a naši superhrdinové se okamžitě transportují z jednoho konce kontinentu na druhý. Původ těchto superschopností bohužel zůstává divákovi zcela utajen a kdo by čekal, že epizoda Eastwatch konečně nabídne nějaké uspokojivé vysvětlení, ten by se šeredně mýlil. Zázračných schopností naopak přibývá geometrickou řadou a blížící se mistrovství Westeros v potápění už tak zná hlavního favorita na vítězství. Bronn bude k neporažení, jelikož těží ze svých implantovaných žáber. Koneckonců obrněného Jaimeho dokázal pod vodní hladinou dotáhnout až téměř k hranicím Králova přístaviště. Aby však scénáristé nemuseli bez přestání poslouchat diváckou kritiku o degradování seriálu na bezduchou akci, vzpomněli si konečně po šesti dílech i na jeho nejchytřejší postavu. Malíček sice při poflakování na Zimohradě poněkud zhloupnul, ale přesto jeho hra na schovávanou nabídla alespoň určitý vzruch. Jinak se i přes všechna ta znovushledání jednalo o emocionálně plochou epizodu, kde o smysluplném ději vůbec nemůže být řeč. Finální koncept výpravy sedmi statečných na nemrtvého již vyloženě křičí scénáristickým zoufalstvím. Weiss s Benioffem oblažili diváka jednoznačně nejhorší epizodou v rámci celé historie Game of Thrones a já se více než děsím přicházejících vichrů zimy, které mohou následující sérii zcela reálně odfouknout do černých čísel.(14.8.2017)

TOHLE je to, co dělá Hru o Trůny tak výjimečným seriálem - není třeba zabíjet hlavní postavy v každém díle, není třeba epických bitevních scén. Stačí brilantní scénář, který dokáže za jednu jedinou epizodu posunout děj a postavy neskutečně dopředu - kdo by ještě na konci čtvrtého dílu tušil, že bude Dany uvažovat o spojení s Cersei? Že Sam se rozhodne odejít z Citadely? Že na Zimohradě je dopis od hloupé Sansy z první série, který však kdyby někdo našel, dostal by ji do velkých potíží? Brilantní dialogy jsou jen třešničkou na dortu. A pokud už sedmá série dokázala za pět epizod vygradovat až do těchto výšin, bojím se a zároveň se ohromně těším na závěr sezóny, protože se děj zatím schyluje k něčemu neskutečnému... | A btw, mám strašně rád Gilly, doufám, že sehraje ještě nějakou významnou roli v ději - ačkoliv... všimli jste si, že to je ONA, kdo nepřímo potvrdil svatbu Rhaegara a Lyanny? Moc jsem nad jejími slovy nepřemýšlel, ale... to děvče je génius.(14.8.2017)

Nejlepší díl této série. Žádná prvoplánová akce, stupidních scén málo (zdravím trapné pány Bronna a Jaimeho) a setkání s málem zapomenutými postavami. Gendry s Davosem a Tyrionem na pláži v Králově přístavišti a setkání Jona a Gendryho patřilo k nejlepším scénám za minimálně poslední dvě sezóny, přinejmenším alespoň proto, že odkazovalo na skvělou první sérii, kde ještě nebylo prakticky co seriálu vytýkat. Dany a Jorah potěšili, absence kohokoli od Greyjoyů potěšila taktéž, bohužel tam stále otravuje Carsei, ale snad ne na dlouho. Asi jsem si už navykla a částečně otupěla vůči D and D psaní, kdy se postavy pohybují neskutečně rychle jak po souši, tak po moři a všechny se spolu pořád setkávají a pak loučí; a nebo se v GoT světě dějí úplné nesmysly - např. nikdo nehlídá pláž Králova přístaviště nebo dva chlapi v těžkým brnění v pohodě vyplavou na hladinu jezera místo, aby se utopili, ale na poměry dílů po čtvrté sérii, kdy seriál upadl do chaosu (přičemž chaos v tomto případě rozhodně není žebříkem :o), je to rozhodně jeden z lepších dílů GoT. Proto hodnotím 3,5*.(15.8.2017)

"Tenhle díl byl opavdu skvělí" jak píše jeden z uživatelů. Převládá u mě názor, že GoT sledují většinou malé děti. Nedávno jsem narazil na asi šestiletého šulínka, který na sobě právě měl tričko na motiv GoT. Ale dále: vím že je to fantasy, ale to tady neplatí ani ty nejjednodušší fyzikální zákony? Vím, např. ve Witcherovi umí Ciri cestovat časem a prostorem, ale to je prostě v uvozovkách normální fantasy nebo sci-fi prvek. Ciri se musí divit, protože procestovat celý kontinent za pár okamžiků, to bych nedokázal ani já s nejnovějším modelem Ferrari. Aria, Olenna, Davos a armády Daenerys si v pohodě za pár dní na férovku přejdou v poho celej kontinent. A Jamie se mezitím v plné zbroji přeplave pod vodou celej rybník. Jako vím, že na Legolasovi triky z Battle of Five Armies to nemá ale i tak. Navíc, nějak mi ta epičnost GoT vadí, jak se do každé scény serou dráčci a armády a bitvy. Někdy mi chybí ta komornost z 1. série. Navíc mě nejvíc udivuje, jak všichni sedí na prdeli a hašteří se mezi sebou, zatímco pár bílejch chodců se jde na jih trošku opálit. (Nezdá se vám, že je Dany taky nějak opálená?) Ou jé, faktor pařby je pět! A to jsem si myslel že 7. řada si u mě vybuduje respekt. Tohle zatím nemá ani na poslední sérii Lost. Ale zase musím říct, že se poprvé těším na nějakou epizodu GoT. Příští epizoda bude doufám jiný kafíčko. Nejlepším momentem epizody je určitě návrat Joraha Mormonta.(14.8.2017)