Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

Briggus

Zábavné, napínavé, famózní. Říkal jsem si proč to tak všichni chválí. Z časových důvodů jsem se k tomu dostal až teď a lituji, že jsem to neviděl dříve, protože herecké výkony (nejen Ch. Waltze, který byl TOP) byly na vysoké úrovni. A ocenění? Jsou jen právem zasloužená. S čím Quentin přijde dál? ()

porky93

Poslední dobou je pro mě téměř každý film vetší či menší zklamání. Tohle bylo jedno z těch velkých. Ne že by to byla nějaká tragédie, ale rozhodně to je pro mě nejhorší Tarantinův film. Asi o 45 minut zbytečně přepálená délka a absence jakékoliv logiky dělá z jinak celkem zajímavého příběhu v některých částech opravdu nudný paskvil. Slušná zápletka, akční scény a herecké výkony, to jsou věci, na nichž tenhle snímek stojí. Ale 89%??? To dělá z Djanga snad nejnadhodnocenější film na CSFD vůbec. Na druhou stranu je to celkem solidní oddechová večerní zábava:) A samozřejmě pobaví i typické Tarantinovy úlety, např. Djangův kolt s výkonem protitankové střely apod. PS: Kombinovat Morriconeho hudbu a hip hop je pro mě teda vrchol kýče. ()

waska

Nejlepší Tarantinův film od Pulp Fiction. Film má totiž skvělého Waltze, skvělého DiCapria ( píšu to s každým jeho dalším filmem, ale po počátečním odporu k tomuhle floutkovi se čím dál tím víc stává jedním z mých nejoblíbenějších herců ) a prvotřídního Foxxe. Hudba ušitá "jako" na míru, Quentin nám dávkuje napětí, akci, humor a samozřejmě velkou porci stříkající krve. A svůj výbuch zinscenoval na jedničku a je to taková třešnička na dortu. ()

diodoros

Tarantinovka so všetkým, čo k tomu patrí - prestrelky, gejzíry krvi, brutalita až do smiechu, absurdne perfektné dialógy (Ku-Klux-Klan scéna no comment :D) a scenár, pri ktorom si človek nemôže byť istý ničím. Spomedzi hercov najlepší Waltz; DiCaprio, Jackson a Foxx v pohode, kamera je výborná, hudba klasicky ujetá (hip-hop???), je tu aj niake to "posolstvo" o rasizme a otroctve a samozrejme pár ikonických scén. Klasická Tarantinovská brutálna komédia, s tým rozdielom, že tentoraz ide o western. Scéna, ktorá ma najviac "zničila"? Dynamit :). ()

Miky10

Jak sem se skoro celou dobu náramně bavil, tak ten konec mi celkovej zážitek z Djanga dost zkazil. Odbytý, chaotický, z posledních deseti minut sem prostě Tarantinovi nesežral ani vteřinu. Waltz ale fantastickej, plus Leo samozřejmě taky. ()

Tamten

Vynikající kamera (se záběry, které jsou velmi často dělány jen na efekt, ale to jim na kráse neubírá) a skvělá hudba (nikoliv nějaký pompézní soundtrack, ale dobře poskládaná hudba z naprosto různých žánrů, která svou nejednotností prostě zaujme - tak, jak to má Tarantino ve zvyku). Děj přehnaný, ale v tom dobrém smyslu, kdy si dělá srandu sám ze sebe. A dlouhá stopáž příliš nevadí, neboť když se občas neděje nic zásadního z hlediska příběhu, vždycky se dá kochat vyladěnými záběry a hudbou. ()

Polnoch

Do veľkej prestrelky v dome úplne famózne a bezchybné, potom už len prehnané a zbytočné. Aj napriek tomu by som rád udelil plný počet ale nebolo by to fér voči Inglourious Basterds. ()

Moiraine

Film je to celkem fajn. I přes dlouhou stopáž se to dá absolvovat v jednom kuse. Dala bych i 4*, ale strašně z toho mám pocit, že se Tarantino snaží v určitém smyslu vykrádat sám sebe a moc mu to nejde. ()

Shaddy1

Tarantinova tvorba nabídla vždy divákovi dlouhosáhlé a propracované dialogy mezi postavami a jinak tomu není ani ve filmu Nespoutaný Django. Skvělé herecké obsazení v čele Waltz, Foxx a DiCaprio, kuriózní situace, nezvyklý pohled na černošské otroctví a spousta zábavy, toho všeho si divák v tomto snímku užije naplno. ()

JolankaMachi

Tarantino opět nezklamal svou pověstnou a neskutečnou schopností vytvořit mistrovské dílo propletené nejlepšíma hláškama, který prostě umí na světě nejlíp! TOP! ()

Henry Morgan

Asi jsem zapomněl, jak se Tarantino projevuje, jak dokáže překvapit a jak dokáže zaujmout, takže všechno, tedy projev, překvapení i zaujetí, ve mně vyvolal. Jediné, co mi ve westernu nesedělo, byly ty hektolitry krve. To se mi tak nějak k tomu usedlému žánru nehodí, ale zase proč se držet zajetých kolejí, že? Tarantino prostě dokázal vytvořit silný příběh s prvky svého nespoutaného humoru a kvalitní žánrovku. Trochu se mi však zdálo, jestli malinko neměkne, jestli náhodou nepřestává experimentovat s chutí diváků a nezačíná sázet na jistotu. Snad brzy překvapí, coby šílený režisér. ()

Inozuka

Výborně... Tarantino je zpět. Jeho poslední filmy, ne že by nebyly dobré, ale byly na můj vkus až moc ukecané a dialogy stály výrazně nad akcí. V Nespoutaném Djangovi Tarantino opět namíchal koktejl, který dává řečem stejnou váhu jako kulkám. Výsledek má ke spaghetti westernům sice dost daleko, i když jsou zde patrné náznaky a citace, ale to vůbec nevadí. Nespoutaný Django je tradiční tarantinovský stylový mišmaš, který boří řadu westernových klišé – někdy až moc prvoplánovitě. Hodně zábavná je německá totožnost hned dvou ústředních hrdinů – Schultze a Brunhildy, z nichž druhá je navíc černoška. Takřka geniální nápad. Jako pěst na oko působí vzdělaný a evropsky jemný dr. Schultz na buranském americkém jihu i rapová muzika v doprovodu jedné westernové přestřelky. Ale oboje překvapivě dobře funguje. Stejně jako vtipná scéna s naprosto debilními předchůdci Ku-Klux-Klanu. Násilné momenty jsou precizně zmáknuté a ani ony nepostrádají typický černý humor. Řekl bych, že nejvíc se diváci kina řehtali při zmíněné KKK scéně a když na plátně cákala krev všemi směry… Herecky film stojí především na rakouském herci Christophu Waltzovi, s nímž se Tarantino seznámil při obsazování Hanebných panchartů, kde Waltz exceloval v roli sadistického esesmana Landy. Také zde je Waltz naprosto suverénní a osobně si bez něho ten film nedokážu moc představit. Nemohu se zbavit dojmu, že po jeho „Auf Wiedersehen“ byl zbytek filmu jaksi chudší a dr. Schultz mi při závěrečné vybíjené hodně chyběl. Výborný je i Leonardo DiCaprio, který zde vystřihne parádního slizouna – snad první výrazně záporná role v kariéře. Na posledních dvou filmech Quentina Tarantina se mi líbí i snaha vyslovit se, samozřejmě po svém, k nějakému politickému nebo společenskému problému. Jestliže v Hanebných panchartech to nandal fašistům a antisemitům, v Nespoutaném Djangovi to se stejnou grácií schytali rasisti. Na podobná témata toho samozřejmě v dějinách filmu bylo natočeno mnoho, ale málokdo nedokáže tak chytře zakomponovat poměrně silný odkaz do zábavné podívané. Celkový účinek je o to silnější, než kdyby se jednalo o nějakou prvořadou agitku. ()

Acrobat

Nepreskúmaný kult okolo tohto mena spôsobuje očakávania kdekoľvek vo svete filmu. Pritom nie je iný ako faktická aura Dr. Housea. Môže si dovoliť to alebo ono (zvratky žien v kine), pretože je považovaný za určitý typ génia. Práve túto zložku mám problém u Quentina pochopiť a priradiť mu status „nesmrteľného“. Koniec koncov pre nás, nezaujatých fanúšikov je však najnovší počin vysoko stráviteľným sústom. Predošlá historicky trápna vec z Bastardmi a nudne glorifikovaná a od reality odtrhnutá pomsta alias Bill spôsobovali Tarantinove šliapanie na mieste a spokojnosť sa na horizonte filmových udalostí vôbec neobjavovala. Western však Quentinovi sedí. Ale len čo sa formy týka. Obsahovo si zase všetko musí obhájiť slovami, scénami a pre niektorých majstrovsky vygradovanými dialógmi. Avšak ani tak nemôže byť ospravedlnením zastrelenie farmárskeho otca. Apropo celý Django je o vriacej pokrievke čiernych myšlienok čiernych. Ak by s nejakým filmom mali Čierni pantery vyraziť na nové „turné“, vpredu visí toto ako propaganda. Tak jasne vyprofilovaní zlí, zlí, nekonečne zlí biely proti outsiderom čiernym. Počas celého filmu sa stupňuje vo všetkom čo biely hovoria, robia, myslia, činia aspekt, aby ich divák náhodou nemusel oplakávať, keď Django zistí, že je rýchla ruka západu. Ak malo byť toto odsúdením otroctva, tak to funguje opačne. Posilňuje internú a implicitnú nenávisť jedných proti druhým. Históriu nezmeníme a čo sa dialo sa neodstane ani nezmaže. Rasizmus však nie je útok väčšiny na menšinu, ale akýkoľvek útok, aj keď pochádza od menšiny. Čo ak by biely vystrieľaval čiernych. Ostali by všetci ticho, že ide len o film? V tomto smere to z Djanga srší z každého kúta a horšie je to pri následnom x-tom pozretí, kde tento element vnímam viac a viac. Vidíte akí boli tí biely? A keď už má divák dosť, postavy tiež, tlakový hrniec buchne a umožní vyventilovať sa Quentinovi z Foxxom dokrvava ani nie na osobách, ale len vreciach, hnilobných smradov naplnených kondómami s krvou. Záverečný tanec s koňom je už len gýč a spustí smutné konštatovanie, že ten Willis v Poslednom mužovi si prvenstvo vo vystrieľavaní ľudí stále zaslúži. Zrušenie nezmyselného otroctva bol výborný ťah v dejinách. No súčasní americkí čierny upadli (z 75% dobrovoľne) do nového sociálneho otroctva, ktoré im vyhovuje (a nezačínam s vysvetľovaním - nie je priestor). Starý Nero kedysi pripravil solídne kino s guľometom a cintorínom. Nikto nič nemusel riešiť ani tlačiť divákov do umelých zmien svojho vnútra. Takže ako Quentin s tvojím Djangom remastered? Ako fanúšik westernov a solídnej precíznej práci ti odpúšťam mnohé, formálne si na úrovni a držíš opraty všetkého v rukách, záverečná krvavá lázeň je čo do old-schoolovosti starých prestreliek excentricky výborná, živelná a plne zmyslová, pričom má status stať sa legendou a komparáciou. Kvadratická herecká zostava Foxx, Jackson, Caprio a Waltz je úchvatným dobrodružstvom a plačlivým údolím dokonalosti, pričom najdokonalejšie a ľudsky je napísaný Schultz, ktorý je mediátorom, jazýčkom, equilibriom medzi oboma vzájomne nenávidiacimi sa svetmi. Avšak element čiernobielo videného sveta dvoch rás zráža formálne výsostne inteligentného Djanga do roviny obsahovo diskutabilnej, či priam ezotericky neprijateľnej. Milujme sa bratia a sestry, lebo ak nie, príde Django prestrelka!! (videné 29.12.2013, BD) () (méně) (více)

