Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

kaylin

U snímku "Nákaza" jsem chvílemi měl pocit, že nesleduji film, ale skutečný záznam událostí. Forma, kterou Steven Soderbergh je neskutečně realistická a syrová. Propukne nákaza, co se bude dít? Jak budou postupovat úřady? Jak budou postupovat obyčejní lidé? Film vyvolává neskutečné množství otázek, kde mezi prvními je: Kdo má jako první právo na vakcínu? Jsou to politici? Ale proč? Dokáží zachránit životy? jsou skutečně těmi, kdo by pomohli společnosti se znovu postavit na vlastní nohy, když epidemie takového rozsahu skončí? A kam až sahají chapadla nadnárodních silných společností? Jsou opravdu farmaceutické společnosti těmi, kdo rozhoduje o našem bytí a nebytí? Záleží jen na nich, jak rychle a jestli vůbec se dostane vakcína do oběhu? Není směšné čekat na certifikaci, když lidé kolem umírají? Jsme opravdu takoví pokrytci, anebo se nám to film snaží jen namluvit? A co všechno jsme ochotni udělat pro slávu? Klidně necháme lidi umírat? Zamyslete se nad tím, co by se skutečně mohlo stát, kdyby něco podobného propuklo? Kdo pro vás bude na prvním místě a koho klidně obětujete. "Nákaza" ukazuje, jak jsou si lidé "blízcí" a ukazuje to se silou nevšední a odmítá kompromisy, i když i nějaké té naděje na lepší lidstvo se v závěru přece jen dočkáme. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/kacatko-woodcock-nakaza-laska-dalsi.html ()

Makky

Film takmer bez emócií, ohromné herecké osadenstvo dostalo minimálne priestoru. Je mrazivé sledovať tento snímok práve teraz (marec 2020). Dejú sa bezprecedentné udalosti, ktorým predchádzali faktory, ktoré tento film veľmi obdobne zachytil. Nákaza stojí za pozornosť... práve teraz. ()

Maq

Obdivuji nezaujatou zdrženlivost tohoto filmu. Připadá mi to jako osvětový průvodce příští pandemií (takové už byly a není důvod předpokládat, že další nebudou). Nic se nepřehání, ale nic důležité není vynecháno. Svět se nezhroutí, ale zatřese to s ním. --- Tenhle film nemá prakticky nic společného s akčně-dojákovou vlnou podobně tématicky zaměřených filmů a rozhodně stojí za vidění. ()

Remedy

Mimořádně zneklidňující a velmi sugestivně působící vize globální epidemie. Je udivující a zároveň fascinující, jak si Soderbergh i s těmi všemi hereckými esy stále zachovává svůj chladný odstup, je opět velmi neosobní a ponechává většině hvězd jen opravdu minimální prostor. Odměnou mu za to budiž „malé“ herecké výkony par excellence, které ve spojení s Martinezovou brilantní hudbou uhnětly nesmírně inteligentní film, který sice neosloví širší diváckou obec, ale velmi důrazně potvrzuje Soderberghovy kvality a hlavně to, že si prostě dovede a chce dělat věci po svém. Takových tvůrců je v současné době skutečně pomálu, proto bychom si jich měli velmi vážit. ()

Philcze

Chladné, přesné, znepokojivé, sugestivní, realistické a v některých momentech až překvapivě silné... těch momentů však nebylo dost na to, abych šel s hodnocením ještě výše. Soderbergh potvrzuje svou všestrannost, ale mohl klidně ještě malinko přitvrdit, ten závěr si o to přímo říkal. 8/10 ()

scroochy

Zrovna čtu Kingovo Svědectví, tak mi to krásně padlo do noty. Výborný a snad i relativně realistický film, který baví i na druhé zhlédnutí. ()

MATADOR

"Promiňte, prosím! Mohu-li se Vás zeptat, také jste viděl Nákazu / Contangion? O čem to vlastně bylo? Ano, vím, že to bylo o nákaze! Ale co si myslíte o těch nevyužitých příbězích, kde jich je spousta naprosto zbytečných a jejichž příběh nedostál konce?! Nevadilo Vám to? Já vím, že je to dobře a reálně zpracováno, jen to nebylo ono, spousta nedodělků a prakticky žádný adrenalin, to je škoda! Co myslíte?" ()

