Východní hlídka (S07E05) (epizoda)

Eastwatch

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2017, 56 min

• Psychor

Vesmírný pašerák Han Solo musí při pohledu na svého kolegu Davose zblednout závistí, jelikož všechny postavy ze sedmé řady Game of Thrones se dokáží přemisťovat hyperprostorem bez pomoci jakékoliv sofistikované technologie. Stačí pouhé lusknutí prstu a naši superhrdinové se okamžitě transportují z jednoho konce kontinentu na druhý. Původ těchto superschopností bohužel zůstává divákovi zcela utajen a kdo by čekal, že epizoda Eastwatch konečně nabídne nějaké uspokojivé vysvětlení, ten by se šeredně mýlil. Zázračných schopností naopak přibývá geometrickou řadou a blížící se mistrovství Westeros v potápění už tak zná hlavního favorita na vítězství. Bronn bude k neporažení, jelikož těží ze svých implantovaných žáber. Koneckonců obrněného Jaimeho dokázal pod vodní hladinou dotáhnout až téměř k hranicím Králova přístaviště. Aby však scénáristé nemuseli bez přestání poslouchat diváckou kritiku o degradování seriálu na bezduchou akci, vzpomněli si konečně po šesti dílech i na jeho nejchytřejší postavu. Malíček sice při poflakování na Zimohradě poněkud zhloupnul, ale přesto jeho hra na schovávanou nabídla alespoň určitý vzruch. Jinak se i přes všechna ta znovushledání jednalo o emocionálně plochou epizodu, kde o smysluplném ději vůbec nemůže být řeč. Finální koncept výpravy sedmi statečných na nemrtvého již vyloženě křičí scénáristickým zoufalstvím. Weiss s Benioffem oblažili diváka jednoznačně nejhorší epizodou v rámci celé historie Game of Thrones a já se více než děsím přicházejících vichrů zimy, které mohou následující sérii zcela reálně odfouknout do černých čísel.(14.8.2017)

TOHLE je to, co dělá Hru o Trůny tak výjimečným seriálem - není třeba zabíjet hlavní postavy v každém díle, není třeba epických bitevních scén. Stačí brilantní scénář, který dokáže za jednu jedinou epizodu posunout děj a postavy neskutečně dopředu - kdo by ještě na konci čtvrtého dílu tušil, že bude Dany uvažovat o spojení s Cersei? Že Sam se rozhodne odejít z Citadely? Že na Zimohradě je dopis od hloupé Sansy z první série, který však kdyby někdo našel, dostal by ji do velkých potíží? Brilantní dialogy jsou jen třešničkou na dortu. A pokud už sedmá série dokázala za pět epizod vygradovat až do těchto výšin, bojím se a zároveň se ohromně těším na závěr sezóny, protože se děj zatím schyluje k něčemu neskutečnému... | A btw, mám strašně rád Gilly, doufám, že sehraje ještě nějakou významnou roli v ději - ačkoliv... všimli jste si, že to je ONA, kdo nepřímo potvrdil svatbu Rhaegara a Lyanny? Moc jsem nad jejími slovy nepřemýšlel, ale... to děvče je génius.(14.8.2017)

Skutečný fanoušek si každý díl užije jen proto, že je se svými oblíbenými postavami. Takže přesvědčit někoho, aby pokleknul, není tak těžké, když máte za zády draka. Bratři se po letech sešli, ale do náruče si nepadli. Přesto snad mělo jejich setkání význam. Sam pochopil, že nelze po zbytek života jen číst o těch, co vykonali dobré skutky. Sníh se skamarádil s drakem. Arya si zahrála s Malíčkem na špiony, což bylo asi nejnapínavější z celé epizody. Cesta na sever se již nedá odkládat. Těm, co mluví o jakési teleportaci postav, doporučuji přečíst stávajích pět dílů od Martina, jelikož on píše stejným způsobem. Tak snad pochopí. Já naopak nepochopím ty, co byli znechuceni předchozími čtyřmi epizodami a sledují pátou, aby byli znechuceni znovu. Ať žijí intriky! Tenhle díl měl opět skvělý náboj!(14.8.2017)

Pravděpodobně nejdůležitější epizoda celé série - nahodilo se hned několik vysvětlujících udiček, z nichž největší bomba je bezesporu: "Co je to annulment? Nějakýho Raggera." / I've grown used to him. / Don't you ever betray me again. / They're not beasts to me. | Jasný rozestavění figurek pro dvojdílný finále sezóny. P.S. Psychorovo teleportování mě baví. Fascinuje me, že tak inteligentní a nevyhulený mozek nedokáže pochopit princip vyprávění tohohle příběhu.(14.8.2017)

Spoilery! Před každým dílem si říkám, že teď už přeci musí něco přijít. Dílů do konce seriálu už moc nezbývá. Tvůrci mě tedy odkladem vždy dost zaskočí. Stále se připravuje půda pro něco velkého. I přestože nedošlo k zásadním zvratům, tak tato epizoda přinesla divákům rozhodně dostatek zajímavých podnětů. Džejmímu se podařilo opět obtěžkat svoji sestru i přes její dočasně odpudivý zevnějšek. Veslař Gendry konečně dovesloval do cíle a přidal se do neskutečně napráskané skupinky, která se vydala na odchyt bílých chodců, kteří si to vycházkovým tempem štrádují ke zdi. Nezbývá mi tedy doufat v nic jiného, než že za týden vypukne ta pravá ořechová akce a exploduje mi srdíčko diváckou rozkoší.(14.8.2017)