Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

BeranSon

Začátek je něco co bych označil jako grandiózní vstup do filmu, všechen ten mráz zimního Berlína, co mi běhal po zádech je k nezaplacení. Ztráta paměti a potom jednotlivé zaplétání do děje působí skvostně, jenomže jakmile začne rozuzlení a divák začíná chápat, že jde o atentát, nájemné vrahy, tak mě film pustil. Já nevím co to ve mě je, ale mě jednoduše k tomuto filmu neseděla akce. Kdyby film popisoval klidnou cestu duševně rozporuplného jedince, jako celý začátek, tak bych neváhal a plné hodnocení bych mu na sto procent udělil. Někdy si snímek chce hrát na až příliš zašmodrchaný, což není špatně, ale ve výsledku jasně pochopíte jak to bylo, ale i potom se nad filmem snažíte zamyslet, tedy alespoň já jsem se zamyslel. Liam Neeson je skutečně herecké ESO a já jeho herecký projev žeru jako nikoho jiného. Je vysoký, perfektně se na něj kouká a umí se prodat s takovou seriózností že prostě věřím že to není Liam, ale jeho postava. Takže od filmu jsem čekal něco více, kdyby nesklouzl a vezl se na úrovni začátku, tak mám jisto. - 6/10 - ()

Heroine

Docela napínavý film, a díky Liamu Neesonovi člověk hlavnímu hrdinovi docela fandí. A to i přes to (SPOILER), co se o něm vlastně dozvíme... na tom to trochu pokulhává, protože tím film ztratí kladného hrdinu. ()

Heavyman

Zapeklitě zamotaná zápletka, kde se od druhé poloviny začnou objevovat i akční scény a ani samotný Liam neví čí je. Kvalitní němečtí herci ve vedlejších rolích rozhodně nezklamali a snad i díky nim se jedná o nadprůměrný film, kde se Neeson pere. ()

Lyžař

L. Neeson by mel hrat kazdy rok aspon v padesati filmech. Ja mam tenhle zanr proste rad. Ma takovou libivou vizaz a takovej kukuc, kterymu proste musim fandit. A to i presto, ze to tady byl vlastne zaporak :-D na tu jeho pomocnici se taky da divat, takze celkove hodne povedeny dilo. A ze rozseknuti deje jsem az do konce opravdu netusil, je fajn :-) ()

Mashak

Ach jo. Já to vidím jako ne moc povedenou dvojku Takenu. Příběh je narozdíl od "jedničky" zaplantaný a jeho vyústění je laciné. Liam působí skvostně když někomu nasazuje kravatu, ale jako muž po nehodě co je těsně před nervovým zhroucením evokuje dojem kočky, která se bojí myši. Druhá půlka filmu už se nesnaží hrát si na cosi převratného a tak přibude akce a honičky a lámání vazu a tak to má u tohohle žánru být! ()

Harts

No trochu zajímavý, podle mě dialogy nudné, akce je tam také dost, ale je to průměrný film, bez vnitřní psychologie postav, jen tak navenek se projevují i divně všichni. ()

beckham-

Liem mě opět nezklamal, jeho filmy prostě miluju a tento není výjimkou. Škoda, že jeho bojové umění nezačalo o něco dříve, hltal bych ho o to více. ()

Skleni

Liam Neeson je dôkazom toho ako je celý svet zbastardený. Prepáčte mi za ten výraz, ale niet iného pomenovania. Vždy sa vedelo aký je to skvelý herec. To aký je všestranný a talentovaný. Jeho hlas sa požičiaval postavám, ktoré mali budiť rešpekt a úctu. A rovnako to je aj keď robí hraný film. Nič nemusí povedať. Len tak stojí a pozerá sa do kamery a hneď máte dojem, že tohoto pána netreba moc hnevať. No a presne túto jeho vlastnosť teraz už druhý raz (minimálne) tvorcovia využili na vybudovanie "prostredia" vo filme. Presnejšie teda naznačujem, že bez Liama by tento film asi toho vela nemal. No, teraz som ukrivdil. Myslím si totiž že i samotný film má čo ponúknuť. Jeho hlavnou devízou je silný a inteligentný a dopracovaný príbeh, ktorý ma ťahal až do konca. Nemal som absolútne potuchy ako to môže skončiť. Resp. som veril v hocijaký iný koniec než ten ktorý bol v scenári. Prostredie Berlína ma uspokojilo a rovnako aj mršnosť deju.. Žiadne obkecávanie a vyčkávanie na odpovede. Všetko priamočiaro a jednoducho vypovedané. Takže to už máme dve veci velmi dobré. Ku hereckým výkonom a deju sa pridáva scenár samozrejme a hudba. No tou najsilnejšou časťou filmu, a teraz mi to príde ako mierna kópia Taken, je určitá serióznosť a zároveň až priam komičnosť deju. Žiadne "polož tu zbraň!". Proste príde vidí, strelí, odíde. Krása. A za scénu s výbuchom by som dal aj max. hodnotenie, ale predsa len mi niečo chýbalo. ()

Torgal

Bourne na dôchodku. Filmársky bravúrne natočený i obsadený thriller, ktorý zráža k priemernému hodnoteniu scenár, ktorý je v prvej polovici filmu ťahúňom snímku, ale v druhej skĺzne do klasických zvratov a "prekvapujúcich" odhalení. 7-/10 ()

kiimi

První hodina filmu plná napětí a očekávání. Atmosféra výborná, umocněná Brunem Ganze v jeho typické roli. Poté přijde zlom a místo emocí z nečekaného rozluštění tajenky se dostaví jen pachuť béčkového konce a očekávaných záběrů. Škoda, těšil jsem se na 4* film. ()

foundation

V prvom rade absolútne zbabraná reklama pretože obrovským spoilerom je už samotný trailer. A komu pointa nedôjde tam, v prvej polhodine filmu sa tak zaručene stane. Druhý Taken sa nekoná ani omylom, a bohužiaľ z Unknown sa stala iba celkom priemerná jednohubka. Aj keď Neesona zbožnujem tentoraz to neutiahol ani on ale herecky vlastne žiadny kiks nevyrobil. Film frčí od začiatku do konca podľa najbanálnejšej šablóny. Strata pamäti, muži v čiernom, sem tam naháňačka alebo bum bum z pištoľky. Lenže všetko to čo v Taken tak skvele fungovalo, je v Neznámom ako päsť na oko. No a jediná vec ktorá mohla tú šablónu zachrániť je perfektný scenár. Zlatý vočí. Scenáristicky je to fakticky deravé oveľa viac ako by sa patrilo na poctivý áčkový mysteriózny thriller s aspoň akými takými ambíciami. Pozerať sa to dá bez väčších problémov ale pre mňa sa Unknown stal vyložene sklamaním. January Jones je nádherná. End of story. ()

lxbch

Chtě nechtě (spíš nechtě, ale nedalo se tomu vyhnout) to musím srovnat s Taken. V Taken Neeson srovnává půlku Paříže do latě, protože ví, co chce (svou dceru zpět). Tady se Neesonův Dr. Harris skoro celý film hledá (tím nechci říct, že by se na to nedalo dívat) a na tempu filmu je to bohužel znát. Pro mě je to snímek na jedno podívání. Kdybych se na to chtěl někdy mrknout znovu, tak by tomu asi pomohla mladší sestra Freddieho Krugera, Diana, protože ačkoli jsem ji v minulosti extra moc nemusel, tak tady mi přišla moc sympatická. ()

PEZ

Naozaj vydarena zanrovka, po Taken dalsi kvalitny akcnak s Liamom (aj ked na trosku iny styl), ktoremu to proste svedci. Co ma ako prve napada, pri hladani popisu pre film je pojem "realisticky" - ci uz su to dialogy, kamera, pribeh, vsetko tu pre mna zapada do spravnej symbiozy. Snad az zaver je malilinko "filmovy" a o par minut dlhsi, ako by mal, ale to vsetko v unosnej miere, takze naozaj som velmi spokojny, pritom ocakavania neboli male. Je paradoxne a na povazenie, ze tu bola lepsia nahanacka s autami ako vo Fast Five. :) A mimochodom, Bruno Ganz je tu vskutku fantasticky, najlepsia postava filmu. ()

ZackSawyer

Ztratit x neznat vlastní identitu, ale mít Diane Kruger jako pomocnici, to se to hnedka líp žije. Moderní kamuflážní film, těžící z minulosti agentů, starých časů a používající nové technologie. Slušná zápletka, napínavý film, magická knížečka s kódy. Začátek velmi slibně navnadí diváka a to mám rád. Jak dokázat, že já jsem já? Liam se s tím popral? :-) a přežil, proč? Protože mu to politicky myslelo :-D ()

cogi

Krádež vynalézů a jejich osvojování? Myslím, že to není zas tak moc daleko od pravdy, jen ted z hlavy si pamatuju, jaké jsou zajímavé čakry s lékama. Příběh se musí nechat, vyuzlení bylo částečně překvapující, takový obrat jsem popravdě nečekala, kdyby bylo vysvětlení hlavní pointy jiné, asi bych o hvězdičku ubrala. Film dokázal udržet moje napětí od začátku do konce, takové filmy mám ráda. Ne že vás nažhaví, v půlce pospáváte a u konce jste rádi, že to máte za sebou ()

Charlie84

Frank Lagella už bude pravděpodobně do konce kariéry hrát divné, ještě lépe děsivé (ovšem opět poměrně divným zpúsobem) týpky, začalo to v The Box, All good things a teď Unknown...ale to jen tak na okraj. Mám odjakživa slabost pro amnézií trpící hrdiny zkrátka proto, že nevíte, co od nich čekat. Mohlo to být scifi, mohl to být thriller, nakonec je to akční film s koncem, který si vypůjčil od béčkových kolegů. Ale říkám si, proč ne. Přavratný kus filmařiny a šokující pointy nečekejte (doporučuju příliš nepřemýšlet - film se snaží největší logické lapsy vysvětlovat, ale nejde mu to tak, jak by si přál), v rámci žánru však příjemně osvěžující pohled na tématiku, která tady už párkrát byla - a párkrát i líp. ()

Nail

Hodně podobné Bournovi, ale nic nemění na tom, že mě Liam Neeson velice mile překvapil. Ve filmu bylo dost akce, tajemna prostě vše, jak se na podobný snímek hodí. ()

studo

Liam Neeson po Taken v ďalšom akčnom bijáku. Aj tu dokazuje svoje kvality, Serra po Sirote dokazuje, že na veľkom plátne sa nestratí, no to je asi všetko. Scenár ma diery ako sito a logika pri niektorých scénach a rozhodnutiach berie dych. Kamera v akčných sekvenciách zaostáva, pri vyhrotených scénach strih akoby priberal minúty, pritom na plátne sa dej berie po sekundách. Diane Kruger je slabá ako 10 krát luhovaný čaj a January Jones má napriek celkom dobrej postave málo priestoru na plátne. Škoda. ()

Ponika

Neobvyklý thriller se zajímavým rozuzlením - v hlavní roli s Panem Hercem. Novodobá obdoba Uprchlíka, kde podobně silnou roli zahrál Harrison Ford. ()

the_bitch

Dobrý mix akcie,nebezpečenstva,dobrodružstva v kombinácii so stratou pamäte, a vznikla nam táto veľmi dobre pozerateľná snímka,navyše s dobrým hereckým obsadením,a riadne zamotaným príbehom. ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)