Thomassi

Občas si rád zahruju společenské hry a náhodou znám jednu, která se jmenuje Pandemic. Jde o to včas vymítit zhoubné nemoci po celém světě než se definitivně zhroutí celý svět. Tu hru mám moc rád, protože dokáže být naprosto napánavá a kolikrát se stane, že o úspěchu rozhodne naprosto poslední kolo. A stejně jak tato hra je napínavý film Stevena Soderbergha Nákaza. Nejenže mi hru připomíná snad ve všech ohledech, ona se tak i chová. Hraje si s divákem svým promyšleným příběhem a hlavně začíná hned od první minuty nabírat velkých obrátek. A tím si mě pan režisér znovu dostal na svoji stranu, protože životopis Che Gueavary se moc nepovedl. Tady ale dokázal vytřískat s příběhu maximum, člověk se nenudí, ba naopak, je pořád v napětí. Musí se ale taky nechat, že velký podíl na tom všem má nadupaný soundtrack Cliffa Martineze, který posunuje film na opravdu odstrašující, ale naprosto pravdivou realitu dnešního světa. Co si budeme nalhávat, tak to je, a toto se může stát kdekoliv a kdykoliv na planetě. A přitom je to "jen" zkřížení netopýří a prasečí DNA. Navíc pestrá paleta filmových star dělá tento film skutečně poutavým, ale popravdě, také děsivým realismem. ()

salalala

S mnoha výhradami, ale přesto za čtyři. Soderberghovi se tady povedla výborně vytvořit atmosféra globální paniky, kdy nikdo neví, co se šíří a co dělat. Scény se zoufalými lidmi rabujícími lékarny a supermarkety patří k nejlepším. Soderbergh umí, o tom žádná, jen je škoda, že si nechal Nákazu zalidnit zbytečně mnoha postavami, tudíž nedokáže úplně zasáhnout. Damon je fajn a má náběh na hodně zajímavý příběh, bohužel v kontextu ostatních trošku zanikne, totéž v podstatě platí o Cotillard, Winslet a svým způsobem i Lawovi, který ale hraje asi nejlíp ze všech. Fishburne je taky ucházející, i když opět upozaděný. Kde ale selhává scénář, nastupuje Soderbergh, který kouzlí kamerou, pouští atmosférickou a zneklidňující hudbu a skvěle působí některými záběry (hlavně v začátku). Vysvětlení původu celé epidemie bylo docela vtipné a poměrně pěkně zakončilo celý snímek. Jestli je tohle oscarové želízko, si fakt netroufám odhadnout, mě to až zas tak nepřijde. Přesto ale moc fajn film. 70% ()

kovi55

Prvních třicet filmu dobré, poté se z toho stalo lacinné béčko, ukazující jen reakce lidí na danou situaci. Škoda z potenciálu šlo vyždímat určitě daleko více. Bohužel se tak nestalo a z nákazy nebude nic víc než jen pouhý film na jedno shlédnutí. ()

reqiuem

Škoda, že Soderbergh se prostě nedokázal rozhodnout z jakého úhlu pohledu se na nákazu podívá a tak si nakonec ďobnul od všeho trochu. Děj se tím dost roztříštil a odehrává se víceméně v epizodických náznacích(rsp. ani jedný části není věnována dostatečná pozornost na to, aby bylo možný si na situaci udělat nějakej názor-forma mírně zasvěcený reportáže). Podobně je to i s příměsí docu žánru. I tady film stírá hranice mezi dramatem, thrillerem a již zmíněným dokumentem. Není ani jedním, stejně jako nezaujímá jednoznačný stanovisko, což mi přijde trochu moc jako postmoderní alibismus/póza a sejří mě, že když koukám na zpravodajství, tak nevim, kde je pravda:-) A vlastně ani Soderbergh to neví. Jiní mu za to možná i zatleskají, ale mě to prostě štve :-). Je to zkrátka otázka objektivního pohledu ve fikci. Dokumentu jako fabulace. Každopádně já se nemůžu zbavit dojmu, že film šlo natočit mnohem poutavěji (nehledě na obsazení a rozpočet)- jinými slovy- byla to nuda. //*Dost vlastně ani nechápu smysl filmu. Totiž povrchností svýho vhledu do celý situace není opravdu nijak (krom dramatický zápletky s epicentrem nákazy) odlišný od toho, co vidíme denně ve zprávách. Úloha médií a zabedněnost lidí je zachycena taky dost povrchně, neoriginálně a hlavně schématicky. Zklamání. (Blogg is dead!) ()

FilmFan24

Tak tohle nepřežije hodně lidí, řekl jsem si na začátku poté, co dost krutě skolila smrt jednu z hlavních hvězd filmu Gwyneth Paltrow. A nemýlil jsem se. Globální katastrofa. Civilní, znepokojivé a přesto dostatečně působivé. Dopad epidemie na obyčejné lidi. Steven Soderbergh natočil nesmírně poutavý film při jehož sledování mě doslova mrazí.... ()

Derek

v dnesnej dobe az strasidelne presne. ocenujem ze soderbergh ide na to klinicky a nezaobera sa zbytocnostami ako su nejake romanticke linky ktore by pridavali len na sentimentalnosti. ku koncu to trocha straca na naliehavosti (apokalipticka situacia v amerike kde chybaju uz len zombie-ci) co vsak neznizuje celkovu kvalitu filmu... ()

Dexter1

Ďalšia Soderberghova politická agitka, tentoraz s obrovským potenciálom, ktorý ostal neuveriteľne premárnený. Plejáda skvelých hercov nemá čo hrať. Každý z rozkúskovaných príbehov, ktoré akože vytvárajú celok sú povrchné, bez emócie a akoby nedokončené a nedotiahnuté dokonca. Film, ktorý chce povedať všetko a nepovie nič, nesiaha skvelej Epidémií ani po členky. ()

Vědma

Potenciál filmu byl větší, než jak se ho povedlo využít. Scénárista se příliš široce rozmáchl a režisér v tom bruslil jak dovedl a proto je to značně rozříštěné a nedotažené. Ale mezi filmy o nákaze jde o kvalitnější záležitost. Atmosféra strachu a paniky je vyjádřená dobře. Jenom ta neosobnost měla být buď větší nebo menší. Takhle se to trochu tlouklo. Ty smrti bez většího citového pohnutí a k tomu citlivý a pěkný konec, který k tomu celému nějak nepasoval. Ale možná to byl záměr. Herci byli většinou málo využití, ale Jude Law v roli hnusného blogera byl velice dobrý. ()

grogodil

Strhujúce. Vzrastajúca paranoja dusná ako máločo, divák sleduje sústredene možný prenos šírenia infekcie skrz každý, aj ten najmenší vzájomný kontakt a každé nadýchnutie a každé zakašlanie rozširuje zrenice. To všetko podfarbené chladne znejúcou elektronickou, natočené odosobnene akoby "bezpečne z diaľky" a bez nejakej výraznej gradácie len podtrhuje bezvýchodiskovosť a beznádejnosť situáciu. Dejová línia S Marion Cotillard tu pôsobí akosi pozabudnuto a navyše a vôbec by ma nenahnevalo, keby ostala v strižni celá na úkor rozvinutia skratkovitého záveru, alebo samotného pátrania po pôvode vírusu (hlavne identifikovanie prvého nakazeného s takou istotou mi prišlo akési príliš jednoduché). ()

Skip

Film o smrtícím viru, který začne kosit lidstvo není sice tak akční jako na podobné téma natočená Smrtící epidemie, o to je ale uvěřielnější. Soderbergh odvedl dobrou práci a herci mu to dobře zahráli. Jak to skončí, to je v podstatě jasné, když si vezmeme, že je to americký film. Být to po mém, nechal bych virus řáídit víc. A kdo ví, jednoho dne možná tenhle podbuněčný organismus opravdu rozpoutá pořádnou pandemii a zredukuje přemnožení druhu člověk rozumný. Zatím musí postačit kvalitní film. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech