Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Martin741

Zaujimavy katastroficky film so soderberghovskym uhlom pohladu na svet. Kvalitny scenar a zaujimavy pribeh o kompetentnych osobach, ktore maju co hovorit do pripadu. Tym, ze sa ale nakaza rychlo siri, aj kompetentni sa stavaju len obycajnymi ludmi. Vyzdvihujem herecky vykon najma Cotillard, ta herecka ma snad ani nemoze sklamat /Edith Piaf ..../. Pochopitelne, aj zvysne herecke osadenstvo hra obstojne : Matt Damon, Fishburne ..... Vyborny film : 77 % ()

Jonash87

Herecky doslova nabušené (hollywoodských star tu je vážně požehnaně), jenže to by charaktery, které představují, nesměly být tak ploché, téměř nevykreslené, čímž vzniká jeden ze záporů: s postavami se moc nesžijete. Což o to, scénář jako takový špatný není, nelogických/nedotažených věcí tu moc není - tedy za předpokladu, že člověk nad dějem více nepřemýšlí... jenže druhá polovina filmu začíná ztrácet na tempu a samotný závěr je až moc poklidný a optimistický; jak už tu někdo zmiňoval, ta hrůza a fatální následky epidemie jsou zde zachycené velmi slabě... ale poslední minuta výsledné dojmy trochu, i když opravdu jen nepatrně, vylepšuje. 60 % ()

roorybacky

Extrémně znepokojivé a varovné. Racionálně vystavěné, emocionálně silné. Totálně mě to dostalo. Velmi nedoceněný film. Lidé mu vyčítají chladnost, ale na mě zapůsobil právě pro svou cyničnost vůči mizivé hodnotě jednoho lidského života a jeho křehkosti tváří v tvář kruté a nevyzpytatelné přířodě. ()

Garson

V práci se poslední dobou čím dál častěji mluví o tomto filmu tak jsem si řekl,že ho zkouknu a zhodnotím.Sice zde hraje plno filmových hvězd jako Gwyneth Paltrow,Matt Damon,Jude Law nebo Kate Winslet,ale filmově je to jen průměr zato vizionářsky je to těžký nadprůměr.Že by "kuchařský recept" pro současné čínské vědce?Čínskou republiku jsem nikdy moc nemusel,je to expandující země schopná úplně všeho,mnohonásobně horší než USA a po té co tam vypukl koronavirus si už tahle země nezaslouží obdiv ani za objevení papíru nebo hedvábí.Občas to vypadá,že mnoho scénářů sepsaných před natočením filmů je sepsáno nějakými vizionáři,kteří kdyby své vize někde publikovali tak by byli považováni přinejmenším za blázny,ale tím že to předají filmařům jsou ze světa bláznů naštěstí vyloučeni a vstupují tak do velmi omezeného okruhu lidí díky kterým se varování přetaví do filmových scén posazených na pozdější realitě.Film je také plný opatření které se teď po celém světě uvádějí do praxe jako karanténa,uzavření škol,roušky a věřím,že časem dojde i na to v těžkých časech "oblíbené" rabování.Kdo tu z herců ve filmu Nákaza skutečně exceluje?Každý hraje tak trochu amatérsky,ale nejvíc se tu předvedl asi Matt Damon,který se pohybuje filmem jako duch bez osobní zdravotní újmy navzdory obklopující všudypřítomné nákaze a celý film se tento herec drží lehce nad průměrem.Je až s podivem jak jsou lidé lhostejní k neviditelným nebo malým nepřátelům a už dříve když cestovatelé jezdili do Afriky jsem měl pocit,že se lidé báli krokodýlů nebo lvů,ale malé nepřátele jako třeba komáry přenášející malárii nepochopitelně podceňovali.Zde ve filmu je také ukázáno očkování obyvatel podle losovacího zařízení.Věřím,že podle takového údajně spravedlivého scénáře se jednou bude postupovat i u nás,ale je to vůbec tak spravedlivé jak to navenek vypadá?Je to snad výhra být vylosovaný a očkovaný pořádně nevyzkoušenou a léty neprověřenou vakcínou?Děkuji,nechci,stejně jako nevěřím v očkování proti chřipce,které si v ČR u obyvatel právem nezískalo velkou důvěru.Zajímalo by mě,jak by se herci vyjádřili k tomuto filmu ve kterém před 9 lety hráli a čelili pandemii a kde vlastně byli svým způsobem součástí blízké a tak autentické budoucnosti.Ve filmovém světě je celkem běžné natáčet katastrofické filmy až po katastrofě,ale tohle je jeden z těch vyjímečných filmů který prolétl časoprostorem a katastrofu obřích rozměrů o pár let předběhl.Závěr filmu byl takový nic neříkající,zřejmě proto,že nikdo přesně neví jak velkou zkázu lidem taková pandemie ve světovém měřítku přinese.Sice tu před 100 lety byla Španělská chřipka,ale ta nebyla tak světově rozšířená a pamětníci kteří by se k situaci mohli více vyjádřit už dávno nežijí.Nikdo nedokáže dnes přesně odhadnout co se bude dít zítra natož pak za několik měsíců.Sice to není válka kterou známe z filmů a přesto jsme ve válce, v takové tiché,virové. ()

Figu

Co k tomu dodat v červenci roku 2020??? Soderbergh, jak kdyby tak trochu předpověděl, co že nás to za sračku bude omezovat, srát a zabíjet. Přesně tak, jak je ta řetězová reakce vzniku viru ukázaná před závěrečnejma titulema, tak to zřejmě odpovídá i realitě... Jedinej rozdíl mezi tím, co se děje dnes venku a filmem je ten, že na světě k dnešnímu datu nezemřelo takový kvantum lidí, jako v Nákaze. Ale co není, může být kamaráde.... 60% ()

Aljak

Tento film si najväčšiu slávu získal až po tom, kedy sa kostra jeho deja stala viacmenej skutočnosťou - pri nástupe svetovej pandémie Covid-19, ktorá prišla z čista jasna. Film Contagion bol až dovtedy typický katastrofický film, nad ktorým si každý povzdychol, že také niečo sa predsa nemôže stať. A predsa sa stalo... Našťastie, nie až v tak smrtiacich rozmeroch (tvorcovia sa pri tvorbe scenára inšpirovali virusom Nipah, ktorý je omnoho nebezpečnejší, čo sa týka potenciálu smrtnosti). Ale tak či tak predvídali dosť výrazne okolnosti, a aj opatrenia, ktoré následne nastali. Po hereckej stránke to bolo vydarené, scenár obstojný, akurát občas to fakt zbytočne hrotili do tých najkatastrofálnejších scenárov, čo sa mi až tak nepozdávalo, ale čo už. Každopádne, nadčasový film, na ktorý získal človek po roku 2020 úplne nový pohľad... 4* ()

O´Neill

Slušná podívaná na tisíckrát ohrané klišé aneb chemická katastrofa, vir, epidemie a dalších milion možných synonym. Každopádně herci tuhle podívanou značně zpříjemňují, a když vám přitom v uších zní úžasný soundtrack Cliffa Marineze, zaručeně vás to zasadí do sedaček. Nebýt občasných slabších momentů, dal bych i plný počet. ()

Nach

Co kdyby to skutečně nastalo (jako, že tyto dny opravdu přijdou)? Jak by vypadala skutečnost? Film Contagion vám dá na toto jednoznačnou odpověď. Je totiž až nehollywoodsky realistický. Aby ne, když se na jeho tvorbě podíleli samotní vědci. Herecké výkony jsou prostě hvězdné, úžasné, božské. Lépe to říci nedokážu a děj je pomalý a zároveň dost děsivý na to, aby se vyrovnal kvalitním hororovým kouskům. Několik hluchých míst se sice najde, ale to nijak neubírá tomuto kousku na jeho kráse. 80% a více takovýchto snímků. P.S. (SPOILER) Zahraná smrt Gwyneth Paltrow je jeden z nejlepších a nejděsivějších hereckých výkonů roku 2011. (KONEC SPOILERU) ()

WoWoW

U Nákazy začnu tím, že Soderberghovi opět složím poklonu. Opravdu nedovedu pochopit, jak on to dělá, že má ve svých filmech, tak často tolik hvězdných jmen. Damon, Cotillard, Paltrow, Winslet, Law, Fishburne - to by stačilo na tři filmy. Ale tentokrát byl, právě počet postav, samozřejmě podle mého názoru, problém. Už od začátku filmu jsem se v počtu jednotlivých dějových linií malinko ztrácel. Postupně se to sice zlepšilo, ale úplně jsem se srovnal až u titulků. Co se, ale musí nechat, film je jako celek neskutečně realistický a přesně takovéhle mraky lidí určitě musí spolupracovat, aby dokázali pandemii zastavit. Odcizení, chaos, beznaděj, strach, to všechno jsou emoce, které film Soderberghův film zachytil, škoda jen že na to nešel víc přímo a pořád se potácel jen někde okolo. ()

bourec

Po průseru mojí SPARTY v Hradci sem do přístroje vložil tohle dvd ,a usínal sem.Vskutku od padesáté minuty sem prožil neuvěřitelnej boj se svejma očníma víčkama,protože neusnout byl nadlidskej úkol,se kterym sem se popasoval se vztyčenou lebkou.Soderbergh je určitě solidní rejža,ale nuda u něj je to hlavní žánrový slovo.Kdysi sem ,než sem si film koupil, nemohl přijít na chuť Smrtící epidemii,ale s chladnou hlavou musim tady říct,že zvednu její hodnocení na 90%,a pět hvězd.Sorry,Stevene,ale mám strach,že tvoje filmy by mohli prodávat v lékárnách místo prášků na spaní.40%. ()

cariada

Celkem slušný drama o globální nákaze. Spíš než náký vyložený děj, sleduje jak se virus šíří a jak to postihuje celý svět. Doufejme že se něco takové nestane aspoň ne za našeho života. Neboť to bude totální rozklad společnosti. Mě by strašně zajímalo, jak dlouho by asi trvalo, než by se svět zase vrátil tam kde byl před nákazou. Dodatek- nenapadlo by mě že něco podobného budu zažívat v reálu viz koronavirus 14.3.2020 ()

apacka

Funkční režie, působivá kamera, solidní casting, skvělá hudba. Pravděpodobně nejrealističtěji zobrazená katastrofa, jakou jsem na plátně viděla. Pár slepých uliček je vykoupeno několika naprosto brilantními scénami. (S Mattem Damonem!) ()

Streeper

Čekala jsem něco ve stylu katastrofálního filmu, kdy vidíme několik různých životních linek, v podstatě to tak bylo, ale postavy nedostávali tolik prostoru, abych se do nic emocionálně vžila a prožívala to s nimi. Ze začátku to vypadalo, že ústřední postavou má být Matt Damon, který tam nakonec byl úplně zbytečně, pak Kate Winslet, která následně taky úplně zmizela a potom Marion Cottilard, které ale nedali tolik prostoru. Hudba byla na celém filmu to nejlepší, ale jinak jsem malinko zklamaná. ()

joker.george

Filmy o šíření smrtelných chorob jsou nevděčným tématem. Soderberghovi se to však v rámci možností podařilo uchopit za správné konce. Přehršel postav, potlačování radostných emocí spolu s chladných počítáním mrtvých navodily nepřehlednost, zoufalost a bezútěšnost situace a zároveň ji udělaly nepříjemně uvěřitelnou. Jen se mohlo vynechat vysvětlování v závěru. Prohlížení fotek bylo silné samo o sobě. (Netflix) ()

Amroth666

Začnu trošku kriticky, ale fakt mi tam vadila ta nepříjemná hudba. Dále bych film zkrátil o dalších 15 minut. Bylo to na jednu stranu zajímavé, ale na druhou obyčejné. Tvůrci se s tím popasovali tak všelijak. Řekl bych takový průměr. Na tenhle film jsem se ale těšil a to hlavně kvůli velkým hereckým jménům ve filmu. Po shlédnutí se přiznám, že mě to zklamalo. Čekal bych celý ten film trochu, noo tak o dva stupně vyhrocenější. Moc se to drželo u zdi a to byla chyba. Nápad zajímavý, škoda toho. Ani nemám nějakou speciální chválu na cokoliv. Celkově slušné a průměrné. ()

wohna

Soderbergh není nějaký špičkový režisér, ale z tohoto tématu mohl vytěžit víc. V té škále slavných herců bych vyzdvihnul akorát výkon Juda Lawa a Matta Damona. Zbytek zapadl v šedi filmu. Zklamání. Čekal jsem víc. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech