Východní hlídka (S07E05) (epizoda)

Eastwatch

Fantasy / Drama / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2017, 56 min

Mizerný scénář, strašně uspěchané. Na to, že jsme vždy sledovali osudy každé postavy, která musela překonávat mnohdy těžké překážky a daleké cesty, se tento díl uchýlil až k primitivismu. Všechno je najednou jednoduché. Dostat se do Kings Landing - žádný problém, sjednat schůzku s bratrem - žádný problém. Hlavně aby se sešli všechny postavy, které se před nedávnem ještě nenáviděli, nyní však budou přátelé na život a na smrt. Mizerné je též nakládání s časem. Jak dlouhá doba tedy uběhla mezi všemi těmito událostmi? I ta úvodní scéna je na hlavu. V minulém díle jsme viděli jak se Jamie potápí bezmocně v brnění do vody. Z toho se nedá dostat ne? Čekal jsem nějaké vysvětlení, podvodní akci a ne že se zázračně s Bronnem objeví na břehu snad 1 km od místa události. A Daenerys se trošku změnila i vizuálně v nacistku a dělá si táborák z vězňů, protože je nechce držet v zajetí. :-o Ale zajímavý je rozhodně obrat od dobrodružného žánru k hororovému. Pocitově se to velmi odchýlilo od všech předchozích dílů, víc je kladen důraz na osud oproti svobodné vůli, barvy vybledly, přidalo se hlavně na temnotě, což sice dává smysl, ale ten přechod je víc než zbrklý. A ta mise vůbec nedává smysl. Proč něco dokazovat Cersei. Nemá už prakticky nic, čím by mohla Daenerys ohrozit a stejně jí je nějaký zombie naprosto ukradený...(15.8.2017)

Nejlepší díl této série. Žádná prvoplánová akce, stupidních scén málo (zdravím trapné pány Bronna a Jaimeho) a setkání s málem zapomenutými postavami. Gendry s Davosem a Tyrionem na pláži v Králově přístavišti a setkání Jona a Gendryho patřilo k nejlepším scénám za minimálně poslední dvě sezóny, přinejmenším alespoň proto, že odkazovalo na skvělou první sérii, kde ještě nebylo prakticky co seriálu vytýkat. Dany a Jorah potěšili, absence kohokoli od Greyjoyů potěšila taktéž, bohužel tam stále otravuje Carsei, ale snad ne na dlouho. Asi jsem si už navykla a částečně otupěla vůči D and D psaní, kdy se postavy pohybují neskutečně rychle jak po souši, tak po moři a všechny se spolu pořád setkávají a pak loučí; a nebo se v GoT světě dějí úplné nesmysly - např. nikdo nehlídá pláž Králova přístaviště nebo dva chlapi v těžkým brnění v pohodě vyplavou na hladinu jezera místo, aby se utopili, ale na poměry dílů po čtvrté sérii, kdy seriál upadl do chaosu (přičemž chaos v tomto případě rozhodně není žebříkem :o), je to rozhodně jeden z lepších dílů GoT. Proto hodnotím 3,5*.(15.8.2017)

• Teg

V podstatě souhlas s tím co napsal Psychor. I když se to někomu nemusí líbit, Hra o trůny v této sérii už jen těží z velkého množství rozpracovaných příběhových linek a otazníků z pera autora a z toho že ukazuje divákům to, co si přáli vidět a Martin jim to upřel. Způsob, kterým během několika desítek minut navážou na pečlivě vypracované události předlohy přinejmenším zamrzí. Kupříklad nadechnutí Jaimeho a Bronna dlouho po bitvě, teleportace postav, absence vysvětlování jakýchkoli souvislostí, úžasná parta ve východní hlídce atd. Tato série by sama o sobě bez silné předlohy neobstála a propadla by se do černých čísel. DODATEK: Protože se tu množí komentáře zpochybňující kritiku "teleportací" dovolím si vysvětlit, co my, fanoušci knižní předlohy vnímáme na poslední sérii špatně. Na samotném vynechání děje v případě, že někdo někam cestuje není nic špatného, i když je pravda že Martin celkem důsledně popisoval i toto. Bývá ale slušnost mezi to vložit další příběhové linky tak, aby čas přesunu zdánlivě odpovídal, případně počkat do další epizody. To dá divákovi (čtenářovi) pocit, že nebyl uplně obelhán. Zde se už ani nikdo neobtěžuje cokoliv někam vkládat. Jon s Jorahem jsou na dračí skále. BUM. Jon s Jorahem jsou ve východní hlídce. BUM. Sedm statečných kráčí do bílé tmy. Důvod proč se to děje je myslím na snadě a úzce souvisí s tím, že se "scénáristi" snaží děj spíše zjednodušovat a nové zápletky už neotevírat. Pak by ale nemělo k tzv. "teleportacím" docházet tak, jako teď. Je to neuctivé k divákovi a kvalitní předloze. Ten kdo to nevidí, žije ještě pořád v opojení předchozích sérií a protože dostává pořádně "nažrat" hustokrutých scén, zapomíná, že už jídlo začíná trochu zavánět.(14.8.2017)

Opravdu nevím jak hodnotit. Poslední dvěma epizodám bych dala jednu hvězdičku, oproti prvním sériím je to propad až takřka do odpadních vod. Jenže seriál pořád sleduji a pořád mě více méně jakš takš baví, i když i o tom by se už také dalo polemizovat. Bojím se, aby se Hra o trůny nezvrhla v sebeparodii. Nebudu vypisovat nelogičnosti, které se vynořují jak se scénáristům zrovna hodí, jenom bych spoilerova a většina diváků si to stejně nějak osobitě zdůvodní. - Nebojím se o mnohé postavy, protože vím, že jsou tací, co zajisté přežijí žár ohně, sebedelší pobyt pod vodou a každý meč na ně namířený bude mířit zaručeně vedle.Nebudu už řešit to, že některé postavy z kraje sedmé řady se nám náhle vypařily do ztracena, však oni náhle zase někdy spadnou rovnou odněkud z nebes. Možná, když se tvůrcům zachce.- Takže závěrem: když přistoupím na to, že koukám prostě na nesmysl, co šel řádově dost dolů, na seriál, co byl kdysi Top a teď je na podstatně nižší úrovni a nebudu ty dvě kvalitativní dimenze srovnávat, můžu dát s klidem tři hvězdy, jen to fikne. Prostě přistupuji na hru, v níž už nejde o trůny, ale hru o to, co ještě snesou skalní fanoušci seriálu. A jak se zdá, my toho sneseme hodně. Koneckonců, furt lepší než nějaká ta Esmeralda, ne?(14.8.2017)

Komentar muze a bude obsahovat SPOILER Nevim jestli jsem se stal kritickym k tomuto serialu anebo kvalita sla dolu, ale trochu me vadi nektere veci. 1) Jamie na konci minuleho dilu padal az kdovikam a logicky, kdyz ma brneni a kovovou ruku, asi zrovna na plavani to nebude a pak na zacatku tohoto dilu se vynori, jak kdyby nic a co vic, o takovy kus dal.. To, ze dracek je jak novy, po tom zasahu od Bronna, se da jeste pochopit ikdyz teda taky jsem se nad tim dost pozastavil. Ale pak prijde ten brilantni napad.. "Pujdeme zajmout chodici mrtvolku za zed. Sice moc nevime proc, ale urcite to je super napad, protoze nas je 10, jich je nepocitane. Ale tak treba se tam nekde jeden zatoula, my ho jen tak v pohode chytnem a odkracime zase zpatky.. Kdyby si aspon vzali Branna s sebou nebo kdyby skrze jeho schopnosti nejakeho privedli a co ten strejda, co Brannoj pomohl? Nehlede na to (ikdyz to asi Jon Snow nevi) stejne mrtvej neprejde pres tu "magickou" zed.. Game of Thrones mam rad, ve vysledku to asi je jeden z nejoblibenejsich mych serialu, ale tenhle dil je asi prvni, ktery me stval a zklamal.(14.8.2017)