Greg4Fun

Tarantino opět dokázal že western ještě nepatří na filmové pohřebiště dějin a dokázal vymyslet opět něco nového, co Vás bude bavit celé tři hodiny a za pár dní si to klidně pustíte znovu. Tarantino má prostě svůj styl a Django opět stojí za to! ()

Macintosh

Tarantino opět nezklamal – toto byl film, na který jsem dlouho čekal, aniž bych o tom věděl, což mne dosti překvapuje, jelikož já vím téměř vše. Podle mě jedna z nejlepších Tarantinovek a opravdu nemá daleko k trumfnutí samotného Pulp Fiction. Je nad slunce jasné, že bez Christopha Waltze by můj zážitek dosahoval stěží polovičních rozměrů, ba i to možná ne. Sám Quentin Tarantino zde převedl mimořádný, a více než patrný herecký výkon, a i za těch necelých sedm minut, které mu byly vyměřeny dokázal, že role naprostých retardů, kteří se vždy nechají ojedinělým způsobem za ještě kurióznějších situacích odrovnat, mu padne skvěle. A tak se tento film, se špičkovým Watzem, rozmrdaným Tarantinem a paní Laurou letíc rovno vzad, sejmutou ze 45°, stal mým přeoblíbeným. ()

boni

Jiný film, který by byl od začátku do konce napěchovaný tolika nezapomenutelnými hláškami, které si zapamatujete už napoprvé, a který by tak zásadním způsobem dokázal "osvěžit" kterýkoli žánr, prostě neexistuje. Když jsem viděl Djanga poprvé, tak jsem byl jako v Jiříkově vidění. Pro mě TOP3 Tarantino, tímhle filmem si získal definitivní místo v mém filmovém srdci, které plesá při každém opakování. Závěrem se sluší dodat, že Djanga si může každý divák vykládat relativně po svém, avšak u většiny recenzentů dochází i tak k nepochopení principiální kvintesence. Každopádně v dnešní době Lincolnů a podobných tendenčních nesmyslů to je opravdu milý (a tolik potřebný) úkaz. ()

Jolee

Nejsem fanda Tarantina. Pulp-fiction mě nebaví (ano vlci, nyní máte možnost roztrhat tu černou opovážlivou ovci) a Kill Bill mi přijde jako totální hovadina. Už proto jsem k Djangovi přistupovala s nejvyšší obezřetností a předpojatostí. Ovšem tyvole, ono je to fakt skvělý. Nevím, jestli jsem změnila vkus nebo ho změnil Tarantino, ale předpokládám, že to byl spíš on, protože já jsem zatraceně tvrdá a jentak názory neměním. Tolik sarkasmu na jednom místě jsem dlouho nezažila, bylo to boží. ()

balcazar

Džango, Džango, Tarantango! Paráda. Či spomeniem výkony hercov, obsah, príjemné plynutie filmu, soundtrack, dlhšia minutáž absolútne neprekážala. Niekedy som si pripadal ako pri sledovaní divadelnej hry, inokedy ako pri čítaní komiksu, inak šlo o vydarený mix drámy, westernu a komédie (pri "hádke" o prikrývkach hlavy som sa smial ako dotrhaný). Priznám sa, pred pozeraním ma odrádzal "western" v popise filmu, no priznám sa hneď aj druhýkrát, že som tým filmu krivdil. Tarantino si síce neodpustil svoju neukojiteľnú lásku k násiliu a krvi, nešlo však len o ne, išlo o kvalitné spracovanie citlivej témy. Trochu mi vadili minúty a scény pred absolútnym záverom (ten bol už v poriadku), to sa dalo poriešiť inak, no znížiť hodnotenie ma to neprinúti. ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake