Skupina dětí se rozhodne natočit film o zombie. Když v noci točí na opuštěné železniční stanici, do projíždějícího vlaku narazí auto a vlak vybuchne. Děti katastrofu přežijí a v troskách auta najdou těžce zraněného učitele místní školy. Ten je z místa vyžene za pomoci pistole a se slovy, že pokud něco někomu řeknou, vojáci zabijí jak je, tak i jejich rodiny. Děti utečou ve chvíli, kdy se na místě neštěstí objevují první vojáci. Druhý den se otřesené děti dohodnou, že film dotočí, ale že nikomu neřeknou, že byly na místě neštěstí. Mezi chlapcem Joem a dívkou Alice vzniká náklonnost, které však brání jak otec Alice, tak i otec Joea. Otec Joea totiž obviňuje ze smrti své manželky, Joeovy matky, právě otce Alice. Joeova matka zahynula při jakési nehodě v místní továrně ve chvíli, kdy vzala za opilého Alicina otce směnu. Ve městě se začnou dít podivné věci. Mizí elektronické přístroje a ztrácejí se lidé, a to včetně šerifa. Ve městě se objevují vojáci, kteří s podivnými přístroji propátrávají okolí. Město a jeho okolí trpí výpadky proudu. Joeův otec Jack brzy zjistí, že vojáci provádí jakousi podivnou „pěší operaci“, a tak na velícího plukovníka jako zástupce šerifa udeří a chce znát odpovědi. Místo nich ho však vojáci zatknou. V té době se věcně opilý otec Alice pohádá s dcerou a vyhodí ji z domu. Následně, když mu dojde, co provedl, ji pronásleduje v aute po městě. Dojde k autonehodě, při které Alice unese neznámý tvor. Když se Joe dozví, co se stalo, je rozhodnut dívku najít. Tou dobou začínají vojáci pod záminkou požáru evakuovat město. Joe se vrací v doprovodu ostatních chlapců do města a tady se uprostřed chaosu a boje vojáků s příšerou snaží dívku najít... (TV Prima)

M.a.t.t.

Abrams filmársky dozrieva a Super 8 je možno jeho najdospelejší film, navzdory tomu, že je točený z pohľadu detí. Dobrodružné, napínavé, zábavné, patrične retro a pritom využívajúce moderné postupy, takže sa vôbec nedivím diváckemu úspechu a priaznivým kritickým ohlasom. Ten film je presne taký spielbergovský ako sľubovali trailery, ale kedy sa z tohoto prirovnania stalo negatívum, mi naozaj nie je jasné. 90% s prihliadnutím na to, že ide o zatiaľ najlepší blockbuster sezóny. ()

gudaulin

Je vidět, že nostalgie vážně dělá hodně, protože Abrams natočil svůj snímek jako evidentní poctu osmdesátkovým Spielbergovým rodinným sci-fi snímkům E.T. mimozemšťan a Blízká setkání 3. druhu. Nejenže s ním drží krok, ale minimálně, pokud jde o efekty, dostala se kinematografie zase o kousek dál, takže je to pro dnešního diváka lákavější podívaná. Takové vykolejení vlaku a následná katastrofa plná výbuchů a létajících vagónů musí přivést k nadšení každého fanouška efektní blockbusterové produkce. Přesto sklízí Abrams o poznání slabší ohlas a nemalé rozpaky. Přece jen, ve výběru námětů a režijního stylu se dnešní kinematografie posunula někam dál, spíš ke komiksovým a herním adaptacím. Po stránce režie Abramsovi nemůžu vytknout nic, má dobré oko pro casting dětských herců a taková Elle Fanning je slaďoučká do té míry, že vynachválit ji tak, abych vyjádřil své sympatie téhle mladičké herečce, znamenalo by to riskovat obvinění z pedofilie. Abrams umí dobře dětské herce i vést a má cit pro pečlivé dávkování napětí. Jenže co naplat, už jsem téhle produkci taky odrostl, a když jsem si nedávno znovu mapoval Spielbergovu filmografii, filmy jako Čelisti, Duel apod., byť jsou starého data, na mě fungovaly pořád stejně jako kdysi, ale právě Blízká setkání a E.T. mě vyloženě zklamaly, už to vážně není ono. Celkový dojem: 55 %. ()

choze

E.T. podle Abramse mě baví víc než Spielbergův E.T., protože víc tlačí na děj, horor a linie s natáčením amatérského filmu partou děcek je dost zábavná. Miluju filmy ohlížející se za dětstvím (STůJ PŘI MNĚ, NAVŽDY SPOLU...) a filmy o filmařích (AMERICKÁ NOC, ŽIVOT V OBLOUZNĚNÍ...), takže tady SUPER 8 hned dvakrát zasáhla cíl. ()

brit84

"No ty vole..." byly slova, která mně proběhla hlavou při závěrečných titulcích. Nebyly však myšleny zrovna pozitivně. Řekl bych, že kdyby se film nesl celý v duchu prvních cca. 20-30 minut, byl by z toho trhák. Jenže pak to dostane nádech akčního patosu a vy si uvědomíte, že je to vlastně celý o ničem. Ukončení ve stylu konec dobrý, všechno dobré tomu nasazuje korunu. Nejvíc mě ale vadily filmové paradoxy - z malých dětí jsou rázem hrdinové, kteří se nebojí smrti a nemají strach z neznámého predátora, pickup se čelně střetne s vlakem a vypadá, jako by narazil zábradlí, umírají jen vedlejší a nezajímavé postavy... ()

Gilmour93

Varování amerického ministerstva zdravotnictví: Kdo hulí moc trávy, prošvihne blízké setkání třetího druhu.. Na informace střídmou propagační masáž opět úspěšně sázející Abrams pozvolna dávkuje uvolněný humor a Kingovu "Stand by me" atmosféru 70.let, ale hlavní problém snímku kolem vod všeho vosum pavoučka z hlubokého vesmíru mi přišel v jeho celkové nevyváženosti. Připadal jsem si, jako bych se 5 minut díval na blok z nějakého dramatického seriálu a znenadání si na čtvrthodinku odskočil do divácký intelekt podceňujícího blockbusteru s topornou snahou o humánní poselství. Hlavně druhá polovina budila dojem, že spousta natočeného materiálu nebyla použita a to, co použito bylo, nebylo vhodně seskládáno do kompaktního celku. Ovšem pozor! Filmařsky je Super osmička na špičkové úrovni a člověk si při ní může i trochu zavzpomínat na bezstarostné časy, kdy si velký Steven ještě uměl hrát jak malý fakan.. Ten "E.T. Go Home" konec názorně ukázal, jak by to asi vypadalo, kdyby si po tahu společensky unavený Magneto ustlal ve vodárenské věži.. ()

Psema

Do závěrečné třetiny na hranici geniality. Dokonalá upomínka na 70s/80s tvorbu páně Spielberga, v níž se skloubí nejen dobový feeling s moderním snímáním (byť již notně recyklovaným), ale i rodinné drama (fantastické děti v hlavních rolích) s hororovým sci-fi (atmosféra jak z Insidious), do čehož navíc neodolatelně brnká Giacchinův "williamsovský" soundtrack. Jenže pak dojde scénáři i režii dech (zkratkovitost úplně rozhodí rytmus), na spočítání logických děr nestačí prsty, otěže převezme ušmudlaný patos a divák zjistí, že ho mimozemská entita (stejně jako všichni s výjimkou ústřední partičky děcek) a její osud absolutně nezajímá. A finále, seč věrné "tradici", je podpásovkou typu pointy z Války světů. Možná až příliš zklamaných 7/10, jimž malinko přidává dokonalost titulkové "zombiárny". A Elle Fanning je skvostná herečka. [Artis Kino Wien] ()

Tuxedo

Dětské dobrodružství á la Spielberg? Rodinné drama na pozadí sci-fi, propracované dětské charaktery a strhující emoce? Dechberoucí výbuchy, před kterými smeká i Michael Bay? J.J.Abrams to dokázal? Ano, ano, ano, ano. Takhle pořádně se to dělalo v 80. letech! 90% P.S. Elle Fanning stačil jediný film na to, aby předčila svou starší sestru Dakotu v charismatu i hereckých schopnostech. ()

robbiee

[imdb: 7.6/10] | me: Prvých 30 minút pripraví diváka na niečo ... čo sa už vôbec nedostaví. Výborne vystavaná atmosféra sa rozpadá v jednoduchom, čitateľnom a deravom scenári vhodnom tak pre "Troch pátračov". Po teaseroch a traileroch som očakával mysteriózny mrazivý thriller, ktorý mal pod záštitou Spielberga zabezpečiť stálu neistotu a strach, no dostavili sa len zmiešané pocity zo strašidelnej rozprávky kde deťúrence zachraňujú to čo americké vzdušné sily nedokázali ani po 50-rokoch výskumu a skúsenosti. [2 a pol *] ()

somnar

Poněkud slabší. Přesto mi Abrams připomněl dobu, kdy byla projekce E. T. náplní každého druhého odpoledne. Ta ošuntěla VHS tam někde pořád je. Za úžasnou reminiscenci zaokrouhluju čiročirou sedmdesátku nahoru. ()

TeeAge

|| Scenár: J. J. Abrams | Hudba: Michael Giacchino | Produkcia: Steven Spielberg, J. J. Abrams, Bryan Burk | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Bad Robot Productions, Amblin Entertainment | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržba: 250,341,664 $ || ()

Aluska88

To, že se mi bude Super 8 až tolik líbit, jsem opravdu nečekala:) V Super 8 se setkává luxusní parta malých, chytrých exotů, kteří jako by vypadli ze Stůj při mně. Vše začíná tak, že banda těchto, vskutku nesmírně talentovaných filmařů, natáčí zombie film. Oni i jejich kamera se poté stanou svědky monstrózní "train crash", kterou to vlastně všechno začne. Kdyby byli o desítky let zpět, ve Spielbergově filmu, setkali by se s jednou z nejkouzelnějších sci-fi postaviček, E.T. Ale jelikož se chlapci nachází v 21. století a ve filmu J.J. Abramse, roztomilý E.T. se proměnil ve Vetřelce, který likviduje nejen obyvatelstvo, ale také jejich elektrotechniku. V závěru filmu se nakonec ukáže, že vlastně vůbec není zlý a že jen potřeboval víru, kterou mu přinesla vlídná slova hlavního hrdiny. Nakonec se s ním všichni rozloučí ve stylu Blízkých setkání třetího druhu. A dokonce i mně málem ukápla slza. A to i přes to, jakkoli byl závěr prvoplánový a klišovitý. Tady mu to velmi ráda odpustím:) Film se mi jednoduše moc líbil, od obsazení, po scénář a tradiční Abramsovy "Lens Flares." And, please, all the awards to Joel Courtney. Ten kluk je tu fakt zatraceně dobrý:) ()

genetique

Rodinný film 21.storočia. Napínavý, takže na svoje si príde aj dospelá časť publika a samozrejme veľmi hravý a nápaditý. J.J. Abrams si splnil svoj sen a sčasti aj povinnosť prispieť do série mimozemských filmov natočených aj pre menej náročné publikum. Spielbergov rukopis je takisto čitateľný, ale neposúva kvalitu k moderným trendom. Infantilnosť a naivita však sprevádzajú celý film pomerne často a až veľmi viditeľne nato, aby som si to nevšimol a nezačalo mi to vadiť. Herci však hrali úžasne, najmä detský casting sa podaril na výbornú a všetko šlapalo ako hodinky. Dokonca aj dialógy mi nedriapali uši a tak sa diery v scenári podarilo aspoň provizórne zaplátať. Čo ma však prekvapilo a mrzelo viac je, že sa tvorcom vôbec nepodarilo citovo previazať detských hercov a extra terrestriálnu bytosť, a tak vyšiel záver emotívne úplne naprázdno. V skratke asi toľko, že keby som mal o desať rokov menej, tak slintám blahom, takto som si len spravil čiarku v kolónke ďalších nepodarených blockbusterov. A Abramsovi odporúčam držat sa sci-fi témy mimo hraníc našej planéty, najmä v pokračovaní dobrodružstiev vesmírnej lode Enterprise. 60%. ()

Madison

Zábavné retro v spielbergovskom habite alebo... ako mi zachutila hravá, mimozemská variácia na roztomilého E.T-ho. Spielberg sa v producentskom kresle po mnohých epopejách vrátil tam, kde ho mám najradšej. Piata hviezda je veľmi subjektívna, pretože moja detská duša sa po dlhom čase vrátila do - nostalgiou opradených - časov minulých (E.T., Blízke stretnutia...,), a to sa hocijakému filmu nepodarí. Vďaka, Steven. ()

Ainy

I když jsou tu potoky krve, únosy a masakrování obyvatel městečka neznámým a nebezpečným hmyzomimozemšťanem, tak to přesto vidím jako naprosto perfektní zpracování hororového tématu pro puberťáky. Nic přehnaného, vše je ve výborné rovnováze. Jinde jsem háklivá na přechytračené dětské hrdiny, před kterými by zřejmě do prachu poklekl i sám král Šalamoun, ale tady mi to vůbec nevadilo. Hlavní protagonisté se s tím poprali úspěšně a se ctí. Milé, zábavné i strašidelné zároveň. ()

Botič

J.J. Abrams a Steven Spielberg zapalují předměstí v poctivé osmdesátkové jízdě. Možná se jedná o Abramsův nejslabší kousek, ale pořád je z každého okénka cítit čirá radost z filmařiny, nemluvě o nejlepším castingu za hodně dlouhou dobu. Spielberg definoval moje dětství a Abrams po jeho vzoru drnká na tu správnou nostalgickou strunu. Tak nezapomeňte, že "Drogy jsou vážně špatné", ať nepromeškáte v komatu tuhle super (8) pecku. ()

3DD!3

Abrams tohle děťátko nosil v hlavně pěkně dlouho a v jeho péči na celém snímku je to znát. Příběhově je to typická Kingovka (aby ne, když je J.J. fanoušek) pomrkávající na Spielbergovy nejslavnější sci-fi. Výborné dětské herecké obsazení, litry emocí, perfektní Giacchinova hudba, napětí, zábava a pocit, že kdysi to bylo všechno tak nějak lepší a pomalejší. ()

Kaka

Tak jednoduchý film, až to hezké není. Ano, Abrams umí zapálit hlavní protagonisty, sebe, dokonce i diváka. Ano, je to upřimný snímek, který neurazí. Ale vše je stokrát ohrané klišé, nad kterým člověk dost často jen žasne. Bohužel ne v úplně pozitivním slova smyslu. Je to možná lehce netradiční "marťanovka" (z pohledu převážně dětských hlavních hrdinů), ale to z ní ještě nedělá hodnotný film. Abrams ale dobře vede herce a to se mu taky upřít nedá. Chemie mezi hlavními představiteli je výtečná. Vizuál netřeba rozebírat, to je věc předem jasná. Mít ovšem 112 minut pocit, že jsem v podstatě na dětském filmu - to asi nebyl úmysl tvůrců (zábava pro celou rodinu). Dost rozpačitý film. Trailer na něj byl asi tak o 200 procent lepší. ()

Spiker01

Ze začátku snímek působí jako laciný horor, který sází na hutnou atmosféru a nesnaží se za každou cenu odhalit, o co vlastně jde. Naproti tomu druhá polovina je taková zběsilejší, akčnější a hollywoodštější a dává jasně vědět, že za projektem stojí nesmrtelné duo Spielberg-Abrams. Právě J.J. Abrams už v Cloverfiledu dokázal, že ví, jak správně pojmout sci-fi a ačkoli se už takový úspěch a očekávání podruhé naplnit nedokázalo, stále se jedná o výborně zpracovaný thriller, kterému sice trošku podráží nohy slabší příběh, ovšem dohlíží na něj zkušená ruka režiséra, který o sobě dává vědět prvním modrým odleskem (lens flare), typickým prvkem, jež proslavil nový Star Trek...75% ()

Lavran

Možná je to tím, že v současnosti intenzivně promýšlím vlastní postoj vůči světu, míru odpovědnosti, kterou k němu mohu zaujmout, ale před Super 8 dám vždycky přednost jakémukoli blockbusteru, který je něčím víc než jen opojnou hříčkou, který dokáže být přemýšlivý, aktuální a přínosný (podobně jako Zrození Planety opic). Pokud je pro Super 8 nějaký záběr skutečně emblematický, je to detail tváře hlavního hrdiny v závěrečné scéně, kdy se kamera pomalu přibližuje k jeho dobrodružstvím umouněné tváři, z níž vystupuje vědoucí úsměv a fascinací rozšířené oči. (Oči, které hledí na resuscitovaný klukovský sen.) Je to právě ten moment, kdy se na jeho místě octne každý, koho Abramsův staromilský stroj času přemístil zpátky do dětských let - nebo alespoň do doby, kdy s nadšením sledoval klasické spielbergovské fláky. Na tom samozřejmě není nic špatného. Tedy alespoň do chvíle, než si uvědomíme, že je to zároveň okamžik, kdy se film usvědčí z hrdelního protimluvu, kdy s definitivní drzostí vystaví na odiv svou rozpornost. <> <> Sám J. J. Abrams tvrdí, že Super 8 je především o tom (floskule, fuj!), jak se vyrovnat se ztrátou. A to tak, že přestaneme lpět na minulosti, která nás k oné tragédii váže, která nám nedovoluje se posunout dál a vést plnohodnotný život v přítomnosti. Toliko ukazuje právě finále. Aniž bych chtěl snižovat potenciální terapeutickou hodnotu, kterou díky tomu Super 8 oplývá, aniž bych toužil být přehnaně cynický, musím poslednímu Abramsovu dílu diagnostikovat povrchnost a pokrytectví. Film samotný se totiž minulosti bohužel nijak vzdát netouží a lavíruje na ní od první do poslední minuty. Vlastně rezignuje na jakýkoli tvořivý vývoj. A to je také důvod, proč se nikdy nedokáže postavit na vlastní nohy, proč zůstává váhavě rozkročený mezi svojskostí a spoléháním se na zbožštěné vzory (pietní nápodobou). Super 8 v podstatě trpí velmi podobným neduhem jako zaslouženě vysmívaná Světová invaze, akorát s tím rozdílem, že střet různých mediálním forem (filmu a videohry) a jejich vzájemné pohlcování bylo nahrazeno střetem osobností, které spolu nemohou vést rovnocenný dialog, neboť promlouvají z rozdílných časových období. (zbytek zde) ()

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

J. J. Abrams nechce natočit žádný DC film

18.05.2021

Známe zápletku sedmých Star Wars?

Známe zápletku sedmých Star Wars?

21.07.2014

J. J. Abrams (Mission: Impossible III, Star Trek) je proslulý tím, že se snaží co nejdéle tajit zápletky svých filmů. Třeba o Super 8 jsme do premiéry nevěděli skoro nic a debaty o tom, kdo je… (více)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze