Víkend (festivalový název)

Velká Británie, 2011, 96 min

Tristan Goligher

Scénografie:

Sarah Finlay

Subjektívne tri hviezdy. On je to totiž asi lepší film než myslím; ústredná dvojica hrala perfektne (hlavne Cullen), scenár postráda výraznejšie chyby a kamera tomu tiež dosť pomohla - Tá sa mi na tom vlastne páčila úplne najviac; Všetko to snímanie spoza rohu, cez medzery a tak, a hlavne ten záber na objímajúcu sa dvojicu v okne, ktorá je sama a spolu, sama v celom baráku, sama na celom sídlisku, na celom svete... - a hromada pekných myšlienok a detailov (scéna s konvicou); ale aj tak som to úplne nepobral. Zaprvé preto, že som podľa odporúčaní čakal homo Before Sunrise, čo sa nenaplnilo (dialógy sú tam dobré ale do Linklatera to má ďaleko) a zadruhé som hetero. Tým nechcem povedať že niekoho odsudzujem (naopak, po tomto filme s homosexuálmi súcitím ešte viacej) ale je to skrátka otázka vkusu. Dvaja chlapi na sebe v akcii, alebo semeno na chlpatom bruchu, sa mi rozdýchavajú len ťažko. Nie žeby mi vadilo že to robia, ale nepáči sa mi ten pohľad. A navyše (a preto dávam tri), je to prvoplánové. Kedy naposledy ste (mimo teen komédie) videli vo filme semeno?? Queer - nequeer, takto sa romantické filmy proste netočia(2.10.2013)

Konečně nějaký film, který mě oslovil po emocionální stránce. Musím říct, že oba hlavní herci mě dojímali svou přesvědčivostí, takže ani nebylo nutné, aby své pocity dávali do slov. Určitě jde o kvalitní film, který hezky ukazuje, jak společnost vnímá gaye a jak oni vnímají společnost, jak se snaží zapadnout a jak se i částečně skrývají... na druhou stranu mě to přimělo k zamyšlení o tom, nakolik tento film může bořit nějaké stereotypy a být pro gaye osvobozující, když je v něm vlastně homosexualita jako ústřední téma. Myslím, že snaha hlavních hrdinů o "normálnost" byla spíše o tom, aby právě na ně nebylo ukazováno proto, že jsou to dva muži. A pokud budou točeny filmy, které mají být zajímavé tím, že řeší homosexualitu, tak samozřejmě homosexualitu nevnímáme jako něco běžného, ale spíš jako podivné zvířátko v zoo. Z tohoto důvodu určitě skutečný pokrok nastane až ve chvíli, kdy ústředními postavami jakéhokoliv hollywoodského filmu budou dva muži či dvě ženy a nikdo to nebude považovat za hlavní senzaci filmu.(23.11.2012)

• Piggsy

Ach jo, proč zrovna já musím mít takovou smůlu? Snad každý druhý film, který jsem si letos pustil, byl o buzerantech, lesbách, o holce s pérem nebo o klukovi se dvěma dírama. Copak už se nenatáčí dramata o ničem jiném? Kdyby tomu aspoň název filmu nějak nasvědčoval, ale oni to pojmenují jako nicneříkající "Víkend". Asi si budu muset začít pročítat obsahy filmů, tak jak to dělá moje přítelkyně, abych se podobným čuňačinkám vyvaroval. Scény jako "sperma na břiše" či "umývání penisu ve vaně" dávají tušit, že je toto dílo určeno pouze čtyřem procentům naší populace. Na druhou stranu musím uznat, že romance mezi ústřední dvojicí je mnohem uvěřitelnější a přirozenější než v kdejakém vysokorozpočtovém ubuleném slaďáčku. A tak dávám alespoň tu jednu hvězdu.(8.5.2012)

opravdově působící snímek o tom, že se i z náhodného setkání dvou na první pohled odlišných lidí může vyklubat něco většího.. samotný fakt, že v tomto případě jsou tito dva lidé gayové, zde není až tak podstatný, ačkoli to filmu rozhodně přidává na zajímavosti.. a právě díky tomu, že je zde homosexualita prezentována jako naprosto přirozená a běžná věc, mám po zhlédnutí pocit, že mám k "pochopení" čtyřprocentní menšiny zase o něco blíž.. slabší čtverka(16.7.2012)

Nebylo to špatné, ale přistihnul jsem se, že se občas nudím. Koukali jsme na to s kamarádkou, musela si odběhnout, za chvíli se vrátila a ptala se mně, co se mezitím stalo. Tak odpovím, že si povídali, ale nic zásadního. Na to ona odvědí, no, tak to už dělají 45 minut :) Asi tak... spíš dokumentární zachycení dvou dnů dvou gayů. Žádné zvraty a napětí nečekejte.(24.2.2016)

• - Namísto skutečných drog šňupají herci ve filmu glukózový prášek. (Stanislaus)

• - Snímek byl časopisem Premiere zařazen mezi 25 nejnebezpečnějších filmů všech dob. (kostak)

• - Film sa natáčal 17 dní v britskom meste Nottingham. (eurika)