Reklama

Reklama

Gosick

(seriál)
Animovaný / Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Romantický
Japonsko, 2011, 10 h (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Kazuki Sakuraba (komiks)

Kamera:

Majuko Furumoto

Hrají:

Takuja Eguči, Aoi Júki, Mijuki Sawaširo, Akeno Watanabe, Akihiko Išizumi, Ajako Kawasumi, Džunko Noda, Hóko Kuwašima, Júdži Ueda, Kendži Nodžima (více)
(další profese)

Epizody(24)

Příběh se odehrává ve fiktivní evropské zemi Sauville v roce 1924. Kazuya Kujo studuje na prestižní akademii Saint Marguerite. Duchařské historky a jiné místní pověry jsou ve škole velice populární. Kujo nesdílí stejný názor jako většina školy a oné historky mu připadají směšné, zaujal ho jen jediný, příběh lodi duchů Queen Berry. Jenže jeho nová tajemná kamarádka, Victorique, jako každý ze školy, je místnimi povidačkami přímo nadšená a sama používá svůj intelekt k řešení záhad, na které ani proslulý Sauvilleský detektiv nemůže přijít. A je to právě její povaha, která je dovede na palubu lodi, která nepříjemně připomíná Queen Berry. Co se opravdu na této lodi před mnoha lety událo? (Janko666)

(více)

Recenze (15)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

To je zase nesourodá směska. Vezmu jako SonGokussj, ale stručněji. Kazuya Kujo = Watson, Grevil de Blois = Lestrade, Victoria be Blois = Holmes. Bohužel má kolega pravdu v tom, že podoba je jen přibližná a zásadní rozdíl spočívá ve snížení věku i inteligenčního kvocientu oproti originálům. Seriál se ke svým vzorům hlásí - přijde mi, že spíše výsměšně k diváku než hrdě. Victoriina dýmka neříká, že jde o neřestnou dívku, která už v deseti letech kouří jak fabrika, označuje její geniální detektývnost. Ani Grevilův účes nám nic neříká o příslušnosti k Leningrad Cowboys, odráží jeho sebestřednou nablblost. Victoria se nudí, protože se nudil Holmes, Victoria dělá leckteré věci, protože je dělal Holmes. Víte, ona se výstřednost od geniálního detektiva čeká... Celý seriál se odehrává v době blízké té Holmesově, která je poněkud anachronicky stylizována do retroviktoriánského looku. Crystal Palace nad knihovnou, secesní skla a "Muchovy" plakáty v openingu, všechno se to nějak atraktivně motá kolem lámání staletí. Ale co se to vlastně děje v té fiktivní zemi na pomezí Francie a Itálie? Řeší se detektivní případy. Mno, řeší. Někdy máte pocit, že dedukce byla ukradena. Jindy si říkáte: "Proč se tváří, jaký je ta Viktorka génius, dyť já na to přišel taky." Nechybí myšlenky: "Podezřelé, tisíce vysvětlení se nabízí a ona vybrala to správné. To se dedukuje, když scénárista ví, jak to bylo!" A konečně se vám stane, že budete řvát: "Parchanti, tohle jste neřekli, neukázali a ona to věděla. Pátera Knoxe na vás!" A to by se v detektývkách, které sázejí na sílu dedukce, Poirotovskou šedou kůru mozkovou, stávat nemělo. Viděny díly 1-7. Slabé ***. ()

Hees 

všechny recenze uživatele

Pozrime sa najprv na jednotlivé zaujímavé postavy. Čierny smrtonoš Japonec v podstate submisívny chlapík, ale keď ide do tuhého bojovník. Kujou trpí rodinnou menejcennosťou, lebo je tretí syn vojaka. Ďalšia postava je cukríky požierajúca milá, živá bábika, ktorá aj býva v domčeku pre bábiky, krásne sa oblieka a má krásne dlhé vlasy. Nakoniec spomeniem inšpektora s veľa gelom vo vlasoch čo má vlasy do vrtuľky. Zlo tiež nikdy nespí a má skoro stále navrch. Pre mňa všetky postavy boli dostatočne zaujímavé a ich rôzne vlastnosti pomáhali príbehu, aby lepšie rástol a skvalitnili ho. Postavy v príbehu reagujú logicky a správajú sa od začiatku až ku koncu rovnako. Gosick a jeho temné strašidelné príbehy. Príbehy sú ale po vyriešení oveľa menej strašidelné. Kúsky záhad postupne do seba zapadajú ako črepiny z rozbitej vázy. Prvé diely nedosahujú takú kvalitu ako ku koncu gradujúce anime. V prvých dieloch sa postavy dokonca chovajú tak, ako keby mali medzi sebou už vybudované kvalitné priateľské či milostné vzťahy čo pokladám za miernu chybu. Príbeh stále viac graduje a stále viac sa týka hlavných hrdinov. Záhady sú v podstate len prípravou pre hlavnú záhadu okolo Victorique. Nemôžem nespomenúť, že už len to ako hovorili jej meno Victorique sa mi páčilo (to je taká drobnosť). V pozadí sú aj politické záležitosti tohoto malého štátu. Nikdy vlastne nevieme ako a čo stane vo svete, môžeme len hádať to nám vlastne Gosick pekne vysvetľuje. Mám rád premyslené veci a Gosick sa o to kvalitne pokúsil. Vyzdvihnem ešte pekný melodický ending. Vyzdvihnutie Gosicku číslo dva je veľmi pekný až krásny koniec (nepovedal som, že či šťastný, alebo nie). Začalo to nevinne a vygradovalo v niečo čo stojí za to. (Hodnotenie 4,5) ()

Reklama

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Slušné anime, které se svým způsobem snaží adaptovat klasické detektivní příběhy z 19. století, ovšem je zasazené do úvodu toho dvacátého. Trochu mě překvapilo, že případy nebyly roztáhnuté na trochu delší plochu - více epizod - protože úplně první scéna prvního dílu působila jako něco, co bude zásadní pro celý děj a nakonec to tak vůbec nebylo. Nicméně větší problém se objevil brzy poté - jakkoliv opravdu Gosick měl chuť adaptovat západní viktoriánsky zasazenou detektivku, chybělo mu to nejdůležitější - dobře vypointované a vymyšlené zločiny. Nutno říct, že jak se anime definitivně v druhé polovině přesune k řešení původu, osudu a spiknutí ve vládnoucí elitě, které se celé točí kolem hlavní roztomilé Victoriquy, zlepší se i úroveň celého děje a člověk si uvědomí, že toho spolu souvisí víc než se na první pohled zdálo. Třeba případ s alchymistou byl určitě nejen svým schválně mysticky pojatým způsobem vyprávění, ale i celkovým průběhem docela příjemný. Japonci se vedle svého zajímavě pojatého pokusu o Sherlocka Holmese nebojí ani přidávat různé folklórní a kulturní prvky do jejich Evropy, které očím Evropana musí nutně připadat docela zábavně až zcela nesmyslně, ale to už člověk tak nějak čeká. Každopádně hlavní síla anime je v postavách, které mají znovu (jak to v anime bývá častěji než by bylo zdrávo) jakýsi silný faktor sympatičnosti a díky ním pak člověk dokáže skoro i přehlídnout jakékoliv nedostatky. Nejsem nicméně žádný anime fanoušek a přesto mi bylo jasné, že to jsou vlastně jenom úplně klasické archetypy - ale to už záleží na každém člověku, jestli potřebuje nutně charaktery originální (resp. s vývojem) či nikoliv. Tady mi to nějak extra nevadilo. A tak vztah dominantní a násilnické Victoriquy (což mi připomenulo nejvtipnější momenty anime, kdy Kujo neustále opakuje její jméno a občas přidává různá podivná adjektiva) a titulního Smrťáka Kuja, do toho vtírající se má rozhodně nejoblíbenější Avril a pak ještě neschopného detektiva s vlasy, které mohou konkurovat Meridě (ovšem po jiné stránce než byste čekali), jejich dramatičtější i vtipnější interakce a odhalování tajemství minulosti mi bohatě stačí k tomu, abych dal slabší 4. Ono by to bylo objektivně opravdu spíše na třech, ale tohle je zase první anime seriál, co jsem viděl po dlouhé době, a navíc to mělo opravdu nádherně vypjatý závěr. Asi tak. ()

Scalpelexis 

všechny recenze uživatele

Když se anime inspirují evropskou kulturou a zabývá se dějinami našeho kontinentu, automaticky to zachytí zájem rekreačního historika jako jsem já. To nemluvím ani o typicky sherlockovském námětu, kde hlavní dámská postava se snaží být jeho japonskou loli-kopií s podobným panovačným chováním, extravagancí, s neodmystlitelnými ikonickými předměty a aspekty viktoriánské doby. Jenže úvod zvoře jakékoliv iluze o chytré detektivce tak, že máte dojem o neskrývaném výsměchu ze strany autorů. První případy svou banalitou shazují jakoukoliv snahu diváka se aspoň trochu zamyslet; hádanky by nedaly zabrat ani pomocným lakýrníkům a tak se zoufale snažíte najít důvod, proč byste měli pokračovat dál v sledování. Mladá Victorica Holmesová je totiž vypočítavý fracek s napoleonským komplexem, její nepřirozeně poddajný a otrocký Kujo Watsonů má místo mozku rádio o pásce "Victoricaaaa! Victoricaaaaaa!" a inspektor Grevil je tam vlastně jen proto, aby udržoval výtah do věže v nějaké permanenci. A víte, co je na tom to nejhorší? Uživatel daggos to popsal naprosto trefně ve svém komentáři - máte chuť to dropnout, což by byla velká škoda. Gosick je jak dieselový motor: Ospalý start, který od poloviny začně nabírat na tempu, který ani na minutu nezpomalí. Děj na sebe nabálí nové záhady, splete osudy dalších postav, začně hrát inteligentní (mno, upřímně, sem tam i vyčuranou, protože naopak se z ničeho nic některé případy nedají z pohledu diváka vyřešit) hru ve stylu Baccana! a najednou je o pozornost postaráno. Kostičky začínají zapadat, Victorica přepne na lidský mód, Kuyo přestane být takovou bačkorou, hrr, hrr, epičnost támhle, romance tady, drama v celé své kráse kolem nás a nelze po záverečných titulkách říct nic jiného, že takhle mocný a přitom krásný finiš je jednoduše spektakulární. A najednou se tomu těžko něco vytýká.. ()

SonGokussj 

všechny recenze uživatele

Kazuya Kujo. Student prestižní akademie. IQ 70. Pomalý v myšlenkách, podezřívavý a neschopný na cokoli přijít sám. Znak: "eeeeeeh???" | Grevil de Blois. Legendární detektiv, který má za sebou spoustu vyřešených případů. IQ 55. Šampón s neschopností aktivně přemýšlet a vytvořit jakoukoli správnou dedukci. Znak: Číro, kterým by mohl probodnout i mečouna. | Victorica de Blois. Záhadná dívka s fajfkou v ústech (zajímavost: v manze kouří opravdu tabák. V anime je od tohoto upuštěno). IQ 90~100. Resp normální. Dokáže uvažovat jako člověk a je to chudák, že má kolem sebe tak neschopné lidi. Vyřeší téměř jakýkoli případ (za který pak Grevil schrábne odměnu), který jí přijde pod ruku. Resp pod fajfku. | Seriál hodnotím po shlédnutí 4 episod a musím říci, že jak mne první díl překvapil, tak mě druhý, třetí a čtvrý posadil do židle s otevřenou pusou. Gosick si jen hraje na detektivní případy, které jsou divákovi vnuceny velmi násilnou cestou a jsou vskutku nepochopitelné. Zápletky jsou buď hrozně jednoduché, nebo nelogické. Prozatím na mě neudělal nejmenší dojem. Uvidím, co řeknu po kompletním shlédnutí. Prozatím: 60%. (Protože Victorica je opravdu rozkošná ^_^) | Shlédnuto: po nemilém začátku (kterému bych určitě těch 60% z nynějšího pohledu nedal ~ možná tak 40%) se začaly do děje promítat promyšlenější, inteligentně zdařilé a velmi zajímavé nové postavy. Už víme, co stálo za úžasem Grevila, odkryje se nám Cordelia (matka Victoriky), její bravurní a velmi! excentrický společník Brian Roscow. Dále tu máme jejího šíleného tatíka, dalšího myslitele z rodu Šedých Vlků ~ společníka krále, jenž má velmi depresivní minulost a další a další. Příběh bych hodnotil jako povedenější a povedenější každým novým dílem. Ten poslední byl dokonce už velmi! na úrovni a vysoce jsem se u něj bavil. Shrnutí: Gosick začíná velmi pod úrovní. Časem se však seznamujete s postavami a i přes nutkání je někdy zabít, vás to částečně baví. Od poloviny, či 3/4 celého seriálu se začnou dít opravdu pozoruhodné věci a nabere se spád, který by nikdo na začátku nepředpokládal. Konec je bravurní, ne-li opravdu úžasný. Hodnocení: 30-40% za začátek, 50-60% za prostředek, 60-70% za 3/4 a kolem 80-90% za bravurní konec? Protože se po uplynutí času hodnocení zvedá a neklesá (jak je tomu u většiny anime), dávám hezkých 75% ()

Galerie (76)

Zajímavosti (1)

  • Seriál má i špeciálnu epizódu s názvom "Gosick Recap". (Carol Pifková)

Reklama

Reklama